بیشتر نگرانی داوطلبان برای شرکت در آزمون عملی موسیقی(مرحله دوم) در رشته نوازندگی و آهنگسازی، مبهم و نامشخص بودن منابع می باشد. از طرف دیگر، برای قبولی در رشته های موسیقی، آزمون عملی موسیقی اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا علاوه بر رتبه، تبحر شما در نوازندگی و شناخت شما از موسیقی نیز ملاک انتخاب خواهد بود. بسیاری از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب و تجربه ی نوازندگی نتوانسته اند، در این آزمون موفق شوند. زیرا آزمون عملی موسیقی دارای نکته ها و ظرافت هایی است که بسیار لازم است تا داوطلب در طی زمان این مطالب را فرا گرفته، و در روز آزمون عملی از آن ها بهره ببرد.

از آن جایی که یادگیری موسیقی در طی یک پروسه اتفاق می افتد، لازم است تا داوطلبان این رشته از همان ابتدا به فکر باشند. زیرا بسیاری از کسانی که در روز آزمون شرکت می کنند، افرادی هستند که شاید رتبه ی چندان مناسبی نداشته باشند، اما تجربه ی زیادی در نوازندگی دارند. به همین دلیل لازم است تا برای موفقیت حتماً از کلاس هایی استفاده کنید که علاوه بر ذکر نکات اساسی و مهم بر روی توانایی های شما برای نمایش هر چه بهتر آن در روز آزمون عملی نیز کار شود. 

زیر گروه پنج که به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1. نوازندگی ساز جهانی

2. نوازندگی ساز ایرانی

3. موسیقی نظامی(پذیرش این رشته به صورت نیمه متمرکز صورت می گیرد.)

4. آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته های نوازندگی ایرانی و جهانی و همچنین موسیقی نظامی به دو بخش تقسیم می شود: 

۱- امتحان نوازندگی

۲- سلفژ (سرایش)

حال این دو مورد را برای نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک بصورت مجزا توضیح خواهیم داد.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی

۱- نوازندگی:

در این بخش داوطلب باید به اجرای یکی از سازهای ارکستر سمفونیک «به استثنای ساز های کوبه ای» بپردازد. همچنین قطعات انتخابی باید از سه دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک باشد. (پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌ی مدرن یا معاصر هم قطعه آماده داشته باشید)
بخش جدید اضافه شده به آزمون نوازندگی، «دشیفراژ» است. در این بخش نوازندگان به اجرای یک صفحه نت یا قطعه ناشناخته می‌پردازند که برای سنجیدن مهارت نوازنده به کار می‌رود.
همچنین نکته جالب و مهم آزمون عملی جدی، لزوم به حفظ بودن قطعات برای نوازندگان پیانو و گیتار است که نوازنده بدون نگاه کردن به نت، باید قطعه خود را اجرا کند.لازم به ذکر است مجموع نمرات این قسمت ۸۰ نمره می‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲- سلفژ یا سرایش:

سرایش دارای سه بخش خواندن ملودی، ریتم خوانی، تربیت شنوایی می باشد. که لازم است هنرجو علاوه بر شناخت صحیح نُت ها بتواند آن ها را تشخیص داده و با ریتم درست بخواند.

اگر بخواهیم این بخش را بازتر کنیم باید گفت بر اساس آخرین و جدید ترین آزمون عملی موسیقی در کنکور سال ۹۸، ابتدا تعدادی خط ریتم و ملودی توسط داوران از قبل انتخاب و نوشته شده است که هر کدام از خط ها، شماره ای دارند.
شماره این خط ها بر روی کاغذ های مختلف نوشته شده و هنرجو یکی از این کاغذ ها را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند و سپس هنرجو یک خط ریتم با میزان نمای ساده و ترکیبی را می‌خواند.
بعد از آن نوبت به خواندن خط ملودی ای که در گام مینور و ماژور است، می‌رسد .
در قسمت شنوایی ، فواصل به صورت ملودیک (دو نت پشت سرهم بصورت بالارونده یا پایین رونده نواخته می‌شوند) و یا هارمونیک( دو نت بصورت همزمان) نواخته شده و داوطلب باید نام آن فاصله که در محدوده‌ی یک اکتاو می‌باشد را تشخیص دهد. مثل فاصله‌ی چهارم افزوده یا ششم کوچک.

این بخش بیست نمره از صد نمره آزمون عملی را به خود اختصاص می‌دهد.
اکثر داوطلبان با در نظر گرفتن اینکه نمره ساز تخصصی بیشتر از سلفژ می‌باشد، کمتر روی آن تمرکز می‌کنند.
نکته مشهود در سالیان اخیر این است که اگر چه بعضی از شرکت کنندگان در ساز تخصصی خود بسیار قوی باشند «مثل کسی که خانواده موزیسینی دارد یا از بچگی به کلاس موسیقی رفته» ولی اکثر آنها
در آزمون سلفژ و قسمت های مختلف آن به مشکل برمی‌خورند.
پس اگر کسی بتواند پا به پای ساز خود، سلفژ خود را به نسبت قوی کند، می‌تواند رقبای سرسخت خود را کنار زده و به نتیجه مطلوب مورد نظر خود دست پیدا کند.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی

۱- نوازندگی ساز ایرانی:

در این بخش هنرجو باید بر یکی از سازهای موسیقی ایرانی شامل تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، رباب، عود یا قیچک تسلط داشته باشد.

در قسمت ساز تخصصی با دو تیتر اصلی روبرو هستیم: ۱- حفظ ردیف ۲- قطعه نوازی
در بخش حفظ ردیف لازم است که داوطلب بر یک دستگاه و دو آواز از ردیف های معتبر مانند: « میرزا عبدلله، میرزا حسینقلی، دوامی ،صبا و… » تسلط داشته باشد.
گاهی مانند آزمون عملی کنکور هنر سال ۱۳۹۸در اطلاعیه قبل آزمون عملی، سایت سازمان سنجش به اجرای دو آواز برای آزمون بسنده کرده ولی در روز آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی از داوطلب علاوه بر دو آواز، اجرای یک دستگاه هم خواسته شده بود که هنرجویان را غافلگیر کرده بود!
از این رو هنرجو باید تسلط کافی را بر موارد ذکر شده داشته باشد.
در بخش قطعه نوازی، داوطلب دو قطعه اختیاری را انتخاب کرده و معمولاً یکی از آنها توسط هیأت ژوری پرسیده می‌شود.
در این مورد باید گفت که قطعه مورد نظر می‌تواند در هر دستگاهی باشد و لزومی برای انتخاب آن در دستگاه خاصی نیست.

۲- سلفژ:

موارد آزمون سلفژ در همه شاخه های موسیقی یکسان است که توضیح داده شد. به استثنای اینکه در قسمت موسیقی ایرانی، در قسمت سرایش ملودی، خواندن ملودی در مُدِ ایرانی نیز از موارد آزمون سلفژ است.

مراحل آزمون عملی رشته آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته آهنگسازی به ۵ بخش تقسیم می شود

۱- هارمونی:

با توجه به تأثیری كه هارمونی در قبولی امتحان ورودی دارد، می بایست تمركز بیشتر را به این مبحث اختصاص داد و از آنجا كه قسمت مقدماتی آن در دوره کنکور فراگرفته شده است (مخصوصاً مبحث آکوردشناسی)، با استفاده از دوره های آموزشی آموزشگاه هونر، زمان کمتر از سه ماه هم می تواند برای آموزش ادامه مباحث کفایت کند. البته زمان بیشتر به معنی تسلط و تمرین بیشتر است و در صورتیکه هنرجو با مباحث تئوری موسیقی آشنایی نداشته باشد، روند انجام کار برای آمادگی آزمون عملی، چند ماهه خواهد بود. خوشبختانه امتحان هارمونی دارای منبع و نمونه سؤالات تقریباً مشخصی می باشد و تنها با کسب مهارت (که آن هم با تمرین و آموزش صحیح و شروع به موقع) حاصل می گردد.

در این قسمت چند میزان وجود دارد که نت های باس با شیفراژ های مختلف در اختیار هنرجو قرار دارد و باید با نوشتن بخش های سوپرانو، آلتو و تنور و با وصل و حل صحیح آکورد ها آن را پاسخ دهد.

۲- سرایش (سلفژ):

با توجه به اینکه این بخش با سلفژ آزمون عملی نوازندگی یکسان است پیشنهاد می‌کنیم بخش مربوطه رو در بالای مقاله دوباره مطالعه کنید. در ضمن این نکته رو مد نظر داشته باشین که برای بازبینی مصاحبه ی بعضی از هنرجویان برای نمره دادن دقیق تر یا داشتن اسنادی در هنگام اعتراض هنرجویان به نتیجه نهایی، تمام این بخش توسط یک دوربین فیلمبرداری ضبط می‌شود. پس به همین شکل قبل از مصاحبه تمرین کنید تا اولین تجربه شما در مورد پاسخگویی در کنار دوربین تلخ و ترسناک نباشد!

۳- نوازندگی پیانو (آشنایی با پیانو)

نگرانی بیشتر هنرجویان نداشتن وقت کافی برای آمادگی برای امتحان نوازندگی پیانو برای آزمون نوازندگی می باشد، درحالی كه نواختن دو

یا سه قطعه ساده از دوره باروک، کلاسیک یا رومانتیک کفایت می کند! و طی فرصت کوتاه می توان برای نواختن این قطعات آماده شد.

۴- سازشناسی ایرانی و جهانی

منابع مشخص شده برای این آزمون از سه کتاب تشکیل می گردد:

الف) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۱ (سازهای زهی آرشه ای)

ب) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۲ (سازهای بادی و ضربی)

ج) آشنایی با سازهای ایرانی مؤلفان: آقایان تقی ضرابی و اتابک الیاسی، ناشر: نشر كتاب های درسی ایران

هر سه كتاب، کتاب های رسمی آموزش و پرورش می باشند و در هنرستان های موسیقی تدریس می شوند.

این آزمون به صورت تستی بوده و شامل ۱۰ تست از سازهای ارکستر سمفونیک و ۵ تست از سازهای ایرانی می‌باشد.

 در آزمون آهنگسازی به ترتیب هارمونی و سپس سرایش و پیانو از ضرایب بالاتری برخوردار هستند.

۵- نوشتن یک قطعه موسیقی که حدوداً یک ماه قبل از مصاحبه در اطلاعیه آزمون عملی آهنگسازی فرم مورد نظر آن اعلام میشود (مثلاً فرم باینری یا دو بخشی) و همچنین آمادگی برای نواختن آن با پیانو

توصیه مهم برای موفقیت در آزمون مرحله دوم آهنگسازی و نوازندگی ساز کلاسیک یا ایرانی:

کسب رتبه مناسب در آزمون مرحله اول نقش بسیار مهمی در قبولی نهایی دارد.(ترجیحاً تمرکز بیشتری برروی بخش تئوری بگذارید.) مخصوصاً که در دو سه سال اخیر سازمان سنجش از هنرجویان می خواهد در روز مصاحبه ی عملی رشته های نوازندگی و آهنگسازی، کارنامه ی اولیه خود را به همراه داشته باشند.

پیشنهاد می شود برای آزمون عملی از نیمه دوم سال تحصیلی به فکر باشید و منابع مربوطه که بسیار در بخش تئوری کنکور هم تاثیرگذار است، مطالعه نمائید.

همچنین اگر فقط به رشته نوازندگی ساز یا فقط به آهنگسازی علاقه دارید بدلیل رقابت زیاد در هر کدام از رشته ها با توجه به تعداد هنرجویان شرکت کننده، حتماً در هر دو رشته، آزمون عملی داده تا در انتخاب رشته شانس بالاتری داشته باشید. بدیهی اینکه با شرایطی می توانید پس از قبولی در یک از این رشته ها و پاس کردن حدود یک پنجم واحدها، به رشته مورد علاقه خود تغییر رشته بدهید!

برای اطلاعات دقیق تر برای موفقیت در این رشته می توانید با رتبه۱ کنکور هنر مشاوره رایگان داشته باشید.

 

قبولی های رشته ی موسیقی آموزشگاه هونَر در سال های اخیر:

ردیفنام و نام خانوادگیرتبه دانشگاه محل تحصیل
1نگار غریبی2آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
2محسن کوشکی15آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
3علی حسینی17نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه تهران
4فرشته فراهانی27آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
5سعید رحیمی پور52نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر
6سپند دادبه54نوازندگی جهانی دانشگاه تهران
7علی دویلان91نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران
8معراج رفیعی457نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران

 

نویسندگان:

سهراب بحیرایی (دانشجوی نوازندگی کمانچه دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران)

مسعود کثیری فر (استاد درس خلاقیت موسیقی آموزشگاه هونر و رتبه۱ کنکور سراسری هنر)

 

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هرگونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 70   میانگین: 4.2/5]

۲۰۹ دیدگاه

 • سلام خسته نباشید‌. من کلاس دهم در رشته گرافیک تحصیل میکنم اما میخوام برای دانشگاه در رشته موسیقی شرکت کنم (نوازندگی ساز ایرانی یا آهنگسازی) ساز هم گیتار و هم دوتار مینوازم ولی هیچکدام حرفه ای نیستم و سلفژ هم تا حدودی بلدم. میخواستم بدونم توی چه مدتی میتونم پیانو آموزش ببینم برای آزمون عملی و در چه حدی لازمه یاد بگیرم و اینکه هزینه های دانشگاه چطور است و در کل آیا میتوانم موفق شوم یا خیر؟

  • سلام، اگر بتونین یک پیانوی دیجیتال بگیرین و تمرین کنین خیلی خوب مبشه. هزینه های دانشگاه در صورت داشتن پیانو زیاد نیست مگر اینکه در رشته آهنگسازی در ترم های بالاتر بخواین یک ساز تخصصی بادی یا زهی دیگه انتخاب کنینو روش کار کنین. برای هارمونی و بخش های مختلف سنجش بسیار تخصصی می تونیم بهتون کمک کنیم بصورت کلاس های آنلاین و غیرحضوری. بجای دوتار، تار یا سه تار انتخاب کنین و ردیف نوازی رو شروع کنین یا اونو کنار بذارین و پیانو رو شروع کنین که رشته آهنگسازی قبول شین.

 • سلام و خسته نباشید .
  من امسال دهم هستم و دارم تجربی میخونم .
  چند سالیه که دارم کمانچه میزنم و کلاس تئوری میرم تا برای کنکور هنر (نوازندگی ساز ایرانی) آماده بشم .
  میخواستم بدونم من که رشته‌م تجربی هست ، معدلم چقدر توی نتایج آزمون عملی و تئوری تاثیر داره ؟؟

  • سلام، تبریک میگیم بهتون که این رشته فوق العاده رو انتخاب کردین. تأثیر معدل سال دهم و یازدهم در کنکور هنر بری شما صفره! تأثیر امتحانات نهایی سال دوازدهم تجربی در زیر گروه 5 که مربوط به موسیقی هست رو حدود 10 درصد در نظر بگیرین و حواستون باشه اکثر سؤالات کنکور هنر از خارج از منابع سازمان سنجش طرح میشن پس خیلی زمان برای نمرات بالای تجربی در سال دوازدهم نذارین و سعی کنین همزمان با سال دوازدهم غیرحضوری از خدمات کلاس های کنکور آنلاین مؤسسه استفاده کنین. چون تأثیر اصلی موفقیت شما در کنکور هنر، خودِ کنکور هنر هست نه معدل شما.
   از الان می تونین مشاورتون رو با اعضای بنیاد ملی نخبگان شروع کنین. موفق باشید

 • سلام من مدت زیادیه گیتار کار میکنم و ملودی و ریتم تا حدودی بلدم
  بنظرتون میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ اماده بشم و اینکه برای ازمون عملی باید قطعه‌ای که مینوازیم در چه سطحی باشه؟

  • نگین خانم، چون پیام ها بعد از تأیید ناظر روی سایت قرار می گیرین شاید به نظر بیاد ارسال نشدن اما اگر کمی صبر کنین پاسخ به همراه سؤالتون در بخش مربوطه قرار می گیره.
   نمونه ای از نوازندگیتون رو به واتس اپ موسسه ارسال کنین تا به استاد موسیقی ارسال بشه تا نظر دقیقشون رو بگن.

 • سلام
  من حدودا 9 ساله فلوت کار میکنم و یکسال پیانو و تئوری هم هارمونی بلدم ولی سلفژ نه اگه الان شروع کنم برای سلفژ میشه تا عملی 1400 اماده بشم برای اهنگسازی؟

  • سلام، 100% دست یافتتی و در دسترس هست. از کلاس های آنلاین موسسه در بخش سلفژ که از نیمه اسفندماه شروع میشن هم خوب مب تونین استفاده کنین. پیشنهاد میشه از ادامه کلاس های تخصصی کنکور هنر هونر هم استفاده کنین چون آزمون عملی تنها یک بخش از پروسه موفقیت شماست و در ابتدای جلسه معمولاً رتبه شما بررسی میشه.

 • سلام،بنده چهار ساله سه تار دارم کار میکنم در یک آموزشگاه
  آیا میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ آماده ی امتحان عملی بشم یا هنوز زوده؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام، برای نوازندگی هر چقدر زودتر شروع کنین بهتره. از یکی از ردیف های معتبر و شناخته شده مثل ردیف سازی میرزا عبدالله استفاده کنین. برای ریتم خوانی و خواندن ملودی و قسمت شنیداری می توینن از الان در کلاس های عملی آموزشگاه ثبت نام کنین.

 • سلام من سه سال هست گیتار میزنم و میخونم کلاس نرفتم اما آکورد های گیتار رو میشناسم ریتم هارو هم میشناسم مثل4:4 2:4 6؛8 اما ملودی زدن رو حرفه ای نیستم . تشخیص میتونم بدم که آهنگی که پخش میشه چه آکوردی داره اما نت خوانی رو بلد نیستم برای کنکور پنج ماه دیگه میشه آماده شد نت خوانی رو یاد گرفت .گیتارو تقریبا تو سه ماه یاد گرفتم از یوتیوب. تکلیف ما چیه؟

  • سلام، شما برای نوازندگی قطعاً موفق نخواهید شد. برای آهنگسازی برنامه ریزی کنید و اگر می تونین یک پیانوی دیجیتال بخرین. لطفاً تمام سؤال و جواب های موجود در این مقاله رو کامل مطالعه کنین تا بهتر متوجه این موضوع بشین.

  • سلام، اگر درست متوجه شده باشیم منظورتون شرکت در کنکور هنر در سال دوازدهم رشته ریاضی هست که اگر اینطوره بله شما می تونین شرکت کنین.
   در مورد سطح بلد بودن باید رشته مورد نظرتون رو بگین (نوازندگی ساز جهانی یا نوازندگی ساز ایرانی و یا آهنگسازی) و اینکه میزان آشنایی خودتون رو با بخش های مختلف مقاله بگین تا بشه نظر داد. به هر حال توضیحات در مقاله و در پاسخ هنرجویان به شکل کاملی اومده لطفاً مطالعه کنین. (بزودی یک ویدئو از کل بخش های آزمون عملی رشته آهنگسازی براتون توی همین مقاله آپلود میشه)

 • سلام وقتتون بخیر. من ویلون میزنم برای آزمون عملی آهنگسازی فایده ای نداره یعنی؟؟😢 تنها سازی که باید بلد باشیم پیانوعه ؟

  • سلام، در کنکور کارشناسی فقط می تونین با ساز پیانو امتحان بدین و البته به نظر ما کلیات این تصمیم درسته اما کامل نیست! از 100 نمره حدود 20 نمره مربوط به پیانو هست و می تونین با روش هایی بخشی از نمره اون رو حتی با نوازندگی ضعیف بدست بیارین. اگر سال یازدهمی یا دوازدهمی هستین سریعاً در کلاس آنلاین خلاقیت موسیقی شرکت و یا ثبت نام کنین چون کل مباحث تئوری های سنگین و سازشناسی که در آهنگسازی 15 تا تست داره و همچنین موارد دیگه ای در این کلاس ها با روش ها و قلق های خاصی آموزش داده می شه. بعد از اون می تونین بزودی در کلاس های آنلاین آزمون عملی تمام ریزه کاری های لازم ر آموزش ببینین تا کمبود نمره پیانو کمتر به چشم بیاد. برای نمره بهتر در زیرروه 5 تلاش کنین چون بیشتر به اون احتیاج دارین.

   • سلام من گیتار رو تا حدودی هم ملودی و هم ریتم میتونم بزنم
    میخواستم بدونم قطعاتی که باید اونا اجرا کنیم باید در چه سطحی باشن؟
    اصلا اینکه ما چطور اجرا کنیم مهمه یا اینکه قطعه عالی و سختی باشه؟
    و خب امکانش هست از الان برای کنکور عملی ۱۴۰۱ اماده بشم؟

    • سلام، اینکه برسین آماده بشین یا نه خیلی به شما و کمی هم به اساتیدی که باهاشون کار می کنین ربط داره ولی تا مرداد 1401 باید بشه یه کارهایی کرد. برای رشته آهنگسازی که قطعاً می تونین برای آزمون عملی خودتون رو آماده کنین اما باید پیانو رو شروع کنین.
     چیزی به اسم قطعه عالی در موسیقی نداریم ولی اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشیم کیفیت و حالت نوازندگی مثل موزیکایته، سونوریته و .. مهمه. حالا ممکن هست اشتباهاتی هم حین نوازندگی و اجرا پیش بیاد که طبیعی هستش و نگران نباشین.
     برای بخش های مختلف آزمون عملی اگر کمکی خواستین می تونین از کلاس های آنلاین عملی موسیقی استفاده کنین.

 • سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون❤️
  من بصورت تئوری کمی از موسیقی سر درمیارم، ولی در نوازندگی تجربه‌ای ندارم.
  بنظرتون با کسب رتبه‌ی زیر پنجاه، یا همون رتبه‌ی پنجاه مثلا، میتونم وارد رشته‌ی نوازندگی بشم؟
  چون تجربه‌ی نوازندگی هم ندارم و فقط دانش نسبی تئوری دارم، میتونم در حدود دو ماه نواختنِ سنتور رو در حدی که نمره‌ی معقولی در آزمون عملی کسب کنم یاد بگیرم؟
  (البته با فرضِ اینکه در صورت قبول شدن تا زمان ورود به دانشگاه بتونم بر یک ساز مسلط بشم یا اینکه یکی-دوتا ساز رو نه بصورت حرفه‌ای اما یاد بگیرم که بدون تجربه‌ی نوازندگی وارد دانشگاه نشم(ساز هایی که دشواری کمتری دارند))

  • سلام، به هیچ عنوان در رشته نوازندگی قبول نمیشین. اما با رتبه ای که گفتین به احتمال زیاد بدون تجربه نوازندگی پیانو و با قوی تر انجام دادن بخش های دیگه که در مقاله توضیح داده شده، احتمال موفقیت بالایی در رشته آهنگسازی دارین.

 • سلام برای کسی که هیچ تجربه ای در موسیقی ندارد و فقط علاقه دارد آیا امکان هست وارد دانشگاه بشود

  آیا در دانشگاه آموزش لازم داده میشود؟؟

  • سلام، در رشته نوازندگی که ابداً امکان نداره. در رشته آهنگسازی با استفاده از کلاس های آنلاین و کسب رتبه خیلی خوب در زیر گروه 5 که مربوط به موسیقی هست امکانش وجود داره.

  • با سلام من چهار سال است که ویولون کار میکنم و الان نیمه حرفه ای هستم به دلایلی نتونستم دوره اول دبیرستان را در مدرسه موسیقی درس بخونم اما از دهم میخوام وارد این مدرسه بشم آیا امکان قبولی من وجود دارد ؟

   • سلام، کاش اطلاعات بیشتری از قطعاتی که می نوازین رو در بخش “آزمون عملی موسیقی” برامون می نوشتین و همچنین اگر مهارتی در شنوایی یا سرایش و یا حتی نوازندگی پیانو دارین بهمون در اون مقاله تخصصی در میون میذاشتین. صدها سؤال و جواب هم اونجا منتظر شماست. کافیه روی اسم صفحه ای که گفتیم کلیک کنید.
    در کل بدلایل خاصی، توصیه نمیشه در اون هنرستان درس بخونین چون در بعضی قسمت ها جلوی موفقیت شما رو در کنکور هنر و قبولی در هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همچنین دانشگاه هنر تهران می گیره. نشدنی نیست اما توضیحات داره که از سال یازدهم می تونیم براتون مشاوره رایگان تصویری بذاریم و دلیلش رو توسط نخبگان توضیح بدیم. سال آینده قبل از ثبت نام با ما مشاوره کنید.

    • سلام میشه لطفا اطلاعات کافی شامل درصد دروس در زیرگروه ۵ برای قبولی در رشته ی آهنگسازی دانشگاه تهران و همچنین راه حل آمادگی لازم برای آزمون عملی رو بفرستید . کلاس / منبع / کتاب ؟

     • سلام، دانشگاه تهران رشته آهنگسازی نداره و فقط رشته های مربوط به نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک رو می تونین در دانشکده هنر اون یعنی دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران دنبال کنین.
      برای رشته آهنگسازی می تونین در دانشگاه هنر تهران درس بخونین که دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران در کرج هست و هم رشته های نوازندگی رو پذیرش می کنن و هم آهنگسازی رو.

      درصد ثبت شده در تمامی زیرگروه ها یکی هست و این روش محاسبه ضرایب دروس هست که رتبه ها رو در زیرگروه های مختلف بالاتر و پایین تر میاره.
      با اینکه نمیشه درصد مشخصی از دروس رو گفت اما دو تا نکته خیلی مهمه و اون اینه که درسی رو نمی تونین کنار بذارین وهمه دروس عمومی و تخصصی رو برای قبولی نیاز دارین و نکته بعدی اینکه دروس درک عمومی هنر و موسیقی خیلی تعیین کننده هستن. حواستون باشه که دروسی که حتی برای زیرگروه 5 ضریب 1 دارن مثل بقیه دروس تخصصی قبل از جمع شدن با عمومی ها در صورت کسر محاسبه تراز ضربدر 3 می شن! اطلاعات بیشتر در “همه چیز در مورد کنکور هنر” و اون جمله قرمز رنگ بالای جدول ضرایب!
      برای آمادگی برای آزمون عملی اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی – شهر محل زندگی – مقطع تحصیلی فعلی (مثلاً یازدهم) – رشته تحصیلی (مثلاً تجربی) – سالی که کنکور شرکت می کنین (مثلاً 1401) – ساز اصلی – رشته مورد نظر (نوازندگی ایرانی یا کلاسیک یا آهنگسازی) – و توضیحی در مورد میزان تجربه احتمالی در مورد سلفژ و کارهایی که تابحال انجام دادین و یکی دو مورد از نوازندگی ها بصورت صوتی یا ترجیحاً تصویری (در صورت موجود بودن) به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 ارسال کنین و درخواست کلاس آنلاین در صورت نیاز و همچنین تعیین سطح توسط استاد مربوطه داشته باشین. در اسرع وقت پاسخ براتون ارسال خواهد شد.
      قبل از هر ارسالی کل مقاله رو دقیق مطالعه کنین که با بخش های مختلف آزمون عملی آشنایی کامل داشته باشین.

 • سلام برای قبولی در رشته آهنگسازی حتما باید نوازندگی پیانو بلد باشیم؟ و سطح نوازندگیمون در چه حد باید باشه؟ و اگر کسی رتبه اش خوب باشه ولی تو بخش نوازندگی پیانو نتونه اجرا کنه و نمره اون بخش رو از دست بده باز هم ممکنه برای رشته آهنگسازی قبول شه؟ به طور کلی چقدر تراز و درصد های کنکورمون و آزمون عملی قبولیمون رو تضمین میکنن؟

  • سلام، بدون پیانو نمره اون رو فقط از دست میدین اما نمره اون حدود 20 درصد نمره کل آزمون عملی هست. اگر در زیرگروه5 رتبه در سهمیه رتبه زیر 100 داشته باشین با آزمون عملی خوب (بدون پیانو) احتمال قبولی دارین. چون در دانشگاه مجبور به پاس کردن واحدهای پیانو هستین به نظر ما بد نیست با یه پیانوی دیجیتال استارت بزنین زمان دارین تا کنکور.
   حتماً برای کنکور و آزمون عملی از کلاس ها استفاده کنین.

 • با سپاس از زحماتتون🌷🌷
  ممنون میشم در خصوص فرق بین رشته نوازندگی ساز جهانی که در دانشگاه هنر کرج هستش با رشته موسیقی جهانی که در دانشگاه تهران هستش بهمون یه توضیح مختصری بدین و اینکه کدوم یک بهتره؟
  و همچنین در خصوص اینکه برا ادامه تحصیل تو مقطع ارشد و دکتری همین رشته نوازندگی یا موسیقی ساز جهانی از بین کشورهای آلمان و فرانسه و ایتالیا و ژاپن کدوم یک مزیتهای بهتری داره؟
  با سپاس مجدد از زحماتتون

  • سلام، رشته نوازندگی در دانشگاه هنر تهران که دانشکده موسیقی اون در کرج هست با رشته نوازندگی در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران که محل تحصیل در اون در میدان انقلاب تهران هست، “فرقی با هم ندارن”.
   دو دانشگاه هستن که دانشجویانی در رشته مشابهی رو پذیرش می کنن.
   کشورهایی که برای ادامه تحصیل در مورد مزیت خاشون پرسیدین بسیار نسبی هستن. مثلاً ما هیچ ذهنیتی در مورد سازی که می نوازین نداریم. همچنین منظورتون از مزیت ها شامل چه چیزهایی هست؟ می خواین همونجا مقیم بشین یا فقط تحصیل کنین؟ چرا کشورهایی مثل آمریکا و اتریش و یا استرالیا توی لیست شما نیست؟
   پیشنهاد میشه در مقطع ارشد از نوازندگی به سمت آهنگسازی یا اتنو تغییر گرایش بدین.

 • تو آزمون عملی نوازندگی موسیقی جهانی گیتار الکتریک یا آکوستیک میشه زد؟
  چون من شنیدم فقط گیتار کلاسیکو قبول میکنن درسته؟

  • سلام، برای نوازندگی ساز جهانی فقط از سازهای رسمی استفاده میشه پس فقط از گیتار کلاسیک می تونین استفاده کنین. چون باید قطعات کلاسیک بزنین با گیتار آکوستیک صدای خوبی نخواهند داشت.

 • سلام ببخشید هنوز رشته ای به عنوان رشته رهبری ارکستر وارد دانشگاه نشده؟میشه راهنماییم کنین که چکار کنم من دهمم و میخوام که رهبر ارکستر بشم باید چکار بکنم

  • سلام، نه متأسفانه. این رشته حتی در کارشناسی ارشد رشته های موسیقی در ایران هم وجود نداره.
   رهبری ارکستر معمولاً یه روند و فرآیندی هست که موسیقی دانان و آهنگسازان و یا نوازندگان ویرتئوز به مرور زمان بهش میرسن. چون این کار نیاز به تسلط کاملی بر روی تمام ارکان مختلف موسیقی، شناخت سازها و محدودیت ها و قابلیت های تکنیکی هر کدوم، شناخت فرم ها و ریتم، رپرتوار کامل از نوازندگی موسیقیدانان جهان، شناخت آهنگسازان معروف و معتبر جهان، گوشی فوق العاده حساس برای بیان بهتر موزیکالیته قطعه و رهبری اون، سلفژ پارلاتی و کانتاتی و تشخیص فواصل در حجم بسیار زیاد صدا برای پیدا کردن مشکلات گروه نوازی و نوازندگان و همچنین کنجکاوی و هوش بسیار بالا برای هماهنگی کل ارکستر هست.
   پس یکی از رشته های موسیقی رو در کارشناسی و کارشناسی ارشد پیگیری کنین (مثلاً آهنگسازی) و کم کم به اون مرحله خواهید رسید.

 • سلام حداقل نمره عملی نوازندگی باید ۵۰ باشه درسته؟ینی‌اگه زیر ۵۰ بگیریم با رتبه ۲ رقیم باز قبول نمیشیم؟

  • سلام، خیلی سخته در مورد این موارد صحبت دقیقی انجام بشه. چون:
   – شما نمیدونین چند نفر جلوتر از رتبه زیرگروه5 در کارنامه هستن که دقیقاً موسیقی می خوان.
   – بیشتر رقبا نوازندگی می خوان یا آهنگسازی؟ و اینکه شما کدوم رو می خواین؟
   – رتبه 10 و 99 هر دو عددی دو رقمی هستن.
   – شما نمی دونین با چه سطح سوادی می تونین نمره 50 بگیرین و یا اینکه بهتره بگیم نمی دونین داورها به کی 50 می دن.
   – و خیلی موارد دیگه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هشت =