یک بیماری معروف در جهان سومی ها بیماری “در کنارش” است!!!
به این معنی که همیشه پدر و مادرها به فرزندشون میگن: چه رشته ای دوست داری؟ و وقتی با جواب مثلاً رشته گرافیک روبرو میشن میگن: خوب نشد دیگه! تو باید اول مهندس یا دکتر یا وکیل بشی و بعد “در کنارش” کار گرافیکی هم انجام بده و کلاس هاش رو برو!!!
به همین دلیل اون دانش آموز یک عمر رشته ای رو می خونه که دوستش نداره و به همین دلیل در پاس کردن واحدهاش هم مشکل پیدا می کنه و حتی اگه بتونه با دردسر زیاد یه لیسانس هم بگیره آدم با سواد و موفقی در اون رشته نمیشه. چون اون دانشجو سعی کرده در تمام زمان های محدودی که می تونه پیدا بکنه “در کنار” رشته مثلاً آینده دار، کار گرافیکی یاد بگیره یا انجام بدهو  چون زمان اصلیش برای کار و رشته دیگه ای که دوستش نداره داره تلف میشه، در زمینه گرافیک هم یه هنرمند یا گرافیست تأثیرگذار نمیشه! اینطوریه که این افراد بخاطر حرف و درخواست بقیه یا گرایشات و ارزش های خانواده، دوستان و یا جامعه وارد یک رشته ای میشن که بهش علاقه ندارن و مشخصاً بعد از شکست خوردنشون، همیشه در حسرت نداشته ها و علائقی که احتمالاً در اون مستعد هم هستن، همیشه پریشان و از لحاظ روحی و حتی کاری یک بازنده تمام عیار خواهند بود…

پس اگر از رشته تحصیلی خود راضی نیستید، اگر از رشته ای که به اصرار خانواده انتخاب کرده اید خسته شده اید، اگر فکر می کنید هنوز علاقه خود را پیدا نکرده اید، اگر از قبولی در رشته تحصیلی خود مطمئن نیستید، اگر دوست دارید رتبه بیاورید، اگر تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور را می خواهید، اگر به تغییر فکر می کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید:

بسیاری از دانش آموزان در زمان انتخاب رشته تحصیلی خود در اول دبیرستان به اصرار خانواده و یا عدم آگاهی و یا موارد دیگر رشته ای را انتخاب کرده اند و در حال حاضر گیج و سر در گم شده اند. از طرفی نمی خواهند تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در رشته ای که دوست ندارند را ادامه بدهند و از طرف دیگر فکر می کنند راه دیگری جز این ندارند، اما این طور نیست. 

قوانین تغییر رشته به هنر در نظام جدید از سال دهم به یازدهم

در نظام جدید تمام دانش آموزان از هر رشته ای در سال دهم می توانند به هر رشته ای در سال یازدهم تغییر رشته دهند و اینکار با اخذ فرم مربوطه از دبیرستان یا هنرستان محل تحصیل شروع شده و با تأیید آن در آموزش و پرورش و در نهایت شرکت در آزمون های تغییر رشته مربوط به رشته جدید در شهریور همان سال به اتمام می شود. دانش آموزان پس از موفقیت در آزمون های تغییر رشته مربوطه از مهرماه در سال یازدهم رشته مورد علاقه جدید ادامه تحصیل خواهند داد.

 

قوانین تغییر رشته به هنر در نظام جدید از سال یازدهم به دوازدهم

در نظام جدید تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم به همین سادگی نبوده و شرایط خاص خودش را دارد!

قانون تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم شامل محدودیت هایی است که از عنوان این قانون می توان حدس هایی زد:

تغییر رشته درون-شاخه ای!

این بدان معناست که اگر شما در سال یازدهم در رشته های ریاضی، تجربی یا انسانی تحصیل می کنید در سال دوازدهم به همین رشته ها قابلیت تغییر رشته خواهید داشت ولی تغییر رشته از رشته های غیر هنرستانی به هنرستان در سال یازدهم به دوازدهم ممنوع است و شما نمی توانید به رشته های هنرستانی تغییر رشته داده و مجبور خواهید بود در سال دوازدهم در رشته سال یازدهمی خود و یا رشته های هم گروهی آن بمانید. (در نظام قدیم هیچ محدودیتی در تغییر رشته از هر رشته ای به هنر وجود نداشت!)

حال در صورتیکه در سال یازدهم در هنرستان مشغول به تحصیل باشید می توانید در سال دوازدهم به هر رشته دلخواه دیگر در هنرستان تغییر رشته دهید چون از سال یازدهم به دوازدهم تغییر رشته درون شاخه ای بلامانع است.

در صورتیکه در سال یازدهم به دوازدهم این مقاله را می خوانید و اکنون با محدودیت های تغییر رشته روبرو شده اید بهتر است توصیه های رتبه1 کنکور هنر را با مشاوره رایگان و آنلاین تصویری را بشنوید!

( در صورتیکه در “نظام جدید آموزشی” تحصیل می کنید، می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را از مقاله  سال دوازدهم هنرستان و دبیرستان  بدست آورید. )

 

تغییر رشته به هنر برای نظام قدیمی ها :

اگر شما در نظام قدیم تحصیل کرده اید و علاقه ی شما در یکی از رشته های مربوط به کنکور هنر باشد، شما می توانید در سال سوم دبیرستان یا هنرستان به پیش دانشگاهی هنر تغییر رشته دهید.

برای تغییر رشته به هنر، همه دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیرهنری(مانند معماری، الکترونیک، حسابداری و…) لازم است در خرداد یا تیرماه هر سال، در زمان امتحانات نیمسال دوم، از دبیرستان یا هنرستان خود فرم تغییر رشته را اخذ کرده و پس از ممهور شدنِ فرم مربوطه، به اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی مراجعه و پس از تأیید نهاییِ فرم تغییر رشته، در امتحانات تغییر رشته که غالباً در نیمه اول شهریور برگزار می شود، شرکت نمایند. قابل توجه اینکه معمولاً در هر استان، فقط یک حوزه برای تغییر رشته به دختران و یک حوزه نیز برای گروه پسران معرفی می گردد.

داوطلب نظام قدیمی باید برای تغییر رشته به هنر این موارد را امتحان دهد:

1. تاریخ هنر ایران کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با هنر ایران باستان تا هنر اسلامی ایران است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر ایران” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر ایران” کلیک کنید.

2. تاریخ هنر جهان کتاب سال سوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با اقوام  بدوی تا هنر شرق دور و قرن 19 و 20 میلادی است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر جهان” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر جهان” کلیک کنید.

3. مبانی هنرهای تجسمی کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با نقطه و خط و سطح و رنگ و … است. از داوطلب در در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف عناصر مختلف بصری است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب مبانی هنرهای تجسمی” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات مبانی هنرهای تجسمی” کلیک کنید.

4. طراحی 1 کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با طراحی اجسام بی جان و جاندار است. از داوطلب در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف و ابزارهای مختلف طراحی است.
جهت دانلود بر روی لینک ” دانلود کتاب طراحی 1” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات طراحی 1” کلیک کنید.

لازم به ذکر است داوطلبین تغییر رشته ای از معماری به هنر تنها باید کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را امتحان بدهند.

همچنین داوطلبین که در امتحانات خرداد ماه موفق نشده اند می توانند در آزمون تغییر رشته شرکت نمایند. این دسته از داوطلبین باید در زمان ثبت نام این مسئله را با مدرسه تغییر رشته خود مطرح کرده تا در صورت تداخل امتحانات با هماهنگی قبلی بتوانند در هر دو امتحان شرکت کنند.

امتحانات تنها در یک نوبت و به صورت سراسری برگزار می شود. حداقل نمره ی قبولی در این آزمون برای دو درس تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان 10 ، و برای دروس مبانی هنرهای تجسمی و طراحی 1، نمره 12 می باشد.

جهت شرکت در “کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر” موسسه می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید. بعد از تغییر رشته به هنر شما می توانید، با در دست داشتن مدرک تغییر رشته به هنر و کارنامه قبولی در 4درس گفته شده در “پیش دانشگاهی هنر” ثبت نام نمایید(البته در مورد عدم کسب نمره قبولی در یک یا دو درس با توجه به جنسیت هنرجو و نمره درج شده در کارنامه، معمولاً راهکارهایی وجود دارد!). جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آموزشگاه هونر تماس گرفته و یا از خدمات مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر بصورت حضوری و رایگان، استفاده نمایید.

برای اطلاعات کامل تر در زمینه تغییر رشته به هنر در نظام جدید یا قدیم پیشنهاد می شود زمان کافی گذاشته و کلیه پرسش و پاسخ های پایین همین مقاله را مطالعه نمائید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 127 امتیاز کل: 4.3]
guest
950 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Alireza

سلام و خسته نباشید
ببخشید من میخواستم از ریاضی تغییر رشته بدم به گرافیک و پایه دهم هم هستم. از مدرسه ها درس هایی که باید برای تغییر رشته بخونم رو پرسیدم و چیزی درمورد درس فیزیک و هندسه و .. نگفتن ولی معلم فیزیک میگه که باید درس فیزیک رو هم قبول بشی تا بری هنرستان. الان نمیدونم برای تغییر رشته به گرافیک باید فیزیک و هندسه رو قبول بشم یا نه. ممنون میشم درس هایی که باید برای تغییر رشته قبول بشم رو بگین.
خسته نباشید

حمید رضا

سلام خسته نباشید، من سال دوازدهم رشته الکترونیک هنرستان هستم. ناراضی ام دوسش دارم رشته رو ولی به دلیل کرونا من هیچی یاد نگرفتم هیچی. میخوام برم یه رشته که بتوتم باهاش به زندگی ایده آل برسم و کاری که الان بازارش باشه.
متأسفانه اتباع هستم وهرکاری میخوام بکنم می گن تو نمی تونی. خدایی دوازده سال درس الکی خوندم انگار پوچه هیچی نیست. راهنمایی کنین. هم کلاسی های من همشون از این رشته اومدند بیرون سمت دانشکاه افسری اینا رفتند.
از معلم هم می پرسی ناظم میگن ما نمی دونیم. اصلاً مهم نیست براشون طرف وقتشو گذاشته هیچی نشده. لطفاً راهنمایی کنید من چیکار کنم؟
از یه طرف این مدت اگر با درسی کاری نکنم حرف های پدر و مادرم شروع میشه. سر کرونا معلما هیچی به ما یاد ندادن امتحان می گیرن در حد سطح بالا. مشکل من اینه الان نمیدونم واقعاً چیکار کنم تو این شرایط فقط پول حرف اولو می زنه. تو وقتی کار درستی نداری پول که جای خود بماند

ناشناس

سلام وقتتون بخیر
من سال یازدهم رشته ریاضی هستم مطلب رو هم کامل خوندم و علاقه دارم وارد رشته‌ی گرافیک بشم
میخواستم مطمئن بشم که واقعا نمیشه برای ورودی سال دوازدهم آزمون بدم؟ 🙂

ابوالفضل

سلام. من رشته ی علوم انسانی هستم.
میشه از طریق انسانی طراحی صنعتی خوند یا باید تغییر رشته بدم؟

آنا

سلام.. وقتتون بخیر.. من پایه یازدهم تجربی هستم و به اجبار خانواده وارد این رشته شدم ولی اصلاً هیچ علاقه ای بهش ندارم و از لحاظ روحی خیلی وضعیتم خرابه.. همیشه علاقم به گرافیک زیاد بوده.. علاقه دومم ادبیات زبان انگلیسی و مترجمی هست. ولی خانوادم اجبار میکنن که برو دنبال علاقه دومت یعنی زبان و میگن فقط میتونی دانشگاه دولتی قبول شی.. میخواستم بپرسم میشه هم کنکور زبان داد و هم هنر و اینکه دانشگاه دولتی هست که رشته گرافیک داشته باشه؟ لطفاً کمکم کنین واقعاً نمیدونم چی کار کنم.. ممنون میشم پاسخ بدین♥️

سما

سلام
وقت بخیر…
من پایه دهم رشته کامپیوتر هستم.
امکان تغییر رشته به هنر هست یانه ؟ و اینکه گفتن از سال 1403 در شصت درصد کنکور سابقه تحصیل فرد محاسبه میشه.
اگه من بخوام کنکور هنر بدم یعنی 60 درصد رو از دست میدم؟

علی

درود و خسته نباشید??
من دلم میخواد واسه ی سال ۱۴۰۱ توی کنکور سراسری هنر(بازیگری،سینما یا کارگردانی) شرکت کنم و دیپلمم کامپیوتره و همچنین مدرک فوق دیپلم و لیسانس کامپیوتر رو هم دارم(۳۰ سالمه) خواستم از شما کمک بگیرم که راهنماییم کنین که با یکی از این مدارک میشه واسه ی کنکور هنر ثبت نام کرد یا خیر؟
اگر نمیشه باید چه کاری انجام بدم یا دیپلم چه رشته ای رو باید داشته باشم؟
و اینکه تاریخ ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ هنر چه موقعی هستش؟
سپاسگزارم از شما بخاطر وقتی که میذارید و اینکه پاسخگوی ما هستین?

hani?

سلام خسته نباشید?
من دیپلم کامپیوتر دارم با معدل ۱۹/۵۷..علاقه زیادی ب رشته انیمیشن دارم..میخواستم بدونم برای ثبت نام در این رشته باید کنکور هنر بدم دیگ درسته؟!میتونم؟!یعنی با دیپلم من مشکلی پیش نمیاد؟!
و اینکه در رشته های بدون کنکور هنر ثبت نام کنم؟!مانعی نداره؟!

آخرین ویرایش6 ماه قبل توسط hani?
hani?

ممنون از پاسخگوییتون?

رویا

سلام
رشته من الان ریاضی هستش میخوام برای دانشگاه هنر بخونم
1. باید این 3 سال ریاضی که خوندم رو بیخیالش بشم و برای کنکور کتاب های هنر رو بگیرم و بخونم و کنکور هنر بدم؟
یا 2. میتونم کنکور ریاضی بدم و بعد رشته هنر رو برای خوندن دانشگاه انتخاب کنم

امین

سلام ممنون از توضیحاتتون
یه چن تا سوال داشتم .
من الان پایه دهم رشته ریاضی هستم و خب علاقه ای ندارمو با اجبار اومدم
علاقه اصلیمم موسیقیه و یه جورایی تمام زندگیم موسیقیه.
1- میتونم سال دیگه تغییر رشته بدم و برم هنرستان، موسیقی بخونم؟
2- اگه میتونم، برای امتحان ورودی و تغییر رشته باید الان چه چیزی رو مطالعه کنم بخونم (منابع امتحانی چیه)؟
3- اگه نمیشه ، پیشنهاد شما چیه؟؟؟
با تشکر

توکلی

سلام ممنون از سایت خوبتون جالبه که الان همه چی مجازیه طرف سایت زده لوله بازکنی برچسب و سفارش چاه بازکنی رو هم اینترنتی میگیره! نظر من به شخصه اینه که اینترنت و فضای مجازی خیلی کارمونو راحت و سریع کرده و باعث شده بتونیم توی زمانمونم صرفه جویی کنیم.

ساینا

سلام وقتتون بخیر . میخواستم بدونم با دیپلم تجربی امکان داره امسال (1401) در رشته های سوابق تحصیلی هنر شرکت کرد ؟
سال 1400 اولین کنکورمو دادم و امسال (1401) میخوام کنکور دوممو تو رشته تجربی بدم .

آنیتا

سلام وقت بخیر…من یازدهم تجربی هستم اما به دلایلی از جمله اینکه میدونم از پس این رشته بر نمیام و علاقه ای ندارم،اول تصمیم گرفتم کنکور تجربی بدم و رشته های مدیریت یا بازرگانی انتخاب کنم…اما یه کم فکر کردم و از اونجا که علاقه زیادی به رشته های هنر دارم و قبل اینکه تجربی بیام گرافیک اولویت من بود،تصمیم به تحصیل در رشته گرافیک دارم.امکانش هست کنکور تجربی بدم و اگه رشته ای که میخوام قبول نشدم، برای دانشگاه گرافیک برم؟یعنی باید دانشگاه آزاد بدون کنکور وارد گرافیک بشم درسته؟

یاسر

سلام.

من سال دهم ریاضی فیزیک بود رشتم، الان یازدهم هستم و تغییر رشته دادم به معماری داخلی، آیا دروسی که پایه دهم پاس کردم مثل شیمی و فیزیک رو دوباره باید امتحان بدم؟

کلا لازمه امثال فیزیک شرکت کنم یا نمرات قبلی برام ثبت میشه؟

دیانا

سلام من دهم تجربی هستم و میخوام تغییر رشته بدم به هنر حتماً باید امسال رو تجربی بخونم سال بعد برم هنر؟ وسط سال نمیشه تغییر رشته داد؟

حنا

ببخشید کدوم اخبار گفته که از سال 1402 رشته های دیگه نمیتونن کنکور هنر بدن؟

نورا

سلام وقت بخیر من دهم تجربی هستم و میخواستم بدونم برای کنکور میتونم هم کنکور تجربی بدم هم کنکور هنر؟
اولویت با کنکور هنره

Zahra

سلام وقتتون بخیر ممنون از سایت خوبتون
من سال ۹۷ اولین کنکور تجربیمو دادم ولی دانشگاه نرفتم تا الان و بنا به شرایطی کار کردم. چون از بچگی همیشه ب موسیقی علاقه داشتم تصمیم گرفتم پیگیر بشم و کلاس ساز و آواز ثبت نام کنم ولی تا اینجایی که فهمیدم باید خیلی حرفه ای باشم تا بتونم تو رشته موسیقی قبول شم بنظرتون واس منی که تو این زمینه صفرم چقد زمان میبره تا بتونم به درجه ای برسم که تو کنکور هنر موسیقی قبول شم اصلاً امکانش هست؟ میشه یکم راهنماییم کنید؟ نمیدونم باید از کجا شروع کنم!

هانی

و یک سوال دیگه من اگر برم هنرستان میتونم برای کنکور ، کنکور ریاضی شرکت کنم؟ چون میخوام برم دانشگاه سراسری…..

هانی

سلام خسته نباشید…میشه جوابمو بدید چون من فرصت کمی دارم ‌‌‌‌…. من دهم انسانی هستم و میخوام به هنرستان رشته مهندسی معماری تغییر رشته بدم ولی تو فرم هدایت تحصیلی هنرستان نیاورده بودم و خط خورده بود ینی فقط زمینه کشاورزی رو آورده بودم دوتا سوال برام پیش اومد
۱‌. چجوری با این حال تغییر رشته بدم اصا میشه تغییر رشته داد با این وضعیتم ؟
۲. برای تغییر رشته به مهندسی معماری چه دروسی باید بخونم؟ ( نمیخوام برم نقشه کشی معماری یا معماری داخلی میخوام برم مهندسی معماری ) لطفا جواب بدید فرصت کمی دارم

هلیا کریمی

سلام من در رشته تجربی تحصیل کردم و دیپلمم را دریافت دارم می کنم و از بعد امتحان کنکور با اصرار زیاد مادر و پدرم اجازه دادند که من دروس مرتبط با رشته تصویرسازی دیجیتال از زیر شاخه گرافیک را مطالعه کنم. خیلی صحیح و غلط داشتم ولی یک جا ثابت شدم. الان دروس را جمع کردم و هنوز تست های زیادی نزدم نمیدونم که میتونم موفق بشم یا نه نظر شما چه هست؟
خسته نباشید

mrd

سلام در حال حاضر من در یازدهم انسانی هستم و نمراتمم با خاک یکسان است و احتمالا شهریور باید برم امتحان بدم در نتیجه میخواهم تغییر رشته بدهم به رشته های مثل حسابداری و عکاسی وکامپیوتر و….علاقه مندم من باید چکار کنم ؟لطفا راهنمایی بفرماییدچون فکر نکنم بتوانم با این شرایط دوازدهم را پاس کنم و حتی ب زور شاید بتونم شهریور یازدهم را پاس کنم راهنمایی کنید

امیرعلی

سلام وقتتون بخیر . من رشته ریاضی هستم ولی میخوام تغییر رشته بدم برای هنر . ما چون شهرستانیم اینجا اصلا هنرستان نداره. میخواستم بدونم میشه تویه شهر دیگه خوابگاه برم و هنر بخونم ؟

علی

سلام و درود خسته نباشین بنده دانش اموز پایه ی دهم هستم و من خیلی وقته که میخام تغییر رشته بدم رشته ی ریاضی فیزیک هستم و با اصرار خانواده اومدم , الان من میخوام برم سمت پویا نمایی و انیمیشن و تقریبا همه ی امتحانات نوبت دوم رو دادیم و متاسفانه فیزیک رو افتادم مشکل من اینه که با اینکه فیزیک رو افتادم به مشکل بر میخورم تو تغییر رشته به هنرستان یا خیر

علی

عرض سلام و خداقوت
بنده دیپلم تجربی دارم
آیا میتوانم رشته طراحی و دوخت دانشگاه آزاد را انتخاب کنم؟

سارینا

سلام،من دهم تجربی هستم و میخوام به گرافیک تغییر رشته بدم،و فرم تغییر رشته رو هم پر کردم فقط الان برای ثبت نام مدرسه و امتحان دادن و همینطور نداشتن کتاب مشکل دارم و نمیدونم باید بعده پر کردن فرم چیکار کنم،میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون💖

Leili

سلام من یازدهم حسابداری هستم و میخوام توی کنکور هنر سال 1402 یا 1403 شرکت کنم میخواستم بدونم با دیپلم حسابداری میتونم ؟یا حتما باید تغییر رشته بدم ؟ اصلا دلم نمی‌خواهد تغییر رشته بدم چون خیلی اذیت میشم

فرخ

سلام
من یه دانش آموز دهم انسانی ام که عاشق هنر و نقاشی و…..
اما نذاشتن من برم رشته گرافیک. خیلی دلم میخواد واقعا می‌خوام بهش برسم.
چون روستامون یه جای دوره بخاطر همین امکانات کمه
من واقعا استعداد دارم
یه پیج دارم که بدون اجازه مادر و پدرم اون پیج رو زدم و نقاشی هامو به اشتراک می‌زارم
منم آدمم دلم میخواد اون چیزی باشم که می‌خوام!
چیکار کنم چطور متقاعدشون کنم؟!

میا

سلام من دهم تجربی ام می‌خوام برم هنر گرافیک برای تغییر رشته شهریور چه درس‌هاییش رو باید امتحان بدم ؟

Frederick

سلام، من دهم رشته ی انسانی هستم و میخوام به هنرستان تغییر رشته بدم؛ آیا برای انواع زیر شاخه های هنر آزمون متفاوتی هست برای تغییر رشته؟ و اینکه من شنیدم هنرستان با رشته های نظری فرق میکنه . یعنی باید تو همون مقطع دهم زیر شاخه ی مورد نظرتو از هنرستان انتخاب کنی. درسته این موضوع دیگه؟

مصطفی

سلام
خسته نباشین
تشکر بابت سایت خوبتون
من سال 93 دیپلم کارو دانش گرفتم اما با توجه به علاقم کار تئاتر انجام میدم.
الان میتونم کنکور هنر شرکت کنم و بازیگری بخونم؟

دیانا

سلام وقت بخیر
من میخوام از تجربی به هنر تغییر رشته بدم. توی معادل سازی نمرات دروس مشترک مثل ریاضی و فیزیک عین نمره ای که تو تجربی گرفتیم برای هنر محاسبه میشه یا به خاطر تفاوت کتاب ها نمره ها تغییر میکنن؟

زهرا

سلام من۱۲سال پیش دیپلم تجربی گرفتم،الان مایلم رشته طراحی و دوخت فنی حرفه ای رو تا مدرک دانشگاهی ادامه بدم،میشه راهنمایی کنیدممنونم

fankai

سلام من سال دهم رشته تجربی هستم
اگه بخوام به رشته صنایع دستی تغییر رشته بدم
لازمه کدوم کتابای سال دهم رو بخونم؟
و باید کتابی رو امتحان بدم!

Mahshad

سلام خسته نباشید من رشته طراحی سایت خوندم دیپلم نظام قدیم هستم میخواستم بدونم چه جوری میتونم معماری بخونم

dorsa

سلام وقت بخیر
من پایه دهم تجربیم میخواستم بدونم الان که خرداد داره شروع میشه تا کی حداکثر زمان تغییر رشته دارم؟ چون تصمیم نهايی نگرفتم.
سوال بعدی که دارم دقیقا چه دروسی رو باید شهریور امتحان بدم؟

عموری

سلام
من دهم انسانی هستم می خوام کنکور هنر بدم
و الان در باوی خوزستان هستم.
نمی تونم هنرستان بخونم.
ولی برا کنکور شاید بتونم بیام تهران.
حالا برای آمادگی برای موسیقی چکار کنم؟
چقدر زمان می بره برای کنکور آماده بشم و چه جوری یاد بگیرم؟
اصلا میشه از دهم انسانی برم به یازدهم موسیقی؟

....

سلامم

پیروز

توروخدا جواب بدین
من پایه دوازدهم هستم رشته تجربی با اصرار خانواده رفتم تجربی ولی علاقه نداشتم واقعاً دوست دارم رشته الکترونیک رو در هنرستان بخونم
میدونم دیر شده ولی راهی هست که بتونم تابستان کتب فنی حرفه ای رو بخونم و سال بعد بتونم امتحان بدم و برم هنرستان؟
خواهشاً کمکم کنین از عوامل دبیرستان پرسیدم نمیدونستن
آخه تو رشته تجربی نمیتونم رشته خوبی برم

محمد

سلام من کنکور انسانی دادم و الان ترم دو رشته حسابداریم و به رشته هنر علاقه مندم میخواستم بدونم امسال میتونم انتخاب رشته هنر صرفا بر اساس معدل انجام بدم؟ چون زمان ثبت نام کنکور گذشته.
و یا باید برای کنکور سال اینده صبر کنم؟
غیر از اینها هیچ راه دیگه ای وجود نداره من به علاقم که هنرِ برسم؟
ممنون

مائده

سلام وقتتون بخیر
من دانش اموز پایه یازدهم انسانی هستم.میخوام برای کنکور۴۰۲فقط در کنکور هنر شرکت کنم.میخواستم بپرسم اگر تغییرات. کنکور۴۰۲اجرا بشه باز هم میشه در کنکور هنر شرکت کنم 😭واقعا خیلی برام مهمه

آخرین ویرایش1 ماه قبل توسط مائده
نازنین

سلام وقت به خیر، از سال ۱۴۰۴ میشه با دیپلم گرافیک کنکور هنر داد؟

آنا

سلام وقتتون بخیر. من برخی از نظرات رو مطالعه کردم و خواستم مطمئن بشم که درست متوجه شدم یا نه. من الان کلاس دهم رشته ریاضی هستم و اگر بخوام کنکور هنر برای رشته ی گرافیک بدم میتونم اینکار رو بدون تغییر رشته انجام بدم درسته؟ و اینکه میخواستم بدونم اگر تابستون کتاب های رشته گرافیک رو مطالعه کنم کافیه؟

ناشناس

سلام وقت بخیر. من پایه دوازدهم رشته تجربی هستم و کلاً نتیجه خوب درسی در سه سال دبیرستان نداشتم. دوست دارم رشته هنر رو دنبال کنم ولی نمیدونم چطور باید از اول هنر رو شروع کنم و آیا باید مدارس عادی ثبت نام کنم یا مدارس بزرگسالان و اینکه آیا همه رشته های هنری هزینه بر هست؟ (شهریه یا تهیه ی وسایل) و بازار کارش تو ایران چطوره؟

Asghar

سلام خسته نباشید من یازدهم حسابداری هستم و می‌خوام بدونم که امکان تغییر رشته به هنر در سال دوازدهم هست؟

فاطمه

سلام وقت بخیر بنده در حال حاضر پایه ی یازدهم تجربی هستم ولی بخاطر اشتباه خودم در انتخاب رشته ی تحصیلم اشتباه کردم و الان می‌خوام که رشته ی مورد علاقه ی خودم یعنی طراحی دوخت رو بخونم ولی توی مقاله راجب تغییر رشته خارج از شاخه از یازدهم به دوازدهم نوشته شده که ممکن نیست، با توجه به تغییرات احتمالی که می‌خوان برای کنکور سال ۱۴۰۲ بگذارند که با دیپلم رشته ای که تحصیل کردیم فقط میشه کنکور همون رشته رو داد و شرط معدل و .. من باید چیکار کنم؟ لطفا بهم کمک کنید دارم له میشم

نرگس

سلام، میخواستم بدونم اگه تو دبیرستان تو رشته تجربی تحصیل کنم میتونم تو دانشگاه تو رشته عکاسی تحصیل کنم؟؟

مازیار

سلام، من سال دهمی هستم و الان تو رشته ریاضی تحصیل میکنم. راستشو بخواین با توجه به توانایی هام و علاقه هام به رشته های هنر تصمیم دارم تغییر رشته به هنر بدم ولی از جهتی میترسم آینده خاصی نداشته باشم و بعدا پشیمون بشم چرا تغییر رشته دادم.
میشه کسایی که تجربه دارن یکم درمورد رشته هنر بهم اطلاعات بدین ممنون میشم

ستاره

سلام‌ من سال نهم هستم و عاشق رشته معماری داخلی و هنر هستم. من خودم بخاطر کارهای هنری زیاد هنرستان را خیلی دوست دارم، اما میگن معماری داخلی فقط از ریاضی می تونی کنکور بدی. یعنی با کنکور هنر نمی تونم؟

مبینا

سلام من الان سال دهم تجربی هستم. تغییر رشته به پویا نمایی دارم. فقط نمیدونم این رشته در کدوم هنرستان تدریس میشه و تلفیقی با بقیه رشته ها تدریس میشه یا برای خودش رشته ای جداست. ممنون میشم کمک کنید

آرتمیس

سلام خسته نباشید، من رشته انسانی هستم و دو ساله که تموم شده. میخوام کنکور هنر بدم و یا رشته دانشگاهیم گرافیک یا طراحی لباس باشه اما همه هی میگن نمیشه نمیتونی بیا معلم مهد کودک شو!
از طرفی هم کلاً نمیدونم چیکار کنم اینقدر ناامیدم کردن که همه کتابامو ریختم رفت و هیچی ندارم و کسی نیست که بگه برای هنر باید چیکار کنم. یکی میگه دو تا کنکور باید بدی! نمیدونم باز باید بخونی ..
میشه یه راهنمایی کنید که من چیکار کنم که به رشته های مورد علاقه برم؟ تشکر

نیلوفر

سلام سال دهم ریاضی هستم تغییر رشته به طراحی دوخت مشکلی نداره؟

امین

سلام خسته نباشید من سال دهم رشته ریاضی ساکن تهران هستم و با خوندن مقاله آزمون عملی موسیقی فهمیدم که دیگه الان راهی برای رفتن به هنرستان موسیقی نیست!
میخواستم بدونم که از الان چجوری میتونم خودمو برای کنکور هنر آماده کنم؟ چون کنکور هنر فقط موسیقی نیست و مباحث دیگه هنر هم شامل میشه؟؟
آیا کلاس هایی هست یا خیر؟

امیرررر

سلام خسته نباشین
می‌خواستم ببینم من الان سال دهم هستم و رشتم هم ریاضیه
می‌خواستم ببینم چجوری میتونم به رشتم رو عوض کنم و برم گرافیک‌

Aida

سلام وقتتون بخیر من یازدهم ریاضی هستم و می‌خوام کنکور هنر بدم طبق مصوبه ای که گفتن برای کنکور 1402، آیا تاثیر سوابق 60 درصدی برای منی که میخوام کنکور هنر بدم هست یا خیر؟؟

امیررضا

سلام وقتتون بخیر.. من دهم رشته انسانی هستم و میخوام به انیمیشن تغییر بدم میخواستم بدونم میشه مستقیم برم یازدهم با پاس کردن امتحانای انیمیشن یا مجبورم باز از دهم بخونم؟

سوال

سلام، خسته نباشید
ببخشید بنده یک سوال داشتم درباره این طرح شورای انقلاب فرهنگی، که از سال ۱۴۰۴ دانش آموزان فقط می‌توانند در رشته دیپلم خود کنکور دهند، یعنی از این سال به بعد دیگه با دیپلم غیر مرتبط نمیشه در رشته های صرفا با سوابق تحصیلی در دانشگاه های آزاد یا دیگر دانشگاه ها شرکت کرد؟
دیپلم خودم الکترونیک هستش، میخوام بدونم فقط این شرایط برای کنکور دادن هستش یا برای رشته های سوابق تحصیلی هم هستش؟

حدیث

سلام من یازدهم رشته تجربی هستم و میخوام تغییر رشته بدم و برم رشته عکاسی. آیا میشه؟

Ava

سلام میخواستم بپرسم از رشته گرافیک میشه تو رشته معماری برایه دانشگاه سوره پذیرش گرفت ؟

میو

سلام من دهم انسانیم و میخواستم با دیپلم انسانی کنکور هنر گرافیک بدم. ولی خیلیا میگن سخته و اگه بخوام تغییر رشته بدم فک می کنم پشیمون میشم. میشه بگین کدوم بهتره؟ ممنون میشم

غزل

سلام وقتتون بخیر
من سال یازدهم رشته ریاضی هستم
میخواستم بدونم میشه با کنکور ریاضی وارد دانشگاه هنر شد؟
من به رشته سینما علاقه مندم ولی وقت کافی برای مطالعه دروس رشته هنر را ندارم و باید حتما کنکور ریاضی بدم و برای اون برنامه ریزی کردم ولی برای انتخاب رشته در ریاضی فیزیک سردرگمم و میخوام بدونم شانسی برای وارد شدن در رشته هنر دارم یا خیر؟
ممنون میشم پیشنهادتنو بخونم

ftm

سلام . من دهم ریاضی هستم میخواستم رشتم تغییر بدم به گرافیک ولی چون دیر شده بود ثبت نام نمیکنن برای سال یازدهم میتونم رشتم عوض کنم ؟

زیبا

سلام وقت بخیر
من سال دهم رشته انسانی هستم
چطور میتونم تغییر رشته بدم به بازیگری؟!

نازنین

سلام یه سوال داشتم تو هنرستان باید چی بخونیم تا کنکور هنر مجسمه سازی بدی بدیم؟

انیل

سلام من کلاس دهم رشته تجربی ام رشته ای که هستم رو دوست دارم ولی هیچ کدوم از مشاغلش رو دوست ندارم از اونور خیلی به هنر علاقه دارم میخواستم بدون من میتونم تابستون تغییر رشته بدم ؟ و امتحان هایی که گرفته میشه از دروس هنر هست و باید کتاب هاش رو گرفت و خوند یا اینکه از درس های ریاضی و شیمی و.. هست ؟ یک سوال دیگه هم داشتم اگر من این سه سال رو تجربی بخونم و هم کنکور هنر بدم و تجربی بهتره یا ایکه برم هنرستان و کامل اونو ادامه بدم ؟

N.M

سلام وقت بخیر
من پایه دهم انسانی هستم ولی در کل به رشته های نظری علاقه ای ندارم بیشتر به رشته های هنری علاقه دارم میخوام سال بعد تغییر رشته بدم به گرافیک ولی میگن باید دروس تخصصیشو ازمون بدم تا قبول شم ولی دقیقا کدوم کتاباش؟ اگه میشه راهنماییم کنید ممنون

پانیذ

سلام ببخشید من یازدهم تجربی هستم و طبق چیزایی که من خوندم ظاهرا پس نمیتونم تغییر رشته بدم واس هنر. اگه بخوام کنکور هنر بدم چه درسایی از رشته ی هنر رو باید بخونم؟

arshhhhi

سلام من می خواستم از رشته تجربی به طراحی دوخت تغییر رشته بدم از دهم به یازدهم، چه کارهایی باید انجام بدم و کی اقدام کنم؟

Hero

سلام من رشته تجربی دهم هستم. به رشته م علاقه ندارم و میخوام برای سال بعد برم هنرستان (رشته هنر). میخواستم بدونم شرایطش چجوریه و چه آزمونی گرفته میشه؟

علی

سلام ببخشید کسی که برای تغییر رشته از سال دهم به یازدهم از تجربی به هنرستان، بخواد اقدام کنه، تو امتحانی که باید بده برای ورود چه درس هایی هست؟

محمدرضا

سلام . من کلاس یازدهم انسانی هستم و از انتخاب رشتم پشیمونم و به رشته های هنری ( عکاسی . موسیقی ) علاقه دارم . سوالم اینه که آیا میتونم تغییر رشته بدم و سال بعد توی هنرستان رشته هنر بخونم ؟

تجلی

سلام خسته نباشید! خیلی ممنون از مطالب سایتتون خیلی مفیدن.
یک سوالی برای من پیش اومده بود، پایین تر داشتم کامت ها رو میخوندم شما خطاب به یک نفر گفتید اگر در تهران هستید امکان پذیر نیست، آیا دلیلش رشته ای بود که میخواستن برن (موسیقی)؟ یا کلا نمیشه؟
من خودم دانش آموز پایه دهم رشته ریاضی هستم و قصد تغییر رشته دهم به یادهم دارم (رشته تولید برنامه های تلویزیونی). و اینکه بله میدونم اگر قبل امتحان ترم اقدام کرده بودم کار ساده تر بود. پیشنهاد شما چیه؟ خیلی ممنون ازتون!

fati. Hsnz

سلام من پایه دوازهمم رشتمم‌انسانی هس استعدادم تو رشته خودم خوبه ولی نمیخوام پشت بمونم و میخوام امسالمو گارانتی کنم از قبولی کنکور به نظرتون به هنر تغییر رشته بدم؟! دوتا کتاب اصلیم که ضریباشون ۴هس رو‌دارم و میخونم

درسا

سلام و درود .من دهم تجربیم. اگه بخوام برای سال بعد تغییر رشته بدم به گرافیک چه درسایی رو باید در شهریور آزمون بدم؟ و اینکه چون از یازدهم میخوام شروع کنم توی کارای عملی از بقیه عقب نمیوفتم؟

مهشید

سلام من 11تجربی ام و رشتمو دوس ندارم به بازیگری شدیدا علاقه دارم اما نمیدونم چیکار کنم میشه راهنماییم کنین 🙏🏻😢

الناز

سلام من دوازدهم انسانیم میتونم کنکور فنی بدم برم رشته کودک یاری اگه میتونم کدوم کتابارو باید بخونم ممنون میشم جواب بدین

نرگس

سلام دیپلم ریاضی و لیسانس مهندسی پزشکی دارم الان دوست دارم در رشته طراحی دوخت لیسانس بگیرم امکانش هست؟

فاطمه

سلام من امسال دیپلم رشته تجربی‌میگیرم
بعد شرط ورود به دانشگاه های ازاد یا غیرانتفاعی برا رشته هنر زمینه طراحی لباس رو نمیدونم دقیقن، منظورم اینه ک با دیپلم رشته تجربی پذیرش میکنن تو رشته هنر یا نه؟
اگه پذیرش نمیکنن آیا میتونم شهریور امسال برم دیپلم رشته فنی بگیرم؟ و بعدش از دفترچه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی دانشکده های فنی یا غیرانتفاعی انتخاب رشته کنم؟

یه چیز دیگه اینکه سال ۱۴۰۲ ب بعد میگن ک برا هر رشته ای میخاین کنکور بدین باید امتحانات نهایی اون رشته رو بدین ینی منی ک تجربیم میخام رشته هنر بدم واسه سال ۱۴۰۲ ک میشم پشت کنکور باید برم امتحانای نهایی هنر رو بدم بعدش کنکور هنر ثبت نام میشم؟
اصلا سال بعدی من میتونم امتحانای نهایی هنر رو بدم ؟ ینی مشکلی نداره ک دیپلم فنی بگیرم؟؟

Sahar

سلام
من دهم رشته تصویر سازی کار و دانش هستم
آیا میتونم به رشته شبکه و نرم افزار رایانه فنی و حرفه ای تغییر رشته بدم؟

آیسا

و اینکه اگر بخوام در همین مقطع، دوباره کنکور سراسری هنر شرکت کنم، باید انصراف بدم؟ یا میتونم در حال تحصیل معماری هم کنکور هنر شرکت کنم؟

آیسا

سلام وقتتون بخیر، من در حال حاضر دانشجوی ترم سوم مهندسی معماری کارشناسی روزانه هستم، وروردی ۹۹ و در همون سال، کنکور هنر هم شرکت کردم، خواستم بدونم در صورتی که رتبه لازم رو برای طراحی صنعتی یا طراحی لباس در دانشگاه دلخواهم آورده باشم، امکان تغییر رشته به همراه انتقالی برای من وجود داره؟

فرانک

سلام خسته نباشید من پایه دوازدهم رشته طراحی لباس هستم. میخواستم بدونم میتونم دانشگاه رو تغییر رشته بدم و عکاسی بخونم؟

حدیث

سلام.من توی هنرستان رشته ام پویانمایی بوده و ریاضی دو رو هنوز پاس نکردم.مدتی ترک تحصیل کردم. و حالا میخوام ادامه تحصیل بدم و رشته گرافیک بخونم باید چیکارکنم؟

امید

سلام خسته نباشید من نظام قدیم درس می‌خوندم در رشته ی تجربی که یه دونه درس افتاده داشتم و الان میگن باید کل درس های سال دوازدهم دوباره پاس کنم دلیل برگشتنم ب درس فقط به خاطر دانشگاه هنر هست خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که من باید الان دوازدهم تجربی پاس کنم بعد کنکور هنر بدم؟ یا همین الان میتونم برم درس های رشته هنر پاس کنم ؟ یا هر راهی ک ب نظر شما راحت تره .

(از یکی معلم های تو مدرسه هم شنیدم گفت اگر ک بخوای بیای رشته هنر باید یک مدرک یا مهارت در هنر برای ما بیاری این داستانم اگر هست که ممنون میشم توضیح بدید . دمت شما گرم ⁦❤️⁩

محمد

سلام وقت بخیر/دیپلم برق نظام قدیم دارم سال 95 گرفتم میخواستم بدونم میتونم دیپلم انسانی بگیرم و بعد از اون اگه خواستم (بنا به شرایط)هم رشته هنر و هم رشته انسانی رو باهم تحصیل کنم؟

Parsa

سلام خسته نباشید
من پایه دهم رشته ریاضی هستم و میخوام تغییر رشته بدم و برم رشته هنر (طراحی لباس) میخواستم بدونم ک برای اینکار باید چکار کنم و چه دروسی را باید امتحان بدم ممنون میشم کمکم کنید

ژینا

سلام روز بخیر
من دوازدهم تجربی هستم و سال ۱۴۰۱ دیپلمم رو می گیرم. میخواستم بدونم میتونم با اینکه رشتم تجربیه و الان ۱۲ هستم برای دانشگاه رشته هنر بخونم؟

شاهرخ

سلام من الان کلاس یازدهم تجربی هستم و قصد دارم ادامه سال یازدهم رو در کامپیوتر ادامه بدم آیا این امکان پذیره
چون واقعا به کامپیوتر علاقه دارم

وحید

سلام خسته نباشید ببخشید من امسال سال دوازدهم هستم و رشتم الکتروتکنیک ( برق ) هست که امسال دیپلم میگیرم خواستم بدونم چطوری میتونم رشتم و به هنر ( موسیقی ) تغیر بدم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

مرضیه

سلام، من سال ۸۷ دیپلم حسابداری گرفتم. البته دیپلم ردی ام و به دلیل یه سری مشکلات نشد بخونم و ادامه بدم. الان میتونم دانشگاه آزاد رشته آموزش ابتدایی بخونم و معلم بشم؟ متولد ۷۰ و همدان هستم.

علی

سلام و درود ، خسته نباشید?
ببخشید من الان در امتحان های نوبت اول رشته ریاضی دهم به سر میبرم ولی هنوز تموم نشده.
من علاقه مند به رشته مکانیک هستم و میخوام رشته خودمو به مکانیک تغییر بدم.
من الان میتونم بدون امتحان تغییر رشته، رشته خودمو تغییر بدم به مکانیک یا نه؟
اکه نه بی زحمت بگید راه چاره چیه؟
بسیار متشکرم

آدرینا

سلام من یازدهم ریاضی هستم می‌خوام رشته ام رو به هنر تغییر بدم چکار باید بکنم

آدرینا

سلام خوندم الان یعنی نمیتونم تغییر رشته بدم

محمد

با عرض سلام سلام و خسته نباشید/دیپلم فنی حرفه ای(برق) دارم آیا میتونم در کنکور هنر 1401ثبت نام کنم ودانشگاه دولتی قبول بشم؟دیپلمم رو سال 96 گرفتم آخرین سال نظام قدیم بودیم(سوم هنرستان)

آخرین ویرایش6 ماه قبل توسط محمد