بیشتر نگرانی داوطلبان برای شرکت در آزمون عملی موسیقی(مرحله دوم) در رشته نوازندگی و آهنگسازی، مبهم و نامشخص بودن منابع می باشد. از طرف دیگر، برای قبولی در رشته های موسیقی، آزمون عملی موسیقی اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا علاوه بر رتبه، تبحر شما در نوازندگی و شناخت شما از موسیقی نیز ملاک انتخاب خواهد بود. بسیاری از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب و تجربه ی نوازندگی نتوانسته اند، در این آزمون موفق شوند. زیرا آزمون عملی موسیقی دارای نکته ها و ظرافت هایی است که بسیار لازم است تا داوطلب در طی زمان این مطالب را فرا گرفته، و در روز آزمون عملی از آن ها بهره ببرد.

از آن جایی که یادگیری موسیقی در طی یک پروسه اتفاق می افتد، لازم است تا داوطلبان این رشته از همان ابتدا به فکر باشند. زیرا بسیاری از کسانی که در روز آزمون شرکت می کنند، افرادی هستند که شاید رتبه ی چندان مناسبی نداشته باشند، اما تجربه ی زیادی در نوازندگی دارند. به همین دلیل لازم است تا برای موفقیت حتماً از کلاس هایی استفاده کنید که علاوه بر ذکر نکات اساسی و مهم بر روی توانایی های شما برای نمایش هر چه بهتر آن در روز آزمون عملی نیز کار شود. 

زیر گروه پنج که به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1. نوازندگی ساز جهانی

2. نوازندگی ساز ایرانی

3. موسیقی نظامی(پذیرش این رشته به صورت نیمه متمرکز صورت می گیرد.)

4. آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته های نوازندگی ایرانی و جهانی و همچنین موسیقی نظامی به دو بخش تقسیم می شود: 

۱- امتحان نوازندگی

۲- سلفژ (سرایش)

حال این دو مورد را برای نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک بصورت مجزا توضیح خواهیم داد.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی

۱- نوازندگی:

در این بخش داوطلب باید به اجرای یکی از سازهای ارکستر سمفونیک «به استثنای ساز های کوبه ای» بپردازد. همچنین قطعات انتخابی باید از سه دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک باشد. (پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌ی مدرن یا معاصر هم قطعه آماده داشته باشید)
بخش جدید اضافه شده به آزمون نوازندگی، «دشیفراژ» است. در این بخش نوازندگان به اجرای یک صفحه نت یا قطعه ناشناخته می‌پردازند که برای سنجیدن مهارت نوازنده به کار می‌رود.
همچنین نکته جالب و مهم آزمون عملی جدی، لزوم به حفظ بودن قطعات برای نوازندگان پیانو و گیتار است که نوازنده بدون نگاه کردن به نت، باید قطعه خود را اجرا کند. لازم به ذکر است مجموع نمرات این قسمت ۸۰ نمره می‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است. برای نوازندگان غیر از پیانو و گیتار، آکومپانیمان (همنوازی) پیانو الزامی است و مثلاً نوازنده فلوت برای آزمون عملی باید یک پیانیست را که قبلاً با هم قطعات را تمرین کرده اند، به همراه خود در جلسه مصاحبه حاضر کند! (که برای هر کسی امکان پذیر نیست اما در صورت امکان نمره بسیار خوبی خواهید گرفت!)

۲- سلفژ یا سرایش:

سرایش دارای سه بخش ریتم خوانی، خواندن ملودی و تربیت شنوایی می باشد. که لازم است هنرجو با شناخت صحیح نُت ها بتواند آن ها را با ریتم درست بخواند.

اگر بخواهیم این بخش را بازتر کنیم باید گفت بر اساس آخرین و جدید ترین آزمون عملی موسیقی در کنکور سال 1400، ابتدا تعدادی خط ریتم و ملودی توسط داوران از قبل انتخاب و نوشته شده است که هر کدام از خط ها، شماره ای دارند.
شماره این خط ها بر روی کاغذ های مختلف نوشته شده و هنرجو یکی از این کاغذ ها را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند و سپس هنرجو یک خط ریتم با میزان نمای ساده و ترکیبی را می‌خواند.
بعد از آن نوبت به خواندن خط ملودی ای که در گام مینور و ماژور است، می‌رسد .
در قسمت شنوایی ، فواصل به صورت ملودیک (دو نت پشت سرهم بصورت بالارونده یا پایین رونده نواخته می‌شوند) و یا هارمونیک ( دو نت بصورت همزمان یا دوبل نت) نواخته شده و داوطلب باید نام آن فاصله که در محدوده‌ی یک اکتاو می‌باشد را تشخیص دهد. مثل فاصله‌ی چهارم افزوده یا ششم کوچک.

این بخش بیست نمره از صد نمره آزمون عملی را به خود اختصاص می‌دهد.
اکثر داوطلبان با در نظر گرفتن اینکه نمره ساز تخصصی بیشتر از سلفژ می‌باشد، کمتر روی آن تمرکز می‌کنند.
نکته مشهود در سالیان اخیر این است که اگر چه بعضی از شرکت کنندگان در ساز تخصصی خود بسیار قوی باشند «مثل کسی که خانواده موزیسینی دارد یا از بچگی به کلاس موسیقی رفته» ولی اکثر آنها در آزمون سلفژ و قسمت های مختلف آن به مشکل برمی‌خورند.
پس اگر کسی بتواند پا به پای ساز خود، سلفژ خود را به نسبت قوی کند، می‌تواند رقبای سرسخت خود را کنار زده و به نتیجه مطلوب مورد نظر خود دست پیدا کند که با چند جلسه تخصصی در مورد هر بخش توسط کلاس های آنلاین استاد کثیری فر با کد گذاری های انجام شده، به راحتی از پسِ تمام سؤالات آزمون سلفژ برخواهید آمد.

متن اطلاعیه سازمان سنجش در مورد آزمون عملی رشته نوازندگی ساز جهانی در کنکور هنر 1400:

نكات مهم برای متقاضیان رشته موسيقي جهاني: مفاد آزمون در 2 بخش است: بخش اول:- سرايش (خواندن ملودی در گام‎ های ماژور و  مینور، وزن خوانی ترکیبي و ساده)- شنوايي (یک صدایی ملودی تنال، دوصدایی (تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک)). بخش دوم:- اجرای يكي از سازهاي موجود در اركستر سمفونيك (به استثناي سازهاي ضربي)- اجرای سه قطعه کامل از دوره­های باروک، کلاسیک و رومانتیک- همراهی پیانو برای متقاضیان غیر از پیانو و گیتار الزامی است.- دشیفراژ (برای سازهای پیانو و گیتار اجرای یک قطعه ناشناخته الزامی است). نوازندگان پيانو و گيتار ملزم به اجراي رپرتوار (دوره هاي باروك،كلاسيك و رومانتيك)، از حفظ (بدون استفاده از نت) هستند.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی

۱- نوازندگی ساز ایرانی:

در این بخش هنرجو باید بر یکی از سازهای موسیقی ایرانی شامل تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، رباب، عود یا قیچک تسلط داشته باشد.

در قسمت ساز تخصصی با دو تیتر اصلی روبرو هستیم: ۱- حفظ ردیف ۲- قطعه نوازی
در بخش حفظ ردیف لازم است که داوطلب بر یک دستگاه و دو آواز از ردیف های معتبر مانند: « میرزا عبدلله، میرزا حسینقلی، دوامی ،صبا و… » تسلط داشته باشد.
گاهی مانند آزمون عملی کنکور هنر سال 1400 دراطلاعیه قبل آزمون عملی، سایت سازمان سنجش به اجرای دو آواز برای آزمون بسنده کرده ولی در روز آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی از داوطلب علاوه بر دو آواز، اجرای یک دستگاه هم خواسته شده بود که هنرجویان را غافلگیر کرده بود!
از این رو هنرجو باید تسلط کافی را بر موارد ذکر شده داشته باشد. 
در بخش قطعه نوازی، داوطلب دو قطعه اختیاری را انتخاب کرده و معمولاً یکی از آنها توسط هیأت ژوری پرسیده می‌شود.
در این مورد باید گفت که قطعه مورد نظر می‌تواند در هر دستگاهی باشد و لزومی برای انتخاب آن در دستگاه خاصی نیست.

۲- سلفژ:

موارد آزمون سلفژ در همه شاخه های موسیقی یکسان است که توضیح داده شد. به استثنای اینکه در قسمت موسیقی ایرانی، در قسمت سرایش ملودی، خواندن ملودی در مُدِ ایرانی نیز از موارد آزمون سلفژ است.

متن اطلاعیه سازمان سنجش در مورد آزمون عملی رشته نوازندگی ساز ایرانی در کنکور هنر 1400:

نكات مهم برای متقاضیان رشته موسيقي ايراني: مفاد آزمون در 2 بخش است: بخش اول:- سرايش (خواندن­ ملودی درگام‎ های ماژور، خواندن ملودی مینور یا مد ایرانی، وزن خوانی ترکیبي و ساده)- شنوايي (یک صدایی ملودی تنال، دوصدایی (تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک))   بخش دوم:- اجرای يكي از سازهاي موسيقي سنتي ايرانی (تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، عود، قیچک)- اجرای یک ردیف (از ردیفهای معتبر موسیقی ایرانی)- دو آواز به انتخاب متقاضی و اجرای سه گوشه به پرسش داوران – قطعه نوازی (اجرای دو قطعه تخصصی ساز به انتخاب متقاضی و اجرای یک قطعه به پرسش داوران) مي­ باشد.

مراحل آزمون عملی رشته آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته آهنگسازی به ۵ بخش تقسیم می شود

۱- هارمونی:

با توجه به تأثیری كه هارمونی در قبولی امتحان ورودی دارد، می بایست تمركز بیشتر را به این مبحث اختصاص داد و از آنجا كه قسمت مقدماتی آن در دوره کنکور فراگرفته شده است (مخصوصاً مبحث آکوردشناسی)، با استفاده از دوره های آموزشی آموزشگاه هونر، زمان کمتر از سه ماه هم می تواند برای آموزش ادامه مباحث کفایت کند. البته زمان بیشتر به معنی تسلط و تمرین بیشتر است و در صورتیکه هنرجو با مباحث تئوری موسیقی آشنایی نداشته باشد، روند انجام کار برای آمادگی آزمون عملی، چند ماهه خواهد بود. خوشبختانه امتحان هارمونی دارای منبع و نمونه سؤالات تقریباً مشخصی می باشد و تنها با کسب مهارت (که آن هم با تمرین و آموزش صحیح و شروع به موقع) حاصل می گردد.

در این قسمت چند میزان وجود دارد که نت های باس با شیفراژ های مختلف در اختیار هنرجو قرار دارد و باید با نوشتن بخش های سوپرانو، آلتو و تنور و با وصل و حل صحیح آکورد ها آن را پاسخ دهد. در واقع آزمون هارموني به صورت كتبي شامل يك سوال باس شماره گذاري شده تا پايان آكوردهاي هفتم (اعم از دومينانت، فرعي و ثانوي) می باشد.

۲- سرایش (سلفژ):

با توجه به اینکه این بخش با سلفژ آزمون عملی نوازندگی یکسان است پیشنهاد می‌کنیم بخش مربوطه رو در بالای مقاله دوباره مطالعه کنید. در ضمن این نکته رو مد نظر داشته باشین که برای بازبینی مصاحبه ی بعضی از هنرجویان برای نمره دادن دقیق تر یا داشتن اسنادی در هنگام اعتراض هنرجویان به نتیجه نهایی، تمام این بخش توسط یک دوربین فیلمبرداری ضبط می‌شود. پس به همین شکل قبل از مصاحبه تمرین کنید تا اولین تجربه شما در مورد پاسخگویی در کنار دوربین تلخ و ترسناک نباشد!

۳- نوازندگی پیانو (آشنایی با پیانو)

نگرانی بیشتر هنرجویان نداشتن وقت کافی برای آمادگی برای امتحان نوازندگی پیانو برای آزمون نوازندگی می باشد، درحالی كه نواختن یک سونات یا سوناتین بصورت کامل یا موومان اول آن از یکی از سه دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک کافیست و طی فرصت کوتاه (حداقل چند ماه) می توان برای نواختن این قطعات آماده شد.

۴- سازشناسی ایرانی و جهانی

منابع مشخص شده برای این آزمون از سه کتاب تشکیل می گردد:

الف) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۱ (سازهای زهی آرشه ای)

ب) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۲ (سازهای بادی و ضربی)

ج) آشنایی با سازهای ایرانی مؤلفان: آقایان تقی ضرابی و اتابک الیاسی، ناشر: نشر كتاب های درسی ایران

هر سه كتاب، کتاب های رسمی آموزش و پرورش می باشند و در هنرستان های موسیقی تدریس می شوند.

این آزمون به صورت تستی بوده و شامل ۱۰ تست از سازهای ارکستر سمفونیک و ۵ تست از سازهای ایرانی می‌باشد که اگر در کلاس تئوری خلاقیت موسیقی کنکور هنر از استاد کثیری فر استفاده می کنید برای هر 15 سؤال آماده هستید.

 در آزمون آهنگسازی به ترتیب هارمونی و سپس سرایش و پیانو از ضرایب بالاتری برخوردار هستند.

۵- نوشتن یک قطعه موسیقی که حدوداً یک ماه قبل از مصاحبه در اطلاعیه آزمون عملی آهنگسازی فرم مورد نظر آن اعلام میشود (مثلاً فرم باینری یا دو بخشی) و همچنین آمادگی برای نواختن آن با پیانو و تحویل نت های آن به داوران برای پرسش های فنی مختلف احتمالی در نام آکوردهای استفاده شده و غیره

متن اطلاعیه سازمان سنجش در مورد آزمون عملی رشته آهنگسازی در کنکور هنر 1400:

نكات مهم برای متقاضیان رشته آهنگسازي: مفاد آزمون در 3 بخش است: بخش اول: هارموني به صورت كتبي شامل يك سوال باس شماره گذاري شده تا پايان آكوردهاي هفتم (اعم از دومينانت، فرعي و ثانوي)- 15 سوال سازشناسي ايراني و جهاني به صورت چهارگزینه­ای كتبي (5 سوال سازشناسي ايراني و 10 سوال سازشناسي جهاني)، بخش دوم: – سرايش(خواندن ملودي درگامهاي ماژور و مينور، وزن خواني تركيبي و ساده) – شنوايي (يك صدايي ملودي تنال، دوصدايي(تشخيص فواصل ملوديك و هارمونيك) بخش سوم: پيانو: اجراي دو قطعه به انتخاب داوطلب الزامي است. 1- يك سونات يا سوناتين (موومان اول يا كامل) از دوره­هاي باروك، كلاسيك و رمانتيك2- قطعه­ای به فرم ” باينري” براي پيانو که از قبل توسط داوطلب ساخته شده و پاریتور آن آماده ارائه به داوران است.

توصیه مهم برای موفقیت در آزمون مرحله دوم آهنگسازی و نوازندگی ساز کلاسیک یا ایرانی:

کسب رتبه مناسب در آزمون مرحله اول نقش بسیار مهمی در قبولی نهایی دارد.(ترجیحاً تمرکز بیشتری برروی بخش تئوری بگذارید.) مخصوصاً که در دو سه سال اخیر سازمان سنجش از هنرجویان می خواهد در روز مصاحبه ی عملی رشته های نوازندگی و آهنگسازی، کارنامه ی اولیه خود را به همراه داشته باشند.

پیشنهاد می شود برای آزمون عملی حداکثر از نیمه دوم سال تحصیلی به فکر باشید و منابع مربوطه که بسیار در بخش تئوری کنکور هم تاثیرگذار است، مطالعه نمائید.

همچنین اگر فقط به رشته نوازندگی ساز یا فقط به آهنگسازی علاقه دارید بدلیل رقابت زیاد در هر کدام از رشته ها با توجه به تعداد هنرجویان شرکت کننده، حتماً در هر دو رشته، آزمون عملی داده تا در انتخاب رشته شانس بالاتری داشته باشید. بدیهی اینکه با شرایطی می توانید پس از قبولی در یک از این رشته ها و پاس کردن حدود یک پنجم واحدها، به رشته مورد علاقه خود در همان گروه و دانشگاه، تغییر رشته بدهید! (دانشگاه هنر هر دو رشته را دارد که دانشکده موسیقی آن در کرج واقع است.)

برای اطلاعات دقیق تر برای موفقیت در این رشته می توانید با رتبه کل۱ و 7کشوری در کنکور هنر مشاوره رایگان داشته باشید.

 

قبولی های رشته ی موسیقی آموزشگاه هونَر در سال های اخیر:

ردیف نام و نام خانوادگی رتبه  دانشگاه محل تحصیل
1 نگار غریبی 2 آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
2 محسن کوشکی 15 آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
3 علی حسینی 17 نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه تهران
4 فرشته فراهانی 27 آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
5 سعید رحیمی پور 52 نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر
6 سپند دادبه 54 نوازندگی جهانی دانشگاه تهران
7 علی دویلان 91 نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران
8 معراج رفیعی 457 نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران

 

نویسندگان:

سهراب بحیرایی (دانشجوی نوازندگی کمانچه دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران)

مسعود کثیری فر (استاد درس خلاقیت موسیقی آموزشگاه هونر و رتبه کل۱ و کشوری7 در کنکور سراسری هنر)

 

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هرگونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 99 امتیاز کل: 4.3]
guest
336 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آویشن مختاری

با سلام وقتتون بخیر
پیامی گذاشته بودم اما اطلاعاتی که دادم ناقص بود و از اونجایی که نمیشد ویرایش کرد دوباره پیام گذاشتم

من سال دهم موسیقی _ نوازندگی ساز ایرانی هستم و دارم میرم یازدهم ( هنرستان هنر های زیبا گرگان )
سال تخصصی ام سنتور هستش و ۹ سالی ست که کار میکنم و مهارت های دشیفراژ و ردیف نوازی را دارم و کار کردم از جمله ردیف میرزاعبدالله رو دو سال پیش تموم کردم و وبا توجه به سختگیری های استادم هر دستگاه را حفظ میکردم و برای اینکه فراموش نشود اکنون هم دوره میکنم
۴ جلد ردیف ابوالحسن صبا رو نیز به عنوان دوره متوسطه سنتور کار کردم و جلد های مختلف از کتابهای استاد مشکاتیان رو کار میکنم و قطعات رو حفظ میکنم از روی عادت

در کنار سنتور ساز های دیگه ای کار میکنم به صورت تفریحی ازجمله چند تا ساز کوبه ای ( دف ، تنبک ، داربوکا ) و کمی ارگ و گیتار و کالیمبا و فلوت و سه تار و…اما کم و بیشتر برای وقت گذراندن
اما ساز ویولن رو به تازگی آغاز کردم و قصد دارم پیانو رو هم برای سال دیگه شروع کنم
به توصیه استادان هم سلفژ رو به صورت تخصصی شروع کردم ، البته از نظر نت خوانی و ریتم خوانی به خاطر سنتور مشکلی ندارم

و قصد دارم از سال آینده روی تئوری موسیقی بیشتر وقت بذارم و درسها رو شروع کنم
اما دقیقا نمی‌دونم روی چه درسهایی وقت بذارم و کمی لطفا راهنمایی کنید??

و اینکه ایا شانس قبولی در دانشگاه هنر تهران رو دارم؟
و اینکه کمی سرگردان و مضطرب هستم بخاطر گفته هایی که در مورد قبولی در دانشگاه تهران شنیدم…
اگر امکان داره کمی راهنمایی کنید
باتشکر

هونر

سلام، خوشحالیم که در خدمت شما هنرمند عزیز هستیم 🤩
پیشنهاد میشه هر سه بخش سلفژ یا قسمت هایی که ضعف دارید رو یک دوره فشرده 8 جلسه ای با استاد مسعود کثیری فر بگذرونید تا در ادامه تا روز کنکور عملی کاملاً این مشکل رو با تمرین های ارائه شده، در ایده آل ترین حالت باشید. این دوره، با نکاتی بسیار کلیدی و خلاقانه شما رو در کوتاه ترین زمان به جایی که بهش نیاز دارید می رسونه و دیگه از انواع کلاس های متفرقه و غالباً چند ترمی و یا آموزشگاهی، خلاص می شین.
برای 15 تست سازشناسی کلاسیک و ایرانی برای آزمون عملی آهنگسازی فقط به 3 جلسه کلاس با ایشون احتیاج دارید و و پس از استفاده از جزوه و منابع مختصری که بهتون معرفی میشه احتمالاً قادر خواهید بود به همه یا اکثر سؤالات اون بخش پاسخ بدین.
در مورد هارمونی هم با طی کردن دوره 10 جلسه ای کلاس هارمونی که در سال دو بار برگزار میشه مشکل این بخش رو حل کنید. در این دوره فقط 7 جلسه آموزش دارید و 3 جلسه باقیمونده فقط حل تمرین خواهد بود. تمامی این دوره ها بصورت آنلاین برگزار می شن. پیشنهاد میشه قبل از این دوره از کلاس خلاقیت موسیقی استاد کثیری فر که برای مرحله اول کنکور هنر هست استفاده کنید تا وقتی به اسفندماه که شروع یکی از دوره های هارمونی می رسیم، موسیقی کلاسیک رو زبان ایشون هم یکبار با کدگذاری ها و هنر و خلاقیت ایشون بشنوید و آموزش ببینید تا نوشتن هارمونی برای شما قابل فهم و شیرین تر بشه.
اگر طبق مقاله به قطعه آهنگسازی شده مثلاً در فرم باینری هم احتیاج دارید بجای اینکه ما برای شما قطعه ای بنویسیم کافیه در حدود 3 جلسه آموزش ببینین و حالا اولین قطعه پیانویی زندگیتون رو خودتون و با هنر و خلاقیت و علم خودتون بنویسین و تمرین کنین تا برای آزمون عملی آهنگسازی با دست پر برین و کل نمرش رو بگیرین. این کلاس فقط در حالتی برای شما مناسب و به درد بخور هست که در دوره هارمونی ما شرکت کرده باشید و در غیر این حالت از این بخش نمی تونید استفاده کنید و ما هم ثبت نامتون نمی کنیم.
برای آخرین پرسشتون بگیم که آزمون عملی اونقدرها هم پیچیده نیست و نترسین و نگران نباشین ولی باید برای اون با کمک افراد با تجربه برنامه ریزی کنین. پس بله شانس قبولی شما زیاده و کافیه در مرحله اول کنکور رتبه مناسبی داشته باشین. چون سال یازدهمی هستین طبق روال سال های گذشته و هنرجویان موفقی که داشتیم پیشنهاد میشه در سال یازدهم و از همین الان، در چند درس که مشاورمون بهتون پیشنهاد می دن بصورت آنلاین در کلاس شرکت کنین بعلاوه مشاوره فردی با اعضای بنیاد ملی نخبگان. استراتژی ها و همچنین دلایل مناسبی برای اینکار هست که برای شنیدن اون ها در صورت تمایل با ارسال پیام به واتس اپ می تونین وقت مشاوره بگیرین.
ما پاسخی که به اولین پرسش شما دادیم رو ادیت و کوتاه کردیم و جواب اصلی رو برای شما اینجا گذاشتیم. شاید یکی از بهترین نمونه سؤالاتی که در این 17 سال پاسخ دادیم همین بود. نه از لحاظ ویرایش و دوباره نویسی بعضی از قسمت های متن قبلیتون. به این خاطر که نمونه فوق العاده ای از یک تفکر موفق رو به همه نشون میده. یک انسان موفق برای پاسخ درست گرفتن از سؤالات زندگیش در وهله اول باید بدونه چه گذشته ای داشته، در حال حاضر کجاس و دقیقاً چه چیزی رو در آینده می خواد! ??
برای اینکه جادوی مشاور عمل کنه باید با اطلاعات و جزئیات دقیق پرسش مطرح بشه ولی ما اکثراً عادت داریم با یک سری اطلاعات کلی و حتی جهت دار که به یک مشاور و یا راهنما در هر موردی می دیم، یک سری پاسخ و نسخه که با ورودی اطلاعات ناقص نوشته شده بدستمون برسه و متأسفانه آخرین اشتباه اینه که بین این پاسخ و راهکارهای در دسترس، اونیکه بیشتر برامون جذابه رو انتخاب کنیم
شما حتماً موفق می شین 🌹

آویشن مختاری

سلام
متشکرم از راهنماییتون 🌹
اما من برای رشته نوازندگی ایرانی قصد دارم شرکت کنم…
بله درسته متوجه شدم ممنون از توضیحات شما ✨
و بله قصد دارم از سال یازدهم روی تئوری و مرحله اول کنکور وقت بذارم
و امسال روی قسمت عملی آزمون دارم کار میکنم که سلفژ و ساز خودم یعنی سنتور هست
که با مطالعه مطالب دقیق و کامل سایت شما متوجه شدم باید چه کرد
فقط سوال بنده در مورد رشته نوازندگی ایرانی بود
و سوال دیگری که دارم اینه که آیا اینکه ظرفیت کمی رو برای قبولی دانشگاه تهران در نظر دارن حقیقت داره؟ و حداکثر با چه رتبه ای میتونم اطمینان قبولی داشته باشم؟

بازم متشکرم از توضیحات شما

هونر

آویشن هنرمند، چون کنکور هنر و دروس پایه ای اون تغییر کرده و شرایط عوض شده پیشنهاد میشه اول مقاله تغییرات بنیادین کنکور هنر 1402 و به بعد مطالعه کنین. طبق این مقاله چون زیرگروه ها حذف شدن و انتخاب رشته ها بر اساس رتبه سهمیه و رتبه کشوری انجام میشه نمیشه الان عدد دقیقی اعلام کرد. در ضمن ظرفیت ها همیشه برای هنرمندان کار درستی مثل شما بینهایته! به تنها پیزی که نباید فکر کنین همینه. از تابستان قبل از یازدهم کار رو باهامون شروع کنین تا انشاالله با پشتکار بالا بتونین یک رتبه 40 و زیر 40 کشوری کسب کنین و مثل خیلی از مشاورین مؤسسه عضو بنیاد ملی نخبگان بشین.
در خدمت شما هستیم 🌹

پارسا

سلام وقت بخیر من دیپلم ریاضی دارم از ده سالگی گیتار کلاسیک میزنم و الان 9ساله که به طور تخصصی گیتار کار میکنم
و تصمیم دارم رشته نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه هنر تهران قبول بشم سلفژ و ریتم رو در حد کمی بلدم و قطعه های لازم رو هم کار کردم غیر از دشیفراژ
برای کنکور تئوری هم آمادگی دارم بنظر شما با این شرایط شانس قبول شدن رو دارم؟
و اینکه برای قطعه دشیفراژ باید آهنگسازی قطعه رو خودم انجام بدم؟!
و منظور از اینکه در کنکور عملی کارنامه باید به همراه داشته باشیم چیه؟
آیا زمان دقیق کنکور عملی مشخص شده؟ ثبت نامش کی هست؟

هونر

سلام آقا پارسای هنرمند،
برای ریتم خوانی، خواندن ملودی و تشخیص فواصل می تونین از کلاس های آنلاین استاد کثیری فر استفاده کنین که با روش های علمی، خلاقانه و کنکوری بهترین کمک رو با هر سطحی که در حال حاضر دارین براتون انجام میدن.
برای تأیید آماده بودن یا نبودن شما از سمت ما بهتره دو تا از قطعات آماده خودتون رو برامون ارسال کنین که نظر اساتید هونر رو داشته باشین ولی احتمالاً بعد از اینهمه سال تمرین مشکل خاصی نخواهید داشت.
اگر کنکور امسال رو می خواین شرکت کنین پیشنهاد میشه از کلاس های جمع بندی و نکته و تست هونر استفاده کنین تا به رتبه حداکثر دو رقمی در سهمیه خودتون در زیرگروه 5 برسین که اساسی ترین مورد برای قبولی همینه.
برای دشیفراژ یک قطعه ناشناس و غیر سخت رو براتون میذارن و باید بعد از مدتی بررسی بنوازید و این قطعه برای شما نیست.
کارنامه اولیه که معمولاً در دهه اول یا دوم مرداد منتشر میشه و رتبه های زیرگروه های مختلف در کنکور مرحله اول مشخص میشه رو همراهتون می برین. (البته اگر آزمون عملی بعد از اعلام نتایج اولیه باشه). رتبه زیرگروه 5 علاوه بر قطعات آماده اجرا نقش مهمی در نمره آزمون عملی خواهد داشت. مثلاً کسی که رتبه زیر 100 در سهمیه در زیرگروه 5 داره با نوازنده ای که با رتبه 2000 در همون آزمون شرکت می کنه طبق تجربه شرکت کنندگان در مصاحبه با هم فرق می کنه.
زمان دقیق آزمون عملی مشخص نیست اما معمولاً بین اواخر تیرماه تا دهه دوم مردادماه با توجه به حرف اول نام خانوادگی و اینکه دختر هستین یا پسر مشخص میشه. ثبت نام آزمون عملی معمولاً چند روز قبل و چند روز بعد از کنکور مرحله اول هست و افراد مستعد زیادی هر ساله این ثبت نام رو بدلیل عدم اطلاع از دست میدن. چون این آزمون ها قابل تکرار نیستن حتماً “بعد از کنکور” (بدلایل مهمی که اینجا فضای اون نیست) نهایتاً در یکی دو روز بعد از کنکور ثبت نامش رو انجام بدین. البته حواستون به اطلاعیه های سازمان سنجش باشه که اگر این تاریخ ها تغییر کرد حتماً با خبر بشین.

محمد

سلام من در رشته ریاضی سال یازدهم تحصیل میکنم و آهنگسازی هم کار میکنم و در سطح متوسط هم تئوری موسیقی بلدم و کمی هم از پیانو آکورد و نت هارو میشناسم ولی به صورت حرفه ای نمیزنم و به مدت سه ساله گیتار کار میکنم به نظر شما شانسی برای قبولی در آهنگسازی دارم ؟ و این که منی که در رشته ریاضی سال یازدهم هستم چیکار باید بکنم برای این موضوع

هونر

سلام، بله شانس که دارین البته با برنامه ریزی این شانس رو باید به عدد 100% نزدیک کرد.
دیپلم ریاضی بگیرین و کنکور هنر بدین. تا سال 1403 دانش آموزان با دیپلم های مختلف می تونن در کنکور هنر شرکت کنن پس از این فرصت های واپسین استفاده کنین.
از الان کلاس های موسیقی، درک عمومی هنر، خلاقیت تصویری و تجسمی و همچنین خلاقیت نمایشی رو بصورت آنلاین از کلاس هاس آموزشگاه هونر استفاده کنین.
برای سلفژ از پایان آذر با استاد کثیری فر و برای هارمونی بعد از کلاس خلاقیت موسیقی که امسال اومدین از اسفندماه می تونین با 12 جلسه هارمونی رو آموزش ببینین و موفقیتتون رو مطمئن تر کنین. بخش سازشناسی ایرانی و کلاسیک به شکل بسیار کاملی در کلاس خلاقیت موسیقی تدریس میشه که به راحتی می تونین به هر 15 تست سازشناسی آزمون عملی آهنگسازی پاسخ بدین.

فوژان کسائی

سلام وقت بخیر
می‌خواستم بپرسم من سال دهم رشته ریاضی هستم و می خوام تغییر رشته بدم به موسیقی و میشه گفت نزدیک یک سالی کلاس رفتم و چون آکورد و نت ها رو بلد بودم خودم آهنگ هارو یاد گرفتم و چندتا از آهنگ های معروف رو هم بلدم. می خواستم بدونم می تونم تو آزمون شرکت کنم و قبول بشم؟! یعنی دانش آموز اینجوری با این شرایط میپذیرن؟! به صورت تئوری هم تا حدودی بلدم ولی علاقه خیلی زیادی دارم.

هونر

سلام، معموملاً هنرستان های موسیقی نهایتاً از سال هفتم هنرجو پذیرش می کنن و اگر خیلی پارتی بازی بکنین شاید از سال دهم هم می شد یه کاری کرد (اگر خیلی آشنا داشتین و نوازندگی فوق العاده ای داشتین و در آزمون تئوری و سلفژ و غیره موفق می شدین). “آپدیت: البته هنرستان موسیقی در کرج و یا احتمالاً شهرستان ها از دوره دوم متوسطه یعنی دهم هم پذیرش و آزمون ورودی دارن.”
پیشنهاد میشه با توجه به زمانی که این سؤال رو می پرسین همون رشته خودتون و یا یکی از رشته های نظری دیگه مثل تجربی اگر علاقه دارین بمونین و یا به رشته های دیگه هنرستان تغییر رشته بدین تا برای کنکور 1403 محدودیت نداشته باشین و برای قبولی در کنکور هنر و رشته نوازندگی ساز ایرانی یا کلاسیک (نگفتین چه سازی) و یا آهنگسازی تلاش کنین.

البته اگر قوانین کنکورهای 1404 (تاریخ اصلاح و بروز شده) به بعد اجازه شرکت شما رو در کنکور هنر بده که فعلاً ابهامات زیاده و اخبار خیلی ناقصی به گوش می خوره. با این شایعات و شنیده ها احتمالاً شما نتونین در کنکور هنر 1404 (تاریخ اصلاح و بروز شده) شرکت کنین اما هنوز باید صبور بود.

mohammad_shayan

سلام وقت تون بخیر . من 18 سالمه و دانشجوی ترم اول مهندسی کامپیوتر هستم اما چندین ساله به موسیقی و آواز علاقه مندم ؛ چند سالی هستش تو زمینه آواز کار میکنم و یک سال و نیمه که کلاس میرم و نوازندگی گیتار رو هم 2 ماهه شروع کردم و الان تمایل دارم از دانشگاه انصراف بدم و توی کنکور هنر1401 شرکت کنم(برای آهنگسازی یا نوازندگی موسیقی جهانی)اما خانواده مخالف هستن. درسم هم توی دبیرستان خوب بوده اما علاقه ای بهش نداشتم. ممنون میشم از تجربه تون استفاده کنم که باید پشت کنکور بمونم یا اینکه در کنار دانشگاه، کلاس ها و دوره های مختلف موسیقی شرکت کنم .

هونر

سلام، ممنون که به تجربه هونر اعتماد دارین و باهامون مشورت می‌کنین.
انصراف یا عدم انصراف از رشته قبلی شما یک تصمیم کامل شخصی هست که ما سعی می‌کنیم بخشی از جنبه های اون رو در نظر بگیریم و شفاف سازی کنیم.
اگر رشته ای که می‌خونین رو دوست ندارین و مطمئن هستین با شناخت نسبت به تمامی رشته های موجود عاشق رشته موسیقی و نوازندگی و یا آهنگسازی هستین و استعداد و رغبت شما در این رشته هست و آینده خوبی رو در انتظار خودتون می‌بینید، بدون شک و لحظه ای درنگ از رشته قبلی انصراف بدین!
ما انسان ها اونقدر زنده نیستیم که در رشته ای که بهش علاقه نداریم و آینده ای نمی‌بینیم و قرار نیست تأثیرگذار باشیم، مدرک لیسانس هم بگیریم؟!؟!

چون پسر هستین باید حواستون به خدمت سربازی باشه که یکبار حق انصراف دارین و اینکار رو ترجیحاً در بهمن یا اسفند انجام بدین. در روز تولدتون هم برین پلیس+۱۰ که اگر موافقت کردن بتونین زمانی برای غیبت نخوردن سربازی بخرین چون ممکنه یکی دو سال و حتی بیشتر عقب بندازنش تا دیگه استرس این قضیه رو فعلاً نداشته باشین.
اگر در حال حاضر در دانشگاه روزانه تحصیل می‌کنین بخاطر ممنوعیت شما در پذیرش کنکور در رشته های روزانه در کنکور هنر ۱۴۰۱ با توجه به انصرافتون، می‌تونین از سازمان سنجش درخواست لغو محرومیت کنین.
نکته آخر اینکه با توجه به اینکه به احتمال زیاد تغییراتی اساسی در کنکور هنر 1404(تاریخ اصلاح و آپدیت شد) پیشِ رو خواهد بود و شاید دیگه نتونین با توجه به نوع دیپلمتون در کنکور هنر اون سال ها و بعد از اون شرکت کنین همین امسال و همین ماه و همین هفته و از لحظه ای که تونستین در کلاس های آنلاین کنکور هنر هونر ثبت نام و شرکت کنین.
آمار قبولی هنرجویان موسیقی در هونر بسیار بالاست و اگر از هنرجویان رشته های مربوط به موسیقی در دانشگاه تهران و هنر سؤال کنین خیلی هاشون هونَر رو میشناسن و یا از کلاس های این مؤسسه استفاده کردن.
در صورت تمایل اقدام کنید و یکبار با تمام وجود روی آتش درونتون سرمایه گذاری کنین.?

parnian

سلام من هنرجوی گیتارهستم یک ساله آموزشگاه میرم ریتم و ملودی زیاد کارکردم. کتاب کنکورو تئوری موسیقی هم مطالعه میکنم و کلاسهای سلفژ و آمادگی کنکورهم قراره شرکت کنم. میخواستم بدونم آیا برای رشته ی نوازندگی ساز جهانی(گیتار) کافیه؟ میتونم رتبه ی قبولی بیارم؟ نیازی نیست سازپیانو یا سنتی اجراکنم؟

هونر

سلام، پیشنهاد میشه در هر دو رشته نوازندگی ساز جهانی (گیتار) و آهنگسازی شرکت کنین و برای اون از الان آماده بشین. با روش هایی می تونین در دانشگاه هنر این دو رشته رو به همدیگه عوض کنین پس حتماً روی هر دو حساب باز کنید.
در مورد قبولی در مرحله اول و دوم و صحبت های تخصصی تر بعد از خوندن کل دیدگاه های دیگر عزیزان و پاسخ ها، برای مشاوره اقدام کنید.

Mahdi

سلام. ببخشید بنده دوازدهم تجربی هستم و امسال قصد دارم در رشته آهنگسازی قبول بشم اما درباره ازمون عملی هیچی بلد نیستم نه سلفژ بلدم نه نوازندگی پیانو. لطفا من را راهنمایی کنید. ممنون.

هونر

سلام، برای هر سه بخش سلفژ با چند جلسه کلاس خصوصی و تمرین های چند ماهه شما این مسأله به راحتی حل میشه.
اگر توانایی خرید یک پیانوی حداقل دست دوم دیجیتال رو داشته باشین می تونین برای حداقل موومان اول سونات و یا یک سوناتین آماده بشین. اگر نه باید از آموزشگاه های موسیقی اتاق پیانو اجاره کنید. حذف این بخش در صورتیکه رتبه حدوداً زیر 30 داشته باشین ممکنه بهتون آسیب نزنه ولی در کلاس تئوری موسیقی استاد کثیری فر با تئوری موسیقی ایرانی و کلاسیک با روش ها و کدگذاری های ایشون آشنا میشین و برای سازشناسی ایرانی و کلاسیک که بخش مشترک آزمون عملی و درس خلاقیت موسیقی مرحله اول کنکور هنر هست، در کلاس خلاقیت موسیقی آموزش می بینید و کلاس دیگه ای براش نیاز ندارین. فقط بخش هارمونی می مونه که بعد از تمام شدن دوره خلاقیت موسیقی می تونین درک و دریافت خوبی ازش داشته باشین و در 10 جلسه، هارمونی لازم برای موفقیت در آزمون عملی موسیقی رو فرا می گیرید.
اطلاعات بیشتر با هماهنگی مشاوره رایگان و تصویری با استاد کثیری فر خواهد بود.

پریناز

سلام وقتتون بخیر
میخواستم ازتون یه مشورتی بخوام
من دیپلم تجربی سال ۱۴۰۰ رو دارم و میخوام امسال دوباره کنکور هنر برای موسیقی شرکت کنم چون همیشه دوستش داشتم و نمیتونم از سرم بیرونش کنم
امسال ترمیم معدلم انجام دادم و نمرات دیپلمم همشون اوکی شدن
الان دو سالم هست که کلاس میرم و گیتار الکتریک میزنم میخواستم بدونم اگه دروس تخصصی رو خوب بخونم و کنکور و قبول شم برای آزمون عملی اجازه میدن الکتریک بزنیم؟ کل فکر و ذکرم شده آزمون عملی این رشته، چون تا جایی که میدونم سبک راک یا متال و اینا خیلی جا نیوفتاده و اجازه نمیدن شاید بتونم یه قطعه ی کلاسیک باهاش بزنم یا نه…
میشه راهنمایی کنید لطفا خیلی سردرگمم… 🙂

هونر

درود، پریناز اصلاً امکان پذیر نیست که با گیتار الکتریک قطعه ای بنوازی حتی قطعه ای کلاسیک!
ولی با خریدن یک گیتار کلاسیک و تمرین چند ماهه میتونی برای اون آماده بشی. می تونیم در این بخش کمکت کنیم.

نیایش

سلام وقتتون بخیر
من حدود دوساله که پیانو کارمیکنم و الان در هنرستان موسیقی در کرج هستم و پایه یازدهم الان هستم.
میخواستم ازتون بپرسم برای اینکه آماده بشم برای کنکور عملی میتونین استاد بهم معرفی کنین که آمادم کنه برای کنکور عملی؟؟

هونر

سلام و ممنون از شما؛
پیشنهاد میشه از الان که یازدهمی هستین از کلاس های آنلاین و مشاوره با اعضای بنیاد ملی نخبگان استفاده کنین. در مورد آزمون عملی قسمت هایی رو که لازم دارین استاد داشته باشین رو به موبایل آموزشگاه به شماره 09901737017 به همراه نام و نام خانوادگی، زشته و مقطع فعلی، شهر محل سکونت و رشته مورد علاقه برامون پیامک کنین. یادتون باشه همونطور که برای آزمون عملی حساس و جدی هستین که کار درستی هم هست برای کلاس های درسی در سال یازدهم برنامه ریزی کنید تا مثل خیلی از هونری ها شما هم در رشته آهنگسازی یا نوازندگی و در دانشگاه هنر و یا تهران پذیرفته بشین.

دنیا

سلام من امیدوارم خوب باشید
من شمال زندگی می کنم ولی دانشگاه تهران ادبیات می خونم که امسال تمومش می کنم
شاید سوالم ساده انگارانه باشه اما چند ماهی میشه که کلاس تار میرم پیش استاد قمصری و خب به شدت علاقه‌مند شدم از طرفی هدفم این هست که با ادامه تحصیل تهران بمونم و مطمئن هستم ارشد ادبیات قبولم تهران اما می خواستم بدونم آیا امکانش هست کنکور هنر ارشد رشته ساز ایرانی بتونم قبول شم با کلاس های شما؟

هونر

سلام، بله حتماً.
البته این مقاله مربوط به مقطع کارشناسی هست و دروس تخصصی شما در رشته نوازندگی ساز ایرانی تفاوت هایی در مباحث و عمق مطالب و غیره دارند. قسمت هایی رو که کار نکردین اطلاع بدین براتون کلاس آنلاین و چون تهران هستین بخشی حضوری برای قسمت ساز براتون خواهیم داشت. بخش های مختلف تئوری و سلفژ و سازشناسی و کنترپوان و هارمونی هم برای مقطع ارشد برگزار میشه که بسته به تعداد هنرجویان متقاضی و همچنین نوع درس، خصوصی یا نیمه خصوصی برگزار میشن.
اطلاعاتتون رو به موبایل موسسه ارسال کنید و تقاضای کلاستیترهای لازم رو با اساتید مؤسسه من جمله استاد کثیری فر داشته باشین.

علی

با سلام وقت بخیر خدمت شما بزرگوار
من علی هستم حدود 3ماه گیتار کلاسیک را کار میکنموتا حدودی نت هارو میشناسم
وسال هشتم میخواستم به هنرستان موسیقی برم
اگر امکان داره راهنمایی کنید
تا در آزمون ورودی قبول بشم

هونر

نام و نام خانوادگی، مقطع فعلی، شهر محل زندگی و تیترهایی که برای آزمون ورودی هنرستان موسیقی شهر خودتون نیاز دارین رو لیست کنین و به شماره موبایل مؤسسه به شماره 09901737017 پیامک بزنین. تیترهایی مثل ریتم خوانی، خواندن ملودی، نوازندگی گیتار، سازشناسی و غیره
در دوره های مختلف آزمون های عملی و همچنین سلفژ باید شرکت کنین که هونر تمام اون ها رو در اختیارتون قرار میده.

Ghazal

با سلام وقتتون بخیر باشه
ببخشید خواستم ازتون راهنمایی بگیرم چون هیچکسی نیست تو خانواده ام که بخواد آگاهی داشته باشه تو رشته هنر و موسیقی
من خودم دیپلم تجربی دارم و سال اول کنکور دادم و اصلا رتبه خوبی نیاوردم و خواستم باز پشت کنکور بمونم که متوجه شدم که هیچوقت علایق اصلی و مهارت های خودم رو در نظر نگرفته بودم و از اذیت شدن خودم رو بخاطر رشته ای که خوندم و بخاطر حرف دیگران نادیده گرفتم… و از نظر روحی بشدت اذیت شدم.
من از بچگی تا به الان عاشق خوندن و گوش دادن به آهنگ ها با سبک های متفاوت بودم و هستم .چند تا تست های شخصیت شناسی و رغبت سنجی رو انجام دادم و از نظر شخصیتی و علاقه و میلم خیلی با هنر و موسیقی سازگاره حتی تست هوش گاردنر انجام دادم و هوش غالب من موسیقیایی عه و خودمم چندساله دقت کردم در واقع بیشتر نوتای آهنگای متفاوت رو خیلی بیشتر از یسری آدما میرم تو بهرش و در خلاصه بهتر درکش میکنم و ناخداگاه مغزم شروع میکنه به تحلیل کردن ولی بخاطر این حسم به کسی نمیگفتم تا مسخره نشم…
استعداد در زمینه خوانندگی هم دارم حتی چندبار در جشن های مختلف خواندم و خیلیا تعجب کردن و تحت تاثیر قرار گرفتن و تشویقم کردن به پیگیری در این موضوع و گفتن خیلی استعداد داری.
خلاصه که الان تصمیم قطعی گرفتم که کنکور هنر شرکت کنم و رشته نوازندگی موسیقی جهانی مد نظرمه و اینکه بعد ها هم بتونم اقدام کنم و برم کشوری که در این زمینه بتونم موفق باشم اما با توجه به تحقیقاتی که کردم باید در یادگیری یک یا چند ساز حداقل پیش زمینه برای آزمون عملی داشته باشم که متاسفانه هیچگونه اطلاعی ندارم بنظرتون باید چگونه آمادگی لازم رو کسب کنم؟ چون واقعا مشتاق و علاقه مندم و نیاز به راهنمایی دارم… و اینکه حداقل با این وضعیت چند سال برای آمادگی طول میکشه و آیا امکانش وجود داره؟…
خودم ساکن کرج هستم.
خیلی عذر میخوام توضیحاتم زیاد شد.🙏:(

هونر

سلام، ممنون که به ما اعتماد کردین و حرف دلتون رو زدین! 🌹
پیشنهاد میشه شما آهنگسازی بخونین نه نوازندگی. اینطوری احتمالاً در کنکور 1402 هم می تونین موفق بشین و چند سال طول نمی کشه.
اگر علاقمند به شرکت در کلاس ها هستین و برای شروع کار نیاز به یک مشاوره حرفه ای دارین، به خط موبایل مؤسسه به شماره 09901737017 عبارت “مشاوره ثبت نام” رو ارسال کنین تا در اسرع وقت برای هماهنگی مشاوره و ارائه اظلاعات باهاتون تماس بگیرین. با اطلاعاتی که ارائه کردین در رشته آهنگسازی می تونین خیلی موفق باشین.

آذر مظفر

سلام وقت بخیر.من فارغ‌التحصیل کارشناسی معماری هستم.ومتاسفانه هیچ زمینه ای در موسیقی ندارم ولی بسیار علاقه مندم.برای کنکور ارشد موسیقی و قبولی در رشته نوازندگی ساز ایرانی چقدر زمان لازم هست؟این کار امکان پذیر هست؟

هونر

سلام، در رشته نوازندگی به امسال نمی رسید ولی امکان قبولی در اتنوموزیکولوژی و آهنگسازی هست. خیلی رتبه های کارشناسی ارشد نوازندگی ساز ایرانی یا کلاسیک لیسانس مرتبطی نداشتند. ?

بهار عباسی

سلام من امسال به کلاس نهم میرم
و باید یک چیزی رو اول صحبت هام بیان کنم
سه سالِ(نزدیک چهارسال)که بیماری گرفتم که به شنواییم شدیدا آسیب زده و حدود ۳۰ درصد شنوایی دارم
من یک سال و ده ماه هست سه تار می‌زنم
من با هنرستان موسیقی دختران تهران صحبت کردم و گفتن که بهتره نرم اونجا با توجه به مشکلی که دارم
اما من ی سوال دارم میتونم امسال برم رشته ی هنر(سینما)و در سال کنکورم آزمون عملی نوازندگی و آهنگسازی رو بدم؟
و اینکه کلاس های آقای کثیری فر اصلا حضوری نیستن؟
میشه ی توضیحی درمورد کلاساشون بدین?

هونر

سلام بهار خانم،
شاید تا بحال با کسی صحبت نکردین که قوانین رو درست بشناسه و شاید این پاسخ کمکتون کنه که برای آیندتون برنامه ای درست بریزین.
قوانینی برای پذیرش در هر رشته وجود داره و ما از دفترچه کنکور سازمان سنجش می دونیم برای پذیرش در رشته های نوازندگی و سینما و همینطور آهنگسازی، عدم محدودیت “نسبی” در شنوایی، بینایی، دست و پاهای سالم و غیره وجود داره. باید دوباره بررسی کنیم ولی احتمالاً پذیرش با 50% شنوایی در یک گوش در رشته آهنگسازی قانونی باشه. ولی لطفاً خودتون با دفترچه های کنکور چک کنید که اشتباه نکرده باشیم و نتیجه رو در پاسخ به همین متن بگذارین که بقیه هم استفاده کنن. راستی می تونین با کمک کارت بهزیستی که دارین از سهمیه منطقه3 هم استفاده کنین که خودش روی قبولی شما تأثیر ویژه ای داره.
در مورد کلاس های استاد کثیری فر هم پرسیده بودین. ببینین ایشون احتمالاً نیمی از سال رو ایران نباشن و در زمانی که ایران هستن بعضی اوقات کلاس آنلاین رو بیشتر از حضوری قبول می کنن. باید ببینیم شما در چه زمانی و به چه کلاس هایی احتیاج دارین.
در مورد نوع دیپلم هم با قوانین فعلی شدنی هست که با دیپلم سینما بتونین در کنکور هنر شرکت کنین و رشته نوازندگی رو بخونین. در کل سعی کنین دیپلم هنرستانی بگیرین که برای کنکور هنر مشکلی نداشته باشین البته اگر علاقه هم دارین.

بهار عباسی

مرسی از زمانی که برام گذاشتین
امیدوارم موفق باشین

Arash

سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم زمان برگزاری آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی چه زمانی هستش؟ قصد من این هست که بدون کنکور برای این رشته اقدام کنم و یه مقدار در زمینه سلفژ مشکل دارم میخوام بدونم فرصتی برای یادگیری هست؟ البته هنوز انتخاب رشته نکردم و گروه تحصیلیم تجربیه.
و اینکه ساز گیتار میزنم
ممنون میشم راهنمایی کنید.

