بیشتر نگرانی داوطلبان برای شرکت در آزمون عملی موسیقی(مرحله دوم) در رشته نوازندگی و آهنگسازی، مبهم و نامشخص بودن منابع می باشد. از طرف دیگر، برای قبولی در رشته های موسیقی، آزمون عملی موسیقی اهمیت بسیار ویژه ای دارد. زیرا علاوه بر رتبه، تبحر شما در نوازندگی و شناخت شما از موسیقی نیز ملاک انتخاب خواهد بود. بسیاری از داوطلبان حتی با رتبه های بسیار خوب و تجربه ی نوازندگی نتوانسته اند، در این آزمون موفق شوند. زیرا آزمون عملی موسیقی دارای نکته ها و ظرافت هایی است که بسیار لازم است تا داوطلب در طی زمان این مطالب را فرا گرفته، و در روز آزمون عملی از آن ها بهره ببرد.

از آن جایی که یادگیری موسیقی در طی یک پروسه اتفاق می افتد، لازم است تا داوطلبان این رشته از همان ابتدا به فکر باشند. زیرا بسیاری از کسانی که در روز آزمون شرکت می کنند، افرادی هستند که شاید رتبه ی چندان مناسبی نداشته باشند، اما تجربه ی زیادی در نوازندگی دارند. به همین دلیل لازم است تا برای موفقیت حتماً از کلاس هایی استفاده کنید که علاوه بر ذکر نکات اساسی و مهم بر روی توانایی های شما برای نمایش هر چه بهتر آن در روز آزمون عملی نیز کار شود. 

زیر گروه پنج که به چند دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

1. نوازندگی ساز جهانی

2. نوازندگی ساز ایرانی

3. موسیقی نظامی(پذیرش این رشته به صورت نیمه متمرکز صورت می گیرد.)

4. آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته های نوازندگی ایرانی و جهانی و همچنین موسیقی نظامی به دو بخش تقسیم می شود: 

۱- امتحان نوازندگی

۲- سلفژ (سرایش)

حال این دو مورد را برای نوازندگی ساز ایرانی و کلاسیک بصورت مجزا توضیح خواهیم داد.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز جهانی

۱- نوازندگی:

در این بخش داوطلب باید به اجرای یکی از سازهای ارکستر سمفونیک «به استثنای ساز های کوبه ای» بپردازد. همچنین قطعات انتخابی باید از سه دوره باروک، کلاسیک و رمانتیک باشد. (پیشنهاد می‌کنیم از دوره‌ی مدرن یا معاصر هم قطعه آماده داشته باشید)
بخش جدید اضافه شده به آزمون نوازندگی، «دشیفراژ» است. در این بخش نوازندگان به اجرای یک صفحه نت یا قطعه ناشناخته می‌پردازند که برای سنجیدن مهارت نوازنده به کار می‌رود.
همچنین نکته جالب و مهم آزمون عملی جدی، لزوم به حفظ بودن قطعات برای نوازندگان پیانو و گیتار است که نوازنده بدون نگاه کردن به نت، باید قطعه خود را اجرا کند.لازم به ذکر است مجموع نمرات این قسمت ۸۰ نمره می‌باشد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲- سلفژ یا سرایش:

سرایش دارای سه بخش خواندن ملودی، ریتم خوانی، تربیت شنوایی می باشد. که لازم است هنرجو علاوه بر شناخت صحیح نُت ها بتواند آن ها را تشخیص داده و با ریتم درست بخواند.

اگر بخواهیم این بخش را بازتر کنیم باید گفت بر اساس آخرین و جدید ترین آزمون عملی موسیقی در کنکور سال ۹۸، ابتدا تعدادی خط ریتم و ملودی توسط داوران از قبل انتخاب و نوشته شده است که هر کدام از خط ها، شماره ای دارند.
شماره این خط ها بر روی کاغذ های مختلف نوشته شده و هنرجو یکی از این کاغذ ها را به صورت تصادفی انتخاب می‌کند و سپس هنرجو یک خط ریتم با میزان نمای ساده و ترکیبی را می‌خواند.
بعد از آن نوبت به خواندن خط ملودی ای که در گام مینور و ماژور است، می‌رسد .
در قسمت شنوایی ، فواصل به صورت ملودیک (دو نت پشت سرهم بصورت بالارونده یا پایین رونده نواخته می‌شوند) و یا هارمونیک( دو نت بصورت همزمان) نواخته شده و داوطلب باید نام آن فاصله که در محدوده‌ی یک اکتاو می‌باشد را تشخیص دهد. مثل فاصله‌ی چهارم افزوده یا ششم کوچک.

این بخش بیست نمره از صد نمره آزمون عملی را به خود اختصاص می‌دهد.
اکثر داوطلبان با در نظر گرفتن اینکه نمره ساز تخصصی بیشتر از سلفژ می‌باشد، کمتر روی آن تمرکز می‌کنند.
نکته مشهود در سالیان اخیر این است که اگر چه بعضی از شرکت کنندگان در ساز تخصصی خود بسیار قوی باشند «مثل کسی که خانواده موزیسینی دارد یا از بچگی به کلاس موسیقی رفته» ولی اکثر آنها
در آزمون سلفژ و قسمت های مختلف آن به مشکل برمی‌خورند.
پس اگر کسی بتواند پا به پای ساز خود، سلفژ خود را به نسبت قوی کند، می‌تواند رقبای سرسخت خود را کنار زده و به نتیجه مطلوب مورد نظر خود دست پیدا کند.

مراحل آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی

۱- نوازندگی ساز ایرانی:

در این بخش هنرجو باید بر یکی از سازهای موسیقی ایرانی شامل تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه، قانون، رباب، عود یا قیچک تسلط داشته باشد.

در قسمت ساز تخصصی با دو تیتر اصلی روبرو هستیم: ۱- حفظ ردیف ۲- قطعه نوازی
در بخش حفظ ردیف لازم است که داوطلب بر یک دستگاه و دو آواز از ردیف های معتبر مانند: « میرزا عبدلله، میرزا حسینقلی، دوامی ،صبا و… » تسلط داشته باشد.
گاهی مانند آزمون عملی کنکور هنر سال ۱۳۹۸در اطلاعیه قبل آزمون عملی، سایت سازمان سنجش به اجرای دو آواز برای آزمون بسنده کرده ولی در روز آزمون عملی نوازندگی ساز ایرانی از داوطلب علاوه بر دو آواز، اجرای یک دستگاه هم خواسته شده بود که هنرجویان را غافلگیر کرده بود!
از این رو هنرجو باید تسلط کافی را بر موارد ذکر شده داشته باشد.
در بخش قطعه نوازی، داوطلب دو قطعه اختیاری را انتخاب کرده و معمولاً یکی از آنها توسط هیأت ژوری پرسیده می‌شود.
در این مورد باید گفت که قطعه مورد نظر می‌تواند در هر دستگاهی باشد و لزومی برای انتخاب آن در دستگاه خاصی نیست.

۲- سلفژ:

موارد آزمون سلفژ در همه شاخه های موسیقی یکسان است که توضیح داده شد. به استثنای اینکه در قسمت موسیقی ایرانی، در قسمت سرایش ملودی، خواندن ملودی در مُدِ ایرانی نیز از موارد آزمون سلفژ است.

مراحل آزمون عملی رشته آهنگسازی

آزمون عملی یا مصاحبه رشته آهنگسازی به ۵ بخش تقسیم می شود

۱- هارمونی:

با توجه به تأثیری كه هارمونی در قبولی امتحان ورودی دارد، می بایست تمركز بیشتر را به این مبحث اختصاص داد و از آنجا كه قسمت مقدماتی آن در دوره کنکور فراگرفته شده است (مخصوصاً مبحث آکوردشناسی)، با استفاده از دوره های آموزشی آموزشگاه هونر، زمان کمتر از سه ماه هم می تواند برای آموزش ادامه مباحث کفایت کند. البته زمان بیشتر به معنی تسلط و تمرین بیشتر است و در صورتیکه هنرجو با مباحث تئوری موسیقی آشنایی نداشته باشد، روند انجام کار برای آمادگی آزمون عملی، چند ماهه خواهد بود. خوشبختانه امتحان هارمونی دارای منبع و نمونه سؤالات تقریباً مشخصی می باشد و تنها با کسب مهارت (که آن هم با تمرین و آموزش صحیح و شروع به موقع) حاصل می گردد.

در این قسمت چند میزان وجود دارد که نت های باس با شیفراژ های مختلف در اختیار هنرجو قرار دارد و باید با نوشتن بخش های سوپرانو، آلتو و تنور و با وصل و حل صحیح آکورد ها آن را پاسخ دهد.

۲- سرایش (سلفژ):

با توجه به اینکه این بخش با سلفژ آزمون عملی نوازندگی یکسان است پیشنهاد می‌کنیم بخش مربوطه رو در بالای مقاله دوباره مطالعه کنید. در ضمن این نکته رو مد نظر داشته باشین که برای بازبینی مصاحبه ی بعضی از هنرجویان برای نمره دادن دقیق تر یا داشتن اسنادی در هنگام اعتراض هنرجویان به نتیجه نهایی، تمام این بخش توسط یک دوربین فیلمبرداری ضبط می‌شود. پس به همین شکل قبل از مصاحبه تمرین کنید تا اولین تجربه شما در مورد پاسخگویی در کنار دوربین تلخ و ترسناک نباشد!

۳- نوازندگی پیانو (آشنایی با پیانو)

نگرانی بیشتر هنرجویان نداشتن وقت کافی برای آمادگی برای امتحان نوازندگی پیانو برای آزمون نوازندگی می باشد، درحالی كه نواختن دو

یا سه قطعه ساده از دوره باروک، کلاسیک یا رومانتیک کفایت می کند! و طی فرصت کوتاه می توان برای نواختن این قطعات آماده شد.

۴- سازشناسی ایرانی و جهانی

منابع مشخص شده برای این آزمون از سه کتاب تشکیل می گردد:

الف) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۱ (سازهای زهی آرشه ای)

ب) شناخت سازهای اركستر سمفونیک ۲ (سازهای بادی و ضربی)

ج) آشنایی با سازهای ایرانی مؤلفان: آقایان تقی ضرابی و اتابک الیاسی، ناشر: نشر كتاب های درسی ایران

هر سه كتاب، کتاب های رسمی آموزش و پرورش می باشند و در هنرستان های موسیقی تدریس می شوند.

این آزمون به صورت تستی بوده و شامل ۱۰ تست از سازهای ارکستر سمفونیک و ۵ تست از سازهای ایرانی می‌باشد.

 در آزمون آهنگسازی به ترتیب هارمونی و سپس سرایش و پیانو از ضرایب بالاتری برخوردار هستند.

۵- نوشتن یک قطعه موسیقی که حدوداً یک ماه قبل از مصاحبه در اطلاعیه آزمون عملی آهنگسازی فرم مورد نظر آن اعلام میشود (مثلاً فرم باینری یا دو بخشی) و همچنین آمادگی برای نواختن آن با پیانو

توصیه مهم برای موفقیت در آزمون مرحله دوم آهنگسازی و نوازندگی ساز کلاسیک یا ایرانی:

کسب رتبه مناسب در آزمون مرحله اول نقش بسیار مهمی در قبولی نهایی دارد.(ترجیحاً تمرکز بیشتری برروی بخش تئوری بگذارید.) مخصوصاً که در دو سه سال اخیر سازمان سنجش از هنرجویان می خواهد در روز مصاحبه ی عملی رشته های نوازندگی و آهنگسازی، کارنامه ی اولیه خود را به همراه داشته باشند.

پیشنهاد می شود برای آزمون عملی از نیمه دوم سال تحصیلی به فکر باشید و منابع مربوطه که بسیار در بخش تئوری کنکور هم تاثیرگذار است، مطالعه نمائید.

همچنین اگر فقط به رشته نوازندگی ساز یا فقط به آهنگسازی علاقه دارید بدلیل رقابت زیاد در هر کدام از رشته ها با توجه به تعداد هنرجویان شرکت کننده، حتماً در هر دو رشته، آزمون عملی داده تا در انتخاب رشته شانس بالاتری داشته باشید. بدیهی اینکه با شرایطی می توانید پس از قبولی در یک از این رشته ها و پاس کردن حدود یک پنجم واحدها، به رشته مورد علاقه خود تغییر رشته بدهید!

برای اطلاعات دقیق تر برای موفقیت در این رشته می توانید با رتبه۱ کنکور هنر مشاوره رایگان داشته باشید.

 

قبولی های رشته ی موسیقی آموزشگاه هونَر در سال های اخیر:

ردیفنام و نام خانوادگیرتبه دانشگاه محل تحصیل
1نگار غریبی2آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
2محسن کوشکی15آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
3علی حسینی17نوازندگی موسیقی جهانی دانشگاه تهران
4فرشته فراهانی27آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
5سعید رحیمی پور52نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر
6سپند دادبه54نوازندگی جهانی دانشگاه تهران
7علی دویلان91نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران
8معراج رفیعی457نوازندگی ایرانی دانشگاه هنر تهران

 

نویسندگان:

سهراب بحیرایی (دانشجوی نوازندگی کمانچه دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران)

مسعود کثیری فر (استاد درس خلاقیت موسیقی آموزشگاه هونر و رتبه۱ کنکور سراسری هنر)

 

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هرگونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 39   میانگین: 4.2/5]

۱۲۳ دیدگاه

 • سلام من سال دهم ریاضی هستم و تو ساز کوبه ای مهارت دارم ولی با ساز ملودی آشنا نیستم میخوام بدونم میتونم کلاس گیتار شرکت کنم یا نه باید برم سنتور و سه تار سازهای ایرانی؟چون گیتار ساز کلاسیک هست.

  • سلام، خیلی مهم هست که غیر علاقه به سازی که انتخاب می کنین، فیزیک بدن و انگشت و دست ها رو بررسی کنین. اگر پیانو رو انتخاب کنین می تونین در رشته آهنگسازی هم شرکت کنین. چون به هر حال تسلط بر روی سازی که بعد از سه سال کاملاً مسلط بتونین بزنین و با رقبایی که شاید بالای 10 سال ساز زده باشن کار ساده ای نیست. پس به این نکات توجه کنین و تصمیم بگیرین. از الان برنامه ای برای 3 بخش مختلف سلفژ داشته باشین و حتی می تونین از کلاس های آنلایم آموزشگاه استفاده کنین.

 • سلام. من همشو بلدم غیر از کار با پیانو . البته همه چی رو راجع به پیانو میدونم ولی تا به حال پیانو نزدم. نمیشه یه ساز دیگه زد؟ من ویولون رو خیلی خوب بلدم.

  • سلام، این خیلی خوبه که تمامی تیترهای رشته آهنگسازی رو بلدین و کار کردین ولی نمی تونین جز پیانو، ساز دیگه ای برای رشته آهنگسازی بنوازید. در صورتیکه سال آینده کنکور شرکت می کنین، زمان مناسبی برای تمرین و تسلط روی پیانو خواهید داشت. حتی در شروع تمرین ها می تونین از کیبورد استفاده کنین.

  • برای آهنگسازی فقط از ساز پیانو امتحان گرفته میشه. اگر برای کنکور سال آینده می خواین امتحان بدین فرصت کافی برای اینکار وجود داره. راه دیگه اینه که در دانشگاه هنر تهران (واقع در کرج) رشته نوازندگی ویولن قبول بشین و بعد از یکسال و با شرایطی تغییر رشته به آهنگسازی انجام بدین. (این از اون روش های بسیار خاصی هست که هیچ مشاوری در کشور بلد نیست که بهتون اطلاعات بده!)

 • سلام
  من میخوام امسال تو کنکور هنر رشته‌ی آهنگسازی شرکت کنم، رشته‌م ریاضی بود و درسای عمومیم خوبه‌
  تئوری موسیقی و پیانو رو کار کردم و برای کنکور کتبی تقریبا آماده‌ام، ولی برای کنکور عملی سلفژ و هارمونی رو خیلی مسلط نیستم.
  میخواستم بدونم کلاس‌ها و مشاوره‌های آموزشگاه هونر به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار میشه؟ یا اگه نه، بهترین کتاب‌ها و روش‌ها برای این که خودم کار کنم سلفژ و هارمونی رو چیه؟ چون واقعا شرایط جوری نیست که بشه کلاس حضوری داشت.
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام، ممنون از لطف شما.
   بله شما می تونین از این کلاس های سلفژ و هارمونی بصورت غیر حضوری استفاده کنین. از اینستاگرام مؤسسه که در پایین ترین جای صفحات مختلف سایت اومده ما رو فالوو کنین و یا با مؤسسه تماس بگیرین.

 • سلام وقتتون بخیر. من سال بعد در کنکور هنر شرکت میکنم. تا حالا در کلاس های موسیقی مثل سلفژ یا پیانو شرکت نکردم و میخوام از الان شروع کنم. شانس قبولیم در کنکور برای کارشناسی آهنگسازی چقدره؟ میتونم فقط در کلاس های عملی مثل هارمونی و سلفژ شرکت کنم؟ کلاس هایی مثل تئوری موسیقی و ساز شناسی رو هم جداگانه برگزار می کنید؟ به این دلیل پرسیدم که نمیخوام در همه کلاس ها شرکت کنم. میخوام فقط در کلاس هایی که برای آزمون عملی برگزار می کنید شرکت کنم. من از چه زمانی میتونم برای ثبت نام بیام؟

  • سلام، شما امسال در چه مقطعی درس می خونین؟ آیا فارغ التحصیل هستین؟
   می تونین فقط در کلاس های سلفژ و هارموی شرکت کنین. اما اگر معنی گام “ماژور هارمونیک” (نه مینور هارمونیک) یا آکورد ششم افزوده آلمانی یا تیرس پیکاردی یا سیکس ناپولیتن یا کادانس مؤنث رو نمیدونین پیشنهاد میشه ابتدا کلاس های تئوری موسیقی استاد مسعود کثیری فر رو شرکت کنین تا با بهترین متد و کد گذاری های خاص خودشون کاری کنن که برای کلاس هارمونی سواد اولیه لازم رو داشته باشین.
   این کلاس ها بصورت آنلاین برگزار میشه و مباحث سازشناسی کلاسیک و ایرانی رو هم کاملاً در بر می گیره و معمولاً هنرجویان با اون 15 تست سازشناسی آزمون عملی آهنگسازی “هیچ” مشکلی نخواهند داشت.
   کلاس سلفژ رو هم می تونین از الان شرکت کنین. موفق باشید

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید من سال دوازدهم رشته ریاضی هستم سال بعد کنکور میدم
  من تقریبا بیشتر ساز های ضربی ( کوبه ای ) رو بلدم
  میخواستم بدونم از چه طریقی وارد موسیقی بشم؟؟
  بعد کنکور هنر چه شاخه ای رو انتخاب کنم؟
  بیزحمت در مورد ساز های کوبه ای در کنکور یه توضیحی بدین
  خیلی ممنون از سایتتون

  • سلام به شما هنرمند گرامی، شما اگر فقط در سازهای کوبه ای تخصص دارین نمی تونین در آزمون نوازندگی شرکت کنین. طبق قانون سازمان سنجش شما باید یکی از سازهای غیر کوبه ای ارکستر سمفونیک یا پیانو یا گیتار یا سازهای عمومی (غیر نواحی) ایرانی رو انتخاب کنین.
   پیشنهاد میشه در آهنگسازی کنکور بدین و تا سال آینده کمی پیانو یاد بگیرین. برای سلفژ و هارمونی هم مؤسسه کمکتون می کنه هر سؤالی توی آزمون عملی مطرح کنن بزنین.

 • سلام خسته نباشید. من رشتم گرافیکه و نزدیک ۷ ساله که پیانو میزنم. سال دیگه کنکور دارم و میخوام دانشگاه موسیقی بخونم. میخواستم بدونم آمادگی کامل برای آزمون عملی نوازندگی رو دارم یا نه.کتاب هایی که در حال حاضر کار میکنم چرنی ۲۹۹، نکتورن های شوپن، و انوانسیون های دو و سه صدایی باخ هستش.

  • سلام، در صورتیکه منظورتون از علاقه به خوندن موسیقی رشته “نوازندگی ساز جهانی” باشه و نه “آهنگسازی” این پاسخ شماست:
   از کتاب نوکتورن های شوپن کدوم شماره ها رو نواختین و مسلط هستین؟
   از انوانسیون های باخ کدوم شماره ها رو طبق کتاب تسلط دارین؟
   از دوره رومانتیک چه قطعاتی رو نواختین؟
   آیا اون سه بخش مختلف سلفژ شامل ریتم خوانی، کانتاتی گام ماژور و مینور و شنیدن دوبل نت ها و تشخیص فاصله آن ها رو کتر کردین؟ یا می خواین از کلاس ها استفاده کنین؟

 • سلام من یازدهم تجربی رو تموم کردم و همین تابستون تازه تصمیم گرفتم کنکور هنر بدهم آزمون آهنگسازی قبول شم نه چیزی از پیانو میدونم نه سلفژ و نه هارمونی یه ساله گیتار کار میکنم در حد مبتدی چجوری باید شروع کنم و از کی و اگه از تابستون شروع کنم میتونم زیر ۵۰ بیارم؟ رتبه لازم برای دانشگاه تهران دولتی روزانه چنده؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید چطور از کلاساتونم استفاده کنم

  • سلام، بهتون برای این انتخاب تبریک میگیم. برای رتبه نگران نباشین در صورتیکه طبق برنامه جلو برنی بهترین نتایج رو بدست میارین.
   یه پیانو حداقل دیجیتال باید خریداری کنین. سلفژ و هارمونی رو می تونین با مؤسسه بصورت آنلاین بگذرونین.
   دانشگاه تهران (دانشکده هنرهای زیبا) رشته آهنگسازی نداره و فقط رشته های مربوط به نوازندگی ساز ایرانی و ساز جهانی رو داره.
   اما دانشگاه هنر تهران رشته آهنگسازی رو داره و محل تحصیل این رشته در اون دانشگاه در کرج هست. برای کنکور مرحله اول بهتره رتبه شما در زیر گروه 5 (رتبه در سهمیه) بالاتر 150 تا 200 نباشه.
   کل کنکور مرحله اول ضریب5 و آزمون عملی شما که در مقاله بالا کاملاً توضیح داده شده ضریب4 خواهد داشت.
   برای استفاده از کلاس ها با مؤسسه تماس بگیرین و در صورت تمایل ثبت نام کنین.
   می تونین مشاوره رایگان اولیه بصورت آنلاین و تصویری با رتبه1 کنکور هنر داشته باشین. برای رزرو اینجا کلیک کنین.

 • سلام خسته نباشید. من12 انسانی ام و تصمیمم برای رشته دیگر هنر بود اما تئوری موسیقی رو تا حد کمی میدونم ولی نوازندگی نکردم میخوام بدونم با توجه به اینکه کنکور عقب افتاده و آزمون عملی حدودا 3ماه دیگست چه سازی رو پیشنهاد میدین برای یادگیری؟و اینکه پیانو باید حتما بلد بود برای رشته آهنگسازی؟و اگر هر روز حدود 1 ساعت کنار دروس تخصصی برای نوازدگی و یادگیری تئوری وقت بزارم میتونم پیشرفتی بکنم؟امیدی هست اصلا؟

  • سلام، تاریخ آزمون عملی موسیقی رو هنوز سازمان سنجش اعلام نکرده و خیلی برامون جالبه که شما اعلام می کنین 3 ماه دیگه هست! برای آهنگسازی شما فقط به ساز پیانو احتیاج دارین. اگه روزی 3-2 ساعت زمان بذارین و پیانو داشته باشین و در کلاس سلفژ و هارمونی مؤسسه شرکت کنین می تونین خیلی روی آزمون عملی حساب کنین.
   پیشنهاد میشه در زمان باقی مونده حتماً از همایش های جمع بندی و نکته و تست آموزشگاه که بصورت آنلاین برگزار میشن استفاده کنین. در صورت تمایل با مؤسسه تماس بگیرید.

 • سلام. من کلاس دهم رشته ریاضی تیزهوشان هستم و از 4 سالگی موسیقی کار کردم. به صورت جدی 9 ساله که پیانو میزنم. اما از تئوری و سلفژ و هارمونی چیزی نمی دونم. ممکنه بفرمایین چه کتابهایی باید بخونم و چه برنامه ای داشته باشم که حتما اهنگسازی دانشگاه تهران قبول بشم؟ ممکنه اسم اساتید هارمونی و سلفژتون رو هم بفرمایین و هزینه و شرایط کلاسهای آنلاین رو. ممنون

  • سلام، در همین هفته از طریق اینستاگرام مؤسسه هونر که در پایین ترین جای تمام صفحات سایت هست به اطلاع شما خواهد رسید. شما در کدوم شهر زندگی می کنین؟

 • سلام
  خسته نباشد
  پیشنهادی برای کلاسهای سلفژ و هارمونی ندارید ؟
  من سال دیگه کنکور دارم و میخوام از تابستون در کلاس های سلفژ و هارمونی به صورت آنلاین شرکت کنم.
  ( چون تو شهرمون مدرس خوبی پیدا نمیشه )
  ولی حقیقتاً نمیدونم پیش چه مدرسی برم که خیالم کاملاً دیگه از بابت کیفیت تدریس راحت باشه .

