یکى از مسائلى که یک تغییر رشته اى به هنر یا هنرستانى در مقطع پیش دانشگاهى هنر تجربه مى کند، نحوه پاس کردن ٢۴واحد درسى تئورى و عملى در سال تحصیلى منتهى به کنکور است.

(در صورتیکه در نظام جدید تحصیل می کنید، از مقاله سال دوازدهم هنر استفاده کنید.)

با توجه به اینکه پیش دانشگاهى هنر غیر از چند تست در درس درک عمومى هنر(حدود ۵سؤال)، کمکى به موفقیت در کنکور نمى کند، دو راهکار براى آن پیشنهاد مى شود.

در رشته هاى نظرى در مقطع پیش دانشگاهى، معمولاً بالاى ۶٠٪‏ طراحى تست ها کنکور از کتب مربوط به مقطع پیش دانشگاهى طرح مى شود، اما در پیش دانشگاهى هنر در ۶تیتر از ٧تیتر دروس اختصاصى کنکور هنر، سؤالى از پیش دانشگاهی هنر، طرح نمى شود. این قضیه به این منجر مى شود که یکى از راهکارهاى اصلى موفقیت در کنکور هنر، گذراندن درس هاى پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد است. این شیوه همان پیش دانشگاهى غیرحضورى بوده که چندین سال است که آموزش و پرورش این کلمه را از سیستم آموزشى کشور حذف کرده ولى بدلیل نیاز بعضى از هنرجویان به گذراندن این دروس بصورت غیرحضورى امکان حذف این روش را ندارد.

هر ساله خیلى از نخبگان کشور در کنکور هنر و اعضاى بنیاد ملى نخبگان در گروه آزمایشى هنر(رتبه هاى زیر ۴٠کشور)، بدلیل امکان ایجاد زمان مازاد براى مطالعه دروس تخصصى کنکور هنر و یا استفاده از آموزشگاه هاى کشور براى آمادگى در این کنکور، از این روش استفاده مى کنند. اما هنرستان هاى موجود هنوز اصرار به عدم کارآمدى این روش داشته و هر ساله تلاش زیادى براى جذب هنرجوهاى بیشتر و ایجاد حس ضرورت براى هنرجویان و خانواده هاى ایشان براى پاس کردن دروس پیش دانشگاهى هنر بصورت روزانه و حضورى دارند که ممکن است بدلیل اهداف مالى در جذب هنرجویان در کلاس هاى کنکور خود پس از ثبت نام هنرجویان در هنرستان و یا بالا بردن آمار ثبت نام هنرجویان مقطع پیش دانشگاهى مى باشد.

یکى از ایراداتى که معمولاً آموزش و پرورشى ها(و نه متخصصان کنکور هنر!) به مطالعه پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد مى گیرند این مسأله است که هنرجویان در صورتیکه از کلاس ها بصورت حضورى استفاده نکنند نمى توانند دروس این مقطع را پاس کرده و در دو درسى که بخش عملى دارند(دروس “انسان، فضا، طراحى” و همینطور “کارگاه هنر١ و کارگاه هنر٢“)، موفق نمى شوند. در صورتیکه معدل پیش دانشگاهى از سال94 به بعد فقط نمره 4درس امتحان نهایى با عناوین “آشنایى با میراث هنرى و فرهنگى“، “سیر هنر در تاریخ1 و 2“، “زبان و ادبیات فارسى” و “زبان انگیسى” فقط به میزان 5٪‏ در کنکور هنر تأثیر دارند. علاوه بر این، معمولاً آموزشگاه هایى مثل آموزشگاه هونر براى حل این نگرانى اولیه هنرجویان و خانواده هاى ایشان، انواع کلاس ها و خلاصه ها و کلاس هاى حل نمونه سؤالات سنوات قبل را براى هنرجویان خود برگزار کرده و همینطور این کتاب ها و دروس تا اول مهرماه هر سال(یعنى حتى قبل از شروع شدن مقطع پیش دانشگاهى!)، حداقل ٢بار با روش هاى مطالعه اعضاى بنیاد ملى نخبگان در برنامه تابستانى مشاورین متخصص مؤسسه و برنامه مشاوره هاى اولیه توسط هنرجویان، مطالعه و خلاصه نویسى شده و تمام نگرانى این عزیزان و خانواده ایشان به سادگى برطرف مى شود.

همچنین در مورد امتحانات دروس باقیمانده(غیر از 4درس امتحان نهایى)که بصورت امتحانات داخلى در هنرستان گرفته مى شود، باید این نکته مورد توجه قرار بگیرد که این نمرات هیچگونه تأثیرى در معدل مؤثر در کنکور هنر نداشته و همچنین بیشتر این امتحانات، بسیار ساده و در مواردى تقریباً از پیش مشخص شده هستند(این به معنى سادگى عمومى دروسى مانند “آشنایى با رشته هاى مختلف هنرى” و سؤالات تکرارى از مباحثى بسیار ساده است). در ضمن در مؤسسه هونر، براى تمامى این دروس خلاصه درس، نمونه سؤال امتحانى و کلاس براى بخش عملى دو درس برگزار مى شود و معمولاً ضعیف ترین هنرجویان و تغییر رشته اى ها نیز به راحتى معدل بالایى کسب مى کنند.

در نتیجه با تفاسیر مذکور، هنرجویان تغییر رشته اى به هنر، با وجود احساس واهىِ عقب تر بودن از هنرستانى ها، به هیچ عنوان نیازى به ثبت نام پیش دانشگاهى بصورت حضورى نداشته و براى پاس کردن دروس پیش دانشگاهى هنر و اخذ نمرات بالا در دروس امتحان نهایى، لازم نیست زمان ارزشمند ٣یا۴ روز از ٧روز هفته تا روز کنکور را در هنرستان سپرى کرده و از این زمان بدست آمده طلایى بصورت بهینه و با کارآمدى بیشتر براى ٧درس تخصصى کنکور هنر و همچنین دروس عمومی استفاده کنند.

در ضمن خبر خوب اینکه در صورت تصمیم به اخذ مدرک پیش دانشگاهی بصورت داوطلب آزاد، نیازی به امتحانات تغییر رشته نخواهید داشت!!!

(البته قبل از هر تصمیمی حتماً با مشاور مؤسسه جلسه ای تنظیم کنید تا راهکارها، مزایا و معایب آن توسط ایشان بررسی گردد)

شرایط دختران و پسران در قوانین مربوط به پیش دانشگاهى هنر بصورت داوطلب آزاد کمى متفاوت است و شرایط دختران معمولاً بسیار ساده تر از پسران است!(به دلیل مسائلی مربوط به خدمت سربازی).

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر، می توانید برای رزرو وقت مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *