اگر به مطلبی علاقه داشته باشید و آن مطلب برای شما مهم باشد و معنی آن را بدانید، بدون زحمت، و با کمی تکرار، در حافظه شما ثبت می شود. اما همیشه این طور نیست، یعنی گاهی شما مجبورید مطالبی را که شاید علاقه ی چندانی به آن ها ندارید یا هنوز اهمیت آن ها را نمی دانید، یا به اندازه کافی برای شما معنی دار نیست حفظ کنید. در این مواقع بعضی افراد ابتکارات جالبی به کار می برند:

اصل اساسی در این روش ها هر چه جذاب تر و جالب تر کردن مطالب و پیوند آن به مطالب پایدار ذهنی است .

احتمالاً شما هم تا به حال خودتان از روش های مختلفی استفاده کرده اید و با کمی ذوق و ابتکار روش های جدیدی را می توانید خلق کنید. در این جا به چند روش حفظ مطالب که یاد آوری را آسان می کند، اشاره می شود: 

روش تصویر ذهنی

یکی از روش های خوب، استفاده از تصویر ذهنی است. در این روش فهرست مطالبی را که می خواهید حفظ کنید در یک تصویر مجسم می کنید.برای خیلی از موضوعات می توانید تصویری مجسم کنید. حتماً لازم نیست این تصویر را روی کاغذ بکشید .

 روش مکان ها

در این روش برای حفظ چند چیز مختلف، یک مکان آشنا را برای هر کدام از کلمه ها یا مفهوم ها تعیین می کنیم.
مثلاً دانش آموزی برای حفظ چهار خانواده ی اصلی غذایی از این روش این طور استفاده کرد
.او مغازه های نزدیک منزلشان را در نظر گرفت از نانوایی سر کوچه ی هدایتی مقداری هیدرات کربن(نان) خرید. از مغازه ی قصابی پروتئین روز، مقداری پروتئین(گوشت) تهیه کرد. از مغازه ی محل هم یک بطری روغن(چربی ها) و یک بطری آب معدنی(مواد معدنی) خرید .

او هیچ وقت خیابان ها و مغازه های محل خود را فراموش نمی کند و به همین خاطر چهار گروه غذایی اصلی را هم فراموش نمی کند. هر مکان و محلی را می توان برای این روش استفاده کرد. مکان های مختلف خانه، حتی طبقه های مختلف یک کمد یا یخچال، قسمت های مختلف مدرسه و هر مکان آشنای دیگر .

 روش قلاب داستانی

در این روش کلمه ها را با ترفندی مثل یک داستان یا ماجرا به هم وصل یا قلاب می کنیم .

مثلاً دانش آموزی برای حفظ انواع جانوران بی مهره: اسفنج ها، کیسه تنان، کرم ها، نرم تنان، بند پایان، خارتنان، این داستانک را ساخت :

کف پایم خیلی زبر و خارخاری شده بود، اول کمی با اسفنج حمام آن را ساییدم. بعد بند بند انگشت هایم را با کیسه تمیز کردم. بعد کمی کرم زدم تا نرم شود .

دانش آموزی دیگر برای حفظ مناطق گاز ایران این عبارت را سر هم کرد :

آغا جون گفت : پسر گاز بده برو از خانم بزرگ یه کم عسل و کنگر بگیر بیار .

    آغا جاری                 خانگیران                  عسلویه و کنگان

(در خوزستان)        (در خراسان رضوی)            (در بوشهر)

شما هم برای انواع فهرست کلماتی که باید حفظ کنید می توانید انواع داستان ها و شعرهای با مزه و خنده دار و عجیب و غریب برای خودتان بسازید .

 روش کلید واژه

این روش برای حفظ کلمه ها مفید است. در این روش کلمه ای را که معنی آن را نمی دانید با ترفندی به کلمه ی آشنای دیگری ربط می دهید .

مثلاً برای حفظ کردن کلمه refuse آن را با رفوزه ربط می دهید refuse” به معنی رد کردن است.”

کلمه  pull  را حفظ نمی شوید. آن را با (هل نده) ربط می دهید. pull ” به معنی کشیدن به طرف خود است.”

البته استفاده از این روش به معنی این نیست که همه ی کلمه ها را این طور حفظ کنید. راه صحیح حفظ کلمات در هر زبانی استفاده ی زیاد از آن در مکالمه و جمله سازی است. این روش برای کلمه های خاصی است که حفظ آن برای شما ممکن است دشوار باشد .

مهم ترین اصل در یادگیری، یادگیری معنی دار است. یعنی برای حفظ کردن مفاهیم و کلمه های مختلف باید هر چه بیش تر مطالعه کنید و اطلاعات بیش تر به دست آورید و هر چه بیش تر از اطلاعاتتان استفاده کنید .

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 1 امتیاز کل: 3]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کنکور هنررزرو جلسهتغییر رشتهسال دوازدهم
با اعضای بنیاد ملی نخبگان مشاوره تخصصی داشته باشید!
0
نظرات شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x