  • سلام، می تونین از همین امسال تابستان در کلاس های سلفژ و هارمونی مؤسسه شرکت کنین. اساتید مؤسسه تجربه کاملاً عملیاتی بر روی عناوین و سطح دشواری آزمون و قلق های تدریس دارن و می تونیم از بابت کیفیت تدریس خیال شما رو راحت بکنیم. در سال گذشته تمااااام ورودی های دانشگاه تهران (دانشکده هنرهای زیبا) و نوازندگی بعضی سازها و آهنگسازی دانشگاه هنر تهران (محل تحصیل در کرج) از مؤسسه هونر بودن و این بزرگترین افتخاری هست که یک مؤسسه با این حجم رقابت در بین آموزشگاه ها می تونه داشته باشه.
   پینوشت: منظور از تمام ورودی ها، هنرجویانی هستند که با سهمیه منطقه1 در دانشگاه پذیرش شدن و این مؤسسه از تمامی سازهای موجود در پذیرش نوازندگی دانشگاه ها مثل ساز قانون، هنرجو نداشته).
   البته رتبه در سهمیه منطقه شمادر کنکور مرحله اول در زیر گروه5 اگر زیر 100 باشه کمک شایانی به قبولی نهایی شما خواهد کرد که برای اون هم می تونین از پکیج های آموزشی و مشاوره هفتگی با اعضای بنیاد ملی نخبگان بصورت فردی اقدام کنین.

   • ممنون از توضیحاتتون
    میشه در کلاس‌های سلفژ و هارمونی مؤسسه به صورت آنلاین و غیرحضوری هم شرکت کرد ؟

    • سلام، بله می تونین بصورت آنلاین در اون ها شرکت کنین. همچنین کلاس سازشناسی بصورت آنلاین هم برگزار میشه و شما می تونین استفاده کنین. شما در کدوم شهر هستین؟

     • اهواز هستم
      راستش من دیروز برای اطلاع یافتن از شرایط ثبت نام و توضیحات درباره نحوه برگزاری کلاس ها و… تماس گرفتم .
      ولی متاسفانه خانمی که برداشتن بهم گفتن هفته دوم تیر تماس بگیرید و هیچ اطلاعات دیگه ای ندادن .

     • سلام، اطلاعات برنامه همایش های جمع بندی و نکته و تست براتون به ایمیلتون ارسال شد. می تونین از طریق اینستاگرام مؤسسه از آزمون های عملی خبردار بشین. همچنین پیشنهاد میشه عضو کانال تلگرام آموزشگاه هونر بشین تا از آخرین اخبار برگزاری کلاس ها خبردار بشین.

  • سلام من سال دوازدهم تجربی هستم تقریباً یک سال و نیم ویولن میزنم(نه خیلی عالی ولی خب خوب) در حدی که استادم گفت که اگه جدی بگیرم میتونم به جاهای خوبی برسم و مستعدم. اما اتفاقاتی افتاد ک این اواخر خودم دارم کار میکنم بدون مدرس. میخواستم بدونم با این حال میتونم تو کنکور سال بعد هنر در رشته نوازندگی دربیام و چقدر احتمال و شانس دراومدنم وجود داره؟؟؟؟
   من واقعا به نوازندگی و تدریس موسیقی علاقه دارم و امیدوارم روزی آموزشگاه بزنم و تدریس کنم چون عاشق این شغلم. ممنون اگه جواب بدین

   • سلام، دقیقاً چه رشته ای رو می خواین؟ نوازندگی ویولن یا آهنگسازی؟
    قطعاتی که زدین رو چند تاش رو نام ببرین.
    قبولی شما به آزمون مرحله اول (با ضریب5) و آزمون عملی نوازندگی و سه بخش سلفژ گفته شده (با ضریب6!) بستگی داره.
    اگر می تونین از کلاس های آنلاین استفاده کنین با آموزشگاه تماس بگیرین.

 • سلام من کلاس دوازدهمم رشته تجربی یه ساله گیتار میزنم و از تئوری موسیقی چیزی نمیدونم میخواستم بدونم اگه بخوام سال بعد کنکور هنر بدم واسه رشته آهنگسازی شانسی دارم؟

  • سلام، بله شانس زیادی دارین. به شرطی که امسال به رشته های ضعیف و قبولی های متوسط یه “نه” بگین و روی هدفتون تمرکز کنین. حتماً برای موفقیت در کنکور هنر از یک آموزشگاه برای تمامی دروس تخصصی کمک بگیرین.

 • سلام من واسه کنکور عملی می خواستم بدونم کدام قطعات مناسب تره تو زمان کم آماده کنم راستش سردر گمم خودم پیانو میزنم تقریبا ۸ ساله

  • سلام، از دوره باروک، کلاسیک و رومانتیک قطعاتی که زدین رو لیست کنین تا بهتر بشه نظر داد. در زمان باقیمونده شاید شروع کردن یک قطعه جدید میسر باشه اما به موزیکالیته و سونوریته خوبی نخواهید رسید.

 • سلام من سال دیگه کنکور دارم.
  رشتم ریاضیه و تعدادی از درسای هنرو خوندم و عمومی قوی ای دارم.
  نگرانیم فقط بابت کنکور عملی موسیقی جهانی هست.
  چقدر باید روی گیتارم کار کنم ؟؟

  • پیشنهاد میشه برای کسب رتبه زیر 100 در سهمیه منطقه1 در زیرگروه5 که خیلی بهتون در موفقیت نهایی کمک میکنه از کلاس های کنکور هنر استفاده کنین. اکثر سؤالات کنکور هنر خارج از منابع درسی هست و خواندن منابع اصلی و حفظ اون ها نشدنی هست. حتماً سال دوازدهمتون رو غیرحضوری بخونین که برای اینکار دو روش وجود داره که در صورت درخواست مشاوره رایگان فردی با رتبه1 کنکور هنر این اطلاعات بهتون ارائه میشه. 10 نفر اول کنکور هنر هر سال از همین روش های گفته شده برای موفقیتشون استفاده می کنن.
   در مورد گیتار چند قطعه ای که اخیراً نواختید رو نام ببرین تا بهتر بتونبم بهتون مشاوره بدیم.

 • سلام من سال دوازدهم رشته ریاضی هستم ولی یکساله که تصمیم گرفتم که وارد رشته آهنگسازی بشم و کنکور هنر بدم.واسه همین از اول مهر دارم هنر میخونم.
  سلفژ رو دارم میگذرونم و هارمونی رو هم در مبحث مدولاسیون هستم.
  سه سال هم هست که دارم پیانو میزنم.
  به نظرتون شانسم برای قبولی در دانشگاه تهران چقدره؟

  • سلام، خیلی عالیه. حقیقتاً رتبه مرحله اول شما در قبولی نهایی تأثیر بسزایی داره. پیشنهاد میشه از ادامه کلاس های آنلاین مؤسسه استفاده کنین.

 • سلام.من رشته ریاضی هستم و الان دوازدهم هستم ولی یک ساله که کلا وقتمو گذاشتم برای کنکور هنر و رشته آهنگسازی.
  شیراز هستم و سلفژ رو دارم میگذرونم و هارمونی هم در مبحث مدولاسیون و کر نویسی هستم.
  سه سال هم هست که پیانو میزنم.
  به نظرتون دانشگاه تهران شانس قبولی دارم؟

  • سلام، قابل توجه هست که دانشگاه تهران رشته آهنگسازی نداره اما اگر منظورتون دانشگاه هنر تهران هست که دانشکده موسیقی اون در کرج هست، حتماً می تونین موفق بشین. می تونین در کلاس های آنلاین سازشناسی کلاسیک استاد مسعود کثیری فر شرکت کنین که بخش سازشناسی رو برای حدود 70 نفر شاگرد بصورت آنلاین تدریس می کنن. برای استفاده از کلاس و اطلاع از میزان شهریه با مؤسسه تماس بگیرین. خوبی این بخش اینه که هم در مرحله اول کنکور مورد استفادتون هست و هم در بخش سازشناسی آهنگسازی 10 تست از 15 تست مربوط به همین بخش هست.
   حتماً از همایش های جمع بندی آموزشگاه برای موفقیت بیشتر استفاده کنین و فقط روی خودتون حساب نکنین. شما در زیرگروه5 به رتبه در سهمیه زیر 100 برای موفقیت حتمی احتیاج دارین. قطعات پیانویی که میزنین هم می تونین برای بررسی بیشتر کارشناس هامون در پاسخ به همین متن ارسال کنین. موفق باشید.

 • سلام
  من تار میزنم ولی با ردیف آشنا نیستم.
  با سلفژ هم آشنایی ندارم.
  سال آخر رشته ی تجربی هستم ولی میخوام یک سال بمونم پشت کنکور برای رشته ی نوازندگی
  به نظرتون زمان کافی برای قبولی دارم؟

  • سلام، بستگی به شما داره که تا چه حدی روی دستگاه و آواز مسلط بشین. اگر در تهران یا کرج هستین از کلاس های سلفژ آموزشگاه می تونین استفاده کنین. برای قبولی زمان کافی دارین به شرطی که هر روز چند ساعت اصولی ساز بزنین.

 • سلام خسته نباشید
  من ترم های اخر کارشناسی هستم خواستم بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی برای سربازی اقدام کنم تا بتونم مجدد کنکور هنر بدم و رشته اهنگسازی برم جدا از مباحث و توانایی ها برای ازمون عملی و یا رتبه بالا برای کنکور خواستم ببینم محدودیتی از این بابت برای من که سنم بالاتر از معمول شرکت کنندگان هست (سربازیم که تموم شه میشه 24 سالم) در کنکور و یا قبول شدنم در ازمون عملی هست و تاثییر منفی داره ؟

 • سلام من 15 سالمه و حدود یه سالی میشه که ویولن میزنم من دوست دارم وارد دانشگاه موسیقی در رشته نوازندگی کلاسیک بشم به نظر شما ایا امکانش هست که قبول شم؟ بعد من نمیدونم سلفژ و … از چه طریقی یاد بگیریم. تو این سه سال که وقت دارم باید چیکار کنم>

  • سلام، بله شما زمان کافی برای موفقیت دارین. برای سلفژ از پیشنهاداتی که بقیه هنرجویان در پاسخ ها ارائه شده استفاده کنین. اگر تهرانی یا کرجی هستین می تونین از کلاس های تخصصی عملی موسیقی استفاده کنین. برامون پیغام بذارین تا بیشتر راهنماییتون کنیم.

 • سلام. من دانش آموز دوازدهم رشته ی تجربی هستم. می خواستم برای کنکور 1400 در رشتهی هنر امتحان بدم. چهار سال پیش گیتار رو در حد خیلی عالی کار می کردم اما الان چار ساله نزدم تِوری موسیقی رو هم تا حد زیادی بلد بودم. آیا شانس قبولی برای کنکور 1400 رو دارم؟ برای آزمون عملی فقط دونستن یک ساز کافیه؟ می تونم توی یک سال خودمو آماده کنم؟

  • سلام، بله می تونین. می تونین در اینستاگرام که در پایین سایت هست، از تاریخ و ساعت مشاوره های ویدئویی آنلاین باخبر بشین و ازشون استفاده کنین. پس امسال دیگه کنکور تجربی نمیدین دیگه انشالله؟
   فقط یک ساز کافیه ولی اگه رشته آهنگسازی می خواین قبول بشین، اون ساز باید پیانو باشه

 • سلام و درود بر شما … من سال اینده میخواستم برای نوازندگی ساز جهانی شرکت بکنم هیچ تجربه ای ندارم . ساکن اصفهان هستم برای شروع نوازندگی گیتار کلاسیک و نت خوانی و بقیه مباحث چه راهی به من پیشنهاد میکنید ؟ اموزشگاه یا استادی رو میشناسید که من معرفی بکنید ؟ ممنونم از سایت مفیدتون

  • سلام، ممنون از لطف شما. اساتید و کلاس هایی که میشناسیم و توصیه میکنیم همگی در تهران هستن. البته بزودی بصورت غیر حضوری و با کلاس آنلاین بخش سلفژ در هر سه بخسش کلاسش شروع میشه.
   اگر فقط یکسال هست که گیتار میزنین پیشنهاد میشه در آهنگسازی کنکور بدین و بعد از قبولی با راهکارهایی که بهتون در مشاوره ها ارائه میشه تغییر رشته بدین.

 • سلام من یکسال میشه که گیتار کار میکنم و همچنین روی صدام کار کردم و دوست دارم که شناخته بشم و پا به عرصه ی نوازندگی حرفه ای بزارم چون علاقه ی زیادی به نوازنده و خوانندگی در کنسرت ها دارم و احساس میکنم از پسش بر میام لطفا راهنماییم کنین

  • سلام، از میزان تسلطتون در تئوری برامون بگین. آیا می دونین در گام سل مینور هارمونیک پایین رونده، اگر از تریاد سل مینور در حالت معکوس دوم به تریاد ر ماژور حرکت کنیم چه کادانسی اجرا کردیم؟
   اگر گیتار کلاسیک می نوازین از قطعاتی که زدین یا می خواین بزنین برامون در پاسخ بنویسین. ممنون

 • سلام.. بنده نوازنده گیتار فلامنکو هستم و مدرک بین المللی از کوردوبای اسپانیا دارم و شاگرد استادهای بزرگی مثل پاکوسرانو و استاد امیرسالار هستم.. با این شرایط در آزمون نوازندگی ارزش 8 دقیقه فلامنکو نواختن کمتر از 4 تا قطعه کلاسیک نیست؟ اون حجم از پیچیدگی فلامنکو و.. . درضمن اگر کلاسیک نوازی بلد باشیم چرا باید دانشگاه بریم دیگه؟ نمیشه توی آزمون فلامنکو زد؟

  • سلام استاد، وضعیت شما رو درک می کنیم اما محدودیت هایی وجود داره. پیشنهاد میشه از هر دوره یک قطعه حتی ساده انتخاب کنین و در روز مصاحبه علاوه بر اون ها قطعه فلامنکو هم بنوازین. مطمئن هستیم تأثیر خودشو داره.

 • سلام،
  ببخشید من هنوز سازی رو بلد نیستم بزنم ولی تئوری موسیقی رو دنبال میکنم و قصد دارم رشته آهنگسازی بخونم و برای کنکور 20% سهمیه دارم میخواستم بدونم لازم هست که آزمون عملی بدم و اگر بدم با این شرایط نمره‌ای میارم ؟

  • سلام، اگر آزمون عملی ندین از اون رشته حدف میشین. می تونین براش برنامه ریزی خوبی داشته باشین. سهمیه 20% منظورتون اینه که پدرتون 20% جانباز هستن؟

 • سلام من دانشجوی ترم دو عمران هستم و می خوام انصراف بدم و کنکور مجدد بدم برای رشته اهنگسازی خواستم ببینم چه قدر زمان می بره تا امادگی کامل برای ازمون دوم رو پیدا کنم

   • سلام وقت بخیر. من ساز سه تار رو به صورت گوشی کار کردم و نسبتا خوب مینوازم ولی اصلا نت و تئوری موسیقی بلد نیستم. استعدادم خیلی خوبه. کلاس نرفتم ولی خودم خیلی از تصنیف ها و آهنگ های آوازی رو میتونم بنوازم. نه با کیفیت استاد ذوالفنون ولی خب نسبتا خوب! به نظرتون چکار کنم که بتونم نوازندگی ساز ایرانی دانشگاه تهران قبول بشم؟ اساتید اونجا اگه ببینن استعداد دارم ولی یه کم زمان لازم دارم تئوری هم یاد بگیرم با اغماض قبولم میکنن یا باید مو به مو هر چی میگن اجرا کنم؟ممنون از سایت خوبتون

    • سلام، ممنون از لطفی که دارین. شما باید حداقل یک ردیف معتبر رو بنوازین. دانش تئوری شما در مصاحبه خیلی سنجیده نمیشه . آزمون عملی ضریبش از کنکور مرحله اول هم بیشتره (ضریب 6). پس اگر امسال میخواین کنکور بدین بعید می دونیم اتفاق خاصی براتون بیوفته ولی خوب دیدن فضای آزمون عملی تجربه خوبی به حساب میاد.

     • با سلام.
      این توضیحات برای کدوم مقطع هست؟
      من دکترای مهندسی شیمی میخونم. ساز ویولن میزنم. سلفژ بلد نیستم ولی ریتم خوانیم خوبه. پیانو بلد نیستم. من در طول چه مدت میتونم برای مصاحبه ساز جهانی و یا آهنگسازی آماده بشم؟

     • سلام، این صفحه زیر مجموعه کنکور کارشناسی هنر هست. برای نوازندگی ساز جهانی زحمت زیادی نخواهید داشت. در کلاس های سلفژ مؤسسه ثبت نام کنین تا به سطح مناسب برسین. آیا کنکور 99 شرکت می کنین و ثبت نام کردین یا خیر؟

   • اهنگسازی به صورت تجربی کار کردم و مسلط به تئوری و هارمونیک هستم و نوازندگی کیبورد 1 سال کار کردم و به تازگی سلفژ رو شروع کردم و با توجه به این که می تونم تا ترم 10 انصراف بدم یعنی قبل از گرفتن لیسانس که بتونم دوباره در مقطع کارشناسی تحصیل کنم زمان دارم و میخوام تو زمان مناسب به امادگی برسم

    • سلام، طبق قانون 2/5 سال گذشته شما نیازی به انصراف از رشته قبلی ندارین و با وجود تحصیل در مقطع لیسانس دوباره می تونین در کنکور سراسری در همون مقطع کنکور بدین و لیسانس بعدی رو بدون هیچ محدودیتی بگیرین.

 • سلام،خسته نباشید،من سال دهم انسانی هستم و به رشته آهنگسازی علاقمند هستم،خیلی دوست داشتم که دوره دبیرستان هنرستان موسیقی برم که نشد،من یکسال هست که تنبک میزنم و رشته آهنگسازی رو خیلی دوست دارم، از هارمونی و سلفژ و … سر در نمیارم و بلد نیستم.میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم؟؟

 • سلام من رشته تجربی هستم و میخام کنکور هنر شرکت کنم و تا حالا موسیقی کار نکردم
  میشه راه حلی بهم پیشنهاد بدین یا کلا قیدشو بزنم؟

  • سلام، الان سال چندم تجربی هستین؟ می خوایم ببینیم چقدر زمان براتون باقی مونده و بررسی کنیم که آیا میرسین که خودتون رو آماده کنین یا خیر.

 • سلام من نوازنده تارهستم ومیخواستم ببینم چکار کنم برای ازمون عملی پیانو من کلاس هاشو نرفتم اگه راهنمایم کنید ممنون میشم راستی برای قبولی دانشگاه هنر تهران اخرین رتبه چقدر لازمه که بیاری

  • سلام، اگر نوازندگی می خواین شرکت کنین که احتیاجی به پیانو ندارین. اگر آهنگسازی می خواین باید پیانو رو به هر حال شروع کنین. بعنوان نوازنده تار، اصول نوشتن هارمونی و سازشناسی و سلفژ و قسمت های دیگه رو تسلط دارین؟
   پیشنهاد میشه رتبه در سهمیه در زیرگروه5 بالاتر از 100 نباشه.

  • دیدگاه های شما پس از بررسی مدیر سایت فعال و نشون داده میشن. پس از ارسال سؤالتون منتظر پاسخ بمونین و لطفاً از ارسال مجدد خودداری کنین.
   جزوه یا جزواتی رو نیاز دارین اگر مربوط به این بخش هست همینجا و اگر مروط به صفحه مرتبط تری هستن در اونجا درخواست بدین. از شما ممنونیم

 • با درود فراوان.. بنده کارشناسی مدیریت کشاورزی دارم. تصمیم دارم موسیقی به صورت آکادمیک ادامه دهم و تا حدی تئوری کارکردم و با ساز کیبورد نوازندگی کردم. ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  • اطلاعات کاملی در مقاله و پرسش و پاسخ های بعد از اون انجام شده. لطفاً مطالعه کنین و اگه مورد خاصی همینجا سؤالتون رو مطرح کنین.

 • سلام من حدود پنچ شش سال نوازنده پیانو هستم
  خواستم بدونم بهترین منابع برای مطالعه، مخصوصا برای مبحث هارمونی چه کتاب هایی هستند؟

  • سلام، هارمونی دوبوفسکی و افراد دیگه کتاب های مناسبی هستن ولی برای کنکور پیشنهاد میشه از هارمونی والتر پیستون استفاده کنین.

 • سلام خسته نباشید
  من میخوام نوازندگی ساز های جهانی رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنم.
  من سازی که میزنم ترومپت هست و سلفژ هم در حال یادگیری هستم، آیا علاوه بر این دو مورد باید ساز پیانو یا مهارت دیگری رو لازم است فرا بگیریم ؟؟؟

  • سلام، اگر فقط برای نوازندگی در آزمون عملی شرکت می کنین، نوازندگی ترومپت (حداقل از سه دوره متفاوت باروک، کلاسیک و رومانتیک) بعلاوه سلفژ (هر سه قسمت ریتم خوانی، خواندن ملودی ماژور یا انواع مینور، شنوایی دو نت روی پیانو و گفتن نام فاصله ها در محدوده یک اکتاو) کافیه و به چیز دیگه ای نیاز ندارین. حدود 80 درصد نمره مربوط به نوازندگی شما خواهد بود.

 • سلام .من دانش آموز تجربی سال آخر هستم و تصمیم دارم که کنکور هنر بدم و هدفم بیشتر از همه آهنگسازی بوده .دروس عمومی رو در حد عالی هستم و برای کتابای تخصصی هم شروع ب مطالعه کردم و کلا فک میکنم که از پس کنکور کتبی برمیام و تمام مشکل آزمون عملی هست که من نه سال هست کمانچه کار میکنم . میخواستم راهنماییم کنید که با این وضع میتونم تو آزمون عملی شانسی داشته باشم ؟ یا حتما باید پیانو رو بلد باشم و هیچ استثنایی قائل نمیشن داورا . مثلا نمیشه قطعات کلاسیک با همین ساز خودم براشون بزنم؟

  • سلام، در زیرگزوه5 به رتبه در سهمیه زیر 150 نیاز دارین برای همین کنکور مرحله اول فعلاً دغدغه ی اصلی شما باشه. در مورد آزمون عملی می تونین از الان شروع کنین و یکی دو قطعه کلاسیک ساده رو استارت بزنین. البته نمره پیانو نمره خیلی بالایی نیست اما برای قبولی در دانشگاه هنر حتماً بهش احتیاج دارین.
   روی بخش های غیر پیانو تسلط خودتون رو افزایش بدین. اگر 9 سال هست که کمانچه میزنین یه راهکار خاص هم وجود داره که شما رو در نهایت به آهنگسازی میرسونه. (البته اگه سه بخش سلفژ رو کاملاً مسلط باشین). اگر تهرانی هستین، بعد از بهتر شدن شرایط فعلی برای مشاوره حضوری فرم آنلاین رو پر کنین تا راهنمایی بهتری براتون انجام بشه.

   • آخه بعید هست که شرایط فعلی تا زمان کنکور بهتر بشه که شرایط مشاوره حضوری رو داشته باشیم . اگر بهتر نشه مشاوره غیر حضوری انجام نمیدین؟

    • این مشاوره ها چون رایگان هستن بصورت حضوری بهتر میشه مدیریتشون کرد. اگر سؤال تخصصی ای دارین شاید با دایرکت دادن در ایستاگرام یا کامنتی در زیر عکس آزمون عملی بشه بهتون خیلی کوتاه مشاوره ای حرفه ای داد. اینستاگرام هونر در پایین تمام صفحات سایت هست.

 • سلام میبخشید برای بخش تشخیص فواصل سلفژ با توجه به تعطیلی آموزشگاه ها راهی هست که خودمون توی خونه برای این بخش تمرین کنیم؟و اینکه به نظرتون میشه کتاب والتر پیستون رو بدون معلم مطالعه کرد؟

  • سلام، نرم افزارهای خوبی برای موبایل در AppStore و GooglePlay وجود دارن که بعضی هاشون کمک می کنن. اول از تئوری موسیقی مبحث فواصل رو یاد بگیرین.
   مطالعه والتر پیستون به تنهایی کار ساده ای نیست ولی فعلاً کار دیگه ای نمی تونین بکنین.

 • سلام کسی ک نوازندگیش خیلی خوب نیس و تازه شروع کرده اهنگسازی راحت تر قبول میشه یا نوازندگی؟
  کتابایی که واسه ساز شناسی معرفی کردین باید همشو بخونم؟
  این قطعه ای میگین یک ماه قبل ازمون باید بسازیم چجوریه من تا حالا آهنگ ننوشتم ؟
  اصلاً دانشگاه واسه ی همچین رشته ای مفیده یا کلاسای اموزشگاه ها؟ چون واسه من مدرک داشتن اصلن مهم نیست
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام، قطعاً آهنگسازی بهتر قبول میشین.
   اون کتاب ها نکات مهم تری داره و می تونین جزوه اون رو از مؤسسه خریداری کنین.
   قطعه رو مؤسسه براتون می نویسه و می تونین از مؤسسه خریداری کنین و روش تمرین کنین.
   مطمئناً فضای آکادمیک بیشتر شما رو آهنگساز می کنه تا آموزشگاه. البته این نظر ماست

 • سلام رتبه و درصد خوب تو کنکور چقدر میتونه تاثیر گذار باشه مثلن اگه رتبه ۲ رقمی باشه آزمون عملیو آسون تر نمیگیرن؟

  • سلام، سؤال خوبیه. مطمئناً نگاه متفاوتی خواهند داشت چون براشون رتبه ای که می خواد وارد دانشگاه هنر یا تهران بشه مهمه ولی شاید این قضیه 10% تأثیر داشته باشه نه بیشتر.
   این رو هم در نظر بگیرین که از الان وقت زیادی برای تسلط روی بخش های نمره آورتر دارین پس نگران نباشین.
   برای کنکور مرحله اول حتماً از یک آموزشگاه استفاده کنین تا رتبه خوبی بیارین چون اکثر سؤالات کنکور در دروس تخصصی، خارج از منابع درسی و هنرستانی سازمان سنجش هستن.

   • سلام خسته نباشید
    از اول کامنت ها رو خوندم تا به اینجا رسیدم
    این پاسخ شما برام عجیب بود که باید از یک آموزشگاه استفاده کنیم تا رتبه خوبی بیاریم
    من برای سال بعد میخوام شرکت کنم… اما این پاسخ شما منو سردرگم کرد
    پس چی رو دقیقا باید مطالعه کنم؟ (برای رشته آهنگ سازی)

    • سلام، ممنون که اینقدر پیگیر هستین و ممنون بابت سؤال خوبتون چون احتمال داره سؤال کسی دیگه هم باشه.
     برای مرحله اول کنکور تقریباً از 10 نفر اول کشور حداقل9 یا هر 10 نفر اون ها از کلاس های کنکور هنر استفاده کردن. کافیه اسامی بعضی از اون ها رو در گوگل جستجو کرده و مصاحبه های اون ها رو بخونین یا با جستجو در شبکه های اجتماعی از خودشون سؤال کنین. امکانات آموزشی در موفقت در کنکور هنر متأسفانه حرف اول رو میزنه. برای بخش آهنگسازی توانمندی و تجربه و سواد شما در بخش های مختلف ارائه شده مهمه و اگر در اون بخش مشکلی ندارین نیاز به هیچ کلاسی ندارین.
     ایوب عزیز، توجه داشته باشین که مرحله اول کنکور هنر ضریب5 و مرحله دوم ضریب4 داره. اگر به قبولی در دانشگاه تهران یا هنر نیاز دارین پیشنهاد میشه رتبه در سهمیه و منطقه شما از 100 بالاتر نره و این رتبه خیلی به آموزش و یادگیری کنکور هنر در آموزشگاه مربوط میشه. این متن مربوط به ترغیب شما در “این” آموزشگاه نیست اما مطمئناً داره به شما توصیه شرکت در کلاس آمادگی کنکور در یکی از آموزشگاه های موجود رو برای شما میکنه.

 • سلام
  من میخوام برای رشته آهنگسازی امتحان بدم . نمیدونم برای امتحان هارمونی عملی تا چه حد باید یاد بگیرم از هارمونی . میشه لطف کنید بگید تا کجای کتاب والترپیستون رو باید بلد باشم ؟

  • سلام، حداقل تا پایان فصل یازدهم (کادانس ها) احتیاج دارین تا بتونین هارمونی نوشته شده بر روی ملودی یا باش شیفره رو به اتمام برسونین. البته با استفاده از فصل های چهاردهم (مدولاسیون) و پانزدهم (آکورد هفتم نمایان) نتایج درخشان تری خواهید داشت. حواستون به سلفژ(هر سه بخش گفته شده) و نوازندگی پیانو و تست های سازشناسی ایرانی و کلاسیک هم باشه.

 • سلام برای ارشد هم میتونید کمک کنید؟ !
  من لیسانس نوازندگی جهانی دارم ولی میخوام ارشد رو آهنگسازی بخونم…

  • سلام، برای کارشناسی ارشد رشته آهنگسازی دقیقاً سؤالاتتون چی هست؟ در پاسخ به همین متن سؤالاتتون رو لیست کنین.

   • از اونجایی که رشته من موسیقی جهانی بوده هیچی از تئوری و تحلیل موسیقی ایرانی بلد نیستم ولی برای آهنگسازی ضریب بالایی داره! آموزشگاه شما کلاسی در این زمینه برگزار میکنه ؟و چقدر زمان لازمه که آماده کنکور بشم؟ آزمون های آزمایشی برای ارشد موسیقی دارید؟
    و میشه بپرسم مشاور برای ارشد موسیقی کدوم استاد آموزشگاه شما تشریف دارند که بتونم حضوری مراجعه کنم؟!

    • برای تئوری موسیقی ایرانی کلاس ها بصورت خصوصی برای مقطع ارشد توسط استاد مسعود کثیری فر مدرس موسیقی آموزشگاه هونر برگزار میشه. یکی از موارد مهم دیگه برای کنکور ارشد موسیقی سازشناسی ایرانی هست که در این زمینه هم می تونین از ایشون استفاده کنین.

 • سلام. میخواستم بپرسم آزمون عملی چه تاریخی برگذار میشه؟
  و اینکه «دانشگاه هنر تهران» در رشته آهنگسازی، دانشجو قبول میکنه؟

  • سلام، آزمون های عملی معمولاً در نیمه دوم مردادماه برگزار میشن. دانشگاه هنر تهران تنها دانشگاهی در تهران و کرج هست که رشته آهنگسازی رو داره و دانشکده موسیقی این دانشگاه در کرج هست.

  • سلام من دانش اموز رشته تجربی سال یازدهم هستم و الان حدود دو ماهه که تصمیم گرفتم اهنگساز شم و خیلیم علاقه دارم بهش تئوری موسیقی رو دارم به صورت جدی کار میکنم و کتاب های موسیقی رو میخونم و اون سه کتاب مورد نیاز برای اون بخش سازشناسی ایرانی و جهانی رو هم خواهم خواند تا قبل پایان تابستان اما تا بحال سازی را کار نکردم ولی به پیانو علاقه دارم به نظرتون میتونم تا یکسال دیگه در بخش های هارمونی و سلفژ و پیانو برای ازمون عملی و قبولی در اهنگسازی اماده شم؟ میشه کمکم کنید. خیلی ممنونم

   • سلام، شما ساکن کدام شهر هستین؟ بله می تونین. برای سلفژ و هارمونی کمکتون می کنیم و برای پیانو استاد بهتون معرفی می کنیم. آیا توانایی خرید یک پیانوی دیجیتال رو دارین؟

 • سلام ببخشید من رشتم تجربی بود اما تازه تصمیم گرفتم ک امسال کنکور هنر شرکت کنم یعنی تا امروز چیزی از مبانی اختصاصی هنر رو مطالعه نکردم 7 سال هم پیانو کار کردم و علاقمند ب قبولی نوازندگی جهانی هستم بنظر شما میرسم تو این چند ماه کاری کنم؟

  • سلام، ما فکر می کنیم که شدنی هست. چند قطعه آخری رو که نواختین برامون لیست کنین تا بهتر بشه نظر داد. برای مشاوره غیرحضوری با اعضای بنیاد ملی نخبگان با مؤسسه تماس بگیرین و ثبت نام کنین. با برنامه ریزی مناسب می تونین رتبه خوبی بیارین حتی در زمان باقیمونده. (البته به شرطی که اوضاع دروس عمومیتون خوب باشه!)
   با توجه به اینکه نوازنده پیانو هستین می تونین به قبولی در رشته آهنگسازی هم بصورت جدی اقدام کنین. چون بخش مشترک سلفژ شما رو خیلی جلو میندازه. موفق باشین

 • سلام خسته نباشید
  من سازم گیتار الکتریک هستش
  و میخواستم بدونم واس امتحان عملی باید چ خاکی بر سر بریزم؟😐رشته نوازندگی جهانی

 • سلام من ۹ ساله موسیقی کار می کنم‌ در رشته سنتور‌، قطعات ضربی و چهارمضراب قوی هستم‌،‌ کتاب بیست قطعه استاد مشکاتیان رو زدم‌، فقط بخش آوازی یه مقدار ضعف دارم به نظر‌‌ شما تمرکزم‌ رو بذارم‌ روی قسمت آوازی یا ضربی‌‌ و اینکه چه ردیفی رو بزنم‌ بهتره؟

  • سلام، غیر از سلفژ که میتونین بجای ملودی مینور ملودی ایرانی بخونین و برای نوازندگی به نوازندگی ساز در دو دستگاه یا آواز احتیاج دارین. اگر خودِ استاد در قید حیات بودن حتماً جزو داورها بودن و شرایط برای شما بهتر بود. به بخش آوازی توجهی نداشته باشین. در مورد ردیف فرقی نداره. ردیف میرزا عبدالله، ردیف دوامی و هر ردیف دیگه ای که صلاح می دونین فرقی نمی کنه.

  • اگر نوازندگی یک ساز رو هنوز شروع نکردین پیشنهاد می کنیم آزمون عملی نوازندگی شرکت نکنین چون ضریب 6 داره و از کنکور که ضریب 5 داره اهمیت بیشتری داره و قبول نمیشین. چون از 100% نمره عملی، 80% درصد مربوط به نوازندگی هست اما بخش سلفژ که 20% نمره رو تشکیل میده رو می تونین به راحتی به کنکور عملی برسونین. کلاس های عملی آهنگسازی و سلفژ و هارمونی هر ساله از نیمه اول اسفندماه در آموزشگاه هونر استارت می خوره و می تونین در اون ها ثبت نام کنین. برای آهنگسازی خیلی خوب می تونین خودتون رو آماده کنین اگر تجربه نوازندگی کمی دارین یا اصلاً ساز نزدین.

 • سلام خسته نباشید من دانش آموز یازدهم تجربی هستم میخواستم بپرسم لازمه از الان شروع کنم خوندن برای کنکور هنر رو یا سال دیگه میتونم خیلی خوب جمعش کنم آهنگسازی یا نوازندگی ساز جهانی قبول بشم گیتار هم میزنم مبتدی هستم البته.

  • سلام، قطعاً باید از امسال شروع کنین. پیشنهاد مشاوره با رتبه1 کنکور هنر رو بصورت رایگان، حضوری و فوری رو براتون داریم. در کلاس های سلفژ و هارمونی امسال حتماً شرکت کنین. بصورت کاملاً کنکوری و کدگذاری شده براتون تدریسی انجام میشه که انگار سالیان زیادی هست که دارین موسیقی رو خیلی حرفه ای دنبال می کنین.

 • به نظرتون اگه رتبه خوبی تو کنکور بیاریم ولی آزمون عملی رو خیلی خوب ندیم، احتمال قبولی تو دانشگاه تهران هست؟

  • سلام، نمی خوایم ناامیدتون کنیم ولی همونطور که احتمالاً خودتون می‌دونین آزمون عملی دنوازندگی ضریب۶ و کنکور تئوری ضریب۵ داره و این کار رو خیلی سخت می‌کنه. با راهکارهای ساده ای مثل تمرین سلفژ و شنوایی و همچنین کانتاتی با نرم افزارهای موبایل و چند تا کتاب می تونین این بخش رو قوی کنین که زمان زیادی نمی‌گیره. برای سازشناسی در آهنگسازی کافیه جزوات مؤسسه رو بگیرین و در همایش جمع بندی کنکور در تیرماه قبل از کنکور شرکت کنین. بقیه موارد به کمی تمرین نیاز داره که اگه تهران باشین و کمی اظلاعات بیشتری از خودتون بدین، می‌تونیم بصورت رایگان و حضوری براتون مشاوره بذاریم.

  • سلام. من وضع آمادگی برای آزمون عملی خوبی دارم، اما از زدن جلوی دوربین و داورها بسیار وحشت دارم. ضمناً میترسم نمره دهی به اندازه کافی عادلانه نباشه چون هنرستانی نیستم. آیا شرط نمره عملی ۷۰ به بالا برای بررسی کارنامه حقیقت داره؟

   • سلام، برای تمرین می تونین جلوی بقیه تمرین های سلفژ رو پاسخ بدین و نوازندگی کنین. اساتید بزرگی در دنیا از نواختن جلوی مردم طفره میرفتن و مسلط نمی نواختن. پس این فقط مسأله ی شما نیست. در مورد هنرستانی بودن یا نبودن زیاد نگران نباشین. مهم لیست قطعاتی هست که نواختین و رتبه ای در زیرگروه 5 کارنامه اولیه که در کاغذ مربطه ثبت کردین. پس روی برنامه روزانه تمرین سلفژ و نوازندگی و علی الخصوص کنکور مرحله اول (کنکور تئوری) تمرکز کنین. درصدهای بالای 70 یا پایین تر از 70 برای بررسی کارنامه صحیح نیست. اما آزمون مصاحبه طوری نمره داده میشه که یه نوازنده یا آهنگساز خوب بتونه با کسب حداقل رتبه ها در دانشگاه های خوب کشور تحصیل کنه.

 • سلام ببخشيد من كلاس يازدهم هستم و هنرستان موسيقی در شهر يزد درس ميخونم. هنرستان ما تازه تأسيس شده و ساز تخصصی همه سه تار هست. ميخواستم بدونم با١سال كار ميتونم كنكور عملي رو بدم يا نه؟ و اينكه برای اهنگسازی ساز تخصصی لازمه؟چجوری درس بخونم كه قبول بشم؟ اصلاً قبول ميشم يانه؟

  • سلام، تبریک میگیم که در هنرستان موسیقی درس می خونین. اطلاعات و پاسخ تمام سؤالت شما در متن مقاله کاملاً موجود هست. اگه ردیف نوازی کردین و یک دستگاه و دو آواز رو می تونین مسلط باشین می تونین موفق بشین. حتماً روی سلفژ طبق مقاله هم تمرکز کنین. در صورت نیاز می تونین مشاوره ی تخصصی و رایگان با رتبه۱ کنکور هنر داشته باشین. ولی پیشنهاد می کنیم حتماً از پکیج های آموزشی آموزشگاه استفاده کنین و اگه شرایط تهران موندن دارین به مدت ۴ ماه در تهران ساکن بشین تا بتونین از کلاس ها بصورت حضوری استفاده کنین. همونطوری که احتمالاً فهمیدین ۵ نفر اول کنکور هنر همگی تهرانی هستن و این شرایط رو برای شما سخت می کنه.
   در ضمن دانشگاه هنر برای هر سازی بصورت مجزا پذیرش داره که این فرصت شما رو برای پذیرش در دانشگاه کمی بیشتر می کنه.

 • سلام من تو شهر دیگه ای زندگی میکنم و نمیتونم تا قبل از عید تو کلاسای هونر شرکت کنم میخواستم ببینم برای بعد از عید کلاسی برگزار میشه که منم بتونم استفاده کنم یا اینکه حتما باید از اول تو کلاس ها شرکت کرده باشم؟ ممنون

  • سلام، پیشنهاد می کنیم از نیمه دوم آبان تا نیمه دوم اسفندماه از کلاس ها در دوره سوم آموزشگاه استفاده کنین چون بیشتر حجم کلاس ها در این تاریخ انجام میشه. چون رشته ی موسیقی میخواین قبول بشین پیشنهاد می کنیم از مشاوره حضوری رایگان با رتبه۱ کنکور هنر استفاده کنین که خودشون هم استاد موسیقی هستن. اگر بخاط محدودیت های مدرسه نمی تونین قبل از عید حضور داشته باشین پیشنهاد می کنیم که با مشاوره تلفنی از روش هایی که می تونین به مدرسه رفتن رو کمتر کنین یا حذف کنین، مطلع بشین.

   • سلام من دوست دارم در رشته نوازندگی جهانی قبول شم ولی الان واقعا صفر هستم خیلی هم واسه عملی استرس دارم نمیدونم از الان برای عملی شروع کنم میتونم خوب بدم یا باید از قیدش بگذرم میشه جواب بدین

    • سلام، ساز مورد علاقتون و همچنین چند تا قطعاتی که تا حالا کار کردین رو لیست کنین تا با پاسخی که براتون میذاریم، با واقعیت روبرو بشین. اگر تا بحال ساز نزدین پیشنهاد می کنیم در رشته آهنگسازی کنکور بدین.

    • سلام رشته ی ریاضی هستم و مدت خیلی طولانی ای به موسیقی علاقه داشتم اما مجبورم هر دو رشته رو کنکور بدم. تجربه ی آهنگسازی با کامپیوترو نداشتم و بیشتر روی پیانو آهنگ ساختم. بیشتر از 4 ساله پیانو میزنم و با تئوریش تا حد متوسطی آشنایی دارم، میخواستم بدونم برای قبول شدن توی رشته ی آهنگسازی چه رتبه هایی برای مرحله ی اول خوبن و اینکه توی کنکور عملی انتخاب قطعه ها دست خودمونه یعنی قرار نیست مثل نوازندگی قطعه ای رو انتخاب کنن و ما بزنیم؟ و اینکه با تمام این تفاسیر احتمال قبول شدنم توی دانشگاه خوب چقدره؟

     • سلام، با شرکت کردن در دو کنکور ریاضی و هنر احتمال موفقیت خودتون رو در هر دو گروه کاهش دادین. کنکور شانسی نیست و برنامه ریزی و انرژی و وقت شما برای اون رشته ای که بیشتر بهش علاقه دارین باید استفاده بشه.
      آهنگسازی با کامپیوتر کمکی به قبولی در آزمون هارمونی نمیکنه پس نگران نباشین.
      رتبه سهمیه مناطق در زیرگروه5 کارنامه شما بهتره زیر 100 یا حداکثر 200 باشه.
      در نوازندگی هیچ قطعه ای برای شما تعیین نمیشه. نحوه انتخاب قطعه ها در متن مقاله نوشته شده و دست خودتون هست.
      برای تعیین احتمال قبولی نام بعضی قطعاتی که نواختین رو بگین تا راحت تر نظر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *