مهارت جدید

قبلاً گفتیم که باید استعدادهای نهایتان را شکوفا کنید و از سرمایه ی عمرتان کمال بهره را ببرید. به همین علت یک راه دستیابی به دانش، خوب مطالعه کردن است. یک روش جدید که حتماً درباره اش مطالبی شنیده و یا خوانده ای “تند خوانی” است. تند خوانی فوایدی دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم :
تند خوانی، به زندگی انسان تحرک و پویایی خاصی می بخشد و او را با “سرعت عمل” همراه می کند. تند خوان شدن محال نیست و با تمرین، تلاش و تربیت چشم ها امکان پذیر است .

ممکن است شما تا امروز با سرعت کم و درک اندک، مطالب را می خواندید و شاید فکر کرده اید که روش درستی را پیش گرفته اید. اما کند خوانی کمکی به درک عمیق شما نمی کند و نباید باور کنید که هرکس آهسته تر می خواند، پس بهتر می خواند. کند خوانی لذت مطالعه را می گیرد .
درک مطلب افرادی که به طور متوسط بین 250 تا 300 کلمه در دقیقه می خوانند، در حدود 60 تا 70 درصد است. اما همین افراد به راحتی می توانند سرعت خواندن خود را به 400 تا 1000 کلمه در دقیقه افزایش دهند، بی آن که ذره ای از درک مطلب کاسته شود .تند خوانی باعث می شود تا مطالب کم اهمیت را زود بشناسید و بر مطالب مهم، تاکید ورزید. برای یادگیری این مهارت باید ابتدا سرعت خودتان را به دست آورید. برای این کار از کسی بخواهید با ساعتی که عقربه ثانیه شمار دارد، خواندنتان را اندازه بگیرد. نخست حدس بزنید که چه مقدار لغات در متن وجود دارد و در در چه مدتی می توانید آن را بخوانید. آنگاه از دوستتان بخواهید، مثلاً پس از سه دقیقه به شما بگوید وقتتان تمام شده است. باید پیش از اعلام پایان وقت، تمام متن را خوانده باشید .در این مرحله، هدف، شکستن زمان است. البته سرعت خواندن با توجه به متن های مختلف، متفاوت می شود .

اکنون با روش زیر، سرعت خواندنت را محاسبه کنید :
1. وقتی که ثانیه شمار ساعتتان به عدد 60 رسید، زمان را دقیقاً به خاطر بسپارید.
2. مطلب مورد نظر، مثل کتاب درسی و… را بدون حرکت لب ها بخوانید.
3. بلافاصله بعد از این که مطلب به پایان رسید، زمان پایان خواندن را با دقیقه ها و ثانیه ها یادداشت و همه را به ثانیه تبدیل کنید. مثلاً، مطلب را در 7 دقیقه و 11 ثانیه خوانده اید، این مدت برابر با 431 ثانیه است.
4. تعداد کلمه های متن را بشمارید. مثلاً مطلب 2720 کلمه است. این تعداد را بر طول مدت زمان خوانش (431) تقسیم و بعد در عدد 60 ضرب کنید. با این کار، سرعت خواندنتان -که 33 کلمه در دقیقه باشد- به دست می آید .

تذکر: تنها با تمرین و عادت دادن چشم به حرکت سریع، نمی توانید به تند خوانی مطلوب دست یابید. بلکه باید انگیزه خواندن را در خودتان ایجاد کنید و در صورت قدرت، امکانات زیادتری را در اختیار بگیرید. 

تند خوانی منافاتی با درک صحیح وخوب ندارد .
شما باید این هدف و مقصد روشن و معقول را تا آخر بحث در نظر داشته باشید که 3 صفحه خوانده ودرک شده، بهتر از 1 صفحه ای است که خوانده و درک نشود ومقدار زمانی هر دو یکی باشد .

در تند خوانی، باید کتاب را به گونه ای ورق زد که مکثی در آن نباشد و از به هدر رفتن وقت جلوگیری کند. از این رو صفحات کتاب باید از هم جدا باشند و به هنگام مطالعه ، با یک دست چشم را هدایت کنید و با انگشت سبابه دست دیگر، از بالای صفحه، ورق را برگردانید. از این روش، راست دستان و چپ دستان به یک اندازه می توانند استفاده کنند .یادتان باشد هر کتابی که به دستتان می رسد نیاز به یک بررسی مقدماتی دارد. کتاب را به سرعت ورق بزنید و به سوال های زیر پاسخ بدهید:
1. ساختمان کتاب چگونه است؟
2. مطالب مهم کدام است؟
3. آیا قبلاً چیزی درباره این مطلب و یا مطالب می دانستی؟
4. مباحث آن تا چه مقدار مشکل است و مطلب ، دشوار طرح شده است یا آسان؟

مطالعه را با رسم “درخت حافظه “ آغاز کنید. ابتدا برای خودتان مشخص کنید که چه اندازه از کتاب را می خواهید یاد بگیرید. روش درخت حافظه، از نظر اثرگذاری در یادگیری، کارآرایی بسیار بالایی دارد. برای این کار باید عنوان کتاب یا هر بخش را ریشه درخت فرض کنید و آن را درون یک مربع، دایره، مستطیل و یا هر شکل هندسی دلخواه دیگری قرار بدهید و آنگاه عناوین اصلی و فرعی را روی شاخه های اصلی و فرعی بنویسید .
در این روش از هر دو نیمکره مغزتان به خوبی استفاده می کنید.
در تند خوانی، باید حتماً با دست بخوانید. چون این کار، مانع از برگشت دوباره خوانی می شود. پس خیلی ساده، نوک انگشت خودتان را، زیر اولین کلمه بگذارید و با سرعت به جلو حرکت کنید. سپس انگشت را در آخر هر سطر بردارید و زیر خط بعدی بگذارید و به خواندن ادامه بدهید. با چشم هایتان مستیقماً بالای نوک انگشتانتان را بخوانید و بالا رفتن سرعت خودتان را ببینید. فراموش نکنید که به هیچ وجه نباید از مداد، خط کش و یا چیز دیگری استفاده کنید .

به هیچ وجه در حال مطالعه، واژه ها را آرام آرام در ذهنتان تلفظ نکنید. اگر چنین حالتی دارید، باید بلافاصله آن را ترک کنید. هدف تند خوانی، انتقال مستقیم مفاهیم، به ذهن شما است تا منظور نویسنده را بی آن که لغت ها را در ذهنتان تکرار کنید دریابید. این را بدانید که واژه ها وسیله ای برای انتقال معانی هستند و وقتی شما، جان کلام را دریافتید، لازم نیست معنای تک تک کلمات به کار رفته در جمله را بدانید. پس شما باید در پی یافتن معنای کامل جمله باشید و نه معنای هر کلمه. ترک “درون خوانی” مشکل است، اما محال نیست. یکی از راه ها، دیدن جمله به جای کلمه است. شما باید با تمرین، این مهارت را بیاموزید. تمرین و باز هم تمرین .

مساله دیگر، علامت گذاری در صفحات کتاب است. اغلب آدم های باسواد، با روش های غلط این کار را می کنند. 
1. هر وقت به موضوعی مهم برخوردید علامت تیک در کنار صفحه قرار بدهید. این کار، هم نکته ی مهم را مشخص می کند و هم بعدها در صورتی که نیاز نداشته باشید، به راحتی می توانید اثرش را پاک کنید .
2. اگر در مطالعه مجدد کتاب همان مطلب علامت گذاری شده، مهم به نظرتان آمد، یک علامت تیک دیگر برای تاکید بگذارید. هنگام مطالعه، سوال های زیر کمک می کند تا کتاب را بسنجید:
– آیا به روشنی، هدف نویسنده را دریافته اید؟ 
– آیا فهمیده اید که نویسنده چگونه مطلب را آغاز کرده است؟ روش کلی او در عرضه مطلب چگونه است؟ نکته های اصلی و فرعی کدامند؟ برای پاسخ به این سوال ها فهرست کتاب را بررسی کنید .
– نتیجه گیری های نویسنده چیست؟ آیا آن را درک می کنید؟ چرا نویسنده به چنین نتایجی رسیده است؟ به نظر شما نویسنده در چه زمینه هایی ضعیف است؟ آیا در برداشت های او ضعف هست یا در نتیجه گیری های او؟
– آیا مطلب تازه ای عرضه کرده است؟
– آیا می توانید ارتباطی منطقی بین مطالب کتاب با یادداشت های قبلی تان برقرار کنید؟

صحبت دیگر، روی یادآوری است. در پژوهش ها ثابت شده است که اگر 20% وقت خودتان را صرف خواندن کنید و 80% دیگر را به یادآوری بپردازید، موثرتر از آن است که تمام همت خودت را بر روی خواندن بگذارید. یادتان باشد که با طوطی وار خواندن کتاب، به قافله دانش صحیح نخواهیذ رسید. راه درست یکی است و بقیه مسیرها به بن بست یا پرتگاه ختم می شود .

سرعت در تند خوانی، چیزی است که مرتب باید مد نظر باشد. این را متوجه شدید که هر کسی می تواند تند خوان شود؛ اما اگر هنوز اندکی شک دارید، توصیه می کنم مدتی فکر کنید. ببینید، عادت کرده اید که با سرعتی بین 80 تا 300 کلمه در دقیقه بخوانید و چنین سرعتی را برای خودتان عادی بدانید و اشکالی هم در آن نبینید.  ولی اگر آموزش دیده بودید که با سرعت 400 کلمه در دقیقه بخوانید، به آن عادت می کردید و آن را، سرعت معمولی مطالعه ای می دانستید .

پس برای یاد گرفتن این مهارت، باید خوب وقت بگذارید و تمرین کنید. شعاع دید نیز شاخه دیگر این مهارت است. گسترش میدان دید، یکی از راه های موفقیت شما در تند خوانی به حساب می آید. شما قبلاً عادت کرده بودید هربار فقط یک یا دو کلمه را ببینید، در حالی که باید در یک نگاه، چند لغت یا یک جمله را یک جا ببینید و بخوانید. لازم نیست همه کلمات را به طور دقیق بخوانید، بلکه می توانید فقط لغت های مفید و معنادار را بخوانید و از خواندن بقیه، چشم پوشی کنید .بنابراین، تقریباً 50% لغت ها را باید بخوانید، مگر این که مطلب دارای فرمول باشد. چشم هایتان در یک نگاه از تمامی کلمات فیلمبرداری می کند و بلافاصله به مغز می فرستد. لذا نگرانی، اضطراب و ترس از نفهمیدن را از خودتان دور کنید و به خود بقبولانید که میتوانید و کار نشد ندارد!

کلمات کلیدی
شناختن کلمات کلیدی، در گسترش میدان دید بسیار موثر است. اما به دست آوردن کلمات فقط از طریق تجربه امکان پذیر است. کلمات کلیدی، رمزهایی برای رسیدن به دنیای وسیع معانی و واژه هاست. شما می توانید از آن، پلی بسازید و به دشت وسیع کلمات و معناها دست بیابید. مغز انسان از آن چه می شنود و درک می کند تنها، کلمات و تصاویر کلیدی را دریافت می کند و اساساً فراخوانی ذهنی را در قالب جملات  ظاهر نمی کند. زیرا فقط یک تا ده درصد کلماتی که می شنوید ضروری و کلیدی هستند و بقیه، تکرار مکررات است و زاید .

برای آن که مطلب بالا را باور کنید همین حالا بدون این که بقیه مطلب را بخوانید، روی تکه ای کاغذ تمامی جملات ده کلمه ای یا بیشتر از آن را که تا به حال شنیده اید یا خوانده اید یا گفته اید بنویسید. این جملات باید کلی باشند و نه جملاتی که بر اثر تکرار فرا گرفته اید. مثل سرودها، اشعار و… . احتمالاً نتوانید بیش از چند جمله را به یاد آورید. ولی آیا می دانید که تعداد جملاتی که با آن سرو کار دارید از ده ها میلیون جمله نیز فراترمی رود؟ شما وقتی با کسی صحبت می کنید، تجسم کنید که آیا جملات به ترتیب، در ردیف های طولانی ایستاده اند و منتظر فرمان خروج هستند؟ به هیچ وجه! شما فقط مفاهیم و کلمات کلیدی را در ذهن دارید که با آن ها هر تعداد جمله ای که بخواهید برای بیان اندیشه هایتان می سازید .

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 3 امتیاز کل: 5]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کنکور هنررزرو جلسهتغییر رشتهسال دوازدهم
با اعضای بنیاد ملی نخبگان مشاوره تخصصی داشته باشید!
0
نظرات شما برای ما مهم است، لطفا نظر دهیدx
()
x