در تاریخ 24 بهمن ماه سال جاری سازمان سنجش دفترچه ی ثبت نام کنکور سراسری 1398 را منتشر کرد. در متن این دفترچه درباره ی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آمده است:


1. فایل عکس اسکن شده

– عکس تمام رخ  4*3 یا 4*6 که در سال جاری گرفته شده باشد .
– تصوير داوطلب باید، کاملا واضح و بدون اثر مهر ، منگنه و هرگونه لکه باشد .
– اسکن عکس از روی کارت های شناسایی کارت ملی ، شناسنامه و مدارک مشابه قابل قبول نیست.
–  بهتر است عکس به صورت رنگی و با زمینه ی سفید باشد.
– عکس داوطلبان خانم باید با حجاب و صورت آن ها به صورت کامل مشخص باشد.
– در صورت استفاده از عکس غیر معتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در آزمون از وی سلب می شود.

عکس ارسالی داوطلب بر روی کارت ورود به جلسه، برگه ی پاسخبرگ، لیست حضور و غیاب و همچنین بر روی کارت دانشجویی استفاده می شود.
در صورتیکه عکس شما قدیمی است و یا آن را دوست ندارید حتماً نسبت به گرفتن عکس جدید اقدام نمایید. می توانید فایل عکس خود را بر روی CD از عکاسی دریافت نمایید تا کیفیت آن پایین نیایید.

2. سریال کارت های اعتباری

داوطلبان برای شروع ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری نیاز به سریال 12 رقمی دارند تا بتوانند وارد فرم ثبت نام شوند. پیش از شروع ثبت نام حتماً نسبت به خرید کارت اقدام نمایید.
چنانچه قصد دارید در دو کنکور شرکت کنید می باید در زمان خرید دو کارت ورود به جلسه خریداری کنید. برای مثال کنکور هنر و ریاضی! همچنین برای دریافت پیامک از طرف سازمان سنجش می باید در هنگام خرید، کارت ورود به جلسه ای را خریداری کنید که هزینه ی آن بر روی کارت محاسبه شده است.

 3. مدارک شناسایی

با توجه به اینکه بخش اول ثبت نام کنکور سراسری مربوط به اطلاعات فردی و تحصیلی داوطلب می باشد لازم است شما مدارک خود را که که شامل شماره شناسنامه ، شماره کارت ملی ، سری و سریال شناسنامه و کارنامه ترم اول دوازدهم و برای نظام قدیم:دیپلم و پیش دانشگاهی می باشد را از قبل آماده کرده باشید .

4. کد سوابق دوازدهم و یا دیپلم و کد سوابق پیش دانشگاهی

توجه داشته باشید: کد سوابق تحصیلی دیپلم فقط برای افرادی لازم است که دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری مثل ریاضی، تجربی، انسانی از سال 84 به بعد گرفته اند و کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی هم فقط برای دانش آموزانی است که پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد گرفته اند. بنابراین اگر دیپلم نظام قدیم یا فنی حرفه ای یا کاردانش دارید یا دیپلم تان را قبل از سال 84 گرفته اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم ندارید و همچنین اگر به جای پیش دانشگاهی می خواهید از مدرک کاردانی تان استفاده کنید یا پیش دانشگاهی تان را قبل از سال 91 گرفته اید نیازی به دریافت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نیست.

5. کد مربوط به منطقه و کد پستی محل سکونت

کد مربوط به مناطق از صفحه ی 48 تا 62 در دفترچه ی راهنمای ثبت نام کنکور سراسری قید شده است.
کدهای مربوط به استان تهران به شرح زیر می باشد:
تهران-آفتاب 1605
تهران- کن 1606
تهران – مرکزی 1607
در صورتیکه ساکن شهرستان های اطراف استان تهران هستید مانند اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، ورامین، ری و… و یا ساکن استان البرز هستید لیست کامل کدهای استان تهران و البرز در کانال تلگرام مؤسسه قرار گرفته است. برای مشاهده ی کدپستی محل زندگی خود به صورت دقیق می توانید قبض تلفن محل سکونت خود را مشاهده کرده یا به صورت حضوری به اداره ی پست مراجعه نمایید.

6. کد وضعيت نظام وظيفه

در صورتی که داوطلب مرد است، آقایون باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از دفترچه ثبت نام کنکور سراسریمشخص کنند و در فرم ثبت نام وارد نمایند .

7. کد پیگيری مربوط به سهمیه رزمندگان

رزمندگانی که ازتاريخ 59/06/31 لغايت 67/06/31 حداقل شش 6 ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملياتی جبهه های نبرد حق عليه باطل حضور داشته اند، می توانند برای استفاده از سهمیه مربوطه به ارگان ذيربط مراجعه و نسبت به دریافت کد پیگیری 12 رقمی اقدام کنند و در زمان ثبت نام در فرم ثبت نام کنکور 98 کد مزبور را وارد نمایند .
چنانچه ارگان تایید کننده ی سهمیه ستاد مشترک سپاه پاسداران و یا ستاد کل نیروهای مسلح باشد، لازم است کد پیگیری(12 رقمی) از ناحیه ی محل اعزام دریافت شود. لازم به ذکر است میزان تاثیر سهمیه برای همسر و فرزندان شهید 25%  و برای ایثارگران 5% می باشد
در صورتیکه شما هیچ یک از این سهمیه ها را ندارید باید گزینه ی سهمیه ی مناطق را انتخاب کنید که با توجه به میزان کیفیت آموزشی در هر منطقه مشخص می شود. استان تهران و کلان شهرها مانند شیراز، تبریز و اصفهان جزو سهمیه منطقه یک محسوب می شود

8.  تشکیل پرونده داوطلبان معلول

داوطلبان معلول برای شرکت در کنکور 98 می بایست در سازمان بهزیستی پرونده داشته باشند. چون وضعیت این داوطلبان از سازمان بهزیستی استعلام خواهد شد. از این رو متقاضیان معلولی که در این سازمان تشکیل پرونده نداده اند لازم است با مراجعه به ادارات بهزیستی نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند .

9. کد 13 رقمی مربوط به داوطلبان غیر ايرانی

داوطلبان غیر ایرانی که شرایط شرکت در کنکور سراسری 98 را دارند طبق شرایط دفترچه با مراجعه به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و کدکد پیگیری 13 رقمی خود را دریافت کنند و در فرم ثبت نام وارد نمایند .

 در صورتیکه می خواهید ثبت نام خود را در کافی نت انجام نمایید از ورود اطلاعات خود به صورت دقیق در سایت سازمان سنجش مطمئن شوید و پیش از ثبت نهایی حتماً یکبار دیگر خودتان فرم ثبت نام را چک نمایید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 1 امتیاز کل: 3]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها