بیشتر نگرانی داوطلبان برای شرکت در آزمون عملی موسیقی(مرحله دوم) در رشته نوازندگی و آهنگسازی، مبهم و نامشخص بودن منابع می باشد. از طرف دیگر، برای قبولی در رشته های موسیقی، آزمون عملی موسیقی اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا علاوه بر رتبه، تبحر شما در نوازندگی و شناخت شما از موسیقی نیز ملاک انتخاب خواهد بود. بسیاری از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب و تجربه ی نوازندگی نتوانسته اند، در این آزمون موفق شوند. زیرا آزمون عملی موسیقی دارای نکته ها و ظرافت هایی است که بسیار لازم است تا داوطلب در طی زمان این مطالب را فرا گرفته، و در روز آزمون عملی از آن ها بهره ببرد.

از آن جایی که یادگیری موسیقی در طی یک پروسه اتفاق می افتد، لازم است تا داوطلبان این رشته از همان ابتدا به فکر باشند. زیرا بسیاری از کسانی که در روز آزمون شرکت می کنند، افرادی هستند که شاید رتبه ی چندان مناسبی نداشته باشند، اما تجربه ی زیادی در نوازندگی دارند. به همین دلیل لازم است تا برای موفقیت حتماً از کلاس هایی استفاده کنید که علاوه بر ذکر نکات اساسی و مهم بر روی توانایی های شما برای نمایش هر چه بهتر آن در روز آزمون عملی نیز کار شود. 

زیر گروه پنج که به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1. نوازندگی ساز جهانی

2. نوازندگی ساز ایرانی

3. موسیقی نظامی(پذیرش این رشته به صورت نیمه متمرکز صورت می گیرد.)

4. آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته های نوازندگی ایرانی و جهانی و همچنین موسیقی نظامی به دو بخش تقسیم می شود: 

۱- امتحان نوازندگی

۲- سلفژ (سرایش)

حال این دو مورد را برای نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک بصورت مجزا توضیح خواهیم داد.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی

۱- نوازندگی:

در این بخش داوطلب باید به اجرای یکی از سازهای ارکستر سمفونیک «به استثنای ساز های کوبه ای» بپردازد. همچنین قطعات انتخابی باید از سه دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک باشد. (پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌ی مدرن یا معاصر هم قطعه آماده داشته باشید)
بخش جدید اضافه شده به آزمون نوازندگی، «دشیفراژ» است. در این بخش نوازندگان به اجرای یک صفحه نت یا قطعه ناشناخته می‌پردازند که برای سنجیدن مهارت نوازنده به کار می‌رود.
همچنین نکته جالب و مهم آزمون عملی جدی، لزوم به حفظ بودن قطعات برای نوازندگان پیانو و گیتار است که نوازنده بدون نگاه کردن به نت، باید قطعه خود را اجرا کند.لازم به ذکر است مجموع نمرات این قسمت ۸۰ نمره می‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲- سلفژ یا سرایش:

سرایش دارای سه بخش خواندن ملودی، ریتم خوانی، تربیت شنوایی می باشد. که لازم است هنرجو علاوه بر شناخت صحیح نُت ها بتواند آن ها را تشخیص داده و با ریتم درست بخواند.

اگر بخواهیم این بخش را بازتر کنیم باید گفت بر اساس آخرین و جدید ترین آزمون عملی موسیقی در کنکور سال ۹۸، ابتدا تعدادی خط ریتم و ملودی توسط داوران از قبل انتخاب و نوشته شده است که هر کدام از خط ها، شماره ای دارند.
شماره این خط ها بر روی کاغذ های مختلف نوشته شده و هنرجو یکی از این کاغذ ها را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند و سپس هنرجو یک خط ریتم با میزان نمای ساده و ترکیبی را می‌خواند.
بعد از آن نوبت به خواندن خط ملودی ای که در گام مینور و ماژور است، می‌رسد .
در قسمت شنوایی ، فواصل به صورت ملودیک (دو نت پشت سرهم بصورت بالارونده یا پایین رونده نواخته می‌شوند) و یا هارمونیک( دو نت بصورت همزمان) نواخته شده و داوطلب باید نام آن فاصله که در محدوده‌ی یک اکتاو می‌باشد را تشخیص دهد. مثل فاصله‌ی چهارم افزوده یا ششم کوچک.

این بخش بیست نمره از صد نمره آزمون عملی را به خود اختصاص می‌دهد.
اکثر داوطلبان با در نظر گرفتن اینکه نمره ساز تخصصی بیشتر از سلفژ می‌باشد، کمتر روی آن تمرکز می‌کنند.
نکته مشهود در سالیان اخیر این است که اگر چه بعضی از شرکت کنندگان در ساز تخصصی خود بسیار قوی باشند «مثل کسی که خانواده موزیسینی دارد یا از بچگی به کلاس موسیقی رفته» ولی اکثر آنها
در آزمون سلفژ و قسمت های مختلف آن به مشکل برمی‌خورند.
پس اگر کسی بتواند پا به پای ساز خود، سلفژ خود را به نسبت قوی کند، می‌تواند رقبای سرسخت خود را کنار زده و به نتیجه مطلوب مورد نظر خود دست پیدا کند.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی

۱- نوازندگی ساز ایرانی:

در این بخش هنرجو باید بر یکی از سازهای موسیقی ایرانی شامل تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، رباب، عود یا قیچک تسلط داشته باشد.

در قسمت ساز تخصصی با دو تیتر اصلی روبرو هستیم: ۱- حفظ ردیف ۲- قطعه نوازی
در بخش حفظ ردیف لازم است که داوطلب بر یک دستگاه و دو آواز از ردیف های معتبر مانند: « میرزا عبدلله، میرزا حسینقلی، دوامی ،صبا و… » تسلط داشته باشد.
گاهی مانند آزمون عملی کنکور هنر سال ۱۳۹۸در اطلاعیه قبل آزمون عملی، سایت سازمان سنجش به اجرای دو آواز برای آزمون بسنده کرده ولی در روز آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی از داوطلب علاوه بر دو آواز، اجرای یک دستگاه هم خواسته شده بود که هنرجویان را غافلگیر کرده بود!
از این رو هنرجو باید تسلط کافی را بر موارد ذکر شده داشته باشد.
در بخش قطعه نوازی، داوطلب دو قطعه اختیاری را انتخاب کرده و معمولاً یکی از آنها توسط هیأت ژوری پرسیده می‌شود.
در این مورد باید گفت که قطعه مورد نظر می‌تواند در هر دستگاهی باشد و لزومی برای انتخاب آن در دستگاه خاصی نیست.

۲- سلفژ:

موارد آزمون سلفژ در همه شاخه های موسیقی یکسان است که توضیح داده شد. به استثنای اینکه در قسمت موسیقی ایرانی، در قسمت سرایش ملودی، خواندن ملودی در مُدِ ایرانی نیز از موارد آزمون سلفژ است.

مراحل آزمون عملی رشته آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته آهنگسازی به ۵ بخش تقسیم می شود

۱- هارمونی:

با توجه به تأثیری كه هارمونی در قبولی امتحان ورودی دارد، می بایست تمركز بیشتر را به این مبحث اختصاص داد و از آنجا كه قسمت مقدماتی آن در دوره کنکور فراگرفته شده است (مخصوصاً مبحث آکوردشناسی)، با استفاده از دوره های آموزشی آموزشگاه هونر، زمان کمتر از سه ماه هم می تواند برای آموزش ادامه مباحث کفایت کند. البته زمان بیشتر به معنی تسلط و تمرین بیشتر است و در صورتیکه هنرجو با مباحث تئوری موسیقی آشنایی نداشته باشد، روند انجام کار برای آمادگی آزمون عملی، چند ماهه خواهد بود. خوشبختانه امتحان هارمونی دارای منبع و نمونه سؤالات تقریباً مشخصی می باشد و تنها با کسب مهارت (که آن هم با تمرین و آموزش صحیح و شروع به موقع) حاصل می گردد.

در این قسمت چند میزان وجود دارد که نت های باس با شیفراژ های مختلف در اختیار هنرجو قرار دارد و باید با نوشتن بخش های سوپرانو، آلتو و تنور و با وصل و حل صحیح آکورد ها آن را پاسخ دهد.

۲- سرایش (سلفژ):

با توجه به اینکه این بخش با سلفژ آزمون عملی نوازندگی یکسان است پیشنهاد می‌کنیم بخش مربوطه رو در بالای مقاله دوباره مطالعه کنید. در ضمن این نکته رو مد نظر داشته باشین که برای بازبینی مصاحبه ی بعضی از هنرجویان برای نمره دادن دقیق تر یا داشتن اسنادی در هنگام اعتراض هنرجویان به نتیجه نهایی، تمام این بخش توسط یک دوربین فیلمبرداری ضبط می‌شود. پس به همین شکل قبل از مصاحبه تمرین کنید تا اولین تجربه شما در مورد پاسخگویی در کنار دوربین تلخ و ترسناک نباشد!

۳- نوازندگی پیانو (آشنایی با پیانو)

نگرانی بیشتر هنرجویان نداشتن وقت کافی برای آمادگی برای امتحان نوازندگی پیانو برای آزمون نوازندگی می باشد، درحالی كه نواختن دو

یا سه قطعه ساده از دوره باروک، کلاسیک یا رومانتیک کفایت می کند! و طی فرصت کوتاه می توان برای نواختن این قطعات آماده شد.

۴- سازشناسی ایرانی و جهانی

منابع مشخص شده برای این آزمون از سه کتاب تشکیل می گردد:

الف) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۱ (سازهای زهی آرشه ای)

ب) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۲ (سازهای بادی و ضربی)

ج) آشنایی با سازهای ایرانی مؤلفان: آقایان تقی ضرابی و اتابک الیاسی، ناشر: نشر كتاب های درسی ایران

هر سه كتاب، کتاب های رسمی آموزش و پرورش می باشند و در هنرستان های موسیقی تدریس می شوند.

این آزمون به صورت تستی بوده و شامل ۱۰ تست از سازهای ارکستر سمفونیک و ۵ تست از سازهای ایرانی می‌باشد.

 در آزمون آهنگسازی به ترتیب هارمونی و سپس سرایش و پیانو از ضرایب بالاتری برخوردار هستند.

۵- نوشتن یک قطعه موسیقی که حدوداً یک ماه قبل از مصاحبه در اطلاعیه آزمون عملی آهنگسازی فرم مورد نظر آن اعلام میشود (مثلاً فرم باینری یا دو بخشی) و همچنین آمادگی برای نواختن آن با پیانو

توصیه مهم برای موفقیت در آزمون مرحله دوم آهنگسازی و نوازندگی ساز کلاسیک یا ایرانی:

کسب رتبه مناسب در آزمون مرحله اول نقش بسیار مهمی در قبولی نهایی دارد.(ترجیحاً تمرکز بیشتری برروی بخش تئوری بگذارید.) مخصوصاً که در دو سه سال اخیر سازمان سنجش از هنرجویان می خواهد در روز مصاحبه ی عملی رشته های نوازندگی و آهنگسازی، کارنامه ی اولیه خود را به همراه داشته باشند.

پیشنهاد می شود برای آزمون عملی از نیمه دوم سال تحصیلی به فکر باشید و منابع مربوطه که بسیار در بخش تئوری کنکور هم تاثیرگذار است، مطالعه نمائید.

همچنین اگر فقط به رشته نوازندگی ساز یا فقط به آهنگسازی علاقه دارید بدلیل رقابت زیاد در هر کدام از رشته ها با توجه به تعداد هنرجویان شرکت کننده، حتماً در هر دو رشته، آزمون عملی داده تا در انتخاب رشته شانس بالاتری داشته باشید. بدیهی اینکه با شرایطی می توانید پس از قبولی در یک از این رشته ها و پاس کردن حدود یک پنجم واحدها، به رشته مورد علاقه خود تغییر رشته بدهید!

برای اطلاعات دقیق تر برای موفقیت در این رشته می توانید با رتبه۱ کنکور هنر مشاوره رایگان داشته باشید.

 

قبولی های رشته ی موسیقی آموزشگاه هونَر در سال های اخیر:

ردیفنام و نام خانوادگیرتبه دانشگاه محل تحصیل
1نگار غریبی2آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
2محسن کوشکی15آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
3علی حسینی17نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه تهران
4فرشته فراهانی27آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
5سعید رحیمی پور52نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر
6سپند دادبه54نوازندگی جهانی دانشگاه تهران
7علی دویلان91نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران
8معراج رفیعی457نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران

 

نویسندگان:

سهراب بحیرایی (دانشجوی نوازندگی کمانچه دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران)

مسعود کثیری فر (استاد درس خلاقیت موسیقی آموزشگاه هونر و رتبه۱ کنکور سراسری هنر)

 

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هرگونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 70   میانگین: 4.2/5]

۲۱۷ دیدگاه

 • سلام‌‌ من امسال سال دوازدهم رشته انسانی هستم من چون به آواز ایرانی علاقه مندم میخوام کنکور هنر بدم،
  رشته مورد نظرم نوازندگی موسیقی ایرانی هستش، من به هیچ سازی تسلط ندارم ولی آواز رو تازه شروع کردم پیش استاد ملیحه مرادی و دارم ردیف محمود کریمی رو یاد میگیرم من میتونم امسال از این رشته قبول بشم؟
  میتونم از الان شروع کنم ساز سه تار رو یاد بگیرم؟
  بنظرتون بهتره برای کنکور ۱۴۰۰ تلاش کنم یا کنکور ۱۴۰۱؟

  • سلام، برای کنکور 1400 در رشته آهنگسازی شرکت کنین. اگر دوست ندارین سه تار رو ادامه بدین ولی ردیف معروف تری بزنین. یک دستگاه و دو آواز رو کاملاً مسلط بشین. از کلاس های کنکور این آموزشگاه یا جای دیگه ای که مورد تأییتون هست استفاده کنین حتی در درس موسیقی! کلاس های عملی سلفژ آموزشگاه رو بصورت آنلاین شرکت کنین. چون در آزمون عملی تبحر ندارین شما در زیرگروه 5 به یه رتبه حداکثر دو رقمی اونم زیر 50 نیاز دارین که شدنی هست.

 • سلام خسته نباشید. بنده سال دوم رشته کامپیوتر هستم اما به موسیقی علاقه مندم و دوست دارم در کنکور هنر رشته موسیقی نوازندگی ساز های جهانی شرکت کنم. الان یه سالم مونده به کنکور و میخواهم تا اون موقع خودمو آماده کنم اما الان مسئله بسیار برام گنگ هستش و نمیدونم چگونه و از کجا شروع کنم. لطفا یه راهی پیش پام بزارید.

  • سلام، یک هفته از کلاس های آنلاین آموزشگاه بصورت رایگان شرکت کنین و بعد برای ثبت نام تصمیم بگیرید. در واتس اپ به شماره 09901737017 درخواست اکانت و همچنین مشاوره بدین.

 • سلام امسال میخوام کنکور هنر بدم هدفم موسیقی ایرانی هست قبلا ۳سال سنتور کار کردم و استعداد داشتم
  یه سوال داشتم آیا باید تو آزمون عملی براشون بخونیم من تو آواز هیچ زمینه ای ندارم
  و اینکه اگر دوباره کلاسامو شروع کنم تا زمان آزمون عملی میتونم برسم ؟
  به قبولی در تهران یا کرج تا چه رتبه منطقه دو امکان داره؟
  اگر رتبه مون خیلی خوب بشه مثلا زیر ۵۰ بازم باید آزمون عملی رو خیلی خوب بدیم یا یه حد متوسطی هم قبوله ؟

  • سلام، تبریک میگیم که این رشته رو انتخاب کردین. اطلاعات ما از شما خیلی کم هست اما بصورت کلی سعی می کنیم پاسخ بدیم:
   – در سنتور باید از یک ردیف حداقل یک یا دو دستگاه رو بنوازید و همچنین یک یا دو آواز موسیقی ایرانی رو مسلط باشین. (حتماً می دونین که منظور آواز خوندن نیست و آوازهای دستگاه شور یا آواز دستگاه همایون منظورمونه.)
   – اینکه میرسین یا نه بستگی به سطح فعلی شما داره. می تونین یک یا چند قطعه بنوازین به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 ارسال کنین و بگین استاد کثیری فر اون رو بررسی کنن و بگن آیا به سطح آزمون عملی میرسین یا خیر. قطعه رو اول معرفی کنین و سعی کنین در فیلم مضراب زدن و دست هاتون مشخص باشه.
   -رتبه منطقه 2 مهم نیست. رتبه در منطقه 2 در زیرگروه5 مهمه. با توجه به ضریب بالای آزمون عملی گفتن یک عدد سخته. اما بالای 250 احتمال قبولی نزدیک به صفر هست. اگر دو رقمی بشین با نوازندگی متوسط رو به بالا احتمالاً می تونین به قبولی برسین.
   – در آزمون عملی اگر سطحتون خیلی پایین باشه کاری با نمره ای که می دن کاری می کنن که قبول نشین ولی براشون رتبه در مصاحبه اهمیت زیادی داره.
   از کلاس های آنلاین موسسه استفاده کنین تا به رتبه دلخواهتون برسین. برای سه بخش سلفژ کلاس های خوبی برگزار میشه. از طرفی می تونین یک جلسه میهمان افتخاری کلاس موسیقی استاد کثیری فر باشین که قطعاً خودتون هم از کیفیتش متحیر می شین.

 • درود بر شما
  من دانشجوی رشته ریاضی محض دانشگاه زنجان هستم
  هیچ تمایلی به ادامه این رشته ندارم
  من عاشق موسیقی هستم اونقدری که بدون کلاس رفتن سلفژم رو قوی کردم و گیتار رو تا حدی بلدم
  اما در کل میتونم بگم هیچ سازی رو کامل بلد نیستم که موقع ازمون عملی هر قطعه ای رو بنوازم
  میخواستم یه راهنمایی کنید و بگید برای اهنگسازی یا موسیقی جهانی چه سازی رو باید باد بگیرم ؟
  و اینکه تو این اوضاع کرونا چطور آزمون عملی میگیرن ؟

  • سلام، اولاً که تبریک میگیم بهتون که به سمت علائقتون حرکت می کنین. پیشنهاد میشه ساز پیانو رو شروع کنین و تمرکزتون رو روی قبولی در رشته آهنگسازی بذارین چون مفاد اون رو میشه در طول یکسال سال تحصیلی آموزش ببینین. آزمون عملی در دوران کرونا هم مثل قبل از کرونا برگزار شد فقط تعداد روزها رو بیشتر کردن که مثلاً بچه ها کمتر کنار هم باشن. دیگه اینکه هنرجو از سراسر ایران پا شده با هواپیما، قطار، اتوبوس یا تاکسی کنار این همه آدم بوده تا خودش رو به آزمون عملی برسونه انگار خیلی مهم نبوده. به هر حال راه حل جیگزین دیگه ای هم نبوده دیگه. از کلاس های آموزشگاه چند جلسه رایگان استفاده کنین تا اگر حس و حالتون رو خوب کرد ادامه بدین. یکبار جدی مبارزه کنید تا بتونین تا آخر عمر کار و رشته ای که دوستش دارین رو انجام بدین.

 • سلام من دارم دیپلم ادبیات میگرم ولی میخام کنکور هنر بدم و حدود دو ساله ویولن میزنم و گوش قوی هم دارم و هر اهنگیو با هر سازی ک بخام میتونم بزنم ولی خب سازای سنتیو ب صورت تخصصی بلد نیستم یعنی حتما حتما باید ی ساز سنتی ب طور کامل بلد باشم؟برای ازمون عملی؟و من میخام ب رشته موسیقی برم ن اهنگسازی

  • عرفانه خانم، جلسه مشاوره تصویری برای شما با آقای کثیری فر انجام شد. مشتاقانه در کنار شما هستیم تا موفقیت در کنکور سراسری..

  • سلام من تقریبا پنج سال که پیانو کار میکنم اما تا حالا سلفژ کار نکردم کنکوری ۱۴۰۱ هستم به نظرتون برای رشته نوازندگی از کی باید سلفژ شروع کنم؟
   یکی هم به نظرتون من آزمون عملی رشته آهنگسازی بدم چون تا حالا فقط یه آهنگ ساختم و به نوازندگی بیشتر علاقه دارم

   • سلام، از بعضی از قطعاتی که می نوازین فیلم به واتس اپ آموزشگاه بفرستین تا توسط کارشناسانمون بررسی بشه. اگر نمیتونین نام قطعاتی رو که در یکسال اخیر نواختین رو در پاسخ به همین متن بذارین. برای سلفژ می تونین از کلاس های آموزشگاه استفاده کنین که از بهمن شروع میشه. امسال هم اگر سال یازدهمی هستین پیشنهاد می کنیم امسال در کلاس های موسیقی و درک عمومی هنر وخلاقیت تصویری بعلاوه مشاوره فردی با اعضای بنیاد ملی نخبگان شرکت کنین و در سال آینده مابقی کلاس ها رو بیاین.

  • سلام من ۲ ساله ساز باغلاما کار میکنم و گفتم ببینم ایا این ساز رو برای ازمون قبول میکنن
   و اینکه میتونم قبول بشم در رشته نوازندگی ساز های جهانی

   • سلام، متأسفانه فقط سازهای ارکستر سمفونیک غیر کوبه ای برای سازهای جهانی و سازهای غیر محلی ایرانی مورد قبول هست. ساز دیگه ای نزدیک به این ساز فوق العاده می تونین کار کنین؟

 • سلام من رشته تجربی درس خوندم و کنکوری ۱۴۰۰ هستم یکسال که گیتار کارمیکنم اصلا تا حالا پیانو کارنکردم ولی خیلی دوس دارم که تو دانشگاه موسیقی بخونم چون خیلی علاقه دارم به پیانو با توجه به پرس و جویی ک من کردم فهمیدم ک چون تا حالا پیانو کار نکردم من شانسی با تمرین چند ماهه یا حتی اگه پشت کنکور بمونم یکساله در برابر افرادی که چندین ساله پیانو میزنن ندارم و در ازمون عملی نمیتونم‌قبول بشم میخواستم بدونم اگه من الان شروع کنم‌ و خیلی تمرین و تلاش کنم میتونه اتفاقی برام‌بیوفته ؟ یا بازم در برابر اشخاص با تجربه بیشتر شانسی ندارم تو ازمون عملی؟
  تا جایی ک من متوجه شدم بهم گفتن با این شرایطم شاید اونم‌شاید بتونم‌دانشگاه ازاد یا علمی کاربردی برم
  میخواستم بدونم‌اگه بخوام‌ به این دانشگاه ها برم ازمون عملی اونها هم‌ به سختی سراسری هست یا نه؟

  • سلام، شاید شانس شما در رشته نوازندگی ساز جهانی (پیانو) کم باشه اما تا بحال به رشته آهنگسازی فکر کردین؟ کمتر نوازنده ای هست که موسیقیدان باشه و کمتر آهنگسازی هست که موسیقیدان نباشه! پیشنهاد مشاوره تصویری رایگان براتون داریم. هفته دیگه اولین جلسه کلاس موسیقی استاد کثیری فر هم هست. میهمان ما باشید و در اون شرکت کنید.

 • سلام من امسال دیپلم گرفتم رشتم ریاضی بود قصد داشتم در دوره های مهارتی (که شنیدم ۹ ماه هست و دو ازمون عملی و تئوری دارد) جهت گرفتن دیپلم موسیقی شرکت کنم من قبلا به مدت ۶ ماه پیانو کار کردم و ۲۲ تا از اهنگ های کتاب ۴۰ اهنگ پیانو رو می توانم بنوازم به نظر شما توانایی قبول شدن در ازمون عملی دوره های عملی موسیقی رو دارم؟

  • سلام، کتابی که معرفی کردین قطعات ساده سازی شده داره و دارای نت های اورجینال اون قطعات نیست. اما میشه گفت با یه برنامه ریزی درست می تونین در آهنگسازی قبول بشین. چند جلسه از کلاس ها رو رایگان شرکت کنین تا قضیه دستتون بیاد.

 • سلام من رشته ام تجربی بوده. می خوام امسال کنکور هنر بدم. هیچی از موسیقی نمی دونم و هیچ سازی بلد نیستم. تمکن مالی خرید پیانو رو هم ندارم اما خیلی به موسیقی علاقه دارم و به نظر خودم هوش و استعداد بالایی هم در موسیقی دارم. اولین سوالم اینه که آیا می تونم طی یک سال تحصیلی به حدی از توانایی برسم که هم تو کنکور خوب عمل کنم و هم تو آزمون عملی که دانشگاه تهران قبول شم؟ دوم این که من هدفم اینه که انشاالله یه آهنگساز بزرگ بشم و در هردو حوزه موسیقی ایرانی و جهانی فعالیت کنم و سازهای هردو رو در دانشگاه یاد بگیرم. می خواستم بدونم برای هدف من کدوم رشته جامع تره؟ آهنگسازی؟ و سوم این که دانشگاه تهران شرایط خوابگاه و فضای تحصیلیش چه طوریه برای من که یک دختر مذهبی از مشهد هستم. در ضمن منطقه ۱ هستم.ممنون میشم کمکم کنین.

  • سلام، شرایط خانوادگی شما بعلاوه تمکن مالی برای خرید ساز از یک طرف و همچنین اینکه تا بحال سازی نزدین از طرفی دیگه کار شما رو خیلی سخت می کنه. شما ابداً نوازندگی قبول نخواهید شد اما امکان قبولی در رشته آهنگسازی رو دارین بشرطی که تمام زمانتون رو روی کلاس های آموزشی کنکور هنر در این آموزشگاه و یا جای دیگه ای که صلاح می دونین بذارین و با رتبه ای زیر 50 در سهمیه منطقه1 در زیر گروه5 بتونین بدون نوازندگی پیانو برای آهنگسازی موفق بشین. برای کار در هر دو حوزه آهنگسازی پیشنهاد میشه. ولی در کل بجای تصمیم هیجانی برای نوازندگی سازهای ایرانی و کلاسیک اول از یک ساز و یک نت شروع کنین. با حلوا حلوا دهن شیرین نمیشه یاسمین خانم.

   • سلام من تاحالا پیانو نزدم ولی ویولن بلدم حتما باید پیانو بزنیم؟!!!
    برای رشته ی آهنگسازی باید توی خونه هم ساز داشته باشیم؟

    • سلام، خوبیه رشته موسیقی اینه که کلاً سوخت نداره. در یک سالی که براش زحمت می کشین به اندازه 10 سال چیز یاد می گیرین و در بدترین حالت اگر قبول نشدین برای سال بعدش کار ساده تری در پیش دارین. در ضمن از این مسیر لذت هم می برین!
     پاسخ کامل تری به پیغام دیگه شما داده شد اون رو هم مطالعه کنین.

 • سلام من رشتم انسانی بوده ولی میخوام دانشگاه هنر نوازندگی سازهای جهانی ویولن بخونم و از الان برای کنکور ۱۴۰۰ برنامه دارم
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه سطح ساز زدن من متوسط هست و روزی ۳ساعت هم تمرین میکنم میرسم که برای کنکور عملی هم آماده باشم؟ یا اینکه برای کنکور عملی آهنگسازی هم آماده بشم و پیانو یاد بگیرم بیشتر به نتیجه میرسم؟

  • سلام، لطفاً نمونه تصویری نوازندگی خودتون رو با معرفی کردن نام قطعه در ابتدای ویدئو رو به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 ارسال کنین تا استاد کثیری فر بهتون اعلام کنن که همین نوازندگی رو ادامه بدین یا برای آهنگسازی پیانو رو شروع بکنین. در کل انتخاب آهنگسازی و نوازندگی و شرکت در هر دو آزمون عملی بسیار اهمیت داره. در زیر گروه 5 رتبه در سهمیه زیر 100 بسیار بهتون کمک می کنه. راهکارهایی هم هست که اگر نوازندگی بخواین بشه شما رو از راه آهنگسازی واردش کرد و یا برعکس. این موارد معمولاً وقتی اتفاق میوفته که شما به یکی از این دو رشته علاقه دارین اما به آزمون عملی اون یکی مسلط هستین. برای مشاوره با رتبه1 کنکور هنر به همون شماره واتس آموزشگاه درخواستتون رو ارسال کنین.

  • سلام، برای بررسی دقیق این قضیه مشاوره تصویری رایگان بگیرین و سازتون در حین مشاوره کنارتون باشه حتماً تا بشه بهتر کارشناسی کرد. ولی در کل پیشنهاد میشه هر دو رو شرکت کنین چون راهکارهایی هم وجود داره که با قبولی در یکی از این رشته ها بشه بعد از سال اول تحصیل به رشته دیگه در همین گروه تغییر رشته داد!

  • سلام
   من دانشجوی رشته حسابداری پیام نور هستم و فقط یه ترم با کارشناسی ارشد فاصله دارم
   رشته دبیرستانم ریاضی بوده و نظام قدیم هستم
   میخوام سال۱۴۰۰ یا ۱۴۰۱ کنکور هنر بدم چون متوجه شدم علاقه م به هنر و موسیقیه و قصدم قبولی رشته ی آهنگسازی دانشگاه هنر اصفهانه
   تاحالا پیانو کار نکردم و توانایی خریدش رو هم ندارم ولی تاحدودی ویولن بلدم
   حالا سوالم اینه که
   برای کنکور هنر باید چی بخونم؟
   برای آزمون عملیش دقیقن باید چیکار کنم؟ کلاس برم؟ کتاب از کجا بگیرم..
   هیچی نمیدونم حتی نمیدونم سلفژ و هارمونی چیه چون هنوز شروع به خوندن کتابا نکردم
   اصن کلمه پیانو رو دیدم ناامید شدم…
   و اینکه شانس قبولی دارم؟

   سوال آخرمم این هست که واسه رشته اهنگسازی باید توی خونه ساز داشته باشیم؟ رشته ی هزینه بریه؟

   اگه پاسخ بدید ممنون میشم..اگه جایی باشه که اونجا به جوابم برسم هم ممنون میشم راهنماییم کنید
   باتشکر

   • سلام،
    – آیا مدرک پیش دانشگاهی دارین؟
    – برای آزمون عملی آهنگسازی باید پیانو بزنین ولی اگر اصلاً امکان خریدش رو ندارین روی قسمت های دیگه آزمون عملی مسلط بشین و در کنکور مرحله اول کنکور هنر، رتبه خیلی خوبی در زیرگروه5 بیارین.
    – برای آزمون عملی در کلاس های آنلاین سلفژ و هارمونی در آموزشگاه از الان ثبت نام کنین.
    – برای مرحله اول از کلاس های آنلاین استفاده کنین.

 • سلام ببخشید من کنکوری 1400 هستم رشتم تجربیه تا الان کتابای هنر رو حتی ندیدم نوازندگی هم بلد نیستم تمکن بالایی هم برای خرید پیانو ندارم راه حلی هست من خیلی به آهنگسازی علاقه دارم ولی بیشتر بحث عملی رو نمیتونم کارکنم چه کنم ؟؟😣

  • سلام، از پیانوی دیجیتالی دست دوم استفاده کنین تا هزینه هاتون رو کاهش بدین. اینکه کتاب های هنر رو تا بحال ندیدین نکته مهمی نیست چون اکثر سؤالات کنکور هنر در دروس تخصصی خارج از منابع درسی هستن. پیشنهاد میشه با هر شرایط مالی حتماً از کلاس کنکور هنر استفاده کنین. اگر پیش ما بودین که باعث افتخار ماست.

  • سلام، اینکه تا بحال کتب کنکور هنر رو ندیدین خیلی مهم نیست و میشه اونو با برنامه ریزی درست کرد. اما حداقل یک کیبورد (ارگ) بخرین یا پیانوی دست دوم دیجیتال یا از آموزشگاه های موسیقی کلاس کرایه کنین. البته برای بیشتر قسمت های آزمون عملی آهنگسازی به ساز پیانو احتیاج ندارین ولی وجودش خیلی کمک می کنه.

 • سلام من رشته ی ریاضی سال یازدهم هستم اما میخوام کنکور هنر هم شرکت کنم. ۷سال هست که پیانو میزنم ولی راجب بقیه ی بخش های ازمون اهنگسازی یا کلا کنکور هنر اطلاعی ندارم.چجوری میتونم اونارو همزمان با کنکور ریاضی بخونم؟یا اصلا میشه؟

  • سلام، امسال بدلیل وجود کرونا یکی از رموز موفقیت رتبه های تک رقمی کنکور هنر که مدرسه نرفتن هست رو اتوماتیک بدست آوردین. به نظر امسال نسبت به همیشه موفق تر خواهید بود. کافیه خیلی زمان روی امتحانات نهایی نذارین و در دو سه ماه پایانی برای آمادگی امتحانات نهایی زمان بذارین. پیشنهاد میشه امسال چون یازدهمی هستین از کلاس های درک عمومی هنر، خلاقیت تصویری و خلاقیت موسیقی استفاده کنین و در سال آینده از بقیه موارد. برای مشاوره تصویری با رتبه 1 کنکور هنر و مدرس خلاقیت موسیقی آموزشگاه هونر استاد مسعود کثیری فر، به شماره واتس اپ 09901737017 درخواستتون رو اعلام کنین.

  • سلام، پیشنهاد می کنیم فقط یکی از این دو کنکور رو بدین و تمرکزتون رو روی یکی بذارین تا موفق بشین. امسال از کلاس های درک عمومی هنر، خلاقیت تصویری و موسیقی استفاده کنین و سال آینده بعد از غیرحضوری کردن سال دوازدهم بقیه دروس رو در آموزشگاه آموزش ببینین تا مثل بقیه هنرجویان موفق مؤسسه به هدفتون برسین. برای بخش های دیگه آزمون عملی آموزشگاه براتون کلاس های خیلی کاربردی میگذاره پس اصلاً نگران نباشین. در یک جلسه از کلاس ها رایگان شرکت کنین تا از کیفیت اون ها قبل ثبت نام مطمئن بشین.

 • سلام من سال 1400 می خواهم کنکور هنر بدم می خوام در رشته نوازندگی موسیقی جهانی در دانشگاه هنر قبول بشم تا حالا کلاس پیانو نرفتم ولی در حد ساده بلدم میخواستم بدونم اگه هر روز زمانی را برای تمرین پیانو بذارم می تونم قبول بشم؟ همچنین می خواستم بدونم در چه سطحی باید قطعه های کلاسیک و رمانتیک و باروک را زد مثلا بتوون و موزارت بزنیم یا در سطح پایین تری بزنیم کفایت می کنه ؟

  • سلام، به شما برای انتخاب این رشته تبریک میگیم. با سطح و قدرت نوازندگی که از خودتون گفتین به نظر بهتر میاد در رشته آهنگسازی شرکت کنین. بتهوون و موتزارت مربوط به سطح نیستن و مربوط به دوره هایی هستن که در موردشون در مقاله صحبت شده. همونطور که احتمالاً می دونین تمام آهنگسازان معروف قطعاتی دارند که برای نوازندگی ساده تر و کوتاه تر هستند و مثلاً با تکنیک و توانمندی نوازندگی پایین تری میشه اون ها رو نواخت. پس خیلی به اسم ها توجهی نکنین و سعی کنین در صورتیکه با ارگ تمرین می کنین، اونو با پیانوی دیجیتال عوض کنین. در کلاس های آنلاین سلفژ ویژه کنکور هنر و همچنین هارمونی شرکت کنین تا سال آینده با خیال راحت در رشته آهنگسازی دانشگاه هنر تهران واقع در کرج موفق بشین.

  • سلام ببخشید این رشته موسیقی ایران چطوری هست من رشته اصلیم انسانی هست ولی کنکور هنرشرکت کردم وثبت نام کردم ازمون عملی موسیقی ایرانی ،میخواستم بدونم باید ساز،گیتاری ،پیانو هم یادداشته باشم یا نه ؟

   • برای موسیقی ایرانی به نوازندگی ردیف در دستگاه و آواز به شکل گفته شده در مقاله احتیاج دارین. پیانو و گیتار و … نیاز ندارین 🙂
    پیانو برای رشته آهنگسازی هست.

  • سلام . من هفت ساله که گیتار میزنم و میخواستم بدونم برای نوازندگی موسیقی جهانی ساز گیتار مناسبه یا جزو ساز ها نیست . و اینکه سطح موسیقی که توی ازمون عملی هست خیلی بالاست یا متوسطه ؟

   • سلام، گیتار جزو سازهایی هست که امتحان عملی رو باهاش می گیرن پس نگران نباشین.
    برای سطح مناسب نوازندگی به رقبای شما بستگی داره. قطعاتی که از دوره باروک، کلاسیک یا رومانتیک زدین رو لیست کنین تا بهتون امکان قبولی رو بگیم. حتماً از کلاس های آنلاین کنکور هنر استفاده کنین تا رتبه سهمیه زیر 100 در زیرگروه5 بیارین.

    • سلام من حدود پنج ساله پیانو کار میکنم و تقریبا نصف اون اهنگ هایی کا باید برای ازمون عملی اجرا کنم رو مسلطم ولی با اون بیست نمره اشنایی چندانی ندارم
     میتونم تو این نه ماه خودمو تقویت کنم برای قبولی داخل دانشگاه تهران یا نه و دوباره برای تجربی بخونم
     چون امسال رتبم خیلی جالب نشد.

     • سلام، قطعاً با کمک بعضی از نرم افزارها و شرکت در چند جلسه کلاس در مدت محدودی می تونین به توانایی چشمگیری برسین. برای رتبه مرحله اول کنکور هنر در زیرگروه 5 که مربوط به موسیقی هست کلاس کنکور برین. اگر با ما باشین که باعث افتخار ماست اگر جای دیگه ای هم رفتین به هر حال کار مناسبی برای موفقیت در کنکور هنره!

   • سلام، بله گیتار جزو سازهای مجاز هست و باید حداقل یک قطعه از دوره باروک، کلاسیک و رومانتیک بنوازید. برای اولین بار در سال 99 امتحان دشیفر هم گرفتن البته خیلی ساده بوده. سطح آزمون عملی رو شرکت کنندگان تعیین می کنن. از قطعاتی که زدین یه لیست بفرستین تا بهتر بشه نظر داد.

 • سلام من سال دهم ریاضی هستم و تو ساز کوبه ای مهارت دارم ولی با ساز ملودی آشنا نیستم میخوام بدونم میتونم کلاس گیتار شرکت کنم یا نه باید برم سنتور و سه تار سازهای ایرانی؟چون گیتار ساز کلاسیک هست.

  • سلام، خیلی مهم هست که غیر علاقه به سازی که انتخاب می کنین، فیزیک بدن و انگشت و دست ها رو بررسی کنین. اگر پیانو رو انتخاب کنین می تونین در رشته آهنگسازی هم شرکت کنین. چون به هر حال تسلط بر روی سازی که بعد از سه سال کاملاً مسلط بتونین بزنین و با رقبایی که شاید بالای 10 سال ساز زده باشن کار ساده ای نیست. پس به این نکات توجه کنین و تصمیم بگیرین. از الان برنامه ای برای 3 بخش مختلف سلفژ داشته باشین و حتی می تونین از کلاس های آنلایم آموزشگاه استفاده کنین.

 • سلام. من همشو بلدم غیر از کار با پیانو . البته همه چی رو راجع به پیانو میدونم ولی تا به حال پیانو نزدم. نمیشه یه ساز دیگه زد؟ من ویولون رو خیلی خوب بلدم.

  • سلام، این خیلی خوبه که تمامی تیترهای رشته آهنگسازی رو بلدین و کار کردین ولی نمی تونین جز پیانو، ساز دیگه ای برای رشته آهنگسازی بنوازید. در صورتیکه سال آینده کنکور شرکت می کنین، زمان مناسبی برای تمرین و تسلط روی پیانو خواهید داشت. حتی در شروع تمرین ها می تونین از کیبورد استفاده کنین.

  • برای آهنگسازی فقط از ساز پیانو امتحان گرفته میشه. اگر برای کنکور سال آینده می خواین امتحان بدین فرصت کافی برای اینکار وجود داره. راه دیگه اینه که در دانشگاه هنر تهران (واقع در کرج) رشته نوازندگی ویولن قبول بشین و بعد از یکسال و با شرایطی تغییر رشته به آهنگسازی انجام بدین. (این از اون روش های بسیار خاصی هست که هیچ مشاوری در کشور بلد نیست که بهتون اطلاعات بده!)

  • سلام من سال دوازدهم هستم و ۱۱ ساله که پیانو کار میکنم به صورت حرفه ای اما متاسفانه سلفژ و رو به خوبی بلد نیستم و بیشتر نگران قسمت تئوری ازمون هستم .در کنکور عملی ۱۴۰۰ برای نوازندگی جهانی میخواستم شرکت کنم اما وقتی نوشته های سایت شمارو خوندم که بهتره هم نوازندگی و هم اهنگسازی و باهم شرکت کنم.من قسمت اکورد سازی،گام ها،ترکیباتشون،ماژور و…و برای قسمت کلاسیک کار کردم اما هیچوقت به اهنگسازی فکر نکرده بودم.میتونین کمکم کنین که درست ترین کار کودومه؟!

   • سلام، سؤالتون فوق العاده هست. با اعلام درخواست مشاوره از فرم مربوطه یا پیغام به شماره واتس اپ آموزشگاه می تونین مشاوره تصویری رایگان داشته باشین. در جلسه اول کلاس خلاقیت موسیقی استاد کثیری فر بصورت میهمان شرکت کنین.

 • سلام
  من میخوام امسال تو کنکور هنر رشته‌ی آهنگسازی شرکت کنم، رشته‌م ریاضی بود و درسای عمومیم خوبه‌
  تئوری موسیقی و پیانو رو کار کردم و برای کنکور کتبی تقریبا آماده‌ام، ولی برای کنکور عملی سلفژ و هارمونی رو خیلی مسلط نیستم.
  میخواستم بدونم کلاس‌ها و مشاوره‌های آموزشگاه هونر به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار میشه؟ یا اگه نه، بهترین کتاب‌ها و روش‌ها برای این که خودم کار کنم سلفژ و هارمونی رو چیه؟ چون واقعا شرایط جوری نیست که بشه کلاس حضوری داشت.
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام، ممنون از لطف شما.
   بله شما می تونین از این کلاس های سلفژ و هارمونی بصورت غیر حضوری استفاده کنین. از اینستاگرام مؤسسه که در پایین ترین جای صفحات مختلف سایت اومده ما رو فالوو کنین و یا با مؤسسه تماس بگیرین.

   • برای این قسمت هم از کلاس های آموزشگاه استفاده کنین. چون بصورت تخصصی در مورد کنکور و در سطح اون و با قلق های موفقیتش بهتر آشنا میشین تا با کلاس های آزاد موسیقی که معمولاً چند ترم هستن و بیشتر هارمونی مکتب روس باهاتون کار می کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =