یکى از مسائلى که یک تغییر رشته اى به هنر یا هنرستانى در مقطع پیش دانشگاهى هنر تجربه مى کند، نحوه پاس کردن ٢٤واحد درسى تئورى و عملى در سال تحصیلى منتهى به کنکور است.

(در صورتیکه در نظام جدید تحصیل می کنید، از مقاله سال دوازدهم هنر استفاده کنید.)

با توجه به اینکه پیش دانشگاهى هنر غیر از چند تست در درس درک عمومى هنر(حدود ۵سؤال)، کمکى به موفقیت در کنکور نمى کند، دو راهکار براى آن پیشنهاد مى شود.

در رشته هاى نظرى در مقطع پیش دانشگاهى، معمولاً بالاى ۶۰٪ طراحى تست ها کنکور از کتب مربوط به مقطع پیش دانشگاهى طرح مى شود، اما در ۶تیتر از ٧تیتر دروس اختصاصى کنکور هنر، سؤالى از پیش دانشگاهی هنر، طرح نمى شود. این قضیه به این منجر مى شود که یکى از راهکارهاى اصلى موفقیت در کنکور هنر، گذراندن درس هاى پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد است.

این شیوه همان پیش دانشگاهى غیرحضورى بوده که چندین سال است که آموزش و پرورش این کلمه را از سیستم آموزشى کشور حذف کرده ولى بدلیل نیاز بعضى از هنرجویان به گذراندن این دروس بصورت غیرحضورى امکان حذف این روش را ندارد.

هر ساله خیلى از نخبگان کشور در کنکور هنر و اعضاى بنیاد ملى نخبگان در گروه آزمایشى هنر(رتبه هاى زیر ۴۰کشور)، بدلیل امکان ایجاد زمان مازاد براى مطالعه دروس تخصصى کنکور هنر و یا استفاده از آموزشگاه هاى کشور براى آمادگى در این کنکور، از این روش استفاده مى کنند. اما هنرستان هاى موجود هنوز اصرار به عدم کارآمدى این روش داشته و هر ساله تلاش زیادى براى جذب هنرجوهاى بیشتر و ایجاد حس ضرورت براى هنرجویان و خانواده هاى ایشان براى پاس کردن دروس پیش دانشگاهى هنر بصورت روزانه و حضورى دارند که ممکن است بدلیل اهداف مالى در جذب هنرجویان در کلاس هاى کنکور خود پس از ثبت نام هنرجویان در هنرستان و یا بالا بردن آمار ثبت نام هنرجویان مقطع پیش دانشگاهى مى باشد.

یکى از ایراداتى که معمولاً آموزش و پرورشى ها(و نه متخصصان کنکور هنر!) به مطالعه پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد مى گیرند این مسأله است که هنرجویان در صورتیکه از کلاس ها بصورت حضورى استفاده نکنند نمى توانند دروس این مقطع را پاس کرده و در دو درسى که بخش عملى دارند(دروس “انسان، فضا، طراحى” و همینطور “کارگاه هنر١ و کارگاه هنر٢“)، موفق نمى شوند. در صورتیکه معدل پیش دانشگاهى از سال94 به بعد فقط نمره 4درس امتحان نهایى با عناوین “آشنایى با میراث هنرى و فرهنگى“، “سیر هنر در تاریخ1 و 2“، “زبان و ادبیات فارسى” و “زبان انگیسى” فقط به میزان 5٪‏ در کنکور هنر تأثیر دارند. علاوه بر این، معمولاً آموزشگاه هایى مثل آموزشگاه هونر براى حل این نگرانى اولیه هنرجویان و خانواده هاى ایشان، انواع کلاس ها و خلاصه ها و کلاس هاى حل نمونه سؤالات سنوات قبل را براى هنرجویان خود برگزار کرده و همینطور این کتاب ها و دروس تا اول مهرماه هر سال(یعنى حتى قبل از شروع شدن مقطع پیش دانشگاهى!)، حداقل ٢بار با روش هاى مطالعه اعضاى بنیاد ملى نخبگان در برنامه تابستانى مشاورین متخصص مؤسسه و برنامه مشاوره هاى اولیه توسط هنرجویان، مطالعه و خلاصه نویسى شده و تمام نگرانى این عزیزان و خانواده ایشان به سادگى برطرف مى شود.

همچنین در مورد امتحانات دروس باقیمانده(غیر از 4درس امتحان نهایى)که بصورت امتحانات داخلى در هنرستان گرفته مى شود، باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد که این نمرات هیچگونه تأثیرى در معدل مؤثر در کنکور هنر نداشته و همچنین بیشتر این امتحانات، بسیار ساده و در مواردى تقریباً از پیش مشخص شده هستند(این به معنى سادگى عمومى دروسى مانند “آشنایى با رشته هاى مختلف هنرى” و سؤالات تکرارى از مباحثى بسیار ساده است). در ضمن در مؤسسه هونر، براى تمامى این دروس خلاصه درس، نمونه سؤال امتحانى و کلاس براى بخش عملى دو درس برگزار مى شود و معمولاً ضعیف ترین هنرجویان و تغییر رشته اى ها نیز به راحتى معدل بالایى کسب مى کنند.

در نتیجه با تفاسیر مذکور، هنرجویان تغییر رشته اى به هنر، با وجود احساس واهىِ عقب تر بودن از هنرستانى ها، به هیچ عنوان نیازى به ثبت نام پیش دانشگاهى بصورت حضورى نداشته و براى پاس کردن دروس پیش دانشگاهى هنر و اخذ نمرات بالا در دروس امتحان نهایى، لازم نیست زمان ارزشمند ٣یا٤ روز از ٧روز هفته تا روز کنکور را در هنرستان سپرى کرده و از این زمان بدست آمده طلایى بصورت بهینه و با کارآمدى بیشتر براى ٧درس تخصصى کنکور هنر و همچنین دروس عمومی استفاده کنند.

در ضمن خبر خوب اینکه در صورت تصمیم به اخذ مدرک پیش دانشگاهی بصورت داوطلب آزاد، نیازی به امتحانات تغییر رشته نخواهید داشت!!!

(البته قبل از هر تصمیمی حتماً با مشاور مؤسسه جلسه ای تنظیم کنید تا راهکارها، مزایا و معایب آن توسط ایشان بررسی گردد)

شرایط دختران و پسران در قوانین مربوط به پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد کمى متفاوت است و شرایط دختران معمولاً بسیار ساده تر از پسران است!(به دلیل مسائلی مربوط به خدمت سربازی).

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر، می توانید برای رزرو وقت مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر اقدام نمائید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 20 امتیاز کل: 4.1]
guest
123 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرهاد

سلام خسته نباشید من دیپلم حسابداری گرفتم در 1401 و الان میخوام برم رشته هنر ولی لازمش اینه که پیش دانشگاهی بخونم ؟

هونر

سلام، شما نظام جدیدی هستین و با گذراندن سال دوازدهم شما دیپلم نظام جدید دارین. هیچ مشکلی فعلاً برای شرکت شما در کنکور هنر نیست. شما از مقاله تغییر رشته به هنر و مابقی مقالات منوی کارشناسی سایت استفاده کنین. موفق باشین

pariya

سلام من دیپلم گرافیک نظام قدیم دارم
و میخوام کنکور هنر امسال شرکت کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید پیش دانشگاهی رو چطور بگذرونم

هونر

سلام، به آموزش و پرورش مراجعه کنین و طبق دستورالعمل های ارائه شده دیپلم نظام جدید به شکل غیرحضوری بگیرین. همزمان در کنکور هنر هم شرکت کنین و اگر تمایل داشتین، ما می تونیم در این مسیر کمکتون کنیم.

Solale

سلام من میخواستم رشته گرافیک ثبت نام کنم. لیسانس شیمی کاربردی دارم ورودی۹۵. آیااین رشته بدون کنکورش هم هست؟ و با دیپلم تجربی میشه ثبت نام کرد؟ و چجوریه
و اگه بخام کنکور هنر بدم کلاسای شما کافیه؟
برای شرکت کنکور هنر کار خاصی لازمه؟

هونر

درود، اینکه یک رشته با کنکور باشه یا بدون کنکور بیشتر از اینکه به خود رشته مرتبط باشه به دانشگاهی که می خواین در اون قبول بشین بستگی داره. مثلاً رشته ارتباط تصویری (همون گرافیک) در دانشگاه تهران با کنکوره ولی همین رشته در دانشگاه علم و فرهنگ بصورت صرفاً با سوابق تحصیلی هست.
با دیپلم تجربی برای شرکت در کنکور هنر مشکلی ندارین و کلاس ها و مشاوره های هونر با همت و پشتکار شما برای هر چیزی که بخواین کافیه!

بهار

سلام من در سال ۸۴ دیپلم انسانی نظام قدیم گرفتم حالا می‌خوام کنکور هنر بدم و رشته گرافیک بخونم آیا باید پیش دانشگاهی هنر رو بگذرونیم یا نیازی نیست و با همون پیش دانشگاهی انسانی هم میشه؟

هونر

سلام، آخرین جملتون خیلی گیجمون کرد. اگر دیپلم نظام قدیم دارید که یعنی پیش دانشگاهی نرفتین! اگر جمله آخرتون رو معیار قرار بدیم، شما بعد از دیپلم انسانی، رفتین پیش دانشگاهی انسانی هم گرفتین. اگر اینطوره برای شرکت در کنکور هنر احتمالاً تا کنکور هنر سال 1403 مشکلی برای شرکت در کنکور هنر نخواهید داشت. ممکنه بعد از اون الزامی بر هماهنگی نوع دیپلم و کنکور بوجود بیاد که هنوز اطلاعات ما در موردش ناقصه. ?

دانیال

سلام و خسته نباشید خدمت شما
من دیپلم الکتروتکنیک نظام قدیم هنرستان هستم و سنم 27 ساله و مشکل نظام وظیفه هم ندارم. قصد من اینه که در کنکور هنر سراسری شرکت کنم تا بتونم به امید خدا وارد رشته آهنگسازی بشم. به من گفتن برای اینکه مجاز به شرکت در کنکور سراسری بشم یا باید پیش دانشگاهی هنر بخونم یا تطبیق واحد بدم و یکی از رشته های کاردانش مثل گرافیک رایانه ای رو بخونم حالا سوال بنده این هست
من تحقیق کردم می گن دیگه پیش دانشگاهی برای ما در سال 1401 وجود نداره و فقط باید دیپلم کاردانش نظام جدید بگیرم. آیا این درسته ؟
و سوال بعد اینکه آیا اگر من دیپلم کاردانش گرافیک رایانه بگیرم می تونم در کنکور 1404 هم شرکت کنم یا خیر؟ چون شنیدم گفتید دیگه کنکور هنر شناور نخواهد بود از 1403 به بعد

هونر

سلام و تشکر از محبت شما؛
بله درست گفتن. به آموزش و پرورش رجوع کنین و از بین رشته های موجود یک رشنه کم دردسرتر رو انتخاب کنین که فقط بتونین دیپلم نظام جدید بگیرین.
در مورد سؤال بعدی هم قوانین هر روز دارن تغییر می کنن و فعلاً صحبتی در مورد این مورد نشده. از کنکوز 1404 قرار بوده تغییراتی اعمال بشه که هنوز مشخص نیست و هر روز صحبت جدیدی داریم. یک رشته هنری را در هنرستان انتخاب کنین و انشاالله مشکلی نخواهد بود. حتماً از مقاله آزمون عملی موسیقی هم دیدن کنید و برای شرکت در کلاس های آنلاین در صورت تمایل اقدام کنید. ??

محمد

سلام
من دیپلم تجربی دارم و سربازی هم رفتم و ۲۲ سالمه.
دوست دارم کارگردانی سینما بخونم در خارج کشور آیا ممکنه؟
میتونم برم؟

هونر

سلام، اگر مدرک پیش دانشگاهی هم داشته باشین (که چون در این مقاله پرسشتون رو مطرح کردین احتمالاً دارین)، می تونین با دانشگاه های خارج کشور مورد نظرتون مکاتبه کنید و در صورت پذیرش، اقدام بفرمایین. تجربه ما (که تخصص تحصیل در خارج کشور رو نداریم) میگه همینجا لیسانستون رو بگیرین چون اخذ پذیرش و I20 در رشته مورد نظر شما برای دوره Master (فوق لیسانس) ساده تر انجام میشه.

حسین

سلام من دیپلم هنر در سال ۸۸ گرفتم
ایا برای رفتن به دانشگاه نیاز به پیش دانشگاهی دارم؟؟

هونر

سلام، بله و اگر در آموزش و پرورش منطقه محل زندگی شما پیش حرفه ای (اسم پیش دانشگاهی رشته های هنر در نظام قدیم این بوده) وجود نداره، با تطبیق واحد و پاس کردن یک سری از پودمان های سال دوازدهم نظام جدید مرتبط با رشته خودتون، می تونین بصورت غیرحضوری و یا بزرگسال دیپلم نظام جدید بگیرین که می تونین همزمان باهاش کنکور هنر هم شرکت کنین.
حتی اگر تا پایان اسفند هم اقدام کنین معمولاً به مدرک دیپلم نظام جدید برای کنکور پیشِ رو خواهید رسید.

نازی

درود بر شما ، من دیپلم مدیریت خانواده سال ۹۲ رو دارم . میخوام رشته هایی رو در دانشگاه بخونم که بدون کنکور هستن ، اما احتیاج به پیش دانشگاهی هست ، افرادی بهم گفتن که فقط میتونم از طریق پیش دانشگاهی هنر ، پیش دانشگاهی رو بگیرم ؛ آیا درسته این موضوع ؟ و اینکه اگر درسته ، باید چه اقداماتی بکنم و در چه مدت زمان میتونم تموم کنم پیش دانشگاهی رو ؟؟
پیشتر ، سپاسگزارم

هونر

سلام، شما دیگه در شهر محل زندگیتون پیش دانشگاهی پیا نمی کنین. می تونین از آموزش و پرورش بخواین با یکی از رشته های جدید مرتبط با رشته شما براتون تطبیق واحد با نظام جدید انجام بدن و اگر واحدی موند اون ها رو بصورت غیرحضوری پاس کنین تا بهتون مدرک دیپلم نظام جدید بدن که همون کار پیش دانشگاهی رو براتون انجام میده. واحد هایی مثل بهداشت، کارگاه نوآوری و بعضی دیگه رو باید پاس کنن و واحد پاس شده تطبیقی برای بعضی از واحدهای نظام جدید نیست.
اگر الان اقدام کنین همین امسال دیپلم نظام جدیدتون رو می گیرین.

مبین طرفی

سلام برای پیش دانشگاهی رشته سینما و تئاتر کجا باید رفت؟ کدوم شهر داره؟

هونر

سلام، هیچ شهری در ایران پیش دانشگاهی رشته ای که گفتین رو نداره.
در نظام قدیم هنرجویان پس از گرفتن دیپلم در سال سوم هنرستان یا دبیرستان می تونستن “پیش دانشگاهی هنر” بخونن و در عنوان این مدرک رشته خاصی ثبت نمی شد و عمومی بود.
به آموزش و پرورش منطقه محل زندگی خودتون مراجعه کنین.

فاطمه

سلام وقتتون بخیر
بنده دیپلم کاردانش نظام قدیم دارم برای اخذ مدرک پیش دانشگاهی در چه رشته هایی میتونم ادامه تحصیل بدم؟ قصد ثبت نام در کنکور سراسری 1401 را دارم و باید تا شهریور مدرک پیش دانشگاهی خود را بگیرم…

هونر

سلام، به شما برای این انتخاب تبریک می گیم. در نظام قدیم بعد از دیپلم رشته های مختلف هنرستان شما می تونستین پیش دانشگاهی هنر بگیرین و در اون مقطع هر کسی با هر دیپلم هنرستان که بود دروس یکسانی رو پاس می کرد. پس شما هم عنوان پیش دانشگاهی هنر باید بگیرین که متعلق به رشته خاصی نیست و در واقع دروازه ای است برای مجوز شرکت شما در کنکور سراسری.
خوشبختانه به راحتی می تونین این دروس جذاب رو پاس کنین که در بخش دانلود کتاب های پیش دانشگاهی بخشی از اون ها برای دانلود و استفاده شما عزیزان آماده شده.
خوشبختانه تمام این واحدها رو باید بصورت “بزرگسال” بخونین و این بدین معنی هست که بصورت غیرحضوری مطالعه می کنین و فقط برای امتحانات بصورت حضوری خواهید رفت که این فرصت بهتری رو برای شما و خوندن دروس کنکور هنر مهیا می کنه.
البته با مراجعه به آموزش و پرورش و طرح درخواستتون احتمال داره که بگن که دیگه پیش دانشگاهی نداریم و معادل سازی هایی با توجه به رشته شما که اعلام نکردین انجام بدن و بگن شما باید فلان مقطع و فلان پودمان ها رو پاس کنین تا مدرک دیپلم نظام جدید بگیرین که بتونین در کنکور هنر هم شرکت کنین. مثلاً بگن شما باید دوازدهم رشته عکاسی یا گرافیک رو بخونین.
لطفاً نتیجه این پرسشتون از آموزش و پرورش رو در پاسخ به همین جواب ما، برای ما و دیگر عزیزان که مشکل مشابه دارن ارسال کنین. موفق باشید

فائزه

سلام,من ديپلم تجربى و ليسانس دارم.ولى مدرك هنرستان هم ميخوام بگيرم چون براى گرفتن ويزاى كار در خارج كشور فقط توانايي هنريم كافى نيست و بايد مدرك مشابه كالج هم داشته باشم.ميخوام بدونم حين تحصيل در مقطع ارشد ميتونم براى مدرك هنر هم اقدام كنم؟

هونر

سلام، تا اونجایی که اطلاعات داریم تحصیل همزمان غیر از اعضای سازمان استعدادهای درخشان اون هم با رشته دوم محدود از لیستی که دانشگاه در اختیارتون قرار میده اون هم فقط در مقطع کارشناسی، برای بقیه قانونی و مجاز نیست.
بدون خوندن کارشناسی ارشد دوباره کنکور هنر بدین و در رشته مورد علاقتون تحصیل و ویزای کار اقدام کنید.
البته اطلاعاتمون در مورد ویزای کار کشورهای مختلف دنیا ناقص هست و در مقوله کنکور هنر و سواد ما نمیگنجه. موفق باشید

رضا

سلام، من ترک تحصیل سال سوم رشته تجربی نظام قدیم هستم. تمام درس های عمومی رو قبول شدم و فقط درس های تخصصی مانده که اصلن نمیتونم پاس کنم، سوالم اینکه: آیا میتونم دیپلم کاردانش بگیرم و بعدش پیش دانشگاهی هنر بخونم؟ مشکلی هم بابت خدمت سربازی ندارم ممنون میشم پاسخ بدید.

رضا

ضمنا ساکن تهران هستم

هونر

سلام، چون شما نظام قدیم هستین مشکلی برای اینکار ندارین و می تونین سال سوم رو در هنرستان بخونین و مدرک کار و دانش و یا حتی فنی حرفه ای بگیرین. حتی اگر تغییر رشته هم ندین شما باز هم می تونین پیش دانشگاهی هنر بخونین.

Farsijani

سلام.
من دیپلم کارودانش رشته گرافیک رو در سال ۸۸ گرفتم و متوجه شدم که برای شرکت در کنکور هنر باید مدرک پیش دانشگاهی هنر رو بگیرم. آیا در حال حاضر امکان گرفتنش برای شرکت در آزمون امسال برام وجود داره؟ اگر بله لطفاً راهنمایی کنید که چطوری. ساکن شهرستان هستم.

هونر

سلام، در اسرع وقت به اداره آموزش و پرورش محل زندگیتون مراجعه کنین تا بهتون پیش دانشگاهی هنر بزرگسالان معرفی کنن. اگر در شهرستان شما نباشه درخواست آموزش از راه دور بدین. به هر حال غیر حضوری خواهد بود و 24 واحد رو باید پاس کنین. چون از اسفند اقدام می کنین می تونین هر دو ترم رو در خرداد امتحان بدین کار سختی نیست و اکثراً درس های شیرینی هستن.

دلارا

سلام ببخشید من دیپلم کار و دانش نظام جدید دارم و میخوام در دانشگاه مقطع کارشناسی تحصیل کنم…با گرفتن پیش دانشگاهی هنر میتونم کارشناسی بخونم؟دی

هونر

سلام، از سال 96 به بعد نظام آموزشی تغییر کرده. شما اگر دیپلمتون رو سال سوم هنرستان گرفتین دیگه به شما نظام قدیم میگن و به پیش دانشگاهی نیاز دارین. اگر شما دیپلمتون رو در سال دوازدهم (سال سوم متوسطه دوم) گرفتین شما نظام جدید هستین. به احتمال زیاد شما نظام قدیم هستین. اگر در تهران هستین به واتس اپ موسسه پیغام بدین که مدارس غیرحضوری بزرگسال تهران رو بهتون معرفی کنن.

وحید

باسلام .من دیپلم فنی وحرفه ایی برق سال 88 تموم کردم.اون موقع سه سال هنرستان بود بعد کنکور دادم کاردانی قبول شدم و90 کاردانی روتموم کردم.الان میخوام برم ترکیه برا ادامه تحصیل ودانشگاههای اونجا دیپلم چهارساله میخوان وبرا من که سه سال بود روقبول نمیکنند.میگن مدرک پیش دانشگاهی یا دوازدهم جدید باید بخونم.الان میخوام دیپلم جدید چهارساله بگیرم .آیا فقط باید واحد های سال دوازدهم را پاس کنم یا سال دهم ویازدهم هم باید امتحان بدم.آیا هنر فقط پیش دانشگاهی ارائه میشه یا دهم ویازدهم هم داره.یا اگه بخوام دیپلم چهار ساله بگیرم براساس تطبیق واحد کدوم یک از رشته های (هنر /تجربی/انسانی/ریاضی/معارف)رو سریع میتونم تموم کنم.با تشکر از گروه پرتلاشتون

هونر

سلام، سؤال خوب و بسیار فنی ای پرسیدین.
شما کافیه پیش دانشگاهی رو در مدارس بزرگسال بخونین که شامل 24 واحد درسی هست. برای انتخاب پیش دانشگاهی هنر نیازی به تغییر رشته هم ندارین و دروس هم ساده تر هستن و هم لذت بخش تر.
شما می تونین از بهمن ثبت نام کنین تا هر دو ترم رو در خرداد امتحان بدین. اگر تهرانی هستین برای پسران هنرستان ولیعصر و برای دختران هنرستان عروة الوثقی پیش دانشگاهی بزرگسالان ثبت نام می کنن.
اگر تهرانی نیستین به آموزش و پرورش منطقه محل تحصیلتون یا محل زندگیتون مراجعه کنین تا هنرستان بزرگسالان منطقه رو بهتون معرفی کنن. اگر گفتن نداریم بگین می خوام بصورت آموزش از راه دور پیش دانشگاهی هنر بخونم. اینطوری هنگام امتحان پاسخبرگ شما رو به نزدیک ترین شهری که پیش دانشگاهی هنر داره ارسال می کنن و شما بدون حضور فیزیکی در اون مدرسه مدرک پیش دانشگاهی هنر می گیرین.
موفق باشید..

Elahe

سلام
ببخشید من برای هنرستان گرافیک میخونم سال آخر هستم.
ولی میخوام در دانشگاه زبان بخونم.
میخواستم بدونم میتونم پیش دانشگاهی هنر بخونم بعد برای لیسانس کنکور زبان بزنم؟

هونر

سلام، بله مشکلی نیست. کنکور زبان هم مثل کنکور هنر شناور هست و هر کسی با هر نوع دیپلمی می تونه در اون ها شرکت کنه.

Mohammad reza

سلام من دیپلم ۹۸ معماریم و نظام جدیدم خواستم ببینم میتونم برای پیش دانشگاهی هنر اقدام کنم ؟ و اینکه چجوری اقدام کنم

هونر

سلام، در نظام جدید پیش دانشگاهی حذف شده و شما برای شرکت در کنکور به اون احتیاجی ندارین.

حمید راسخ

وقت بخیر من دیپلم برق صنعتی سال ۹۵دارم
می خواستم پیش دانشگاهی هنر بگیرم
لطفا راهنمایی کنید ممنون

هونر

سلام، به آموزش و پرورش منطقه محل سکونتتون مراجعه کنین.

محدثه

سلام من ديپلم رشته ي نقاشي دارم ميخام برم پيش دانشگاهيي هنر بخونم ايا ميتونم وقتي مدرك پيش دانشگاهيمو گرفتم تو كنكور تجربي شركت كنم؟!

هونر

سلام، فکر نمی کنیم طبق قانون بتونین پیش دانشاهی تجربی بخونین! ولی اگر بتونین، مشکلی برای شرکت در کنکور تجربی نخواهید داشت. ولی چرا می خواین اینکار رو بکنین؟ حیف نیست؟!

هونر

سلام، بله اما این تغییر رشته برای شما آسون نخواهد بود و همچنین شرکت در کنکور تجربی و موفقیت در اون هم کار ساده ای نیست.

سمانه ستاری

واینکه رشته مجسمه سازی دوس دارم برای امتحان عملی ورود به دانشگاه باید مجسمه سازی بلد باشم؟

هونر

این سؤال رو باید در بخش “آزمون مرحله دوم مجسمه سازی” مطرح می کردین. با توجه به اینکه این آزمون در دانشگاه تهران گرفته میشه یا دانشگاه هنر ممکنه شما نیاز به طراحی از روی مدل یا حجم سازی با گل داشته باشین. مؤسسه از همین هفته این کلاس ها رو داره برگزار میکنه و می تونین حتی غیرحضوری هم از این خدمات استفاده کنین. در اینستاگرام مؤسسه اطلاعاتتون رو زیاد کنین و همچنین مقاله آزمون عملی مجسمه سازی رو هم مطالعه کنین.

سمانه ستاری

سلام وقت بخیر من دیپلم ردی نظام قدیم رشته حسابداری هستم میخوام کنکور هنر بدم چیکار باید بکنم؟ درضمن دروس حسابداری رو دوست ندارم و به زورم نمیتونم بخونم. میشه یه راهی پیش روم بزارین؟

هونر

سلام، باید بدونیم آیا شما نظام قدیمی هستین یا نظام قدیم قدیم که دبیرستان 4 ساله بود؟! به هر حال روش عمومی این هست که به آموزش و پرورش منطقه محل زندگیتون سر بزنین و تقاضای تغییر رشته بدین به رشته ای که بهتر می تونین دروسش رو بصورت غیرحضوری پاس کنین. بعد از گرفتن دیپلم نظام جدید یا پیش دانشگاهی نظام قدیم یا معادل اون می تونین در کنکور هنر شرکت کنین. البته همزمان هم می تونین اقدام کنین برای کنکور و تحصیل.

SAJJAD

سلام،من دیپلم برق ‌صنعتی سال۹۷ دارم، و اینکه تو شهرستان دره‌شهر استان ایلام زندگی میکنم، با توجه به اینکه پرس‌ و جو کردم توی شهرستانمون هنرستانی که رشته های هنر ارائه بده نبود، خواستم بپرسم میشه با گرفتن مدرک پیش دانشگاهی بزرگسالان رشته علوم انسانی، تو رشته هنر کنکور بدم؟؟؟

هونر

سلام، بهتون تبریک میگیم که با این محدودیت ها دست از علاقتون نمیکشین و می دونین که چه برنامه ای برای زندگیتون دارین.
با مدرک پیش دانشگاهی می تونین در کنکور هنر بدون هیچ مشکلی ثبت نام کنین.
در صورتیکه به خدمات غیر حضوری ما احتیاجی داشتین حتماً خبرمون کنین.

سامان

سلام
من دیپلم ردی رشه برق سال 91 هستم و از همون سال هم ترک تحصیل کردم.
الان میخوام تغییر رشته به هنر بدم.
لطف کنین راهکاری بدین.
(91شهرستان بودم کرمانشاه اما الان محل زندگیم تهران)

هونر

سلام، در صورتیکه در تهران ادامه تحصیل بدین سهمیه منطقه 2 که دارین رو از دست میدین. اگر مجبورین تهران ادامه تحصیل بدین به آموزش و پرورش محل زندگیتون مراجعه کنین و درخواستتون رو مطرح کنین. احتمالاً در نظام جدید ادامه تحصیل خواهید داد و سال دوازدهم رشته خودتون رو باید بگذرونید.
البته اگر در کرمانشاه ادامه بدین چون شما بزرگسال محسوب میشین و نیازی به مدرسه رفتن ندارین فقط برای امتحانات باید در کرمانشاه باشین که با این روش سهمیه منطقه2 شما هم محفوظ می مونه و این کمک می کنه به قبولی بهتر شما در دانشگاه های برتر.(البته اگر به رشته های هنری کنکور هنر علاقه دارین، در سال کنکورتون در تهران کلاس کنکور برین)

SAJJAD

سلام،من سال ۹۷ دیپلم برق‌صنعتی(کاردانش) گرفتم،میتونم پیش دانشگاهی هنر بزرگسالان بگیرم؟؟درضمن من در حال خدمت سربازیم، میشه در طول خدمت مدرک پیشدانشگاهی بگیرم یا نه؟؟ یا اگر در طول سربازی نتونم بگیرم بعد سربازی این امکان وجود داره که پیش دانشگاهی هنر بگیرم؟؟

هونر

سلام، بله مشکلی ندارین. البته در حین خدمت نمی تونین در مدرسه ثبت نام کنین. پس بعد از خدمت سربازی مدرکتون رو بگیرین و اگر اون موقع پیش دانشگاهی جمع شده بود امتحانات سال دوازدهم نظام جدید رو ازتون میگیرن.

مانا

سلام وقت بخیر من ترم سه رشته طراحی لباس هستم هنرستان هم طراحی دوخت خوندم اما بدون پیش دانشگاهی وارد دانشگاه شدم خواستم بدونم میشه الان دوباره برای پیش دانشگاهی هنر به صورت شبانه اقدام کنم ؟؟

هونر

سلام، اطلاعات بیشتری نیاز داریم. شما الان در چه دانشگاهی درس می خونین؟ آیا برای مقطع کاردانی تحصیل می کنین؟ چرا به مدرک پیش دانشگاهی نیاز دارین؟

مرضیه

سلام وقتتون بخیر
من دیپلم حسابداری دارم(تا سوم هنرستان)
میخواستم بدونم چطور باید پیش دانشگاهی هنر بگیرم و از چه طریقی باید اقدام کنم،با توجه به اینکه در حال حاضر آموزش و پرورش و تمام مراکز آموزشی تعطیل هستن و اینکه به کنکور امسال آیا میتونم برسم؟

هونر

سلام، آموزش و پرورش مناطق و اداره کل باز هستن. تلفنی پیگیری کنین اگر امسال برسین عالی میشه. پیگیری مداوم انجام بدین.

سهیلا

سلام من تا دوم دبیرستان رشته عکاسی خوندم ،از سال نود و سه ترک تحصیل کردم .میخوام ادامه تحصیل بدم ،چند سال باید بخونم که دیپلم نظام جدید رشته ی عکاسی بگیرم

هونر

سلام، فقط سال یازدهم و دوازدهم رو نیاز دارین. البته با منطقه آموزش و پرورش منطقه محل زندگیتون مشورت کنین چون شاید بگن همون نظام قدیم رو می تونین ادامه بدین.

زهرا

سلام ،ببخشید دوازدهم نظام جدید چند واحده ،و اگه بخوایم تو سریعترین زمان تموم کنیم چند سال طول میکشه ،چون من میخوام سال دیگه بخونم ممنون میشم جواب بدین

هونر

سلام، سؤالات شما پس از تأیید ناظر بر روی سایت قرار می گیرن و پاسخ سأال قبلی شما ارائه شد.
پیش دانشگاهی 24 واحده و سال دوازدهم پودمانی هست و با توجه رشته انتخابی، بین 36 تا 40 واحد-ساعت در هفته هست.

zahra

خیلی ممنونم بابت پاسخگویی.

دیانی

سلام.چطور میتونم برای پیش دانشگاهی هنر غیرحضوری ثبتنام کنم؟دیپلم گرافیک نظام قدیم دارم.سال 95-96دیپلم رو اخذ کردم.ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

هونر

سلام، مدارس دخترانه و پسرانه متفاوت هستند. از آموزش و پرورش محل زندگیتون پیگیری کنین. حتی اگر معادل سازی انجام بشه و مجبور به گذروندن سال دوازدهم بشین، برای شما که دو سال وقفه تحصیلی داشتین اون هم بصورت غیرحضوری خواهد بود.

zahra

سلام ،من دانش اموز نظام قدیم هستم به دلایلی نمیتونم این ترم امتحانات پیش دانشگاهی رو بدم ،و گفتن باید سال بعد دوازدهم رو بخونم .میخواستم بپرسم برای دوازدهم رشته هنر در مدرسه ی بزرگسال چند واحد باید پاس کنم؟چقدر طول میکشه؟

هونر

طبق اطلاعاتی که ما داریم با دیپلم نظام قدیم شما باید در ادامه پیش دانشگاهی هنر بصورت بزرگسال بخونین. اگر بعد از تحقیقاتتون این امر میسر نبود و باید سال دوازدهم رو بصورت بزرگسال بخونین ممنون میشیم همینجا با مدارک بهمون اطلاع بدین.

رها.مرادی

سلام خسته نباشید و آرزوی سلامتی براتون دارم در این روزها.
سوالم اینه که من حدود ۵ سال پیش دیپلم کامپیوتر فنی حرفه ای گرفتم.
حالا بعد از ۵ سال میخوام برم دانشگاه ولی نمیتونم بدون مدرک پیش دانشگاهی کارشناسی ثبت نام کنم.میخواستم بدونم من میتونم شهریور دروس پیش دانشگاهی رشته هنر رو امتحان بدم و پیش دانشگاهی هنر بگیرم و با این مدرک پیش دانشگاهی،دانشگاه مقطع کارشناسی حقوق یا معماری یا رشته های دلخواه بدون کنکور ثبت نام کنم؟
پیشاپیش ممنونم و منتظر پاسخ هستم.

هونر

سلام، با تشکر از شما. بله شما در مسیر درستی هستین. فقط اگه زودتر دست بجنبونین ممکنه بتونین به محض باز شدن مراکز آموزشی ثبت نام کنین و خرداد همین امسال امتحانات ترم اول و دوم رو با هم بدین و اگه درسی رو افتادین در شهریور امتحان بدین.

سهیل

سلام من کارشناسی روانشناسی دارم، من باید از روی منابع نظام قدیم مطالعه کنم یا منابع نظام جدید؟

هونر

ممنون از شما که مقاله های مختلف رو مطالعه می کنین و هر سؤال رو در صفحه مربوط به خودش میپرسین.
برای کنکور99 شما حق انتخاب دارین که عمومی ها رو از کدوم نظام انتخاب کنین اما از سال1400 همه باید عمومی های نظام جدید رو بخونن.
دروس تخصصی نظام قدیم و جدید یکسان هست و تست ها مثل هم هستن.
ولی پیشنهاد می کنیم از عمومی های نظام جدید استفاده کنین. هم به دلیل ساده تر بودن و هم به دلیل آینده نگری برای کنکور سال های بعدی..
موفق باشید

شایان

قانون اومده به صورت داوطلب آزاد پیش هنر نمی‌دن.ینی کلاس غیر حضوری برگزار نمیکنن.گفتن بخشنامه کشوریه. چیکار باید کرد؟

هونر

سلام، برای پیش دانشگاهی بصورت داوطلب آزاد مشکلی نیست ولی اگه منظورتون سال دوازدهم هست طبق قانون جز در موارد خاص نمیتونین غیرحضوری بخونین. البته اینکار برای موفقیت بیشتر در کنکور هنر یه استراتژی خوب هست. اگه تهرانی یا کرجی هستین می تونین برای راهکارهای بیشتر جلسه مشاوره حضوری و رایگان با رتبه1 کنکور سراسری داشته باشین.

سارا زاوش

سلام من دیپلم ردی رشته تجربی نظام خیلی قدیم هستم که چهار درس را نمره نیاورده بودم چون مطالب این رشته را فراموش کردم میخوام دریک رشته ساده دیپلم بگیرم کدام رشته راحترین و آسان ترین است
لطفا راهنمایی فرمائید

هونر

سلام، اگه این ۴ درس که فرمودید دروس عمومی هستن پیشنهاد می کنیم زمان بذارین و بخونین و پاسشون کنین. یک دو درس رو با تبصره هایی می تونین در صورت نیاوردن نمره پاس کنین. اگر هیچکدوم رو نمیتونین پاس کنین و امتحانات نهایی هستن، می تونین به یه رشته هنری در سال سوم دبیرستان تغییر رشته بدین. دروس عمومی رو برای شما پاش شده در نظر می گیرن و دروس تخصصی جذاب و لذت بخشی داره. مثلاً‌ رشته گرافیک یا طراحی و دوخت. مشاوره با آموزشگاه می تونه مراکزی رو به شما معرفی کنه که برای امتحانات داخلی سخت گیری های کمتری انجتم میدن و نمرات مستمر بهتری رو براتون ثبت می کنن.

محمد زارعی

سلام من محمد هستم از اصفهان، 22 سالمه میخوام رشتم رو به هنر تغییر بدم و در خارج از کشور تحصیل کنم، چطور اینکار رو انجام بدم؟ سریعترین راه چیه؟ من سال دیگه ماه سپتامبر باید برم.

هونر

سلام محمد آقا، سؤالتون اطلاعات کمی رو در مورد خودتون به ما می داد. الان که ۲۲ سالتونه دانشجو هستین یا در مورد پیش دانشگاهی دارین سؤال می کنین؟ لطفاً اطلاعات بیشتری در پاسخ به همین متن برامون بذارین تا پاسخگو باشیم.

فریده

سلام من دیپلم کامپیوتر دارم و سال 95گرفتم. الان میخوام مدرک پیش دانشگاهی هنر بگیرم. رفتم مدرسه از راه دور الان میگن بر اساس اخبار شفاهی تحصیل تو پیش دانشگاهی هنر امکان پذیر نیست لطفاً زودتر جوابمو بدین

هونر

سلام، در کدوم شهر ساکن هستین؟ اگر تهرانی هستین با آموزشگاه تماس بگیرین برای معرفی پیش دانشگاهی هنر.
اینو در نظر داشته باشین که شما باید مدرک پیش دانشگاهی هنر رو با مدرگ بزرگسالان اخذ کنید نه آموزش از راه دور. مزیتی که برای شما داره اینه که فقط در امتحانات شرکت می کنین و کلاً غیرحضوری هستین و این فرصتی ایجاد می کنه که از کلاس های کنکور هنر به راحتی استفاده کنین. دروس پیش دانشگاهی هنر خیلی ربطی به موفقیت در کنکور هنر ندارن. از بقیه مقالات منوی کارشناسی می تونین اطلاعاتتون رو تکمیل کنین.

تکتم

من ده ساله دیپلم گرفتم به نظرتون میتونم ۲۴ واحد یهو پاس کنم رشته هنر رو
و اینکه میشه اسامی کتاب های رشته هنر رو بگین

هونر

سلام، این واحدها برای پاس کردن خیلی سخت نیستن. لیست درس های اصلی رو می تونین از بخش دانلود کتاب های پیش دانشگاهی داشته باشین.

فریده

سلام من سال 95 دیپلم کامپیوتر گرفتم الان میخوام کنکور هنر سال 99شرکت کنم میخواستم ببینم میتونم پیش دانشگاهی هنر بگیرم. چون گفتن پیش دانشگاهی حذف شده و برای نظام جدید شده پایه دوازدهم. الان تکلیفم چیه؟

هونر

سلام، شما باید به آموزش و پرورش منطقه محل زندگی خودتون مراجعه کنین و مدارسی که پیش دانشگاهی رو بصورت بزرگسال ارائه می کنن ثبت نام کنید و بصورت بزرگسال مدرکتون رو بگیرین.

محمد

سلام، وقت بخیر، محمد هستم ۲۸سالمه و دیپلم موسیقی نظام قدیم دارم و به دلیل ادامه تحصیل در خارج نیازمند گذراندن پیش دانشگاهی هنر هستم. ممکنه یکم راهنمایی کنید؟ من میتونم پیش دانشگاهی بگیرم؟ به دلیل فرصت کمم مقدور نیستم که تا کاردانی بخونم یا اقدام به گرفتن پیش دانشگاهی تجربی یا ریاضی کنم. ممنون از سایت خوبتون

هونر

سلام، چون دیپلم نظام قدیم هستین برای مقطع پیش دانشگاهی فقط می‌تونین پیش دانشگاهی هنر بخونین و این تغییر رشته از موسیقی به حساب نمیاد.
با توجه به اینکه بدلیل فاصله بین دیپلم و پیش دانشگاهی شما چندین سال هست، شما بزرگسال بحساب میاین و خوشبختانه می‌تونین بصورت غیرحضوری ۲۴واحد پیش دانشگاهی هنر رو پاس کنین.
برای کنکور سراسری چون شما نظام قدیم هستین باید پیش دانشگاهی هنر بگیرین ولی بدون اون می‌تونین کنکور کاردانی بدین ولی بدلیل کیفیت پایین آموزشی توصیه نمی‌شه.
اگه الان هم برای ثبت نام پیش دانشگاهی اقدام کنین میتونین خرداد سال بعد همه دروس رو امتحان بدین و مدرک اون رو چند ماه دیگه تو دستاتون دارین. موفق باشین و ممنون از نظر خوبتون در مورد سایت.

فاطمه

سلام من دیپلم گرافیک در هنرستان فنی حرفه ای سال 95.96 گرفتم تو یه شهر دیگه .حالا میخام پیش هنر بخونم باید چکار کنم و کی میتونم ثبت نام کنم و چقدر طول میکشه بگیرم مدرکو …

هونر

سلام، شما می تونین بصورت بزرگسال و غیرحضوری از مدارس معرفی شده از آموزش و پرورش مدرک پیش دانشگاهی خودتون رو بگیرین. تا اسفندماه زمان ثبت نام دارین و می تونین تمام امتحانات ترم۱ و ۲ پیش دانشگاهی رو در خردادماه پاس کنین.

دلارام قنبری

سلام، من توی دبیرستان رشتم تربیت بدنی بوده و حالا قصد دارم پیش دانشگاهی موسیقی بخونم برای ورود به دانشگاه.میشه راهنمایی کنید که کجا باید اقدام بکنم و اصلا پیش دانشگاهی این رشته برای بزرگسالان هم هست یا خیر؟

هونر

با سلام، در صورتیکه در نظام قدیم درس میخونین می تونین بصورت غیرحضوری در مدارس بزرگسال، پیش دانشگاهی هنر بخونین (مقطع پیش دانشگاهی، رشته ی موسیقی نداره و بصورت عمومیه).
البته برای ورود به دانشگاه فقط به مدرک پیش دانشگاهی نیاز دارین و مهم نیست که هنر باشه ولی اگه بخواین پیش دانشگاهی هنر بخونین، نیازی به تغییر رشته ندارین.

ابوالفضل

سلام
من دانش آموز کلاس دهم ریاضی هستم امسال قراره به یازدهم برم میخوام طراحی صنعتی بخونم به چه رشته ای باید برم؟

هونر

سلام، سؤال شما مربوط به این بخش نیست چون شما نظام جدیدی هستین. لطفاً پرسش خودتون رو در صفحه ی مربوطه ثبت کنین تا پاسخگویی ما به کمک افراد مشابه شما هم بخوره. فعلاً اینو داشته باشین که در هنرستان رشته ی طراحی صنعتی وجود نداره. برای اطلاعات بیشتر میتونین با رتبه۱ کنکور هنر رزرو جلسه رایگان و حضوری داشته باشین

باران

از رشته هنر میتونی بری طراحی صنعتی

هونر

با هر دیپلمی اعم از ریاضی، تجربی، انسانی یا هنر، می تونین در دانشگاه رشته ی طراحی صنعتی بخونین.
نیاز نیست که حتماً در نرستان و رشته ی خاصی دیپلم گرفته باشین.

غزاله جعفری

سلام من دیپلم رشته ی حسابداری دارم یعنی پیش دانشگاهی نخوندم برای شرکت کردن در کنکور هنر باید چیکار کنم؟رشته ی ادبیات نمایشی میخوام بخونم

مهلا

میخواستم بدونم در رشته ی گرافیک ارائه مدرک پیش دانشگاهی به صورت آزمون (غیر حضوری دارید)
و اگر دارید تا کی زمان برای ثبت نام داریم ؟

رضا

سلام من دیپلم تجربی دارم آیا میتونم پیش دانشگاهی هنربخونم؟؟؟

هونر

سلام، اگه در سال های گذشته فارغ التحصیل شدین یعنی نظام قدیمی هستین و باید از مدارس بزرگسال بصورت غیرحضوری مدرک پیش دانشگاهی بگیرین.

zeinab

سلام من امسال دیپلم سوم انسانی میگیرم میخواهم بدونم امکانش هست برای شهریور و دی ماه پیش دانشگاهی انسانی و یاهنرروبخونم آخه میگن نظام آموزشی بزرگسالان تغییرمیکنه

Hany

سلام من سال ۹۴دیپلم کامپیوتر گرفتم الان میخوام کنکور هنر بدم میتونم با دیپلم کامپیوتر پیش دانشگاه هنرو پاس کنم یا باید دیپلم هنر بگیرم بعد؟

سارا

سلام من دیپلم کامپیوتر دارم میتونم بدون دیپلم گرافیک پیش دانشگاهی بخونم؟واسه کنکور سراسری؟

Hany

قدیم

فاطمه

با سلام من مشکل درسی داشتم و نتوانستم سال ۹۳ دیپلم بگیرم و امسال یعنی ۹۷ توانستم دیپلم بگیرم
حالا الزامی است که برای کنکور هنر و تحصیل در رشته طراحی لباس پیش دانشگاهی بخوانم ؟

زهره

سلام خسته نباشید.من انسانی خوندم و نظام قدیم هستم.حالا میخوام کنکور هنر شرکت کنم و مدرک پیش دانشگاهی ندارم.ایا میتونم مدرک پیش دانشگاهیمو هنر بگیرم؟یا باید همون ندرک پیش دانشگاهی انسانی بگیرم؟

Fazii

سلام ،وقتتون بخیر
من دیپلم تجربی دارم، نظام قدیم
امسال میخوام کنکور هنر بدم
قصدم قبولی در رشته باستان شناسی و یا تلوزیون و هنرهای دیجیتال هست
متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد منابع آزمون ندارم
مشترکات دروس عمومی هنر با تجربی رو اطلاعی ندارم
با چندین نفر هم صحبت کردم، اطلاعات مفیدی به من ندادن
شما میتونید راهنماییم کنید؟

melika mehraban

با سلام من سال ۸۷ دیپلم کاردانش اخذ کردم و مدرک فوق دیپلم هم دارم ولی برای لاتاری نیاز به مدرک پیش
دانشگاهی دارم
قصد شرکت در کنکور هنر ندارم و قصد دارم غیرحضوری پیش دانشگاهی هنر بخوانم آیا در موسسه شما می توانم بگیرم
تاریخ و مکان امتحان را هم ذکر می فرمایید
و روی مدرک عنوان غیرحضوری میخوره یا خیر ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
تشکر فراوان

علیرضا

اطلاعات خوبی بود. مرسی

Mohammadjavad

سلام من امسال دیپلم انسانی رو گرفتم و نظام قدیم هستم و می خوام پیش هنر ثبت نام کنم ما شهریار هستیم ایا میشه ؟

معین

سلام خسته نباشید
من دیپلم فنی دارم و چون پیشِ هنر اطرافم نبود پیشِ انسانی ثبت نام کردم میخاستم مشکلی پیش نمیاد و چ کتابی از پیشِ هنر تو کنکور سوال میاد؟
ممنون

مهسا

سلام، من سال نود و شیش دیپلم گرفتم اما به خاطر یه سری مشکلات نتونستم پیش دانشگاهی بخونم، و حالا تصمیم دارم که سال دیگه کنکور هنر بدم میخوام بدونم که الان برای پیش دانشگاهی باید چیکار کنم ؟

نیلوفر دولتی

سلام من پیش ریاضی هستم با توجه به مشکلات پیش اومده نمیتونم امسال کنکور خوبی بدم برای هنر اگه برای سال بعد صبر کنم باید امتحانات تغییر رشته بدم؟؟

سهیل

سلام من کارشناسی روانشناسی دارم، الان ۲۶ سالمه و معافیت پزشکی دارم، میتونم کنکور هنر شرکت کنم؟ و اینکه باید پیش دانشگاهی هنر رو بگذرونم یا سال دوازدهم؟

هونر

سلام، شما برای شرکت در کنکور سراسری هنر مشکلی ندارین. با توجه به اینکه زمان ثبت نام کنکور برای سال آینده تمام شده، پیشنهاد می‌کنیم بصورت حضوری به روابط عمومی سازمان سنجش واقع در کوچه پشتی درب اصلی سازمان سنجش به همراه مدارکتون مراجعه کنین و همونجا حضوری ثبت نامتون رو انجام بدین.

هونر

سلام، شما برای شرکت در کنکور هنر مشکلی ندارین چون با مدرک کارشناسی کنکور شرکت می کنین، نیازی به پیش دانشگاهی و یا سال دوازدهم ندارین.