بسیاری از دانش آموزان از شرکت کردن در جلسه امتحان و ارائه گزارش در کلاس احساس خوبی ندارند در حالی که تنها روش ارزیابی عملکرد دانش آموزان امتحان گرفتن و اخذ نمره قبولی است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد اکثر دانش آموزان در زمان امتحانات اشتباهاتی انجام می‌دهند که شانس قبولی آن ها را کاهش داده و روند امتحان را برای آنان دشوارتر می‌سازد.

شش مورد از رایج‌ترین این اشتباهات در زمان امتحانات به شرح زیر است:

1. نگرانی و اهمال

گاهی اوقات این تصور در دانش آموزان وجود دارد که امتحان تکلیف سختی است که حتی توانایی شروع آن را ندارد و در این شرایط حس اهمال کردن و بی‌توجهی بر فرد غلبه می‌کند و به او اجازه نمی‌دهد توانایی‌اش را نشان دهد. تلاش کنید در روزهای امتحان احساس ترس و نگرانی خود را کنار بگذارید و مخصوصا هنگام برگزاری امتحان بر ترس خود غلبه کنید چون در این صورت حتماً آزمون بهتری را پشت سر خواهید گذاشت.

2. عدم یادگیری تحلیلی مطالب

ممکن است وسوسه شوید که تمامی مطالب را طوطی‌وار به خاطر بسپارید و در پاسخ به پرسش‌های امتحان، آن ها را روی کاغذ بیاورید اما برای آنکه فهم خود از مطالب را نشان دهید باید با منابع درسی با نگاهی تحلیلی برخورد کنید.

3. برنامه‌ریزی ضعیف

در روزهای امتحانات ضروری است مدت 5 تا 10 دقیقه به برگه سوالات نگاهی بیاندازید و سؤالات را به ترتیب توانایی‌تان در پاسخ دهی به آن‌ها مرتب کنید.

4. بی‌دقتی در خواندن سوالات

در حین برگزاری آزمون اکثر دانشجویان بدون آنکه پرسش‌ها را به طور کامل مطالعه کنند و صرفاً با دیدن لغات کلیدی، شروع به پاسخ دادن می‌کنند در صورتی که این کار درصد خطا در پاسخگویی را افزایش می‌دهد. بنابراین سؤالات باید با دقت خوانده شده و در زمان معین پاسخ داده شوند.

5. تمرکز بر حجم پاسخ‌ها به جای کیفیت آن ها

بیشتر دانش آموزان در زمان امتحان و ارائه مقاله در کلاس بیشتر به کمیت کار توجه می‌کنند تا کیفیت آن و این کار بدون شک به بازده تحصیلی آنها لطمه می‌زند.

6. مطالعه ناکافی موضوعات درسی

در زمان مرور مطالب امتحان، دانش آموزان در مورد منابع امتحانی گزینشی رفتار می‌کند و برخی قسمت‌ها را انتخاب کرده و آن را به خاطر می‌سپارند و برخی دیگر را اصلا مطالعه نمی‌کنند در حالی که دانش آموزان باید دروس را کامل مطالعه کنند. همچنین نباید خواندن منابع را به چند روز قبل از امتحان موکول کنید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 2 امتیاز کل: 3]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کنکور هنررزرو جلسهتغییر رشتهسال دوازدهم
با اعضای بنیاد ملی نخبگان مشاوره تخصصی داشته باشید!
0
نظرات شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x