1.  سؤالات را به همان ترتیبی که در دفترچه تنظیم شده است، پاسخ دهید. زیرا ترتیب سؤالات در آزمون، امری حساب شده و سنجیده و دقیق است.

2.  ابتدا هر سؤال را مطالعه نمایید. اگر پاسخ و حل تست را می دانید به آن سؤال پاسخ دهید ولی اگر حل سؤال از حد متعارف تست، وقت گیر تر است، آن را با یک ضربدر (×) مشخص کنید و اگر سؤال برایتان مشکل است به طور قاطع آن را کنار بگذارید و با یک علامت منفی (-) آن را مشخص کنید. به این ترتیب شما یک بار سؤالات را تا پایان مطالعه کرده و پاسخ سؤال های ساده تر را داده اید.

3. حتی اگر سؤالات مشکل از همان سؤال اوّل شروع شد، نگران نباشید. چون سؤالات براساس فصول کتاب تنظیم شده اند در ادامه، سؤالات ساده تری وجود دارد که به راحتی می توانید از عهده آن ها برآیید.

4.  پس از یک بار مرور به ساعت نگاه کنید، اگر زمان دارید، به سراغ سؤال هایی بروید که با علامت (×) مشخص کرده اید  و آن ها را حل کنید.

5. به محض اتمام زمان پیشنهادی برای درس مورد نظر، آن را رها کرده و به سراغ درس بعدی بروید. اگر هنوز سؤال هایی مانده که می توانید حل کنید نگران نباشید، با اطمینان تست های آن درس را رها کرده و به مبحث بعدی بپردازید. در این صورت شما با وقتی که می توانستید صرف یک یا دو تست وقت گیر نمایید، می توانید چهار یا پنج تست دیگر را پاسخ دهید.

6.  توصیه مهم: تمام صفحات دفترچه سؤالات را به خوبی بررسی کنید و مراقب باشید که بعضی از صفحات یا بعضی از سؤالات را فراموش نکرده باشید.

7.  کلمه ای را از سؤال حذف نکنید، مثلا کلماتی از قبیل “معمولاً” یا ” تا حدی” را که در جمله است نادیده نگیرید. به علاوه چیزی به سؤال اضافه نکنید. همیشه سؤال را جواب دهید نه جنبه های دیگری را که خودتان در ذهن پرورانده اید. بهتر است زیر کلماتی چون ” معمولا “،”گاهی”یا “همیشه” را خط بکشید که در پاسخ دادن به اصل سؤال به آنها توجه داشته باشید. این نوع کلمات در امتحانات چند جوابی اهمیت خاصی دارد. مراقب کلماتی از قبیل “همیشه” یا ” هرگز” باشید، این قبیل کلمات اغلب نشانگر جواب غلط می باشند. کلماتی از قبیل کلمات “اغلب” ، ” به ندرت” و ” گاهی اوقات ” می تواند نشانگر جواب صحیح باشند.

8. در عین سرعت در پاسخگویی، از شتاب زدگی بپرهیزید و خونسردی خود را حفظ کنید. اگر جوابی در اولین لحظه مبهم به نظرتان می رسد، چند لحظه وقت صرف آن کرده و سپس با استفاده از معلومات کلی خود بکوشید جواب درست را از میان آن استخراج کنید.

9. همان طور که قبلا اشاره شد و  باز هم رفع ابهام نشد،آن سؤال را علامت زده و موقتا رها کنید. چون ضمن پاسخ دادن به دیگر سؤالات نکات تازه ای به یادتان خواهد آمد و پس از رجوع به پاسخ در می یابید که نکات تازه ای می دانید و آنگاه جواب دادن به آن برایتان آسان خواهد بود.

10. هیچ وقت روی سؤالی که نمی دانید،  زیاد درنگ نکنید و وقت خود را هدر ندهید.چون بیشتر ناراحت و نگران می شوید و از جواب دادن به بقیه سؤالات نیز باز می مانید.

11. پاسخنامه های سازمان سنجش به صورت ده تایی دسته بندی شده است. بنا براین برای جلوگیری از اشتباه، در پایان هر ده تست شماره سؤال را با شماره هایی که در پاسخ نامه علامت زده اید، مقایسه کنید تا اگر اشتباهی رخ داده باشد  با تصحیح ده تست آخر آن را رفع کنید.

12. چنان چه وقت هست پاسخ ها ی خود را به دقت مرور و اشتباهات را تصحیح کنید. گروهی از شاگردان هنگام مرور جواب ها، آن ها را عوض می کنند و مقدار زیادی از پاسخ های صحیح را تغییر می دهند که نا صحیح می شود  به ندرت اشتباهی را تصحیح می کنند. البته همه شاگردان جواب های صحیح را تبدیل به ناصحیح نمی کنند بلکه سعی بر آن است که اشتباهات اصلاح شود. شما باید مواظب باشید که از این قبیل خطاهای مکرر ویکنواخت اجتناب ورزید.

13. تذکر بسیار مهم: هرگز سؤالات را در دفترچه جواب ندهید تا بعدا آن را به پاسخنامه منتقل کنید. این روش بسیار خطرناک است و ممکن است وقت تمام شود و شما فرصت نکنید جواب ها را به پاسخنامه انتقال دهید.

14. هیچ درسی را کنار نگذارید و در هر درس به دنبال سؤال هایی بگردید که جواب آنها را می دانید. اگر در یک درس فقط سه یا چهار سؤال را پیدا کردید که می توانستید جواب دهید، امیدوار باشید.

15. هرگز فکر نکنید که می توانید تمام سؤالات یک درس را جواب دهید. و اگر قصد جوابگویی تمام سؤالات را داشته باشید، با دیدن چند سؤال وقت گیر و ابتکاری ، مضطرب وآشفته خواهید شد. از همین حالا خود را آماده کنید که ممکن است به چند سؤال متوالی پاسخ ندهید. بنابراین با توکل به خداوند مهربان که در همه حال یاری کننده ماست :

الف) به نتیجه کنکور اصلا فکر نکنید.

ب) به چشم و هم چشمی دیگران نیندیشید.

ج) به مباحثی که فرصت نکرده اید خوب بخوانید فکر نکنید. این فقط مشکل شما نیست و اکثرا مباحثی را نظیر  شما نخوانده باقی گذاشته اند.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 4 امتیاز کل: 4]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کنکور هنررزرو جلسهتغییر رشتهسال دوازدهم
با اعضای بنیاد ملی نخبگان مشاوره تخصصی داشته باشید!
0
نظرات شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x