هونر

سلام، آزمون عملی موسیقی در زمانی که شما پرسشتون رو مطرح کردین برای کنکور هنر 1401 گذشته بوده و قبل از اون باید در زمان کنکور، علاقمندیتون رو برای شرکت در آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی یا دیگر رشته ها ثبت می کردین. در هر حال اگر برای رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی برای این رشته اقدام کرده باشین کلاً به آزمون عملی احتیاجی ندارین. اما میدونین که این رشته ها و دانشگاه ها هم غیرانتفاعی هستن و هم در تهران و اطراف تهران همچین دانشگاه هایی وجود نداره.
اگر برای کنکور دیماه امسال یا تیر سال 1402 می خواین کنکور هنر بدین هم برای سلفژ و همینطور برای مابقی قسمت ها با کلاس آنلاین کوتاه و مؤثر در خدمتتون هستیم.

آویشن مختاری

سلام وقت بخیر
من سال دهم موسیقی _ نوازندگی ساز ایرانی هستم و از مهر ۱۴۰۱ میرم یازدهم
و ۹ ساله سنتور کار میکنم و مهارت دشیفراژ و ردیف نوازی دارم و در کنارش ساز های دیگه ای کار میکنم به صورت تفریحی ، ساز کلاسیک هم کار میکنم
با توجه به گفته های برخی از استادان دارم روی سلفژ کار میکنم
اما کمی سرگردان و مضطرب هستم در مورد کنکور هنر
نمی‌دونم باید برای آزمون تئوری از چه درسی شروع کنم
ضمن اینکه تصمیم دارم برای سال آینده روی تئوری بیشتر وقت بذارم
لطفاً کمی راهنمایی میکنید در مورد درسها و اقداماتی که باید انجام بدم
و آیا شانس قبولی در کنکور دارم؟

هونر

سؤال بعدی شما اونقدر قشنگ بود که دلمون نیومد اونجا همین سؤال رو پاسخ ندیم.

فاطمه

سلام هونر عزیز
من به خوانندگی علاقه دارم و قصد دارم کل وقت و انرژی و تمرکزمو براش بزارم. شرایطم طوری بود که از روی بی هدفی رفتم رشته تجربی و بلاخره هدف و علاقمو پیدا کردم، درسم خیلی خوب هست اما خب وقتی به اون چیز علاقه نداری برات خسته کننده میشه امسال کنکور دارم یعنی چند روز دیگه 1401و رشته تجربی وزبان و هنر ثبت‌نام کردم البته اینم بگم که پشت کنکوری بودم و بخاطر یسری مسائل امسال آخرین فرصتمه حالا باتوجه به اینکه اصلا رشته خوانندگی توی ایران نیست و شرایط خاص و اینکه من طی همین چندسال آینده برای مهاجرت اقدام میکنم، بنظر شما که تجربه ی زیادی دارید من برای دانشگاه چه رشته ای رو انتخاب کنم؟یسریا میگفتن برو رشته موسیقی و اینم اضافه کنم که من هیچ چیز از موسیقی نمیدونم و هیچ سازی کار نکردم درکل من هررشته ای که برم علاقه و هدف اصلی من نیست، خیلی نگرانم و اضطراب دارم میشه راهنماییم کنید

هونر

سلام به شما دختر مهربون،
در انواع آزمون های شناخت شخصیت، روانسنجی، خودشناسی و از همه مهمتر تست های رغبت سنج و استعدادیاب شرکت کنین و نتیجه بهتون کمک زیادی خواهد کرد. آزمون های کتل و هالند و غیره می تونه بخشی از این کار باشه براتون.
اینکه قبلاً بی هدفی شما رو به بیراهه کشونده ممکنه دوباره تکرار بشه پس ایندفعه با صبر و حوصله و بالا بردن آگاهی تصمیم بگیرین. می دونستین ما در زندگی عاشق چیزهایی هستیم که می دونیم چی هستن؟! یعنی مثلاً اگر ندونیم “ریتون” چیه نمی دونیم که دوستش داریم یا نه! خیلی چیزها در زندگی اسم های آشناتری دارن و به همین خاطر ما اون ها رو قضاوت می کنیم و اصلاً خبر نداریم اگر بیشتر جلو می رفتیم ممکن بود خیلی ازش خوشمون بیاد.

پیشنهاد میشه با خودتون یک جلسه برگزار کنید!

فاطمه

هونر جان این اتفاق برام افتاده بود من چون صدای قشنگی نداشتم حتی یکبار هم درمورد خوانندگی فکر نمیکردم تا اینکه نمیدونم چی شد که انگار به خودم اجازه دادم درموردش فکر کنم من فهمیدم چیو دوست دارم الان هدف دارم میخوام یه خواننده خوب و موفق شم.
ولی درحال حاضر بخاطر دانشگاه استرس دارم همونطوری که گفتم اجبارا امسال باید برم دانشگاه ولی نمیدونم چه رشته ای برم، من هدفم برای خودم مشخصه، خوانندگی ولی دانشگاه چی برم؟ دانشگاه موسیقی تا اینجایی که فهمیدم یه حدودی درمورد خوانندگی یاد میده اما نه کامل ولی بهتون گفتم من چیزی از موسیقی بلد نیستم، میتونم توی این یکماه باقی مانده یاد بگیرم؟
بعد من توی طراحی هم خیلی استعداد دارم و میتونه برای مهاجرت کمک کنه بطور کلی در همه ی موضوعات ایده های زیادی به ذهنم میاد شاید بشه گفت این استعداد بارزه ای که دارم

هونر

سلام، با توجه به رشته های آزمون عملی که در زمان مشخص قبل و بعد از کنکوز انتخاب کردین، کلاس عملی بیاین. اگر از دست دادین حضوری به روابط عمومی سازمان سنجش برین و درخواست بدین. طراحی صنعتی هم می تونه یکی از گزینه های شما باشه چون ایده های زیادی دارین.

سام

سلام وقت بخیر. دختر من حدود 7 سال پیانو کار میکنه و امسال قراره در آزمون هنرستان موسیقی پایه هفتم به هشتم شرکت کنه … از نظر تئوری موسیقی و سلفژ آمادگی داره فقط برای نوازندگی پیانو راهنمایی بفرمایید که ظرف یکماه چطور خودشو آماده کنه؟

هونر

سلام، اگر دخترتون تجربه 7 سال نوازندگی پیانو دارن کافیه روی درست نواختن یکی دو قطعه کلاسیک در زمان باقیمونده تمرکز داشته باشن. در مورد تئوری و سلفژ در صورت نیاز با تکنیک های روز جهان برای آموزش حتی در زمان کوتاه با استاد کثیری فر در خدمتتون هستیم.

Sarina

من از همون اول عاشق موسیقی بودم نمیدونم برای چی بیشتر برای رفتن به این رشته پافشاری نکردم :))) الان سال آخر ریاضیم و کنکور های ریاضی و زبان و موسیقی رو ثبت نام کردم
حدود سه سال رفتم پیانو البته ساز پیانو رو نداشتم و روی ارگ تمرین میکردم و یک سری نکات که مخصوص پیانو هست رو بلد نیستم. انگار یه چیز کلی بلدم. الان با دیدن این مقاله و سوالات کنکور هنر پارسال دلم میخواد گریه کنم.
بچه بودمم سنتور و ارگ کلاس میرفتم ولی چیزی به یاد ندارم.
چیکار کنم خدایی 😐 نمیتونم تا ابد ریاضی رو ادامه بدم مخصوصا اگه رشته مورد نظرم قبول نشم 🙁

هونر

سلام، اگر رشته مورد نظرتون قبول نشدین یا از کنکورتون راضی نبودین یه مشاوره حرفه ای با استاد کثیری فر شاید نظر خانواده رو به سمت شما تغییر بده.
همیشه تغییرات زمانی اتفتق میوفتن که ما متوجه میشیم می تونیم تغییری ایجاد کنیم وگرنه در فضای پذیرش قرار می گیریم و ذره ذره گذر عمر حالمون رو بدتر می کنه و حسرت هامون رو بیشتر!
با یک سری کلاس آنلاین همه چیز رو یاد می گیرین نگران اون بخش نباشین ..

عارف

سلام با سپاس از متخصصین موسسه هنر
من 4 ساله گیتاریست هستم (هیچ کلاسی نرفتم و همه رو از کتاب و تمرین زیاد و….) یاد گرفتم سلفژ بلدم و تازه شروع به مطالعه تئوری موسیقی کردم در مورد نوازندگی سبک تک نوازی کلاسیک و اسپانیش و کمی پاپ کار میکنم قطعه هایی مثل love story یا مالا گوئنا یا elderado و… ولی خب از نوازندگی این قطعات لذت میبرم نه از گوش دادن. یعنی جزو سلیقه شنوایی من نیست ولی به شدت شیفته صدای گیتار الکتریک سبک راک و جز هستم و بیشتر علاقه من اینه که تو این سبک فعالیت داشته باشم. سازی ک من بلدم گیتاره و نمیدونم برای اینکه در سبک راک و جز فعالیت بهتری داشته باشم، چه رشته ای انتخاب کنم. خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

هونر

سلام، اگر می خواین تحصیلات دانشگاهی داشته باشین اگر می تونین برای گیتار کلاسیک که در آزمون ورودی ازتون امتحان می گیرن زمان بذارین و آماده بشین که همون “نوازندگی ساز جهانی (گیتار)” رو انتخاب کنین. در غیر اینصورت برای آهنگسازی اقدام کنین که دست و بالتون بازتر باشه اما به هر حال در دانشگاه در مورد سازهای ارکسترسمفونیک اطلاعاتتون بالا میره و معمولاً کارهای تخصصی در زمینه مورد علاقه شما بصورت موازی با دانشگاه انجام میشه.

یاسی

سلام من از بچگی موسیقی کار کردم و دوره موسیقی کودک تموم کردم. ساز هایی چون کاخن، ویولن‌ و هنگ درام ‌‌بلدم ولی ساز اصلیم گیتار سبک فلامنکو هستش. از ۱۳سالگی دارم فلامنکو کار میکنم و الان ۱۶سالمه و ۱۴۰۲کنکور دارم و می‌خوام برم رشته موسیقی دانشگاه شیراز یا تهران. میشه بگین من باید چکار کنم؟ چون خیلی استرس دارم برای امتحان تئوری‌ و نمیدونم‌ چه‌ کتاب هایی‌ بخونم‌ البته یه چیز‌هایی‌ میفهمم‌ چون تقریباً از یازده یا دوازده سالگی میرفتم توی گوگل جزوه کنکور موسیقی دانلود میکردم و میخوندم و هنوز هم اینکار رو میکنم. ولی استرس قبول نشدن رو دارم و نمیدونم چه کتاب هایی بخونم‌‌. میشه راهنمایی کنید دروس عمومی چقدر تاثیر داره؟ من اصلاً درسخوان نیستم و نمرات مدرسم هم خوب نیست. عاشق موسیقی ام و کل وقتم رو برای موسیقی گذاشتم

هونر

سلام، چند نکته:
– دانشگاه شیراز رشته موسیقی نداره.
– در کنکور 1402 سؤالات عمومی نخواهید داشت.
– نوازندگی در سازهای ضربی و غیر ارکسترسمفونیک برای رشته نوازندگی ساز جهانی ممنوعه. پس کاخن و هنگ درام کمکی به شما نخواهند کرد. ولی بهتون تبریک می گیم که اینقدر هنرمند هستین.
– با گیتار به سبک فلامنکو نمی تونین آزمون عملی بدین و در متن مقاله توضیحات نوشته شده.
– کار شما با کتاب خوندن راه نمیوفته. کلاس کنکور برین. در ورودی های موسیقی دانشگاه تهران (دانشکده هنرهای زیبا) و دانشگاه هنر کسی رو نمیشناسیم که کلاس کنکور هنر نرفته باشه! اگر دوست داشتین در خدمتتون هستیم

دنیا

چطور می تونیم تو دوره ی آنلاین اقای کثیری فر شرکت کنیم؟؟

هونر

کافیه به واتساپ شناور در این صفحه و یا شماره موجود در صفحه “تماس با ما” پیام متنی “کلاس عملی موسیقی” رو ارسال کنین و مشخصاً بگین اون سه بخش سلفژ رو احتیاج دارین یا کلاس هارمونی یا سازشناسی رو نیاز دارین که در کنکور عملی رشته آهنگسازی هستن؟

عباس

سلام ببخشید کتاب های مرتبط با سازهای جهانی چه کتاب هایی هستن یعنی چند تا هستن و اسمشون چیه؟

هونر

سلام، با چ هدفی می خواین از اون کتاب ها استفاده کنین؟ برای مرحله اول کنکور یا آزمون عملی آهنگسازی که تست های سازشناسی هم داره یا هر دو؟ چون برای اهداف مختلف راهکارهای مجزایی پیشنهاد می کنیم.
برای دانلود کتب مورد نظرتون به بخش دانلود کتاب هنرستان مراجعه کنین و اونجا زیر هر کتاب گفته شده مربوط به کدوم درس هستن. عنوان اون کتاب ها اینه:
– شناخت سازهای ارکستر سمفونیک 1 (سازهای زهی آرشه ای)
– شناخت سازهای ارکستر سمفونیک 2 (سازهای بادی و ضربی)
که در بخش دانلود براتون آماده شده. البته سؤالات ترکیبی کنکور هنر و همینطور آزمون عملی آهنگسازی نیاز به تدریس داره و اگر تمایل داشتین بصورت آنلاین بهتون تدریس میشه.

عباس

سلام برای مرحله اول کنکور-اسم چند قطعه هم که سخت باشه در باروک و رمانتیک و کلاسیک میگین چون من چیزی نتونستم پیدا کنم – بعد کلاس های آنلاینتون با گوشی اوکیه؟ آخه من با لپ تاپ میام و دوربین لپتابمم مشکل داره

هونر

سلام، برای نام قطعات باید ساز مشخصی رو می خواین باهاش کنکور بدین اعلام می کردین و ما متأسفانه خبر نداریم. در گوگل آهنگسازان دوره باروک، کلاسیک و رومانتیک رو جستجو کنین و حالا ببینین کدوم یکی از اون ها برای ساز مورد نظر شما قطعاتی داره و اون ها رو گوش کنین و چک کنین از کدوم لذت می برین یا از لحاظ فنی بهش نزدیک تر هستین. قبل از شروع به تمرین در مورد هر قطعه ای پیشنهاد می کنیم با ما مشورت کنین و خودسر شروع نکنین.
نکته بعدی اینکه معیار خیلی پیچیده بودن قطعه برای نوازندگی نیست. بیشتر صحیح نواختن باعث امتیاز بالاتر میشه.

پارسا

سلام آیا میشه برای قسمت دشیفراژ نوازندگی گیتار سبک فلامنکو باشه؟یا مثلاً از ترمولو فلامنکو که ۴ضربی هست استفاده کرد؟
و با توجه به اینکه من در استان هرمزگان سکونت دارم میخواستم بدونم محل آزمون عملی کجا قرار داره و تایمش چقدره منظورم اینه که چقدر طول می‌کشه و توی چه بازه زمانی از روز قرار داره معمولا؟

هونر

سلامی دوباره، منظور از دشیفراژ قطعه ای هست که جلوی نوازنده میذارن و شما با یک بررسی بصری اولیه باید شروع به نواختن فی البداهه اون بکنین. پس قطعه ای نیست که شما برده باشین و تمرین کرده باشین. برای اجرا و اون نمره 80 درصدی مربوطه باید از دوران باروک، کلاسیک یا رومانتیک قطعاتی رو آماده کرده و بنوازین.
محل برگزاری همیشه تهران بوده و برای شرکت در مصاحبه آزمون عملی و قسمت کتبی (برای رشته آهنگسازی) معمولاً باید به دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران مراجعه کنین. از صبح زود به هنرجویانی که میرن شماره (برای نوبت) میدن و میگن بعنوان مثال شما حدوداً ساعت 12 یا مثلاً عصر نوبتتون میشه. با شنیده هایی که از هنرجویان موفقمون داشتیم شما حتی می تونین با پیگیری ساده ای نوبت خودتون رو برای اجرای قطعات جلو بندازین و سریع تر انجامش بدین. این هم ممکنه استراتژی مناسبی برای هنرجویانی باشه که کمی استرسی هستن و صدای ساز بقیه ممکنه باعث از دست رفتن اعتماد به نفسشون بشه.

امیر

سلام. اینکه میگین اگه نوازندگی قبول بشیم میتونیم تو دانشگاه تغییرش بدیم به آهنگسازی واقعاً امکان‌پذیر و قانونیه یا نه؟ یعنی بعداً دردسر نمیشه؟!

هونر

سلام، به دلیل حساسیت مطلب لطفاً با اداره آموزش دانشگاهی که منظورتون هست و با قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر قوانینی که ممکن هست بی اطلاع باشیم، خودتون تحقیق و بررسی بفرمایین.

آرین

سلام روز بخیر و خسته نباشید .

بنده دانشجوی ترم دو رشته مهندسی پلیمر دانشگاه تهران هستم اما در حال حاضر پشیمان از تحصیل در این رشته هستم و سال قبل هم کنکور سراسری هنر سال 1401 رو ثبت نام کردم . در حال حاضر از دانشگاه انصراف ندادم . آیا راهی هست که بشه لغو ممنوعیت در کنکور سراسری هنر رو استفاده کرد ؟ چون همون طور که گفتم از دانشگاه انصراف ندادم ولی تصمیم ام قطعی هستش .

همینطور اینکه واقعا برای آزمون عملی فکر می کنم که نمره خیلی خوبی بگیرم و هیچ مشکلی ندارم ولی خب درس های تخصصی هنر رو بلد نیستم و درس های عمومی هم متوسط هست . در این مورد به نظرتون شانس قبولی دارم ؟

ممنون میشم که راهنمایی کنید .

هونر

سلام، از طریق روابط عمومی سایت سازمان سنجش درخواست بدین و تأیید بگیرین و احتمالاً مشکلی نیست و همکاری می کنن. (شما هم نتیجه رو در پاسخ به همین متن بذارین تا ببینیم به کجا رسیدین.)
پیشنهاد میشه در دوره جمع بندی و نکته و تست هونر شرکت کنین که می تونه باعث اتفاقات بزرگی برای شما بشه. آدم سختکوش و موفقی مثل شما از پسش برمیاد. از واتساپ این مورد رو پیگیری کنین.

فرناز

سلام خسته نباشید من رشته ی تجربی بودم و بعد از مدت ها فهمیدم به موسیقی و خوانندگی علاقه دارم الان برای سال 1401 کنکور دارم و بعد از کلنجار رفتنای زیاد تصمیم گرفتم برای دانشگاه برم یکی از رشته های موسیقی اما من هیچی از موسیقی نمیدونم و حالا که دارم درموردش میخونم خیلی نگرانم چون دو سال پشت کنکور بودم و امسال دیگه اخرین کنکوریه که شرکت میکنم من نه تابحال درسای هنر رو خوندم و نه هیچی از موسیقی و کار عملیش بلدم علاقم به خوانندگی خیلی زیاده حالا بنظرتون چیکار کنم ؟اگر میتونستم از همین الان میرفتم کلاس و دیگه دانشگاه نمیرفتم اما متاسفانه خانواده ایرانی به دانشگاه نرفتن خیلی حساسه . تو رو خدا بگید چیکار کنم؟خیلی میترسم الان چند ماهه که همش دارم فکر میکنم تا یه راهی پیدا کنم.نمیدونم الان کتابای تخصصی هنرو بخونم یا ادامه تجربیو ؟باتوجه به اینکه دو ماه بیش تر وقت نیست میتونم اهنگسازی قبول شم ؟اینطوری که فهمیدم امکانش نیست حالا چه رشته ای باید برم ؟تو رو خدا میشه به همه ی سوالام جواب بدین دارم از استرس میمیرم

هونر

سلام، اول اینکه استرس نداشته باشین فقط به این دلیل که کمکی بهتون نمی کنه و مابقی کارها رو هم انجام نمی دین.
اگر عمومی های خوبی داشته باشین امیدهایی هست اگر که در همایش های جمع بندی و نکته و تست دروس مختلف ثبت نام کنین و آزمون عملی رو با استاد مربوطه پیگیری کنین. (حداقل بخش سلفژ و تئوری موسیقی و هارمونی و سازشناسی رو)
اینقدر خودتون و ما و خانواده رو تو فشار نذارین. شعار “تا سه نشه بازی نشه!” هم معلوم نیست اولین بار توسط کی اختراع شده و اصلاً درست نیست. خوبی شروع سریع تر درس خواندن شما اینه که حتی اگر به امسال نرسیدین، سال آینده قدرتمندانه تر وارد رشته و دانشگاهی که دوستش دارین میشین.
مواردی که گفته شد رو از طریق واتساپ پیگیری کنین. ?

فرناز

شاید منظورمو درست نگفتم. قصد من تکمیل سه تا نیست، خانوادم دیگه اجازه نمیدن کنکور بدم. تابستون همین سال 1400 اصرار داشتن که من برم پرستاری یا فرهنگیان که من اینقدر اصرار کردم گذاشتن دوباره امسالم بمونم برای کنکور ولی همش میگن سال آخریه که اجازه داری کنکور بدی. برای همینه که نگرانم. عمومیام خوبه توی هردو رشته میتونم رتبه خوبی بیارم.برای آزمون عملی بعد کنکورم همین مواردی که گفتید کار کنم میتونم قبول شم؟

هونر

بله می تونین اما معمولاً ابزار و امکانات لازم برای قوی کردن مواردی که در آزمون عملی از شما می خوان خیلی در دسترس نیست و باید از کلاس های آنلاین مربوطه استفاده کنین که با کمک نکات کنکوری بیشتر از این زمانتون رو از دست ندین.
صحبت با یک مشاور به همراه پدر و یا مادر یا هر دو ممکنه کمک بزرگی بهتون بکنه که از این شرایط خارج بشین. همونطور که قبلاً گفته شد اگر از لحاظ مالی توانمندی اولیه مالی و یا همکاری خانواده رو در این حد دارین می تونین از همایش های جمع بندی و نکته و تست هونر استفاده کنین. همینطور سه بخش مربوط به سلفژ و یا حتی هارمونی

نوا

سلام من کلاس هشتم هستم سه سال کلاس تنبک رفتم نت ها و خواندن نت ها رو کامل میدونم وقطعه نوازی می‌کنم همچنین بتازگی دو سه قطعه هم نوشتم چطور میتونم برم هنرستان موسیقی و شانسم چقدر هست چون از سازهای کوبه ای چیزی ننوشته اید

هونر

درود، طبق متن مقاله سازهای کوبه ای برای امتحان ورودی دانشگاه ها (و همچنین هنرستان های موسیقی) مورد قبول نیستن و باید یک ساز غیر کوبه ای رو برای امتحان ورودی آماده کنین. با هنرستان مربوطه در هر شهری که هستین مشورت کنین تا راهنماییتون کنن. در تهران از سال هفتم (شروع دوره اول متوسطه) باید اقدام می کردین و کمی ارتباطات و تسلط روی ساز و صحبت با مدیر مسئول احتمال داره که کمکتون کنه که حتی از سال نهم (شروع دوره متوسطه دوم) بتونین وارد هنرستان های موسیقی بشین.

Reyhooooooooon

سلام ببخشید من برای سال دیگه میخوام رشته هنر موسیقی رو انتخاب کنم و کمی گیتار بلدم میخواستم بدونم برای انتخاب رشته هنر حداقل معدل چقدر باید باشه ؟ و به معدل بستگی داره دیگه؟

هونر

سلام، داشتن دیپلم اهمیت داره و معدل شما محدودیتی برای شرکت در کنکور هنر و قبولی در رشاه های نوازندگی یا آهنگسازی ایجاد نمی کنه.

Selin

سلام وقتتون بخیر من فارغ التحصیل انسانی هستم یعنی دیپلم انسانی دارم خیلی وقته که به موسیقی علاقه مندم به خصوص خوانندگی و الان تو سرم افتاده که چرا کنکور هنر شرکت نکنم ولی متاسفانه هیچ تجربه ای در زدن ساز ندارم و اگه بخوام کنکور هنر سال 1401 شرکت کنم رو ساز پیانو هیچ جوره حساب نمیتونم باز کنم ولی اگه گیتار بخرم و از مهر سال 1401 آموزششو شروع کنم شانس قبولی در چه رشته ای دارم؟ بعد با توجه به اینکه من بیشتر به خوانندگی علاقه مندم رشته آهنگسازی برای من بهتره یا نوازندگی موسیقی جهانی (گیتار)؟ من اولین باره که در این باره دارم تحقیق میکنم و هیچ اطلاعی کلا تو این زمینه ندارم میشه راهنماییم کنین
اینم بگم من حداکثر از تابستون میتونم مطالعه برای کنکور هنر و شروع کنم

هونر

سلام، نوع تایپ کم ایراد شما نشان از “ذهنیت دقیق و برنامه ریزی شده” داره! (باور کنین بعضی از پیام ها رو باید ترجمه کنیم ببینیم چی نوشتن و غلط های املایی و نگارشیشون رو بگیریم تا برای خوندن و فهمیدن بقیه آماده بشه ?)
برای خوانندگی سبک کار شما خیلی مهمه. پاپ؟ سنتی؟ غربی؟ برای همین رشته های نوازندگی ساز جهانی یا ایرانی یا آهنگسازی هر کدوم می تونن شما رو به مسیر درست هدایت کنن.
به هر حال برای قبولی مواردی که باید آماده بکنین مشخصه و باید ببینین با کدوم ساز می تونین این موارد رو فراهم کنین. البته برای آهنگسازی آشنایی با پیانو در حدی که گفته شده کافیه که خیلی کار سختی نیست و پیانو هم حدود 25 تا 30 نمره داره که با رتبه خیلی خوب در مرحله اول کمی نقشش کمرنگ میشه. اما تؤثیر نمره نوازندگی یک ساز در رشته های مربوط به نوازندگی، 80 نمره از 100 نمره شما رو در بر می گیره که نشون میده باید روی یک ساز مسلط باشین.

شقایق

اونجایی که واسه کنکور عملی آهنگسازی گفتین 《در روز مصاحبه عملی کارنامه اولیه خود را به همراه داشته باشید》منظورتون دقیقا چه کارنامه ایه؟

هونر

درود، دهه اول تیرماه هر سال کنکور برگزار میشه. نتایج اولیه (کارنامه اولیه) دهه دوم مرداد منتشر میشه و در همین زمان آزمون های عملی رشته های مختلف با اطلاعیه های قبلی در حال برگزاری هستن. وقتی دارین برای آزمون عملی موسیقی به محل برگزاری مراجعه می کنین اون موقع معلوم شده که در زیرگروه 5 که مربوط به موسیقی هست شما در مرحله اول کنکور چه رتبه ای رو در سهمیه مربوطه و یا کشوری بدست آوردین و این نکته روی نظر داوران با هر کیفیت نوازندگی که داشته باشین تأثیرگذاره.

شیدا

سلام خسته نباشید
برای ورود به هنرستان موسیقی از نهم به دهم برای ساز ویولن
شما چه آهنگی رو برای آزمون عملی پیشنهاد میکنید؟
یاا در چه سطح باید بلد باشیم؟
(موسیقی ایرانی کار کردم)

هونر

سلام، اگر ساکن تهران و یا کرج باشین از سال دهم اجازه ورود به هنرستان موسیقی رو ندارین. اگر در شهرستان هستین حواستون باشه معیار آزمون عملی شما ویولن ایرانی نیست و برای اون ساز بعد از انقلاب ساز کمانچه بجای ویولن ایرانی رسماً آزمون گرفته میشه و به قول خودشون با ساز کلاسیک باید آهنگ کلاسیک زد.
پیشنهاد میشه با هنرستان و مدیریت و معلمینی که امتحان می گیرن آشنا بشین و حتی چند جلسه کلاس خصوصی بردارین که قبولیتون ساده تر باشه و از خود این اساتید سؤال بفرمایین.
اگر تهرانی و کرجی هستین و برای آزمون ورودی هنرستان موسیقی مشکل قانونی ندارین و خود هنرستان موافقت کرده خبرمون کنین تا اگر لازم شد بهتون استادی که با ایم مراحل آشنا باشه معرفی کنیم و بی دردسر وارد هنرستان موسیقی بشین. بخش های پارلاتی و کانتاتی و شنوایی فواصل رو هم میشه خیلی کنکوری بهتون آموزش داد.

سروش

سلام، آیا کنار قبولی در کنکور آهنگسازی سابقه تحصیلی و نمرات هم مهمه؟ بعد میتوان با گیتار کلاسیک آزمون ورودی را داد؟

هونر

درود، سابقه تحصیلی اهمیتی نداره.برای گیتار کلاسیک شما باید در رشته نوازندگی ساز جهانی آزمون عملی بدین.

آرزو کثیریان

سلام
من رشته پویانمایی میخونم سال دوازدهم ..
میخواستم بدونم برای رفتن به رشته موسیقی برای دانشگاه حتما باید از سازهای سنتی و یا کلاسیک بزنیم؟ چون من مدتیه که گیتار الکتریک کار میکنم و نمیدونم که قابل قبول هست یا خیر

هونر

سلام خانم هنرمند، طبق قانون تعریف شده برای آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی یا آزمون عملی نوازندگی ساز کلاسیک، باید یکی از سازهای ارکستر سمفونیک غیر کوبه ای یا یکی از سازهای ملی و کلاسیک ایرانی (نه محلی) رو بنوارین. گیتار الکتریک هم جزو سازهای ارکستر سمفونیک به حساب نمیاد و نمی تونین با اون ساز نوازندگی کنین. اما پیشنهاد میشه با آموزش کمی پیانو در آزمون عملی آهنگسازی که بخش های بیشتر ولی جذاب تری برای شما داره شرکت کنین و نمره ساز پیانو (اجباراً پیانو) نمره ای بین 25 تا 30 نمره از 100 نمره داره که میشه یه بخشی از اون امتیاز رو کسب کرد و در قسمت های دیگه سرمایه گذاری کرد.
رتبه مرحله اول کنکور هم خیلی تعیین کننده هست و روی قضاوت داوران در همان وهله اول ورود می تونه تأثیر خودش رو بذاره.
برای بخش سلفژ کلاس های آنلاین فوق العاده ای با استاد کثیری فر در حال برگزاری هست که شما هم می تونین ازش استفاده کنین و از کدگذاری ها که شما رو چند سال جلو میندازه استفاده کنین.

Sunflower

سلام و درود، من حدود یکسال هست که ساز کمانچه میزنم در اموزشگاه، و الان می‌خوام کنکور هنر بدم و شهر خودم(گیلان) موسیقی ایرانی برم، منتها با توجه به آزمون عملی که داره بنظرتون شانس قبولی دارم؟ چون صرفا فقط رو این ساز کار کردم پایه ۱۲ ریاضی هستم

هونر

سلام، بله چرا که نه! فقط نوازندگی کمانچه و مواردی که در متن مقاله به شکل کاملی اومده با شما، سلفژ با ما ?
در کلاس آنلاین سلفژ استاد کثیری فر شرکت کنین که با راهکارهای کاملاْ کنکوری، با شناختی که روی هیئت ژوری دارن کمک می کنن نمره کامل یا بسیار بالایی در اون بخش کسب کنید.

محمد

سلام،من می خوام برم آهنگسازی،پیانو هم بلدم.یه روز که برای خریدن یه کابل به یه فروشگاه لوازم موسیقی رفتم اونجا یه پیانو بود و هرکاری کردم نتونستم حتی یک قطعه ساده هم باهاش بزنم چون با کیبورد کار کردم به قولی پنجم کیبوردی شده،حالا قصد خرید پیانو دارم،ولی توانایی خرید یه پیانو خوب رو از نظر مالی ندارم،میخواستم بدونم برای آزمون عملی (شهرستان تو همدان)معمولا از چه پیانویی استفاده میکنند،که روز ازمون با کلاویه ها مشکلی نداشته باشم،لطفا اگه میشه توضیح کامل بدید.

هونر

درود، تمام آزمون های عملی رشته های مرتبط با موسیقی منحصراً در شهر تهران برگزار میشن. اگر بتونین یک پیانوی دیجیتال دست دوم هم بگیرین کارتون رو راه می ندازه و اگر نمی تونین پیشنهاد میشه از آموزشگاه های موسیقی در شهر و محله ای که در اون سکونت دارین استفاده کنین و ازشون اتاق های پیانوی آکوستیک رو در ساعت هایی که هنرجو ندارن اجارخ کنین. هزینه زیادی نداره و می تونه یه برنامه منظم هم برای نوازندگی شما بوجود بیاره که خیلی مهمه. می تونین از کلاس های آنلاین سلفژ استاد کثیری فر هم استفاده کنین. چون چه برای رشته نوازندگی و چه آهنگسازی بخشی از نمره آزمونتون هست.

شاهرخ

سلام حالتون خوبه؟ خیلی ممنون میشم منو راهنمایی کنین
من ۱۰ ساله گیتار و پیانو میزنم و تسلط خوبی دارم همیشه آرزو داشتم بتونم تو مسیری که بهش علاقه دارم کار کنم ولی نمیشد!۲۸ سالمه دیپلمم ریاضیه تصمیم دارم کنکور هنر بدم و دانشگاه هنر تهران یا کرج قبول بشم.به نظرتون چکار باید کنم؟منظورم اینه که باید خیلی رتبه ی قابل قبولی بدست بیارم؟چون میگن خیلی کم پذیرش داره و این موضوع منو نگران کرده.ولی حاظرم تمام تلاشم رو بزارم چون هر کاری کنم نمیتونم به غیر از موسیقی مسیری رو انتخاب کنم.خیلی زیاد علاقه دارم.لطفا هر نکته ای هست که بتونه منو راهنمایی کنه بهم بگید ممنون میشم تشکر واقعا

هونر

درود، از کلاس های آنلاین کنکور هنر استفاده کنین و روی این مورد سرمایه گذاری کنین. این بهترین پیشنهادی هست که میشه به شما داد. در مورد رتبه هم چون آزمون عملی هم تعیین کننده هست کار سخت میشه اما حدوداً رتبه در سهمیه زیر 100 در زیرگروه 5 با یک آزمون عملی متوسط رو به بالا به احتمال زیاد منجر به قبولی میشه و به نظر کار خیلی سخت و پیچیده ای نیست. همینطور از کلاس های آنلاین سلفژ که توسط استاد کثیری فر در حال برگزاری هستن استفاده کنید.

یاسمین

سلام وقتتون بخیر
من کلاس یازدهم رشته ریاضی هستم
هدفم اصلا شرکت کردن در کنکور یا دانشگاه های ایران نیست
به موسیقی خیلی علاقه مند شدم ولی متاسفانه هیچی بلد نیستم. ولی تصمیم گرفتم پیانو رو شروع کنم
شما از آزمون عملی دانشگاه های کانادا اطلاعاتی دارین؟ می تونین من رو راهنمایی کنین که چجوری خودمو تو موسیقی قوی کنم؟ ممنون

هونر

سلام، متاسفانه در مورد پذیرش موسیقی در کشور کانادا تخصصی نداریم. اما پیشنهاد میشه دیپلمتون رو در ایران بگیرین. قبولی شما در کنکور هنر و با رتبه خوب می تونه کمک کننده باشه.

امیر

سلام امکان قبولی در رشته آهنگسازی بدون شرکت در آزمون عملی اصلا وجود داره؟

هونر

سلام، در دانشگاه های با پذیرش با کنکور نمی تونین اما اگر در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی باشه مشکلی نیست.

مهران

.سلام، من پایه نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم
از ۹سالگی گیتار پاپ کار میکنم (تقریبا ۶سال)
.به تازگی هم سبک فلامنکو رو شروع کردم

سال دیگه میخوام برم رشته موسیقی در هنرستان هنرهای زیبا (مشهد)

میخوام بدونم پیش نیازش چیه؟
آزمون تئوریش چجوریه؟
آزمون عملی چجوریه؟؟

هونر

درود، از سؤالاتی که دیگر عزیزان در این مورد پرسیدن استفاده کنین.
در کل باید روی 3 مورد برنامه ریزی کنید:
1- ریتم خوانی (پارلاتی) 2- خواندن ملودی (کانتاتی) 3- نوازندگی ساز مورد نظرتون (ساز غیر ضربی و کوبه ای)
با توجه به ابنکه کدوم هنرستان موسیقی قراره امتحان بگیره ممکنه بعضی از این بخش ها حذف یا موارد دیگه ای اضافه بشه. پس باهاشون تماس بگیرین و اطلاعاتتون که کامل شد در پاسخ به این متن اطلاعاتی رو که بدست آوردین رو بذارین تا بقیه هم استفاده کنن.
پیش زمینه ای نیاز ندارین و برای دو بخش اول می تونین از کلاس های سلفژ جناب مسعود کثیری فر استفاده کنین که دوشنبه ها و بصورت آنلاین برگزار میشه، استفاده کنین.

فاطمه امیری

سلام ممنون بابت مقاله خوبتون کلی کمکم کرد. سوال من این بود من الآن قصد انتخاب رشته دارم و قطعی میخوام در رشته نوازندگی پیانو یا آهنگسازی کار کنم و نزدیک ۷ ۸ سال هست که پیانو میزنم با این وجود بنظر شما برای کنکور هنروبنظر شما یکی از رشته های هنر رو برم بهتره یا اینکه یکی از نظری ها مثل ریاضی؟چون به جفتشون علاقه دارم و سوال دومم این بود ک یعنی اگر من ریاضی انتخاب کنم و کنکورم میشه سال ۱۴۰۴ یعنی ممکنه نتونم کنکور هنر بدم و این ریسکه درسته؟ و سوال آخرم این بود بنظر شما خیلی بچه های هنرستان موسیقی از بقیه سرترن و شانس قبولی بیشتری دارند؟

هونر

سلام، ممنون از نظر لطف شما، ما برای شما باید به روزترین و کامل ترین اطلاعات رو آماده کنیم تا بتونین روی سایت هونر که به قول بعضی از هنرجویان، دائرة المعارف کنکور هنر به حساب میاد حساب کنین.
– برای سؤال اول واقعاً به علاقه شما بستگی داره. فکر کنین در هر دو گروه ریاضی و هنر در کنکور رتبه 1 آوردین. کدوم رشته رو انتخابی می کنین؟ در حال حاضر هم طبق تصمیم نهاییتون می تونین تصمیم درست رو بگیرین.
– برای مورد دوم باید بگیم بله ریسک داره. یعنی اگر قانون تغییری نکنه شما از سال 1404 و بعد از اون دیگه نمی تونین در کنکور هنر شرکت کنین.
– در مورد هنرجویان هنرستان موسیقی باید گفت اگر برنامه ریزی خاصی در آموزشگاه خاصی نداشته باشن شانس زیادی در مرحله اول کنکور هنر نخواهند داشت. پس خیلی نگران اون ها نباشین و روی قدم های درست خودتون تمرکز کنین.

نیما

سلام من دیپلم تجربی دارم و امسال ترم اول مترجمی زبان انگلیسی تو دانشگاه آزادم ولی میخوام انصراف بدم و کنکور هنر بدم تا رشته آهنگسازی دانشگاه هنر تهران قبول شم. از طرفی هیچ کلاس موسیقی نرفتم ولی خیلی علاقه دارم.
خواستم بدونم میتونم تو هفت ماه آموزش ببینم و خودمو واسه امتحان عملی رشته آهنگسازی آماده کنم؟ قبول می شم یا امکان نداره؟ ممنون

هونر

سلام، درخواست مشاوره تصویری رایگان با استاد کثیری فر در واتس اپ داشته باشین. امکان قبولی دارین به شرطی که کلاس های مؤسسه رو شرکت کنین و پشتکار زیادی داشته باشین و برای عملی طبق نظر استاد اقدام کنید. اسفند انصراف بدین و برای خدمت سربازی و خریدن زمان اضافی در صورتیکه کارت معافیت ندارید در مشاوره سؤال بفرمایین.

احمد

سلام وقتتون بخیر من میخوام که کنکور هنر شرکت کنم و سنتور میزنم و در حد حرفه ای هستم ولی برای رتبه ی کنکور نگرانم که نتونم رتبه ی خوبی بیارم که بتونم برم دانشگاه موسیقی تهران به خاطر اینک رشتم تجربیه میشه لطفا بگین که اگر نمره ی خوبی تو عملی کسب کنیم بعد حداکثر رتبه ای که باید توی کنکور بیاریم تا بتونیم قبول بشیم دانشگاه هنر چنده؟????

هونر

سلام، اگر مفاد کامل آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی رو از مقاله می‌دونین شاید با رتبه زیر ۵۰ در سهمیه در زیرگروه۵ خیلی نگرانی خاصی برای تعداد و قدرت رقبا نداشته باشین.
پیشنهاد میشه از کلاس های آنلاین کنکور هنر هونر استفاده کنین. با ارسال کلمه «مشاوره و کلاس آزمایشی» به شماره واتس اپ 09901737017 می‌تونین یک هفته این کلاس ها رو تست کنین.
لطفاً با دقت کل سؤال و جواب های این مقاله و مقالات پر طرفدار سایت رو مطالعه کنین.

...

سلام ببخشید برای المپیاد ادبیات میگن در صورت قبولی از کنکور معاف میشید و میتونیدبه رشته های هنر و انسانی دانشگاه برید … رشته موسیقی هم حساب هست ؟

هونر

سلام، اطلاعاتمون در این مورد خاص کافی نیست. اما با توجه به اینکه رشته های موسیقی شامل نوازندگی ساز ایرانی یا ساز جهانی و یا آهنگسازی هر سه با آزمون عملی و مصاحبه تخصصی هنرجویان رو پذیرش می‌کنن بعید می‌دونیم که با رتبه برتر شدن در المپیاد کشوری ادبیات بتونین وارد رشته های متمرکز خاص (آزمون عملی دار) بشین.
البته خیلی افتخار دادین به ما سر زدین مهتاب خانم المپیادی ???
اگر به رشته های مربوط به موسیقی علاقه دارین ولی هنوز نوازنده نیستین میشه برای قبولی در آهنگسازی برنامه ریزی های خاصی رو انجام داد.
لطفاً تمام سؤال و جواب های مقاله رو مطالعه کنین و اگر دوازدهمی هستین تمام کلاس های آنلاین کنکور هنر در دروس تخصصی رو ثبت نام و شرکت کنین.

معین

سلام من قبلا تا حدودی ساز سه تار رو کار کردم و توانایی نت خوانی دارم. به نظرتون میتونم از الان برای یادگیری پیانو اقدام کنم و همزمان دروس تئوری لازم برای کنکور هنر رو هم بخونم و در کنکور شرکت کنم ؟ ( نوازندگی ساز های جهانی ) توی نزدیک به ۷-۸ ماه وقت دارم حدودا تا کنکور 🙁

هونر

سلام، شما قطعاً می تونین برای موفقیت در رشته آهنگسازی قدم های محکمی بردارین اما برای قبولی در رشته نوازندگی پیانو در دانشگاه تهران یا هنر با توجه به ضریب ۶ آزمون عملی و اینکه نوازندگی ۸۰٪ نمره رو داره نباید امیدوار باشین. البته راهکارهایی وجود داره که می تونین در دانشگاه با یک سری قوانین ساده که خیلی کسی ازشون خبر نداره به نوازندگی تغییر رشته بدین بدون هیچگونه آزمون عملی! از کلاس های آنلاین هر چه سریعتر استفاده کنید

سونیا

سلام من رشته ی تجربی سال یازدهم هستم اما امیدی به قبول شدن در رشته ی تجربی ندارم. حدودا دوساله گیتار کار میکنم اما حرفه ای نیستم. میتونین راهنمایی کنین که برای قبولی تو کنکور و رشته ی موسیقی باید چیکار کنم؟ اصلا شانسی برای قبولی دارم؟

هونر

سلام، خیلی بستگی به همون دو سالی داره که گیتار زدین. اگر خیلی آماتور هستین احتمالاً تا مرداد ۱۴۰۲ که حدوداً تاریخ آزمون عملی شماست بتونین به جایی برسین که روی بعضی قطعات باروک، کلاسیک و رومانتیک مسلط باشین. سلفژ هم در فاصله ۶ ماه با کلاس های آنلاین می‌تونه به نتیجه خوبی برسه.
اگر به پیانو هم علاقه دارین میشه بیشتر روی رشته «آهنگسازی» سرمایه گذاری کرد. لطفاً زمان بذارین و پرسش های دیگر علاقه مندان و کلیه پاسخ های ما رو در پایین مقاله مطالعه کنین.
از امسال کلاس خلاقیت موسیقی و همچنین سه بخش سلفژ با استاد کثیری فر رو شروع کنین.

Poya

سلام چگونه میتونم توی دوره‌های اموزشی شما شرکت کنم؟

هونر

سلام، به شماره واتس اپ 09901737017 پیام متنی بدین و درخواست ثبت نام در دوره مورد نظرتون رو ارسال کنین تا راهنماییتون کنن. پیشنهاد میشه کلاس های آنلاین مرحله اول کنکور هنر رو شرکت کنین و از یکی دو ماه دیگه کلاس های عملی موسیقی رو در رشته مورد نظرتون پیگیر و استفاده کنین.

حامد

نمره آزمون نوازندگی موسیقی جهانی از چنده و چگونه محاسبه می شود؟

هونر

نمره آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی از ۱۰۰ هست که ۲۰ نمره مربوط به سه بخش سلفژ و ۸۰ درصد مربوط به قسمت های نوازندگی هست که در متن مقاله ارائه شده.

....

سلام وقتتون بخیر من دانشجو سال اول هستم (دانشگاه هم ثبت نام کردم) در رشته نوازندگی ساز های جهانی اما خیلی مبتدی هستم در نوازندگی و درواقع هیچی برای ارائه در ازمون عملی ندارم میخواستم بدونم اگه در ازمون عملی شرکت نکنم چه اتفاقی میوفته

هونر

سلام، سؤالتون خیلی برامون غیر شفاف بود. شما در دانشگاه نگران آزمون عملی هستین؟ یا می خواین در حالی که دانشجو هستین دوباره در کنکور سراسری هنر شرکت کنین و اون رشته ای که اعلام کردین رو بخونین؟
به هر حال بدون شرکت در آزمون عملی قبولی شما در مرحله اول کان لم یکن تلقی میشه و نمیتونین در دانشگاه های با آزمون این رشته رو انتخاب کنین.
پیشنهاد میشه بجای شرکت در آزمون عملی نوازندگی، در رشته آهنگسازی آزمون عملی بدین. چون شما که تجربه نوازندگی کمی دارین می تونین از پسِ قسمت های بیشتری از بخش های مختلف اون بر بیاین و برنامه ریزی کنین و همچنین ضریب آزمون عملی بجای ۶ برای رشته آهنگسازی ۴ هست و تأثیر کمتری داره. موفق باشید

هستی

سلام ببخشید من ۴ سال هست که پیانو میزنم قبلا سلفژ ام رفتم و تا حدودی بلدم برای نوازندگی ساز جهانی میخوام ولی همونطوری که گفتید برای اهنگسازی هم میخوام شرکت کنم فقط مشکلم بابخش ۵ ازمون اهنگسازیه من هیچ تجربه ای ندارم تو ساختن قطعه اونو چطور باید انجام بدم؟ یا کلاسی شما دارید برای اون قسمت آزمون عملی آهنگسازی؟

هونر

سلام، می تونین از دوستانی که می تونن این کار رو براتون انجام بدن کمک بگیرین.(بصورت عمومی نمیشه در مورد این موارد صحبت کرد)
توجه کنین که مهم نیست که قطعه پیچیده ای باشه. مهمه که مثلاً در فرم باینری یا هر چیزی که در اطلاعیه قبل از آزمون عملی اعلام میشه، ساخته شده باشه و بتونین با پیانو بنوازین و اگر سؤالاتی در مورد انواع آکوردها و کادانس هایی که در قطعه استفاده شده پرسیده شد، بتونین پاسخ مناسبی بهش بدین.
ممکنه سؤالاتی ازتون پرسیده بشه.

Mary

سلام من ۳ ساله که پیانو کار میکنم و میخوام کنکور ۱۴۰۱ برای نوازندگی جهانی شرکت کنم اما من سازم دیجیتاله و توانایی خرید اکوستیک‌ رو ندارم اما دیجیتال یاماها هست ایا میتونم با دیجیتال هم کنکور عملی رو قبول شم؟

هونر

سلام، بله مشکلی نیست. یکی دو ماه آخر از آموزشگاه های موسیقی اطرافتون اتاقی با پیانوی آکوستیک اجاره و تمرین کنین. بذای سه بخش سلفژ کلاس های آنلاین و ویژه ای دلریم. در صورت نیاز خبرمون کنید.

صدرا سماوات

باسلام
خواستم خدمت شما ادمین عزیز و مخاطبانتون عرض کنم …
(این دیدگاه دوست خوبمون صدرا سماوات بدون حذف قسمت هایی که توش ادبیات مناسبی نداشت، برای برای نمایش به خودشون و بقیه قابل تأیید نبود. پس این دیدگاه جزو معدود دیدگاه هایی هست که با ویرایش، در سایت نمایش داده میشه که تلاش ها و زحماتی که ایشون برای اصلاح یک بخش از آزمون عملی آهنگسازی مورد نظرشون بود، توسط همه دیده بشه و از طرف ما قدردانی بشه.)

هونر

آقا صدرا ممنون از دقت نظرت. اصلاح اون نکته ای که فرموده بودین انجام شد و واقعاً عمدی در کار نبوده. همونطور که خودتون هم می بینین تمام متن ها نوشته و تایپ میشن و از هیچ جای دیگه ای کپی برداری نمیشه و اگر کمی جستجو کنین متوجه می شین که متأسفانه انگار مقاله یا متن مشخصی که به روز باشه در مورد آزمون های عملی وجود نداره!
در مورد بقیه مقاله های سایت هم همیشه همشون بازنگری و به روز میشن و تماماً توسط تیم آموزش دیده، دقیق و هنری آموزشگاه هونر زیر ذره بین هستن و اگر یک چرخی در مقالات و پرسش و پاسخ های انتهای مقالات بزنین متوجه فنی بودن پاسخ ها و مقالات خواهید شد و این چیزی هست که ده ها هزار کاربر این سایت بارها و بارها این نکته رو در نظراتشون اذعان کردن.
باز هم از بذل توجه شما ممنون هستیم

مهدی

سلام من تو این سال ها آواز سنتی کار میکردم و متاسفانه شناختی روی سلفژ و تئوری ندارم و ساز رو هم درحد کمی بلدم اما شدیداً به آهنگسازی علاقه مندم و هرطور شده خودم رو میتونم برسونم اما نمیدونم چیکار باید بکنم

هونر

سلام، به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 درخواست مشاوره با یکی از اعضای بنیاد ملی نخبگان رو داشته باشین. کامل راهنمایی میشین.

سارا

سلام.میشه بخش سلفژ رو امتحان نداد و فقط نوازندگی کرد …یا حتما باید اونم انجام داد

هونر

سلام، شدنی که هست اما نتیجه خوبی نمی گیرید. برای بخش سلفژ می تونیم با یک دوره فشرده کلاس آنلاین به سطح خیلی خوبی برسونیمتون.

شمیم

ممنون از توضیحتاتون. من یه سوال داشتم. میخواستم بدونم تاثیر درصد خلاقیت موسیقی در کنکور توی آزمون عملی چقدره. ینی موقع آزمون عملی به درصد اون نگاه می‌کنن؟ معمولا میانگین درصد افرادی که قبول میشن چقدر هستش؟

هونر

سلام، در مقاله “معرفی کنکور هنر” و جدول ضرایب درس ها این اطلاعات موجوده. ضریب درس موسیقی برای کنکور مرحله اول ضریب 4 رو در زیرگروه 5 که مربوط به موسیقی هست داره اما طبق روش محاسبه سازمان سنجش چون درس تخصصی هست ضربدر 3 میشه. یعنی ضریب این درس 12 هست!!! اما به درصد موسیقی توجه زیادی نمیشه و رتبه در زیرگروه5 اهمیت زیادی داره که طبیعتاض با درصد بالای موسیقی بوجود میاد. موسیقی رو زیر 50 درصد نزنین اما این کمکی به شما نخواهد کرد چون تصوری از این درس ندارید. با مشاوره با استاد این درس بصورت رایگان می تونین اطلاعاتتون رو افزایش بدین.

مهشید

سلام خسته نباشید، یک سوال داشتم
من دهمم و رشتم ریاضیه، گیتار حدود دو سه سالی کار کردم
الان تصمیم گرفتم تغییر رشته بدم و برم هنرستان موسیقی، آیا این امکان وجود داره؟ و اینکه شما آیا میدونین اگر قرار باشه آزمونی از من بگیرن ، چجوری خواهد بود؟

هونر

سلام، امکان تغییر رشته در این مقطع وجود نداره اما اگر می خواین در رشته های نوازندگی یا آهنگسازی قبول بشین ابداً تغییر رشته راه مناسبی برای موفقیت نهایی نیست. از الان می تونین کلاس های غیرحضوری سلفژ رو با آموزشگاه بگذرونین. برای اطلاعات بیشتر به واتس اپ هونر پیام بدین تا براتون مشاوره ست بشه.

آرامش

سلام. ببخشید من شنیدم برای آزمون نوازندگی موسیقی جهانی برای ساز پیانو اگه یک اتود هم آماده کنیم نمره مثبت داره، میخواستم بدونم چجور اتودی باید باشه.

هونر

سلام، خیر اینطور نیست. شما برای نوازندگی باید توجه داشته باشید که 20% نمره مربوط به سه بخش سلفژ و 80% مابقی نمره آزمون عملی مربوط به نوازندگی قطعاتی از دوران باروک، کلاسیک و رومانتیک هست و با یک اتود کار راه نمیوفته. اما میشه قطعات ساده ای از هر دوره رو انتخاب کرد که حتی اگر در نوازندگی هم با توجه رقبا نمره خوبی نگرفتین در بخش پیانوی آهنگسازی نمره قابل توجهی دریافت کنید.

فائزه

سلام ببخشید رشته دبیرستانی من تجربی است و می‌خوام کنکور هنر بدم چون به هنر علاقه دارم
بنظرتون با خوندن و تست زدن کتاب های کمک درسی میتونم توی هر دو تا کنکور هم عملی و هم تئوری موفق شم و دانشگاه تهران قبول شم یا باید حتما کتاب های درسی رو هم بخونم؟
و اینکه اگه نمره خوبی توی کنکور عملی نگیریم درصد قبولیمون چقدر پایین میاد؟
بنظرتون رشته آهنگسازی بهتره و درآمدزایی و شغل بیشتری داره یا رشته نوازندگی موسیقی جهانی؟

هونر

سلام، شما باید برای موفقیت در کنکور هنر، علاوه برکتب درسی و کتب کمک آموزشی، کلاس کنکور آنلاین هم برین و کار با خوندن چند تا کتاب کمک درسی راه نمیوفته!
برای دیدن تجربه نوازندگیتون توسط ما و مشاوره دقیق با اعضای بنیاد ملی نخبگان در مورد انتخاب رشته نوازندگی یا آهنگسازی و همچنین تأثیر نمره عملی، به شماره واتس اپ 09901737017 درخواست بدین.

رضایی

سلام
میشه منابع درسی و کتابهایی که برای درس های زیر در دانشگاه هنر تهران تدریس میشه بگین
ممنون از راهنمایی تون
– گروه نوازی
– ارکستر ایرانی
– اجرای صحنه ای آواز جمعی
– اجرای صحنه ای ساز ایرانی
– دشیفراژ
– هارمونی
– تاریخ موسیقی جهان
– موسیقی نظری ایران
– فرم و آفرینش در موسیقی ایرانی

هونر

سلام، از سایت دانشگاه هنر استفاده کنین یا با لیسانسه های اون دانشگاه صحبت کنید. ولی ثابت نیست و با توجه به استاد هر درس متغیر هستن.

Kosar

سلام خسته نباشید‌. من کلاس دهم در رشته گرافیک تحصیل میکنم اما میخوام برای دانشگاه در رشته موسیقی شرکت کنم (نوازندگی ساز ایرانی یا آهنگسازی) ساز هم گیتار و هم دوتار مینوازم ولی هیچکدام حرفه ای نیستم و سلفژ هم تا حدودی بلدم. میخواستم بدونم توی چه مدتی میتونم پیانو آموزش ببینم برای آزمون عملی و در چه حدی لازمه یاد بگیرم و اینکه هزینه های دانشگاه چطور است و در کل آیا میتوانم موفق شوم یا خیر؟

هونر

سلام، اگر بتونین یک پیانوی دیجیتال بگیرین و تمرین کنین خیلی خوب مبشه. هزینه های دانشگاه در صورت داشتن پیانو زیاد نیست مگر اینکه در رشته آهنگسازی در ترم های بالاتر بخواین یک ساز تخصصی بادی یا زهی دیگه انتخاب کنینو روش کار کنین. برای هارمونی و بخش های مختلف سنجش بسیار تخصصی می تونیم بهتون کمک کنیم بصورت کلاس های آنلاین و غیرحضوری. بجای دوتار، تار یا سه تار انتخاب کنین و ردیف نوازی رو شروع کنین یا اونو کنار بذارین و پیانو رو شروع کنین که رشته آهنگسازی قبول شین.

هنرجو

سلام و خسته نباشید .
من امسال دهم هستم و دارم تجربی میخونم .
چند سالیه که دارم کمانچه میزنم و کلاس تئوری میرم تا برای کنکور هنر (نوازندگی ساز ایرانی) آماده بشم .
میخواستم بدونم من که رشته‌م تجربی هست ، معدلم چقدر توی نتایج آزمون عملی و تئوری تاثیر داره ؟؟

هونر

سلام، تبریک میگیم بهتون که این رشته فوق العاده رو انتخاب کردین. تأثیر معدل سال دهم و یازدهم در کنکور هنر بری شما صفره! تأثیر امتحانات نهایی سال دوازدهم تجربی در زیر گروه 5 که مربوط به موسیقی هست رو حدود 10 درصد در نظر بگیرین و حواستون باشه اکثر سؤالات کنکور هنر از خارج از منابع سازمان سنجش طرح میشن پس خیلی زمان برای نمرات بالای تجربی در سال دوازدهم نذارین و سعی کنین همزمان با سال دوازدهم غیرحضوری از خدمات کلاس های کنکور آنلاین مؤسسه استفاده کنین. چون تأثیر اصلی موفقیت شما در کنکور هنر، خودِ کنکور هنر هست نه معدل شما.
از الان می تونین مشاورتون رو با اعضای بنیاد ملی نخبگان شروع کنین. موفق باشید

NEGIN

سلام من مدت زیادیه گیتار کار میکنم و ملودی و ریتم تا حدودی بلدم
بنظرتون میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ اماده بشم و اینکه برای ازمون عملی باید قطعه‌ای که مینوازیم در چه سطحی باشه؟

هونر

نگین خانم، چون پیام ها بعد از تأیید ناظر روی سایت قرار می گیرین شاید به نظر بیاد ارسال نشدن اما اگر کمی صبر کنین پاسخ به همراه سؤالتون در بخش مربوطه قرار می گیره.
نمونه ای از نوازندگیتون رو به واتس اپ موسسه ارسال کنین تا به استاد موسیقی ارسال بشه تا نظر دقیقشون رو بگن.

sara

سلام
من حدودا 9 ساله فلوت کار میکنم و یکسال پیانو و تئوری هم هارمونی بلدم ولی سلفژ نه اگه الان شروع کنم برای سلفژ میشه تا عملی 1400 اماده بشم برای اهنگسازی؟

هونر

سلام، 100% دست یافتتی و در دسترس هست. از کلاس های آنلاین موسسه در بخش سلفژ که از نیمه اسفندماه شروع میشن هم خوب مب تونین استفاده کنین. پیشنهاد میشه از ادامه کلاس های تخصصی کنکور هنر هونر هم استفاده کنین چون آزمون عملی تنها یک بخش از پروسه موفقیت شماست و در ابتدای جلسه معمولاً رتبه شما بررسی میشه.

Navii

سلام
من سال دهم رشته عمران فنی و حرفه‌ای هستم
میخواستم بدونم برای قبولی در رشته آهنگسازی
چه کارهایی باید انجام بدیم ، چه ساز های باید یاد بگیریم ، چه کتاب های باید بخونیم

هونر

سلام، سؤالتون خیلی کلی هست اما اگر تمام دیدگاه ها و سؤال و جواب های زیر مقاله رو بخونین کاملاً پاسخ سؤالتون رو می گیرین. از سال یازدهم می تونیم بهتون کمک کنیم. برای کلاس موسیقی از سال دهم می تونیم در خدمتتون باشیم.

Alireza

سلام،بنده چهار ساله سه تار دارم کار میکنم در یک آموزشگاه
آیا میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ آماده ی امتحان عملی بشم یا هنوز زوده؟
ممنون میشم جواب بدید

هونر

سلام، برای نوازندگی هر چقدر زودتر شروع کنین بهتره. از یکی از ردیف های معتبر و شناخته شده مثل ردیف سازی میرزا عبدالله استفاده کنین. برای ریتم خوانی و خواندن ملودی و قسمت شنیداری می توینن از الان در کلاس های عملی آموزشگاه ثبت نام کنین.

رضا

سلام من سه سال هست گیتار میزنم و میخونم کلاس نرفتم اما آکورد های گیتار رو میشناسم ریتم هارو هم میشناسم مثل4:4 2:4 6؛8 اما ملودی زدن رو حرفه ای نیستم . تشخیص میتونم بدم که آهنگی که پخش میشه چه آکوردی داره اما نت خوانی رو بلد نیستم برای کنکور پنج ماه دیگه میشه آماده شد نت خوانی رو یاد گرفت .گیتارو تقریبا تو سه ماه یاد گرفتم از یوتیوب. تکلیف ما چیه؟

هونر

سلام، شما برای نوازندگی قطعاً موفق نخواهید شد. برای آهنگسازی برنامه ریزی کنید و اگر می تونین یک پیانوی دیجیتال بخرین. لطفاً تمام سؤال و جواب های موجود در این مقاله رو کامل مطالعه کنین تا بهتر متوجه این موضوع بشین.

Amir

سلام من دهمم ولی رشتم ریاضیه میتونم شرکت کنم؟
و اینکه برای قبولی تا چه سطح بلد باشیم کافیه؟

هونر

سلام، اگر درست متوجه شده باشیم منظورتون شرکت در کنکور هنر در سال دوازدهم رشته ریاضی هست که اگر اینطوره بله شما می تونین شرکت کنین.
در مورد سطح بلد بودن باید رشته مورد نظرتون رو بگین (نوازندگی ساز جهانی یا نوازندگی ساز ایرانی و یا آهنگسازی) و اینکه میزان آشنایی خودتون رو با بخش های مختلف مقاله بگین تا بشه نظر داد. به هر حال توضیحات در مقاله و در پاسخ هنرجویان به شکل کاملی اومده لطفاً مطالعه کنین. (بزودی یک ویدئو از کل بخش های آزمون عملی رشته آهنگسازی براتون توی همین مقاله آپلود میشه)

مریم

سلام وقتتون بخیر. من ویلون میزنم برای آزمون عملی آهنگسازی فایده ای نداره یعنی؟؟? تنها سازی که باید بلد باشیم پیانوعه ؟

هونر

سلام، در کنکور کارشناسی فقط می تونین با ساز پیانو امتحان بدین و البته به نظر ما کلیات این تصمیم درسته اما کامل نیست! از 100 نمره حدود 20 نمره مربوط به پیانو هست و می تونین با روش هایی بخشی از نمره اون رو حتی با نوازندگی ضعیف بدست بیارین. اگر سال یازدهمی یا دوازدهمی هستین سریعاً در کلاس آنلاین خلاقیت موسیقی شرکت و یا ثبت نام کنین چون کل مباحث تئوری های سنگین و سازشناسی که در آهنگسازی 15 تا تست داره و همچنین موارد دیگه ای در این کلاس ها با روش ها و قلق های خاصی آموزش داده می شه. بعد از اون می تونین بزودی در کلاس های آنلاین آزمون عملی تمام ریزه کاری های لازم ر آموزش ببینین تا کمبود نمره پیانو کمتر به چشم بیاد. برای نمره بهتر در زیرروه 5 تلاش کنین چون بیشتر به اون احتیاج دارین.

NEGIN

سلام من گیتار رو تا حدودی هم ملودی و هم ریتم میتونم بزنم
میخواستم بدونم قطعاتی که باید اونا اجرا کنیم باید در چه سطحی باشن؟
اصلا اینکه ما چطور اجرا کنیم مهمه یا اینکه قطعه عالی و سختی باشه؟
و خب امکانش هست از الان برای کنکور عملی ۱۴۰۱ اماده بشم؟

هونر

سلام، اینکه برسین آماده بشین یا نه خیلی به شما و کمی هم به اساتیدی که باهاشون کار می کنین ربط داره ولی تا مرداد 1401 باید بشه یه کارهایی کرد. برای رشته آهنگسازی که قطعاً می تونین برای آزمون عملی خودتون رو آماده کنین اما باید پیانو رو شروع کنین.
چیزی به اسم قطعه عالی در موسیقی نداریم ولی اگر منظورتون رو درست متوجه شده باشیم کیفیت و حالت نوازندگی مثل موزیکایته، سونوریته و .. مهمه. حالا ممکن هست اشتباهاتی هم حین نوازندگی و اجرا پیش بیاد که طبیعی هستش و نگران نباشین.
برای بخش های مختلف آزمون عملی اگر کمکی خواستین می تونین از کلاس های آنلاین عملی موسیقی استفاده کنین.

Sana

سلام
ممنون از مطلب مفیدتون❤️
من بصورت تئوری کمی از موسیقی سر درمیارم، ولی در نوازندگی تجربه‌ای ندارم.
بنظرتون با کسب رتبه‌ی زیر پنجاه، یا همون رتبه‌ی پنجاه مثلا، میتونم وارد رشته‌ی نوازندگی بشم؟
چون تجربه‌ی نوازندگی هم ندارم و فقط دانش نسبی تئوری دارم، میتونم در حدود دو ماه نواختنِ سنتور رو در حدی که نمره‌ی معقولی در آزمون عملی کسب کنم یاد بگیرم؟
(البته با فرضِ اینکه در صورت قبول شدن تا زمان ورود به دانشگاه بتونم بر یک ساز مسلط بشم یا اینکه یکی-دوتا ساز رو نه بصورت حرفه‌ای اما یاد بگیرم که بدون تجربه‌ی نوازندگی وارد دانشگاه نشم(ساز هایی که دشواری کمتری دارند))

هونر

سلام، به هیچ عنوان در رشته نوازندگی قبول نمیشین. اما با رتبه ای که گفتین به احتمال زیاد بدون تجربه نوازندگی پیانو و با قوی تر انجام دادن بخش های دیگه که در مقاله توضیح داده شده، احتمال موفقیت بالایی در رشته آهنگسازی دارین.

Tony

سلام برای کسی که هیچ تجربه ای در موسیقی ندارد و فقط علاقه دارد آیا امکان هست وارد دانشگاه بشود

آیا در دانشگاه آموزش لازم داده میشود؟؟

هونر

سلام، در رشته نوازندگی که ابداً امکان نداره. در رشته آهنگسازی با استفاده از کلاس های آنلاین و کسب رتبه خیلی خوب در زیر گروه 5 که مربوط به موسیقی هست امکانش وجود داره.

Yasi

با سلام من چهار سال است که ویولون کار میکنم و الان نیمه حرفه ای هستم به دلایلی نتونستم دوره اول دبیرستان را در مدرسه موسیقی درس بخونم اما از دهم میخوام وارد این مدرسه بشم آیا امکان قبولی من وجود دارد ؟

هونر

سلام، کاش اطلاعات بیشتری از قطعاتی که می نوازین رو در بخش “آزمون عملی موسیقی” برامون می نوشتین و همچنین اگر مهارتی در شنوایی یا سرایش و یا حتی نوازندگی پیانو دارین بهمون در اون مقاله تخصصی در میون میذاشتین. صدها سؤال و جواب هم اونجا منتظر شماست. کافیه روی اسم صفحه ای که گفتیم کلیک کنید.
در کل بدلایل خاصی، توصیه نمیشه در اون هنرستان درس بخونین چون در بعضی قسمت ها جلوی موفقیت شما رو در کنکور هنر و قبولی در هنرهای زیبای دانشگاه تهران و همچنین دانشگاه هنر تهران می گیره. نشدنی نیست اما توضیحات داره که از سال یازدهم می تونیم براتون مشاوره رایگان تصویری بذاریم و دلیلش رو توسط نخبگان توضیح بدیم. سال آینده قبل از ثبت نام با ما مشاوره کنید.

فاطمه

سلام میشه لطفا اطلاعات کافی شامل درصد دروس در زیرگروه ۵ برای قبولی در رشته ی آهنگسازی دانشگاه تهران و همچنین راه حل آمادگی لازم برای آزمون عملی رو بفرستید . کلاس / منبع / کتاب ؟

هونر

سلام، دانشگاه تهران رشته آهنگسازی نداره و فقط رشته های مربوط به نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک رو می تونین در دانشکده هنر اون یعنی دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران دنبال کنین.
برای رشته آهنگسازی می تونین در دانشگاه هنر تهران درس بخونین که دانشکده موسیقی دانشگاه هنر تهران در کرج هست و هم رشته های نوازندگی رو پذیرش می کنن و هم آهنگسازی رو.

درصد ثبت شده در تمامی زیرگروه ها یکی هست و این روش محاسبه ضرایب دروس هست که رتبه ها رو در زیرگروه های مختلف بالاتر و پایین تر میاره.
با اینکه نمیشه درصد مشخصی از دروس رو گفت اما دو تا نکته خیلی مهمه و اون اینه که درسی رو نمی تونین کنار بذارین وهمه دروس عمومی و تخصصی رو برای قبولی نیاز دارین و نکته بعدی اینکه دروس درک عمومی هنر و موسیقی خیلی تعیین کننده هستن. حواستون باشه که دروسی که حتی برای زیرگروه 5 ضریب 1 دارن مثل بقیه دروس تخصصی قبل از جمع شدن با عمومی ها در صورت کسر محاسبه تراز ضربدر 3 می شن! اطلاعات بیشتر در “همه چیز در مورد کنکور هنر” و اون جمله قرمز رنگ بالای جدول ضرایب!
برای آمادگی برای آزمون عملی اطلاعاتی شامل نام و نام خانوادگی – شهر محل زندگی – مقطع تحصیلی فعلی (مثلاً یازدهم) – رشته تحصیلی (مثلاً تجربی) – سالی که کنکور شرکت می کنین (مثلاً 1401) – ساز اصلی – رشته مورد نظر (نوازندگی ایرانی یا کلاسیک یا آهنگسازی) – و توضیحی در مورد میزان تجربه احتمالی در مورد سلفژ و کارهایی که تابحال انجام دادین و یکی دو مورد از نوازندگی ها بصورت صوتی یا ترجیحاً تصویری (در صورت موجود بودن) به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 ارسال کنین و درخواست کلاس آنلاین در صورت نیاز و همچنین تعیین سطح توسط استاد مربوطه داشته باشین. در اسرع وقت پاسخ براتون ارسال خواهد شد.
قبل از هر ارسالی کل مقاله رو دقیق مطالعه کنین که با بخش های مختلف آزمون عملی آشنایی کامل داشته باشین.

احمد

سلام برای قبولی در رشته آهنگسازی حتما باید نوازندگی پیانو بلد باشیم؟ و سطح نوازندگیمون در چه حد باید باشه؟ و اگر کسی رتبه اش خوب باشه ولی تو بخش نوازندگی پیانو نتونه اجرا کنه و نمره اون بخش رو از دست بده باز هم ممکنه برای رشته آهنگسازی قبول شه؟ به طور کلی چقدر تراز و درصد های کنکورمون و آزمون عملی قبولیمون رو تضمین میکنن؟

هونر

سلام، بدون پیانو نمره اون رو فقط از دست میدین اما نمره اون حدود 20 درصد نمره کل آزمون عملی هست. اگر در زیرگروه5 رتبه در سهمیه رتبه زیر 100 داشته باشین با آزمون عملی خوب (بدون پیانو) احتمال قبولی دارین. چون در دانشگاه مجبور به پاس کردن واحدهای پیانو هستین به نظر ما بد نیست با یه پیانوی دیجیتال استارت بزنین زمان دارین تا کنکور.
حتماً برای کنکور و آزمون عملی از کلاس ها استفاده کنین.

یه هنرجو

با سپاس از زحماتتون??
ممنون میشم در خصوص فرق بین رشته نوازندگی ساز جهانی که در دانشگاه هنر کرج هستش با رشته موسیقی جهانی که در دانشگاه تهران هستش بهمون یه توضیح مختصری بدین و اینکه کدوم یک بهتره؟
و همچنین در خصوص اینکه برا ادامه تحصیل تو مقطع ارشد و دکتری همین رشته نوازندگی یا موسیقی ساز جهانی از بین کشورهای آلمان و فرانسه و ایتالیا و ژاپن کدوم یک مزیتهای بهتری داره؟
با سپاس مجدد از زحماتتون

هونر

سلام، رشته نوازندگی در دانشگاه هنر تهران که دانشکده موسیقی اون در کرج هست با رشته نوازندگی در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران که محل تحصیل در اون در میدان انقلاب تهران هست، “فرقی با هم ندارن”.
دو دانشگاه هستن که دانشجویانی در رشته مشابهی رو پذیرش می کنن.
کشورهایی که برای ادامه تحصیل در مورد مزیت خاشون پرسیدین بسیار نسبی هستن. مثلاً ما هیچ ذهنیتی در مورد سازی که می نوازین نداریم. همچنین منظورتون از مزیت ها شامل چه چیزهایی هست؟ می خواین همونجا مقیم بشین یا فقط تحصیل کنین؟ چرا کشورهایی مثل آمریکا و اتریش و یا استرالیا توی لیست شما نیست؟
پیشنهاد میشه در مقطع ارشد از نوازندگی به سمت آهنگسازی یا اتنو تغییر گرایش بدین.

Taylor_ed

تو آزمون عملی نوازندگی موسیقی جهانی گیتار الکتریک یا آکوستیک میشه زد؟
چون من شنیدم فقط گیتار کلاسیکو قبول میکنن درسته؟

هونر

سلام، برای نوازندگی ساز جهانی فقط از سازهای رسمی استفاده میشه پس فقط از گیتار کلاسیک می تونین استفاده کنین. چون باید قطعات کلاسیک بزنین با گیتار آکوستیک صدای خوبی نخواهند داشت.

علیرضا حبیبی

سلام ببخشید هنوز رشته ای به عنوان رشته رهبری ارکستر وارد دانشگاه نشده؟میشه راهنماییم کنین که چکار کنم من دهمم و میخوام که رهبر ارکستر بشم باید چکار بکنم

هونر

سلام، نه متأسفانه. این رشته حتی در کارشناسی ارشد رشته های موسیقی در ایران هم وجود نداره.
رهبری ارکستر معمولاً یه روند و فرآیندی هست که موسیقی دانان و آهنگسازان و یا نوازندگان ویرتئوز به مرور زمان بهش میرسن. چون این کار نیاز به تسلط کاملی بر روی تمام ارکان مختلف موسیقی، شناخت سازها و محدودیت ها و قابلیت های تکنیکی هر کدوم، شناخت فرم ها و ریتم، رپرتوار کامل از نوازندگی موسیقیدانان جهان، شناخت آهنگسازان معروف و معتبر جهان، گوشی فوق العاده حساس برای بیان بهتر موزیکالیته قطعه و رهبری اون، سلفژ پارلاتی و کانتاتی و تشخیص فواصل در حجم بسیار زیاد صدا برای پیدا کردن مشکلات گروه نوازی و نوازندگان و همچنین کنجکاوی و هوش بسیار بالا برای هماهنگی کل ارکستر هست.
پس یکی از رشته های موسیقی رو در کارشناسی و کارشناسی ارشد پیگیری کنین (مثلاً آهنگسازی) و کم کم به اون مرحله خواهید رسید.

رها

من ۶ سال هست پیانو کار میکنم سلفژ هم متوسط بلدم ولی اکورد شناسی در حد خیلی کم بلدم من کلاس پنجم هستم و از الان میخوام برای ازمون هنرستان کلاس هفتم اماده بشم میخواستم ببینم که باید چیکار کنم ؟
و چه چیز هایی رو بخوانم ؟

هونر

سلام، می تونین از الان در کلاس های آنلاین سلفژ آموزشگاه هونر شرکت کنید تا به راحتی برای آزمون هنرستان موسیقی پذیرفته بشین. در کل اگر اونجا هم نرفتین باز می تونین در کنکور هنر و رشته موسیقی مورد نظرتون پذیرفته بشین.

نادیا

سلام حداقل نمره عملی نوازندگی باید ۵۰ باشه درسته؟ینی‌اگه زیر ۵۰ بگیریم با رتبه ۲ رقیم باز قبول نمیشیم؟

هونر

سلام، خیلی سخته در مورد این موارد صحبت دقیقی انجام بشه. چون:
– شما نمیدونین چند نفر جلوتر از رتبه زیرگروه5 در کارنامه هستن که دقیقاً موسیقی می خوان.
– بیشتر رقبا نوازندگی می خوان یا آهنگسازی؟ و اینکه شما کدوم رو می خواین؟
– رتبه 10 و 99 هر دو عددی دو رقمی هستن.
– شما نمی دونین با چه سطح سوادی می تونین نمره 50 بگیرین و یا اینکه بهتره بگیم نمی دونین داورها به کی 50 می دن.
– و خیلی موارد دیگه

Sevil

سلام‌‌ من امسال سال دوازدهم رشته انسانی هستم من چون به آواز ایرانی علاقه مندم میخوام کنکور هنر بدم،
رشته مورد نظرم نوازندگی موسیقی ایرانی هستش، من به هیچ سازی تسلط ندارم ولی آواز رو تازه شروع کردم پیش استاد ملیحه مرادی و دارم ردیف محمود کریمی رو یاد میگیرم من میتونم امسال از این رشته قبول بشم؟
میتونم از الان شروع کنم ساز سه تار رو یاد بگیرم؟
بنظرتون بهتره برای کنکور ۱۴۰۰ تلاش کنم یا کنکور ۱۴۰۱؟

هونر

سلام، برای کنکور 1400 در رشته آهنگسازی شرکت کنین. اگر دوست ندارین سه تار رو ادامه بدین ولی ردیف معروف تری بزنین. یک دستگاه و دو آواز رو کاملاً مسلط بشین. از کلاس های کنکور این آموزشگاه یا جای دیگه ای که مورد تأییتون هست استفاده کنین حتی در درس موسیقی! کلاس های عملی سلفژ آموزشگاه رو بصورت آنلاین شرکت کنین. چون در آزمون عملی تبحر ندارین شما در زیرگروه 5 به یه رتبه حداکثر دو رقمی اونم زیر 50 نیاز دارین که شدنی هست.

فرید

سلام خسته نباشید. بنده سال دوم رشته کامپیوتر هستم اما به موسیقی علاقه مندم و دوست دارم در کنکور هنر رشته موسیقی نوازندگی ساز های جهانی شرکت کنم. الان یه سالم مونده به کنکور و میخواهم تا اون موقع خودمو آماده کنم اما الان مسئله بسیار برام گنگ هستش و نمیدونم چگونه و از کجا شروع کنم. لطفا یه راهی پیش پام بزارید.

هونر

سلام، یک هفته از کلاس های آنلاین آموزشگاه بصورت رایگان شرکت کنین و بعد برای ثبت نام تصمیم بگیرید. در واتس اپ به شماره 09901737017 درخواست اکانت و همچنین مشاوره بدین.

پریسا بهزادی

سلام امسال میخوام کنکور هنر بدم هدفم موسیقی ایرانی هست قبلا ۳سال سنتور کار کردم و استعداد داشتم
یه سوال داشتم آیا باید تو آزمون عملی براشون بخونیم من تو آواز هیچ زمینه ای ندارم
و اینکه اگر دوباره کلاسامو شروع کنم تا زمان آزمون عملی میتونم برسم ؟
به قبولی در تهران یا کرج تا چه رتبه منطقه دو امکان داره؟
اگر رتبه مون خیلی خوب بشه مثلا زیر ۵۰ بازم باید آزمون عملی رو خیلی خوب بدیم یا یه حد متوسطی هم قبوله ؟

هونر

سلام، تبریک میگیم که این رشته رو انتخاب کردین. اطلاعات ما از شما خیلی کم هست اما بصورت کلی سعی می کنیم پاسخ بدیم:
– در سنتور باید از یک ردیف حداقل یک یا دو دستگاه رو بنوازید و همچنین یک یا دو آواز موسیقی ایرانی رو مسلط باشین. (حتماً می دونین که منظور آواز خوندن نیست و آوازهای دستگاه شور یا آواز دستگاه همایون منظورمونه.)
– اینکه میرسین یا نه بستگی به سطح فعلی شما داره. می تونین یک یا چند قطعه بنوازین به شماره واتس اپ آموزشگاه به شماره 09901737017 ارسال کنین و بگین استاد کثیری فر اون رو بررسی کنن و بگن آیا به سطح آزمون عملی میرسین یا خیر. قطعه رو اول معرفی کنین و سعی کنین در فیلم مضراب زدن و دست هاتون مشخص باشه.
-رتبه منطقه 2 مهم نیست. رتبه در منطقه 2 در زیرگروه5 مهمه. با توجه به ضریب بالای آزمون عملی گفتن یک عدد سخته. اما بالای 250 احتمال قبولی نزدیک به صفر هست. اگر دو رقمی بشین با نوازندگی متوسط رو به بالا احتمالاً می تونین به قبولی برسین.
– در آزمون عملی اگر سطحتون خیلی پایین باشه کاری با نمره ای که می دن کاری می کنن که قبول نشین ولی براشون رتبه در مصاحبه اهمیت زیادی داره.
از کلاس های آنلاین موسسه استفاده کنین تا به رتبه دلخواهتون برسین. برای سه بخش سلفژ کلاس های خوبی برگزار میشه. از طرفی می تونین یک جلسه میهمان افتخاری کلاس موسیقی استاد کثیری فر باشین که قطعاً خودتون هم از کیفیتش متحیر می شین.

فاطمه

درود بر شما
من دانشجوی رشته ریاضی محض دانشگاه زنجان هستم
هیچ تمایلی به ادامه این رشته ندارم
من عاشق موسیقی هستم اونقدری که بدون کلاس رفتن سلفژم رو قوی کردم و گیتار رو تا حدی بلدم
اما در کل میتونم بگم هیچ سازی رو کامل بلد نیستم که موقع ازمون عملی هر قطعه ای رو بنوازم
میخواستم یه راهنمایی کنید و بگید برای اهنگسازی یا موسیقی جهانی چه سازی رو باید باد بگیرم ؟
و اینکه تو این اوضاع کرونا چطور آزمون عملی میگیرن ؟

هونر

سلام، اولاً که تبریک میگیم بهتون که به سمت علائقتون حرکت می کنین. پیشنهاد میشه ساز پیانو رو شروع کنین و تمرکزتون رو روی قبولی در رشته آهنگسازی بذارین چون مفاد اون رو میشه در طول یکسال سال تحصیلی آموزش ببینین. آزمون عملی در دوران کرونا هم مثل قبل از کرونا برگزار شد فقط تعداد روزها رو بیشتر کردن که مثلاً بچه ها کمتر کنار هم باشن. دیگه اینکه هنرجو از سراسر ایران پا شده با هواپیما، قطار، اتوبوس یا تاکسی کنار این همه آدم بوده تا خودش رو به آزمون عملی برسونه انگار خیلی مهم نبوده. به هر حال راه حل جیگزین دیگه ای هم نبوده دیگه. از کلاس های آموزشگاه چند جلسه رایگان استفاده کنین تا اگر حس و حالتون رو خوب کرد ادامه بدین. یکبار جدی مبارزه کنید تا بتونین تا آخر عمر کار و رشته ای که دوستش دارین رو انجام بدین.

Erfaneh

سلام من دارم دیپلم ادبیات میگرم ولی میخام کنکور هنر بدم و حدود دو ساله ویولن میزنم و گوش قوی هم دارم و هر اهنگیو با هر سازی ک بخام میتونم بزنم ولی خب سازای سنتیو ب صورت تخصصی بلد نیستم یعنی حتما حتما باید ی ساز سنتی ب طور کامل بلد باشم؟برای ازمون عملی؟و من میخام ب رشته موسیقی برم ن اهنگسازی

هونر

عرفانه خانم، جلسه مشاوره تصویری برای شما با آقای کثیری فر انجام شد. مشتاقانه در کنار شما هستیم تا موفقیت در کنکور سراسری..

صبا

سلام من تقریبا پنج سال که پیانو کار میکنم اما تا حالا سلفژ کار نکردم کنکوری ۱۴۰۱ هستم به نظرتون برای رشته نوازندگی از کی باید سلفژ شروع کنم؟
یکی هم به نظرتون من آزمون عملی رشته آهنگسازی بدم چون تا حالا فقط یه آهنگ ساختم و به نوازندگی بیشتر علاقه دارم

هونر

سلام، از بعضی از قطعاتی که می نوازین فیلم به واتس اپ آموزشگاه بفرستین تا توسط کارشناسانمون بررسی بشه. اگر نمیتونین نام قطعاتی رو که در یکسال اخیر نواختین رو در پاسخ به همین متن بذارین. برای سلفژ می تونین از کلاس های آموزشگاه استفاده کنین که از بهمن شروع میشه. امسال هم اگر سال یازدهمی هستین پیشنهاد می کنیم امسال در کلاس های موسیقی و درک عمومی هنر وخلاقیت تصویری بعلاوه مشاوره فردی با اعضای بنیاد ملی نخبگان شرکت کنین و در سال آینده مابقی کلاس ها رو بیاین.

فریاد

سلام من ۲ ساله ساز باغلاما کار میکنم و گفتم ببینم ایا این ساز رو برای ازمون قبول میکنن
و اینکه میتونم قبول بشم در رشته نوازندگی ساز های جهانی