تغییرات کنکور 1398 برای نظام قدیم و جدید(سال دوازدهمی ها)

با تغییر نظام آموزشی و عوض شدن کتاب های آموزشی تغییر در کنکور سراسری 1398 امری بدیهی خواهد بود. بسیاری از داوطلبان این کنکور هم کنکوری های سال گذشته هستند که پشت کنکور مانده اند و نگران این تغییرات هستند. زیرا نمی دانند که می باید به مطالعه ی کتاب های خود بپردازند و یا با توجه به این تغییرات خود را برای شرکت در یک کنکور جدید آماده نمایند. همان طور که می دانید شرط اول موفقیت داشتن اطلاعات کافی و به روز است که به داوطلبان کمک می کند تا با برنامه ریزی درست نتیجه ی مطلوب خود را کسب نمایند.

 

تغییرات کنکور 1398 برای نظام قدیم و جدید(سال دوازدهمی ها)

1. در کنکور سراسری 1398 دو دسته سوال برای کنکوری های نظام قدیم و جدید طرح خواهد شد. قابل ذکر است از مباحث مشترک دروس نظام جدید و قدیم سؤالات یکسان طرح می شود.

بر این اساس می توان پیش بینی کرد احتمالاً در روز کنکور سراسری که بر اساس اطلاعیه های قبلی در نیمه ی دوم تیرماه برگزار می شود کنکور نظام قدیم و جدید برای ایجاد فضای یکسان و برابری در یک روز برگزار شده و یک دفترچه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. اما بخشی از سؤالات به صورت یکسان و بخشی از سؤالات برای دو نظام قدیم و جدید طراحی شده که داوطلبان می باید بر اساس سال اخذ دیپلم خود به این سؤالات پاسخ دهند. لازم به ذکر است هر داوطلب می باید در گروه خود آزمون دهد که پیش بینی می شود در زمان ثبت نام و با وارد کردن سال اخذ مدرک این موضوع بررسی و کنترل می شود. یعنی یک داوطلب از نظام قدیم(مثلا سال اخذ مدرک 97) نمی تواند به سؤالات نظام جدید پاسخ دهد و برعکس این موضوع هم امکان پذیر نیست.

بر اساس این موضوع می توان پیش بینی کرد تغییرات در دروس تخصصی کنکور هنر به احتمال زیاد به دلیل منابع خارج از کتاب زیاد نخواهد بود و چه داوطلبان نظام جدید و چه داوطلبان نظام قدیم برای مطالعه به مشکل بر نخواهند خورد. (هرچند که سازمان سنجش در اطلاعیه ی خود گفته است که منابع را در زمان دیگری اعلام خواهد کرد!)

2. نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و جدید تراز شده و گزینش به صورت رقابتی بر اساس نمره کل نهایی در زیر گروه مربوط به سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام جدید و قدیم اختصاص داده نمی شود.

این خبر بسیار خوشحال کننده است. زیرا بر این اساس داوطلبان نظام قدیم و جدید نباید نگران وجود ظرفیت های اضافی برای گروه مقابل خود باشند. وجود ظرفیت به این معناست که اگر دانشگاهی می خواهد در رشته ای فرضاً 30 نفر پذیرش کند 10 نفر را از نظام قدیم و 20 نفر را از نظام جدید پذیرش کند. اما با عدم وجود ظرفیت که در این اطلاعیه بر آن تاکید شده نمره ی داوطلبان نظام جدید و قدیم بر روی نمودار خواهد رفت و مانند هر سال داوطلبان رتبه و ترازی خواهند داشت که قبولی آن ها بر اساس این رتبه و تراز مشخص خواهد شد.

3. در کنکور سراسری 1398، میزان سوابق تحصیلی 30 درصد خواهد بود که 20 درصد آن به صورت قطعی و 10 درصد آن به صورت مثبت اعمال می شود.

میزان سوابق تحصیلی قطعی به این معناست که چه معدل داوطلب خوب و چه بد باشد بر رتبه و تراز کنکور سراسری وی 20 درصد تاثیر خواهد گذاشت و 10 درصد این تاثیر تنها برای داوطلبانی اعمال خواهد شد که معدل آن ها بالا بوده و به صورت مثبت به قبولی نهایی آن ها کمک خواهد کرد.

قابل ذکر است این تاثیر 30 درصدی برای داوطلبان نظام جدید خواهد بود و داوطلبان نظام قدیم(یعنی کسانی که دیپلم خود را در سال های 1384 الی 1396) اخذ کرده اند شامل تاثیرات 25 درصدی کنکور می شوند. (که سازمان سنجش قطعی یا مثبت بودن این دسته از داوطلبان را ذکر نکرده است.) همچنین داوطلبانی که دیپلم آن ها در رشته هایی به جز رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، علوم معارف اسلامی و هنر باشند کلاً مشمول سوابق تحصیلی نخواهند شد.

4. نمرات دروسی در سوابق تحصیلی تاثیرگذار است که امتحانات آن ها به صورت نهایی برگزار شده باشد.

این موضوع هم به نفع کنکوری های نظام جدید خواهد بود. زیرا از حالا می دانند که با کسب نمره ی مطلوب در امتحانات نهایی تا 30 درصد می توانند موفقیت خود در کنکور را تضمین نمایند. اما هنوز عناوین درسی که به صورت نهایی برگزار می شوند اعلام نشده که احتمالاً همراه با انتشار دفترچه ی ثبت نام کنکور سراسری دروسی که به صورت نهایی هم برگزار می شوند مشخص خواهد شد.

5. دانش آموزان “فنی و حرفه ای” و “کار و دانش” می توانند در آزمون سراسری شرکت نمایند. این دانش آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی بایستی در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیر اینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و نمره آزمون سراسری ملاک عمل است.

این بخش از اطلاعیه سنجش کمی گنگ است. زیرا می شود این طور تفسیرش کرد که برای مثال دانش آموز پایه ی دوازدهم رشته ی گرافیک در صورتیکه در دروس نهایی سال دوازدهم ریاضی و فیزیک شرکت نمایند می تواند در کنکور سراسری ریاضی شرکت کرده و شامل سوابق تحصیلی شود! (که خیلی دور از ذهن است.) این در صورتی است که در بخشی از همین اطلاعیه آمده دانش آموزان اجازه ی تغییر رشته نخواهند داشت. احتمال می رود سازمان سنجش در بیان این موضوع به اندازه ی کافی اطلاعات نداده که در اطلاعیه های بعدی توضیحات بیشتری خواهد داد. و یا مانند سال های گذشته از آن جایی که کنکور هنر و زبان جزو رشته های شناور هستند تمام داوطلبان می توانند در این دو کنکور شرکت کرده اما داوطلبان رشته های نظری شامل اعمال سوابق تحصیلی نخواهند شد.

6. معیار پذیرش رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی معدل کتبی پایه دوازدهم برای دانش آموزان نظام جدید و معدل کتبی دیپلم برای دانش آموزان نظام قدیم است.

7. در سال 1399 تنها یک کنکور برگزار خواهد شد که بر اساس منابع و کتاب های نظام جدید طراحی می شود و 30 درصد ِ تاثیرات معدل به صورت قطعی صورت می گیرد.

در انتهای این اطلاعبه آمده است تمامی قوانین، مقررات و شرایط و ضوابطی که در آزمون سراسری اجرا می شود (مانند سهمیه بندی ها، بومی پذیری و…) مصوب مراجع ذی صلاح اعم از از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای سنجش و پذیرش دانشجو است و سازمان سنجش آموزش کشور موظف به اجرای تمام این قوانین و مقررات است.

در صورت داشتن هر گونه سؤال، سؤال خود را در بخش نظرات ثبت نمایید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 1 امتیاز کل: 1]
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین

سلام من دیپلمم رو قبل از سال 84 گرفتم. حالا برای کنکور چه کتاب‌هایی رو باید بخونم؟

محمد

آیا سال۹۹ هم دو نوع آزمون برای نظام قدیم و نظام جدید برگزار میشه؟

کنکور هنررزرو جلسهتغییر رشتهسال دوازدهم
با کارشناسان ما مشاوره نمایید.
4
0
نظرات شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x