اگر از رشته تحصیلی خود راضی نیستید، اگر از رشته ای که به اصرار خانواده انتخاب کرده اید خسته شده اید، اگر فکر می کنید هنوز علاقه خود را پیدا نکرده اید، اگر از قبولی در رشته تحصیلی خود مطمئن نیستید، اگر دوست دارید رتبه بیاورید، اگر تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور را می خواهید، اگر به تغییر فکر می کنید…
اگر به تغییر رشته به هنر فکر می کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از دانش آموزان در زمان انتخاب رشته تحصیلی خود در اول دبیرستان به اصرار خانواده و یا عدم آگاهی و یا موارد دیگر رشته ای را انتخاب کرده اند و در حال حاضر گیج و سر در گم شده اند. از طرفی نمی خواهند تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در رشته ای که دوست ندارند را ادامه بدهند و از طرف دیگر راه دیگری جز این ندارند. اما این طور نیست.

اگر علاقه ی شما در یکی از رشته های مربوط به کنکور هنر باشد، شما می توانید در سال سوم به پیش دانشگاهی هنر تغییر رشته دهید. (در صورتیکه در نظام جدید آموزشی تحصیل می کنید، قوانین مربوط به تغییر رشته را از بخش سال دوازدهم هنر مطالعه کنید.)

برای تغییر رشته به هنر، همه دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیرهنری(مانند معماری، الکترونیک، حسابداری و…) لازم است در خرداد یا تیرماه هر سال، در زمان امتحانات نیمسال دوم، از دبیرستان یا هنرستان خود فرم تغییر رشته را اخذ کرده و پس از ممهور شدنِ فرم مربوطه، به اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی مراجعه و پس از تأیید نهاییِ فرم تغییر رشته، در امتحانات تغییر رشته که غالباً در نیمه اول شهریور برگزار می شود، شرکت نمایند. قابل توجه اینکه معمولاً در هر استان، فقط یک حوزه برای تغییر رشته به دختران و یک حوزه نیز برای گروه پسران معرفی می گردد.

داوطلب می باید برای تغییر رشته به هنر این موارد را امتحان دهد:

1. تاریخ هنر ایران کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با هنر ایران باستان تا هنر اسلامی ایران است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر ایران” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر ایران” کلیک کنید.

2. تاریخ هنر جهان کتاب سال سوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با اقوام  بدوی تا هنر شرق دور و قرن 19 و 20 میلادی است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر جهان” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر جهان” کلیک کنید.

3. مبانی هنرهای تجسمی کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با نقطه و خط و سطح و رنگ و … است. از داوطلب در در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف عناصر مختلف بصری است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب مبانی هنرهای تجسمی” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات مبانی هنرهای تجسمی” کلیک کنید.

4. طراحی 1 کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با طراحی اجسام بی جان و جاندار است. از داوطلب در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف و ابزارهای مختلف طراحی است.
جهت دانلود بر روی لینک ” دانلود کتاب طراحی 1” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات طراحی 1” کلیک کنید.

لازم به ذکر است داوطلبین تغییر رشته ای از معماری به هنر تنها باید کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را امتحان بدهند.

همچنین داوطلبین که در امتحانات خرداد ماه موفق نشده اند می توانند در آزمون تغییر رشته شرکت نمایند. این دسته از داوطلبین باید در زمان ثبت نام این مسئله را با مدرسه تغییر رشته خود مطرح کرده تا در صورت تداخل امتحانات با هماهنگی قبلی بتوانند در هر دو امتحان شرکت کنند.

امتحانات تنها در یک نوبت و به صورت سراسری برگزار می شود. حداقل نمره ی قبولی در این آزمون برای دو درس تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان 10 ، و برای دروس مبانی هنرهای تجسمی و طراحی 1، نمره12 می باشد.

جهت شرکت در “کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر” موسسه می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید. بعد از تغییر رشته به هنر شما می توانید، با در دست داشتن مدرک تغییر رشته به هنر و کارنامه قبولی در 4درس گفته شده در “پیش دانشگاهی هنر” ثبت نام نمایید(البته در مورد عدم کسب نمره قبولی در یک یا دو درس با توجه به جنسیت هنرجو و نمره درج شده در کارنامه، معمولاً راهکارهایی وجود دارد!). جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آموزشگاه هونر تماس گرفته و یا از خدمات مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر بصورت حضوری و رایگان، استفاده نمایید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *