یک بیماری معروف در جهان سومی ها بیماری “در کنارش” است!!!
به این معنی که همیشه پدر و مادرها به فرزندشون میگن: چه رشته ای دوست داری؟ و وقتی با جواب مثلاً رشته گرافیک روبرو میشن میگن: خوب نشد دیگه! تو باید اول مهندس یا دکتر یا وکیل بشی و بعد “در کنارش” کار گرافیکی هم انجام بده و کلاس هاش رو برو!!!
به همین دلیل اون دانش آموز یک عمر رشته ای رو می خونه که دوستش نداره و به همین دلیل در پاس کردن واحدهاش هم مشکل پیدا می کنه و حتی اگه بتونه با دردسر زیاد یه لیسانس هم بگیره آدم با سواد و موفقی در اون رشته نمیشه. چون اون دانشجو سعی کرده در تمام زمان های محدودی که می تونه پیدا بکنه “در کنار” رشته مثلاً آینده دار، کار گرافیکی یاد بگیره یا انجام بدهو  چون زمان اصلیش برای کار و رشته دیگه ای که دوستش نداره داره تلف میشه، در زمینه گرافیک هم یه هنرمند یا گرافیست تأثیرگذار نمیشه! اینطوریه که این افراد بخاطر حرف و درخواست بقیه یا گرایشات و ارزش های خانواده، دوستان و یا جامعه وارد یک رشته ای میشن که بهش علاقه ندارن و مشخصاً بعد از شکست خوردنشون، همیشه در حسرت نداشته ها و علائقی که احتمالاً در اون مستعد هم هستن، همیشه پریشان و از لحاظ روحی و حتی کاری یک بازنده تمام عیار خواهند بود…

پس اگر از رشته تحصیلی خود راضی نیستید، اگر از رشته ای که به اصرار خانواده انتخاب کرده اید خسته شده اید، اگر فکر می کنید هنوز علاقه خود را پیدا نکرده اید، اگر از قبولی در رشته تحصیلی خود مطمئن نیستید، اگر دوست دارید رتبه بیاورید، اگر تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور را می خواهید، اگر به تغییر فکر می کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید:

بسیاری از دانش آموزان در زمان انتخاب رشته تحصیلی خود در اول دبیرستان به اصرار خانواده و یا عدم آگاهی و یا موارد دیگر رشته ای را انتخاب کرده اند و در حال حاضر گیج و سر در گم شده اند. از طرفی نمی خواهند تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در رشته ای که دوست ندارند را ادامه بدهند و از طرف دیگر فکر می کنند راه دیگری جز این ندارند، اما این طور نیست. 

قوانین تغییر رشته به هنر در نظام جدید از سال دهم به یازدهم

در نظام جدید تمام دانش آموزان از هر رشته ای در سال دهم می توانند به هر رشته ای در سال یازدهم تغییر رشته دهند و اینکار با اخذ فرم مربوطه از دبیرستان یا هنرستان محل تحصیل شروع شده و با تأیید آن در آموزش و پرورش و در نهایت شرکت در آزمون های تغییر رشته مربوط به رشته جدید در شهریور همان سال به اتمام می شود. دانش آموزان پس از موفقیت در آزمون های تغییر رشته مربوطه از مهرماه در سال یازدهم رشته مورد علاقه جدید ادامه تحصیل خواهند داد.

 

قوانین تغییر رشته به هنر در نظام جدید از سال یازدهم به دوازدهم

در نظام جدید تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم به همین سادگی نبوده و شرایط خاص خودش را دارد!

قانون تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم شامل محدودیت هایی است که از عنوان این قانون می توان حدس هایی زد:

تغییر رشته درون-شاخه ای!

این بدان معناست که اگر شما در سال یازدهم در رشته های ریاضی، تجربی یا انسانی تحصیل می کنید در سال دوازدهم به همین رشته ها قابلیت تغییر رشته خواهید داشت ولی تغییر رشته از رشته های غیر هنرستانی به هنرستان در سال یازدهم به دوازدهم ممنوع است و شما نمی توانید به رشته های هنرستانی تغییر رشته داده و مجبور خواهید بود در سال دوازدهم در رشته سال یازدهمی خود و یا رشته های هم گروهی آن بمانید. (در نظام قدیم هیچ محدودیتی در تغییر رشته از هر رشته ای به هنر وجود نداشت!)

حال در صورتیکه در سال یازدهم در هنرستان مشغول به تحصیل باشید می توانید در سال دوازدهم به هر رشته دلخواه دیگر در هنرستان تغییر رشته دهید چون از سال یازدهم به دوازدهم تغییر رشته درون شاخه ای بلامانع است.

در صورتیکه در سال یازدهم به دوازدهم این مقاله را می خوانید و اکنون با محدودیت های تغییر رشته روبرو شده اید بهتر است توصیه های رتبه1 کنکور هنر را با مشاوره رایگان و آنلاین تصویری را بشنوید!

( در صورتیکه در “نظام جدید آموزشی” تحصیل می کنید، می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را از مقاله  سال دوازدهم هنرستان و دبیرستان  بدست آورید. )

 

تغییر رشته به هنر برای نظام قدیمی ها :

اگر شما در نظام قدیم تحصیل کرده اید و علاقه ی شما در یکی از رشته های مربوط به کنکور هنر باشد، شما می توانید در سال سوم دبیرستان یا هنرستان به پیش دانشگاهی هنر تغییر رشته دهید.

برای تغییر رشته به هنر، همه دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیرهنری(مانند معماری، الکترونیک، حسابداری و…) لازم است در خرداد یا تیرماه هر سال، در زمان امتحانات نیمسال دوم، از دبیرستان یا هنرستان خود فرم تغییر رشته را اخذ کرده و پس از ممهور شدنِ فرم مربوطه، به اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی مراجعه و پس از تأیید نهاییِ فرم تغییر رشته، در امتحانات تغییر رشته که غالباً در نیمه اول شهریور برگزار می شود، شرکت نمایند. قابل توجه اینکه معمولاً در هر استان، فقط یک حوزه برای تغییر رشته به دختران و یک حوزه نیز برای گروه پسران معرفی می گردد.

داوطلب نظام قدیمی باید برای تغییر رشته به هنر این موارد را امتحان دهد:

1. تاریخ هنر ایران کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با هنر ایران باستان تا هنر اسلامی ایران است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر ایران” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر ایران” کلیک کنید.

2. تاریخ هنر جهان کتاب سال سوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با اقوام  بدوی تا هنر شرق دور و قرن 19 و 20 میلادی است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب تاریخ هنر جهان” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر جهان” کلیک کنید.

3. مبانی هنرهای تجسمی کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با نقطه و خط و سطح و رنگ و … است. از داوطلب در در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف عناصر مختلف بصری است.
جهت دانلود بر روی لینک “دانلود کتاب مبانی هنرهای تجسمی” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات مبانی هنرهای تجسمی” کلیک کنید.

4. طراحی 1 کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با طراحی اجسام بی جان و جاندار است. از داوطلب در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف و ابزارهای مختلف طراحی است.
جهت دانلود بر روی لینک ” دانلود کتاب طراحی 1” و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک “دانلود نمونه سوالات طراحی 1” کلیک کنید.

لازم به ذکر است داوطلبین تغییر رشته ای از معماری به هنر تنها باید کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را امتحان بدهند.

همچنین داوطلبین که در امتحانات خرداد ماه موفق نشده اند می توانند در آزمون تغییر رشته شرکت نمایند. این دسته از داوطلبین باید در زمان ثبت نام این مسئله را با مدرسه تغییر رشته خود مطرح کرده تا در صورت تداخل امتحانات با هماهنگی قبلی بتوانند در هر دو امتحان شرکت کنند.

امتحانات تنها در یک نوبت و به صورت سراسری برگزار می شود. حداقل نمره ی قبولی در این آزمون برای دو درس تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان 10 ، و برای دروس مبانی هنرهای تجسمی و طراحی 1، نمره 12 می باشد.

جهت شرکت در “کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر” موسسه می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید. بعد از تغییر رشته به هنر شما می توانید، با در دست داشتن مدرک تغییر رشته به هنر و کارنامه قبولی در 4درس گفته شده در “پیش دانشگاهی هنر” ثبت نام نمایید(البته در مورد عدم کسب نمره قبولی در یک یا دو درس با توجه به جنسیت هنرجو و نمره درج شده در کارنامه، معمولاً راهکارهایی وجود دارد!). جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آموزشگاه هونر تماس گرفته و یا از خدمات مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر بصورت حضوری و رایگان، استفاده نمایید.

برای اطلاعات کامل تر در زمینه تغییر رشته به هنر در نظام جدید یا قدیم پیشنهاد می شود زمان کافی گذاشته و کلیه پرسش و پاسخ های پایین همین مقاله را مطالعه نمائید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 112 امتیاز کل: 4.3]
guest
817 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابوالفضل

سلام. من رشته ی علوم انسانی هستم.
میشه از طریق انسانی طراحی صنعتی خوند یا باید تغییر رشته بدم؟

آنا

سلام.. وقتتون بخیر.. من پایه یازدهم تجربی هستم و به اجبار خانواده وارد این رشته شدم ولی اصلاً هیچ علاقه ای بهش ندارم و از لحاظ روحی خیلی وضعیتم خرابه.. همیشه علاقم به گرافیک زیاد بوده.. علاقه دومم ادبیات زبان انگلیسی و مترجمی هست. ولی خانوادم اجبار میکنن که برو دنبال علاقه دومت یعنی زبان و میگن فقط میتونی دانشگاه دولتی قبول شی.. میخواستم بپرسم میشه هم کنکور زبان داد و هم هنر و اینکه دانشگاه دولتی هست که رشته گرافیک داشته باشه؟ لطفاً کمکم کنین واقعاً نمیدونم چی کار کنم.. ممنون میشم پاسخ بدین♥️

سما

سلام
وقت بخیر…
من پایه دهم رشته کامپیوتر هستم.
امکان تغییر رشته به هنر هست یانه ؟ و اینکه گفتن از سال 1403 در شصت درصد کنکور سابقه تحصیل فرد محاسبه میشه.
اگه من بخوام کنکور هنر بدم یعنی 60 درصد رو از دست میدم؟

علی

درود و خسته نباشید??
من دلم میخواد واسه ی سال ۱۴۰۱ توی کنکور سراسری هنر(بازیگری،سینما یا کارگردانی) شرکت کنم و دیپلمم کامپیوتره و همچنین مدرک فوق دیپلم و لیسانس کامپیوتر رو هم دارم(۳۰ سالمه) خواستم از شما کمک بگیرم که راهنماییم کنین که با یکی از این مدارک میشه واسه ی کنکور هنر ثبت نام کرد یا خیر؟
اگر نمیشه باید چه کاری انجام بدم یا دیپلم چه رشته ای رو باید داشته باشم؟
و اینکه تاریخ ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ هنر چه موقعی هستش؟
سپاسگزارم از شما بخاطر وقتی که میذارید و اینکه پاسخگوی ما هستین?

hani?

سلام خسته نباشید?
من دیپلم کامپیوتر دارم با معدل ۱۹/۵۷..علاقه زیادی ب رشته انیمیشن دارم..میخواستم بدونم برای ثبت نام در این رشته باید کنکور هنر بدم دیگ درسته؟!میتونم؟!یعنی با دیپلم من مشکلی پیش نمیاد؟!
و اینکه در رشته های بدون کنکور هنر ثبت نام کنم؟!مانعی نداره؟!

آخرین ویرایش1 ماه قبل توسط hani?
hani?

ممنون از پاسخگوییتون?

رویا

سلام
رشته من الان ریاضی هستش میخوام برای دانشگاه هنر بخونم
1. باید این 3 سال ریاضی که خوندم رو بیخیالش بشم و برای کنکور کتاب های هنر رو بگیرم و بخونم و کنکور هنر بدم؟
یا 2. میتونم کنکور ریاضی بدم و بعد رشته هنر رو برای خوندن دانشگاه انتخاب کنم

امین

سلام ممنون از توضیحاتتون
یه چن تا سوال داشتم .
من الان پایه دهم رشته ریاضی هستم و خب علاقه ای ندارمو با اجبار اومدم
علاقه اصلیمم موسیقیه و یه جورایی تمام زندگیم موسیقیه.
1- میتونم سال دیگه تغییر رشته بدم و برم هنرستان، موسیقی بخونم؟
2- اگه میتونم، برای امتحان ورودی و تغییر رشته باید الان چه چیزی رو مطالعه کنم بخونم (منابع امتحانی چیه)؟
3- اگه نمیشه ، پیشنهاد شما چیه؟؟؟
با تشکر

توکلی

سلام ممنون از سایت خوبتون جالبه که الان همه چی مجازیه طرف سایت زده لوله بازکنی برچسب و سفارش چاه بازکنی رو هم اینترنتی میگیره! نظر من به شخصه اینه که اینترنت و فضای مجازی خیلی کارمونو راحت و سریع کرده و باعث شده بتونیم توی زمانمونم صرفه جویی کنیم.

ساینا

سلام وقتتون بخیر . میخواستم بدونم با دیپلم تجربی امکان داره امسال (1401) در رشته های سوابق تحصیلی هنر شرکت کرد ؟
سال 1400 اولین کنکورمو دادم و امسال (1401) میخوام کنکور دوممو تو رشته تجربی بدم .

آنیتا

سلام وقت بخیر…من یازدهم تجربی هستم اما به دلایلی از جمله اینکه میدونم از پس این رشته بر نمیام و علاقه ای ندارم،اول تصمیم گرفتم کنکور تجربی بدم و رشته های مدیریت یا بازرگانی انتخاب کنم…اما یه کم فکر کردم و از اونجا که علاقه زیادی به رشته های هنر دارم و قبل اینکه تجربی بیام گرافیک اولویت من بود،تصمیم به تحصیل در رشته گرافیک دارم.امکانش هست کنکور تجربی بدم و اگه رشته ای که میخوام قبول نشدم، برای دانشگاه گرافیک برم؟یعنی باید دانشگاه آزاد بدون کنکور وارد گرافیک بشم درسته؟

یاسر

سلام.

من سال دهم ریاضی فیزیک بود رشتم، الان یازدهم هستم و تغییر رشته دادم به معماری داخلی، آیا دروسی که پایه دهم پاس کردم مثل شیمی و فیزیک رو دوباره باید امتحان بدم؟

کلا لازمه امثال فیزیک شرکت کنم یا نمرات قبلی برام ثبت میشه؟

دیانا

سلام من دهم تجربی هستم و میخوام تغییر رشته بدم به هنر حتماً باید امسال رو تجربی بخونم سال بعد برم هنر؟ وسط سال نمیشه تغییر رشته داد؟

حنا

ببخشید کدوم اخبار گفته که از سال 1402 رشته های دیگه نمیتونن کنکور هنر بدن؟

آیسا

و اینکه اگر بخوام در همین مقطع، دوباره کنکور سراسری هنر شرکت کنم، باید انصراف بدم؟ یا میتونم در حال تحصیل معماری هم کنکور هنر شرکت کنم؟

آیسا

سلام وقتتون بخیر، من در حال حاضر دانشجوی ترم سوم مهندسی معماری کارشناسی روزانه هستم، وروردی ۹۹ و در همون سال، کنکور هنر هم شرکت کردم، خواستم بدونم در صورتی که رتبه لازم رو برای طراحی صنعتی یا طراحی لباس در دانشگاه دلخواهم آورده باشم، امکان تغییر رشته به همراه انتقالی برای من وجود داره؟

فرانک

سلام خسته نباشید من پایه دوازدهم رشته طراحی لباس هستم. میخواستم بدونم میتونم دانشگاه رو تغییر رشته بدم و عکاسی بخونم؟

حدیث

سلام.من توی هنرستان رشته ام پویانمایی بوده و ریاضی دو رو هنوز پاس نکردم.مدتی ترک تحصیل کردم. و حالا میخوام ادامه تحصیل بدم و رشته گرافیک بخونم باید چیکارکنم؟

امید

سلام خسته نباشید من نظام قدیم درس می‌خوندم در رشته ی تجربی که یه دونه درس افتاده داشتم و الان میگن باید کل درس های سال دوازدهم دوباره پاس کنم دلیل برگشتنم ب درس فقط به خاطر دانشگاه هنر هست خیلی ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که من باید الان دوازدهم تجربی پاس کنم بعد کنکور هنر بدم؟ یا همین الان میتونم برم درس های رشته هنر پاس کنم ؟ یا هر راهی ک ب نظر شما راحت تره .

(از یکی معلم های تو مدرسه هم شنیدم گفت اگر ک بخوای بیای رشته هنر باید یک مدرک یا مهارت در هنر برای ما بیاری این داستانم اگر هست که ممنون میشم توضیح بدید . دمت شما گرم ⁦❤️⁩

محمد

سلام وقت بخیر/دیپلم برق نظام قدیم دارم سال 95 گرفتم میخواستم بدونم میتونم دیپلم انسانی بگیرم و بعد از اون اگه خواستم (بنا به شرایط)هم رشته هنر و هم رشته انسانی رو باهم تحصیل کنم؟

Parsa

سلام خسته نباشید
من پایه دهم رشته ریاضی هستم و میخوام تغییر رشته بدم و برم رشته هنر (طراحی لباس) میخواستم بدونم ک برای اینکار باید چکار کنم و چه دروسی را باید امتحان بدم ممنون میشم کمکم کنید

ژینا

سلام روز بخیر
من دوازدهم تجربی هستم و سال ۱۴۰۱ دیپلمم رو می گیرم. میخواستم بدونم میتونم با اینکه رشتم تجربیه و الان ۱۲ هستم برای دانشگاه رشته هنر بخونم؟

شاهرخ

سلام من الان کلاس یازدهم تجربی هستم و قصد دارم ادامه سال یازدهم رو در کامپیوتر ادامه بدم آیا این امکان پذیره
چون واقعا به کامپیوتر علاقه دارم

وحید

سلام خسته نباشید ببخشید من امسال سال دوازدهم هستم و رشتم الکتروتکنیک ( برق ) هست که امسال دیپلم میگیرم خواستم بدونم چطوری میتونم رشتم و به هنر ( موسیقی ) تغیر بدم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

مرضیه

سلام، من سال ۸۷ دیپلم حسابداری گرفتم. البته دیپلم ردی ام و به دلیل یه سری مشکلات نشد بخونم و ادامه بدم. الان میتونم دانشگاه آزاد رشته آموزش ابتدایی بخونم و معلم بشم؟ متولد ۷۰ و همدان هستم.

علی

سلام و درود ، خسته نباشید?
ببخشید من الان در امتحان های نوبت اول رشته ریاضی دهم به سر میبرم ولی هنوز تموم نشده.
من علاقه مند به رشته مکانیک هستم و میخوام رشته خودمو به مکانیک تغییر بدم.
من الان میتونم بدون امتحان تغییر رشته، رشته خودمو تغییر بدم به مکانیک یا نه؟
اکه نه بی زحمت بگید راه چاره چیه؟
بسیار متشکرم

آدرینا

سلام من یازدهم ریاضی هستم می‌خوام رشته ام رو به هنر تغییر بدم چکار باید بکنم

آدرینا

سلام خوندم الان یعنی نمیتونم تغییر رشته بدم

محمد

با عرض سلام سلام و خسته نباشید/دیپلم فنی حرفه ای(برق) دارم آیا میتونم در کنکور هنر 1401ثبت نام کنم ودانشگاه دولتی قبول بشم؟دیپلمم رو سال 96 گرفتم آخرین سال نظام قدیم بودیم(سوم هنرستان)

آخرین ویرایش29 روز قبل توسط محمد
هادی

سلام ممنون که کمک میکنید من دیپلم فنی حرفه اییمو پارسال گرفتم می خواستم بدونم میتونم امسال بدون کنکور دانشگاه آزاد رشته کارگردانی بخونم ؟

نرگس

سلام وقتتون بخیر ..
برای سال ۱۴۰۲ امکان کنکور دادن یه رشته ی دیگه غیر از رشته ی تخصصی خودمون وجود ندارد ؟؟
و اگه اینطوریه ؛ نمیشه اواسط سال یازدهم تغییر رشته داد به هنر ؟ با توجه به چیزی که خودتون گفتید امکان تغییر رشته در سال دوازدهم فقط در بین رشته های درون شاخه ای وجود داره … و از طرفی میگن که با تاثیر ۶۰ درصدی معدل امکان دادن کنکور یه رشته ی دیگه جز زبان وجود نداره …
لطفا راهنماییم کنید …
متشکرم ازتونون♡

علی

درود خسته نباشین??
من دیپلم کامپیوتر دارم همچنین دانشگاه کاردانی و کارشناسی کامپیوتر خوندم ناپیوسته.(۳۰سالمه)
خواستم ببینم با این مدارک میتونم واسه ی کنکور سراسری هنر رشته ی (بازیگری،کارگردانی یا ادبیات نمایشی)سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت کنم یا باید تغییر رشته بدم؟
تاریخ ثبت نام کنکور سراسری هنر چه موقع هست؟
اگر که با این مدارک نمیتونم کنکور سراسری هنر ثبت نام کنم به دیپلم چه شاخه و رشته ای نیاز هست؟

مهدی

سلام من پایه یازدهم انسانی هستم و چون در درس ریاضی نمره پایینی گرفتم رشته های فنی نداشتم میخواستم ببینم با این حال میتونم کنکور هنر بدم ؟

سارا

سلام خسته نباشید من دانش آموز دهم تجربی هستم میخواستم برای رشته انیمیشن یا گرافیک تغییر رشته بدم آیا امکانش هست قبل سال یازدهم تغییر رشته بدم؟ اگه آره چجوری و اگه نه شرایط تغییر رشته توی یازدهم چطوره؟

hani?

سلام وقتتون بخیر ?
می‌دونم سرتون خییلی شلوغه و درخواست ها زیاد اما واقعا ب کمک و راهنماییتون نیاز دارم ممنون میشم راهنماییم کنین ?
من خیلی ب رشته انیمیشن علاقه دارم میخواستم بدونم باید کنکور هنر ثبت نام منم دیگ درسته؟! و اینک دانشگاه های دولتی این رشته رو دارن یا فقط دانشگاه های نیمه دولتی و آزاد وغیره؟!
من دیپلم کامپیوتر با معدل۱۹/۵۷دارم
مانعی نداره؟!
و اینک خوابگاه دولتی هم داره یا ن؟!
راستیَتِش خانواده خیلی سر داشتن یا نداشتن خوابگاه دانشگاه حساسیت دارن ب خاطر همین خیلی مسئله مهمی واسم بشمار میره..
ممنون ?

مهدی

سلام ، من دانشگاهم رشته الکترونیک ، میخوام برم عکاسی ، چه مراحلی رو باید طی کنم ؟

فاطمه

سلام
برای پیانو زدن و هارمونی و سلفژ تو آزمون عملی باید از کی شروع به تمرین کنیم؟
من گیتار رو تاره شروع کردم و یازدهمم و تا آزمون عملی یادگیری رو ادامه میدم. بنظرتون برای قبولی کافیه؟

فاطمه

سلام من یازدهم تجربی هستم امسال به هنر تغییر رشته میدم میشه بگید امتحانی که برای تعییر رشته میگرین از کدوم درساست و جچوریه

فائزه

سلام وقتتون بخیر.من متولد 71 هستم و کاردانی عمران دارم.الان که دفترچه بدون کنکور کاردانی به کارشناسی اعلام شده میتونم برای رشته هنرهای تجسمی ادامه تحصیل بدم؟

محمدرضا

سلام من الان یازدهم ریاضی هستم میتونم برای دوازدهم به فنی حرفه ای کامپیوتر برم ؟ طبق چیزایی که نوشته بودین مثل اینکه نمیشه . اگه نمیشه پیشنهادتون چیه . چون تنها امیدم تغییر رشتس و اگه نتونم احتمالا ترک تحصیل کنم

Pardis

سلام خسته نباشید
من دهم تجربی هستم ولی بنابر دلایلی میخوام برم هنر و چون از آذر گذشته نمیشه همین امسال تغییر رشته بدم، خواستم بپرسم واسه سال یازدهم، باید شهریور امتحان داد یا خیر؟

امیر

سلام خسته نباشید ببخشید اگه من که مثلا از تجربی دوازدهم تجدید بشم امکان داره که بتونم به گرافیک تغییر رشته بدم؟

زهرا

سلام من یازدهم تجربی هستم وخیلی بازیگری رو دوست دارم میخوام درکلاس های شماشرکت کنم برای کنکور هنر.شرایطش چیه؟واینکه توی دانشگاه برای رشته بازیگری مصاحبه میکنند یا تست میگیرند؟

سپهر

با سلام ، ببخشید بنده بهمن امسال فوق دیپلم رشته ای تی رو میگیرم اما میخوام وارد رشته های هنر زیر گروه ۳م بشم و کنکور هنر بدم ، سوالم اینه که میتونم با فوق دیپلم این کار رو بکنم .

ارمان

سلام وقت بخیر من متولد ۷۸ هستم دیپلم سال ۹۴ نظام قدیم و پیش دانشگاهی علوم انسانی رو در سال ۹۵ گرفتم حالا می‌خوام تغییر رشته بدم به نقشه کشی ساختمان شاخه فنی حرفه ای یا کاردانش به آموزش پرورش مراجعه کردم و بیشتر واحد های دروس عمومی تطبیق داده شدند. واحد هایی مثل بهداشت کارگاه نوآوری رو تطبیق ندادند ،حالا به مدارس غیر انتفاعی مراجعه میکنم میگن نمی‌تونیم ثبت نامت کنیم و باید بری دوره فنی حرفه ای رو در آموزشگاه های فنی بگذرونی چون قبلاً دیپلم گرفتی .وقتی هم آموزش پرورش میرم میگه باید بری مدرسه ثبت نام کنی و با مدرک آموزشگاه فنی ،دانشگاه نمیتونی بری از طرفی از مدرسه میپرسم میگه بعد از گرفتن دیپلم نقشه کشی ،چون دوازده کلاسی شده و تو پیش دانشگاهی گذروندی و دانشگاه های فنی با شاخه های دیگه ادغام شده میتونی بطور پیوسته برای کارشناسی بخونی . آموزش پرورش میگه فقط دانشگاه های علمی کاربردی که ناپیوسته هست میتونی ثبت نام کنی واقعا نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

مینا

سلام خسته نباشید می خواستم یک سوال بپرسم من امسال دهم تجربی هستم و می خواستم دیپلم تجربی رو بگیرم و بعد کنکور موسیقی بدم می خواستم بدونم میشه بعد از گرفتن دیپلم تجربی کنکور موسیقی داد من به صورت نیمه حرفه‌ای ویولون و گیتار میزنم و میخواستم بدونم همین دوتا ساز برای آزمون عملی کافیه یا باید ساز های بیشتری رو کار کنم ممنون میشم سوال منو جواب بدید❤

مینا

سلام و خسته نباشید، ببخشید من یک سوال داشتم: من الان دهم تجربی هستم و میخواستم که دیپلم تجربی بگیرم و بعد کنکور موسیقی بدم به دو ساز گیتار و ویولن هم نیمه حرفه ای کار میکنم و تا اون زمان حتما حرفه ای میشم. میخواستم بدونم میشه بعد از گرفتن دیپلم تجربی کنکور موسیقی داد؟ و همین دو ساز برای آزمون ملی کافیه یا باید به سازهای بیشتری مسلط بود؟

دینا

سلام.من رشتم تجربیه و پایه ی دهمم اما الان که چند ماه ازمدرسه ها گذشته متوجه شدم که نمیتونم رشته تجربی رو بخونم چون ورزش حرفه ای میکنم و واقعا وقت درس خوندن زیاد ندارم و میخام که تغییر رشته بدم و هنر بخونم. آیا میتونم وسط سال تغییر رشته بدم؟
من پایه نهم که بودم بین تجربی و هنر مونده بودم که کدومو انتخاب کنم و اشتباه کردم و رفتم رشته تجربی. لطفا کمکم کنین باید چیکار کنم؟

سارینا

سلام من دهم تجربی هستم و میخوام تغییر رشته بدم به رشته سینما و کارگردانی، چه کاری باید انجام بدم؟

شکیبا مزینی

سلام،
من ساله دوازدهم انسانی هستم ولی پشیمونم، باید سال ۱۴۰۱ کنکور بدم ولی نمیخوام این رشته رو بخونم. خیلی دوست دارم بیام رشته مورد علاقم یعنی هنر ..
میشه راهنماییم کنین که چجوری میتونم برای دانشگاه تغییر رشته بدم و هنر بخونم؟ واقعا نمیدونم چیکار باید انجام بدم.

علی

سلام من کاردانی فنی رشته مکانیک رو دارم چطور میتونم با مدرک کاردانی کنکور سراسری رشته هنر شرکت کنم ؟؟

Asas

سلام من دیپلم رشته کامپیوتر دارم چگونه در دانشگاه رشته گرافیک ثبت نام کنم ؟؟باید چیکار کنم ؟میشه کمکم کنید

ایناز

سلام الان من یازدهم ریاصی هستم پس نمیتون دیگه تغییر رشته به هنر بدم سال ۱۴۰۲هم کنکور هنر نمیتونم بدهم پس بدبخت شدم دیگه اصلا چرا دیگه درس بخونم وقتی اینجوری بنظرتون ۱۴۰۲کنکور هنر میتونم بدم یان

سینا سراج شاهرودی

سلام بنده به خاطر دو درس نتونستم دیپلم بگیرم. رشته من در هنرستان فنی و حرفه ای بود در شاخه صنایع فلزی که با روحیاتم اصلا سازگار نبود. الان میخوام برم در رشته هنر فعالیت کنم آیا برای بنده راهی هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

مریم

سلام
من دانش آموز سال ۱۰ گرافیک هستم. الان در آبان ماه دچار تردید شدم چون به‌ طراحی لباس علاقه دارم. می خوام تغییر رشته بدم ، میشه؟ ولی به دوخت علاقه ندارم و گرافیک رو هم دوست دارم. باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

Hanane

سلام من دوازدهم انسانی هستم میتونم از کنکور انسانی دانشگاه هنر برم ؟

Asas

سلام
میتونم در متوسطه دوم رشته کامپیوتر بخونم بعد کنکوربدم و در دانشگاه رشته گرافیک بخونم ؟ایا رشته گرافیک زیر شاخه کامپیوتر هس؟؟؟میشه لطفا جواب بدید

Asas

سلام
میتونم در متوسطه دوم رشته کامپیوتر بخونم بعد کنکور هنر بدم و در دانشگاه گرافیک بخونم؟
آیا گرافیک زیر شاخه رشته کامپیوتر هست؟

آخرین ویرایش2 ماه قبل توسط Asas
Asas

خب من نمیتونم در دوره متوسطه دوم رشته گرافیک بخونم چون جایی که من زندگی میکنم رشته گرافیک رو نداره میخوام رشته ای رو برم که بعدش بتونم در دانشگاه گرافیک بخونم از نظر شما رشته کامپیوتر برم یا نقشه کشی ؟؟

فاطمه

سلام خسته نباشید …من الان یازدهم هستم و رشته تجربی میخونم اما دلم ب درس خوندن نمیره و همش سر کلاس نقاشی میکشم میخام تغییر رشته بدم برم گرافیک …الان باید چیکار کنم میتونم تغییر رشته بدم !؟

Sana

سلام من سال یازدهم گرافیک نظام جدید هستم با معدل ۱۹.۸۹ میشه واسه کنکور برای رشته (هنر و طراحی )امتحان بدم ؟ آیا دروس هنر سخته بنظرتون میتونم موفق شم ؟ و اینکه دروس تخصصی این رشته چیه ؟

ریحانه بادپیما

سلام خسته نباشید یه سوال داشتم من الان پایه دوازدهم هستم میخواستم ببینم میتونم کنکورعکاسی بدم

Sri

سلام من سال دوازدهم انسانی هستم با توجه به شرایطی که داشتم و سخت گیری خانواده نتونسته بودم رشته موردعلاقم رو برم و از لحاظ روحی واقعا نیاز دارم عوض کنم. میخواستم ببینم میتونم الان از دوازدهم انسانی وسط تحصیل تغییر بدم به هنرستان رشته موسیقی؟ لطفاً جواب بدید ممنون??

محمدی

سلام،وقت بخیر،طبق قوانین جدید کنکور ایا از سال ۱۴۰۱ به بعد دیپلمه های رشته ی گرافیک مجاز به شرکت در کنکور هنر نخواهند بود؟

Fati

سلام من درحال تحصیل در رشته ریاضی فیزیک دهم هستم اگه بخوام برای سال بعدم برای رشته گرافیک امتحان بدم چه درس هایی رو باید بخونم و امتحان بدم
و اینکه اگر برم گرافیک میتونم دانشگاه بهتری برم که کار بهتری داشته باشم یا اگر کنکور هنر بدم؟؟؟؟

رویا

سلام خسته نباشید من خواهرم دهم ریاضی فیزیک هست میخواستم ببینم میشه الان از وسط سال تغییر رشته بده به هنرستان

Mahdi

سلام من دهم هستم و تو رشته گرافیک کاردانش تحصیل میکنم میخواستم بدونم میشه بعدا کنکور بازیگری و کارگردانی بدم ?

مهراد

سلام من سال دوازدهم معماری هستم اگر بخوام تغییر رشته بدم به هنر چطور میشه؟ باید دو سال اضافه بخونم؟!

Negar

سلام
یه سوال داشتم من امسال در رشته ریاضی فیزیک تحصیل میکنم و پایه دهم هستم میتونم برای سال یازدهم در هنرستان رشته انیمیشن تحصیل کنم؟؟ و اینکه برای امتحان تغییر رشته باید چه کتاب هایی رو مطالعه کنم و چه زمانی امتحان رو بدم

ستاره

سلام من امسال دیپلم رشته حسابداری رو گرفتم و کنکور حسابداری هم دادم ولی خب قبول نشدم می‌خوام سال دیگه کنکور رشته گرافیک بدم
میشه شرایطشو بهم بگید؟

محدثه

سلام
من دیپلم تجربی نظام جدید دارم میخواستم ببینم میتونم دانشگاه ازاد بدون کنکور طراحی دوخت شرکت کنم و برای تحصیل تو این رشته نیاز به دریافت مدرک خاصی هست یا اینکه با دیپلم تجربی میتونم شرکت کنم؟

سینا

سلام من کلاس دهم رشته نقشه کشی هستم آیا سال بعد یازدهم میتونم تغییر رشته بدم برم انسانی

مرتضی

مطالب کاربردی بود

Fateme

سلام من دهم علوم تجربی رو با معدل 19 تموم کردم ، حالا میخوام تغییر رشته بدم و از علوم تجربی برم موسیقی ، آیا میتونم؟
بنظرتون صبر کنم و درکنار کنکور علوم تجربی کنکور هنر نیز بدم و اگه رتبه خوبی توی هنر آوردم ، برم هنر تهران
و یا بنظرتون تغییر رشته بدم و برم هنرستان موسیقی؟ اگه بخوام برم باید امتحان بدم ، شما میدونید باید چه امتحاناتی برای ورود به هنرستان بدم ، و اینکه من فقط یه ساز رو یک الی دوسال کار کردم ، …
اگه بخوام کنکور بدم باید کنکور عملی هم بدم؟ چ سوالات کنکور فقط درمورد موسیقیه؟!
ببخشید که سوالا زیاد شد ، ممنونم اگه میشه یه توضیح کامل بهم بدید???

نوا

سلام ببخشید چند تا سوال داشتم
من به دلایلی مجبورم رشته ی انسانی بخونم و دیپلم انسانی بگیرم اما میخوام کنکورمو هنر بدم
آیا میشه با دیپلم انسانی کنکور هنر داد؟
و البته هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه مطالبی رو باید برای کنکور هنر بخونم، ندارم
میشه لطفا راهنمایی کنید که باید دقیقا چی بخونم واسه هنر و چه چیزایی بیشتر تو رتبه کنکور هنر تاثیر داره؟
ممنونم واقعا ❤️

مانیا

درود بر شما
من سال ۸۵ پیش ریاضی گرفتم
الان میخوام دیپلم و پیش هنر بگیرم برای مهاجرت
به خاطر گپ تحصیلی و….
آیا تطبیق و امتحانات رو میتونم همه رو همون ترم بهمن بدم و مدرک دیپلم و پیش هنر رو بگیرم

Mahyar

سلام من امسال دهم ریاضی خوندم و با معدل 19.71 تموم کردم حدود 10 روز پیش رفتم و تمام اقدامات تغییر رشته به گرافیک رو انجام دادم و فقط امتحان تغییر رشته که تو شهریور برگزار میشه مونده.
الان کمی شک دارم که وارد هنرستان بشم یا نه چون شنیدم کنکور هنر با رشته نظری میشه موفق تر بود.

سودا

سلام من یازدهم رو در رشته تجربی تموم کردم و تازه متوجه شدم به رشته هنر علاقه مندم آیا میتونم تغییر رشته بدم؟یا اگه نمیشه شما چه راه حلی پیشنهاد میکنید برای اینکه بتونم کنکور هنر بدم

زينبم

سلام من سه سال پيش با نظام جديد ديپلم گرافيك رايانه گرفتم ولي خيلي علاقه به پزشكي دارم. آيا امكانش هست كنكور تجربي بدم يا بايد از پايه دهم شروع كنم؟
ممنون ميشم زودتر پاسخ بديد

amirreza

سلام وقتتون بخیر.
ببخشید من امسال دهم رو توی رشته تجربی تموم کردم و الان فهمیدم که به رشته تصویربرداری علاقه دارم.
حالا من برای رفتن از نظری به هنر باید چه امتحانایی بدم. یعنی باید تمامی امتحانای درسی مثل فیزیک رو هم دوباره بدم یا اونایی رو که تا حالا ندادم.
یه سوال دیگه هم که داشتم اینه که رشته تصویربرداری بعد از گرفتن دیپلم کنکور داره یا نه؟؟

امیر

سلام جناب یه سوال داشتم من امسال دوازدهم رو تموم کردم و دیپلم ریاضی فیزیک رو گرفتم و کنکور ریاضی هم دادم برای انتخاب رشته دانشگاه میخواستم طراحی صنعتی انتخاب کنم که ریز شاخه هنره میخواستم بدونم به مشکلی بر نمیخورم اصلا امکانش هست که یکی از ریاضی بتونه وارد زیر شاخه های هنر بشه ممنون میشم راهنمایی کنید، تو زمان انتخاب رشته بهمون میگفتن که اگه رشته های تجربی ریاضی بخونین تو انتخاب رشته دانشگاهی دیگه محدود به چندتا رشته نمیشین برای همین وارد ریاضی شده بودم.

امیر

ممنون بابت راهنماییتون به نظر شما ارزش داره که یه سال منتظر بمونم تا دوباره کنکور هنر بدم؟یا همین امسال دانشگاه آزاد ثبت‌نام کنم، موقع ثبت‌ نام کنکور من کنکور هنر هم میخواستم بدم ولی به لطف یکی از ناظم های بی‌سوادم هنر رو خط زدن ??

امیر

خیلی ممنون بابت راهنمایی هایی که کردین بله درست میگین، فقط یسری مطالب خونده بودم که درباره رشته های بدون کنکور بود و براساس سوابق تحصیلی همین رشته هم جزوش بود به نظرتون ارزش امتحان کردن داره؟دانشگاهاش مدرک با ارزشی میدن؟یا سال بعد کنکورش رو بدم احتمالش هست که فرصت بهتری ایجاد بشه؟

Matin

سلام ببخشید ، این مطلب برای امروز هم بروز هستش؟ و اینکه تغییر رشته برون شاخه ای از یازدهم به دوازدهم امکان نداره؟ من یازدهم رشته ریاضی فیزیک رو تموم کردم میخوام تغییر رشته بدم هنر دیگه نمیشه؟

Matin

ممنونم از پاسخ شما?
فقط ببخشید میشه در مورد کمیسیون موارد خاص بیشتر توضیح بدین چون دیگه نمیتونم سال دوازدهم رشته ریاضی فیزیک رو تحمل کنم ، هر جور شده میخوام تغییر رشته بدم ، اگه اقدام کنم چقدر میتونم امید داشته باشم؟

نرگس سمنانی

سلام . من کلاس نهم با معدل 19.88 هستم و به طراحی ، نقاشی و هنر علاقمندم . لطفا راهنمایی کنید من هنرستان را انتخاب کنم و سپس کنکور هنر بدهم یا در دبیرستان ابتدا رشته نظری ریاضی یا تجربی را بخوانم بعد کنکور هنر بدهم .؟

Kiana

سلام خسته نباشید من امسال دهم انسانی خوندم ولی به هیچ رشته دانشگاهی مربوط به انسانی علاقه ندارم و به رشته معماری داخلی علاقه مندم راجع بهش مطالب زیادی خوندم در مورد کنکور و این رشته ، ولی شک دارم که انسانی و ادامه بدم یا تغییر رشته بدم میشه راهنمایی کنید، ممنون

H.j

سلام . من امسال یازدهم تجربی میخوندم و برای تغییر رشته به گرافیک اقدام کردم و گفتن که از یازدهم تجربی نمیشه به گرافیک تغییر رشته داد و اگه یک سال تحصیلی عقب برم و دوباره یازدهم گرافیک رو بخونم میتونم تغییر رشته بدم ، من قبول کردم
مدیر هنرستان کارای تغییر رشتمو انجام دادن برام
اما امروز بهم خبر دادن که آموزش و پرورش پروندمو تأیید نکرده! اگر راهنمایی برای مشکل من دارین لطفا بهم بگین . ممنونم

Ryhn

سلام
من سال دهم رو تموم کردم و تجربی میخوندم
تا همین چند وقت پیش فکر میکردم به چیزی علاقه ندارم و از سر ناچاری اومدم رشته تجربی، تا با رشته ارتباط تصویری و گرافیک رایانه ای آشنا شدم و واقعا ازشون خوشم اومد ولی هنوز تصمیم نگرفتم که کنکور هنر بدم یا نه
بنظرتون اگه بخوام کنکور هنر بدم باید رشتمو به گرافیک عوض کنم یا نه؟و میشه یخورده در اینباره راهنمایی کنین
ممنون میشم پاسخ بدین

عرفان

سلام من کلاس یازدهم الکتروتکنیک هستم سال دوازدهم میخوام تغییر رشته بدم برم ساختمان سازی
میشه بگید شرایطش چیه؟
هزینه داره یا نه؟

Dariya

سلام من دهم تجربی هستم و به رشته ام علاقه هم دارم ولی به شغل هایی که میشه از رشته تجربی بهشون رسید نه.
از طرفی به رشته انیمیشن هم خیلی علاقه مندم
میخاستم بپرسم به نظر شما تو رشته تجربی بمونم و کنکور هنر بدم بهتره یا تغییر رشته بدم به یکی از رشته های هنری؟ و اینکه چه رشته ای؟

درسا

سلام من یازدهم شبکه و نرم افزار هستم و میخوام برای دوازدهم به معماری تغییر رشته بدم باید چکار کنم ؟

محمد

سلام خسته نباشید
من کاردانی معماری رو تموم کردم (خرداد ۱۴۰۰) و الان میتونم تغییر رشته به هنر بدم

محدثه

سلام من دهم ریاضی هستم خواستم ببینم برای تغییر رشته به گرافیک باید چیکار کنم و چه کتاب هایی رو امتحان بدم؟

نادیا

سلام خسته نباشید
من از رشته گرافیک میتونم کنکور هنر بدم؟