بیشتر نگرانی داوطلبان برای شرکت در آزمون عملی(مرحله دوم) در رشته نوازندگی و آهنگسازی، مبهم و نامشخص بودن منابع می باشد. از طرف دیگر، برای قبولی در رشته های موسیقی، آزمون عملی اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا علاوه بر رتبه، تبحر شما در نوازندگی و شناخت شما از موسیقی نیز ملاک انتخاب خواهد بود. بسیاری از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب و تجربه ی نوازندگی نتوانسته اند، در این آزمون موفق شوند. زیرا آزمون عملی این گروه آزمایشی دارای نکته ها و ظرافت هایی است که بسیار لازم است تا داوطلب در طی زمان این مطالب را فرا گرفته، و در روز آزمون عملی از آن ها بهره ببرد.

از آن جایی که یادگیری موسیقی در طی یک پروسه اتفاق می افتد، لازم است تا داوطلبان این رشته از همان ابتدا به فکر باشند. زیرا بسیاری از کسانی که در روز آزمون شرکت می کنند، افرادی هستند که شاید رتبه ی چندان مناسبی نداشته باشند، اما تجربه ی زیادی در نوازندگی دارند. به همین دلیل لازم است تا برای موفقیت حتماً از کلاس هایی استفاده کنید که علاوه بر ذکر نکات اساسی و مهم بر روی توانایی های شما برای نمایش هر چه بهتر آن در روز آزمون عملی نیز کار شود. 

زیر گروه پنج که به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1. نوازندگی جهانی

2. نوازندگی ایرانی

3. موسیقی نظامی(پذیرش این رشته به صورت نیمه متمرکز صورت می گیرد.)

4. آهنگسازی

آزمون رشته های نوازندگی ایرانی و جهانی و همچنین موسیقی نظامی به دو بخش تقسیم می شود: 

1. امتحان نوازندگی(ساز تخصصی هر شخص غیر از سازهای کوبه ای)

2. سرایش یا سلفژ

لازم به ذکر است که آزمون بخش نوازندگی، و مهارت داوطلب در ساز تخصصی که می نوازد از نمره و امتیاز بالاتری نسبت به سلفژ برخوردار است. از طرف دیگر، برخی از سازها جزو سازهای تخصصی که آزمون آن گرفته می شود نیست. مانند سازهای کوبه ای و در برخی سال ها ساز قیچک که لازم است داوطلب پیش از آزمون عملی مطمئن شود که از ساز تخصصی وی نیز آزمون خواهند گرفت. در سازهای ایرانی همچنین نواختن، دستگاه های مختلف نیز دارای اهمیت بوده و هنرجو باید از از آن ها شناخت داشته باشد. 

 

برای شرکت در آزمون ورودی رشته آهنگسازی داوطلب باید مهارت های زیر را داشته باشد:

1. هارمونی

 با توجه به تأثیری که هارمونی در قبولی امتحان ورودی دارد، می بایست تمرکز بیشتر را به این مبحث اختصاص داد و از آنجا که قسمت مقدماتی آن در دوره کنکور فراگرفته شده است(مخصوصاً مبحث آکوردشناسی)، با استفاده از دوره های آموزشی آموزشگاه هونر، زمان کمتر از یک ماه هم می تواند برای آموزش ادامه مباحث کفایت کند. البته زمان بیشتر به معنی تسلط و تمرین بیشتر است و در صورتیکه هنرجو با مباحث تئوری موسیقی آشنایی نداشته باشد، روند انجام کار برای آمادگی آزمون عملی، چند ماهه خواهد بود. خوشبختانه امتحان هارمونی دارای منبع و نمونه سوالات تقریبا مشخصی می باشد و تنها با کسب مهارت (که آن هم با تمرین و آموزش صحیح و شروع به موقع) حاصل می گردد.

2. سرایش (سلفژ)

 سرایش دارای سه بخش خواندن ملودی، ریتم خوانی، تربیت شنوایی می باشد. که لازم است هنرجو علاوه بر شناخت صحیح نُت ها بتواند آن ها را تشخیص داده و با ریتم درست بخواند.

3. نوازندگی پیانو (آشنایی با پیانو)

نگرانی بیشتر هنرجویان نداشتن وقت کافی برای آمادگی برای امتحان نوازندگی پیانو  برای آزمون نوازندگی می باشد، درحالی که نواختن دو قطعه ساده کفایت می کند! و طی فرصت کوتاه می توان برای نواختن این قطعات آماده شد.

4. سازشناسی ایرانی و جهانی

منابع مشخص شده برای این آزمون از 3کتاب تشکیل می گردد:

الف) شناخت سازهای ارکستر سمفونیک1 (سازهای زهی آرشه ای)

ب) شناخت سازهای ارکستر سمفونیک2 (سازهای بادی و ضربی)

ج) آشنایی با سازهای ایرانی مولفان:آقایان تقی ضرابی و اتابک الیاسی، ناشر:نشر کتاب های درسی ایران

هر سه کتاب مورد تایید وزارت آموزش و پرورش می باشند و در هنرستان های موسیقی تدریس می شوند. این آزمون به صورت تستی بوده و شامل 10تست از سازهای ارکستر سمفونیک و 5تست از سازهای ایرانی می باشد.

 در آزمون آهنگسازی به ترتیب هارمونی و سپس سرایش و پیانو از ضرایب بالایی برخوردار هستند.

توصیه مهم: کسب رتبه مناسب در آزمون مرحله اول نقش بسیار مهمی در قبولی نهایی دارد.(ترجیحاً تمرکز بیشتری برروی بخش تئوری بگذارید.) و برای آزمون عملی از نیمه دوم سال تحصیلی به فکر باشید و منابع مربوطه که بسیار در بخش تئوری کنکور هم تاثیر گذار است، مطالعه نمائید. 

قبولی های رشته ی موسیقی آموزشگاه هونَر در سال های اخیر:

 

ردیفنام و نام خانوادگیرتبه دانشگاه محل تحصیل
1نگار غریبی2آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
2محسن کوشکی15آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
3علی حسینی17نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه تهران
4فرشته فراهانی27آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
5سعید رحیمی پور52نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر
6سپند دادبه54نوازندگی جهانی دانشگاه تهران
7علی دویلان91نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران
8معراج رفیعی457نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران

 

 معرفی استاد: محسن کوشکی

– رتبه 15 کنکور کارشناسی سال 1391

– دانشجو ممتاز رشته آهنگسازی دانشگاه هنر تهران

– عضویت در گروه های آهنگسازی حرفه ای استان تهران 

 

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هرگونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *